Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Facultatea de inginerie chimica - Iasi.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
D3monlight

D3monlight

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.08.2015
Buna! Acum doua zile m-am hotarat sa urmez facultatea de inginerie chimica, si uitandu-ma peste orar, am vazut cateva materii pe care nu le-am aprofundat deloc in liceu(profi prosti si ignoranti). Ele sunt fizica si informatica aplicata. Din moment ce mai am o luna pana incepe facultatea, am decis sa invat notiunile generale ale acestor materii pentru a nu ma uita ca la masini straine in timp ce chinezul acela va incerca sa imi transmita informatia si totodata, sa-mi fie mai usor la sesiune. :) Ce fel de fizica voi face? Mecanica, termodinamica, optica, sau electrica. Se face informatica aplicata in liceu, s-au ar trebui sa fie o materie noua pentru mine? Cat despre matematica, este m1 sau m2?

Sper ca ma poate lamuri si pe mine cineva. Multumesc. :)

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Stai linistit si bucura-te de vacanta. O sa te ia de la zero la toate cursurile si ai timp sa inveti pana la sesiune.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
teoretic mergi la facultate pt a aprofunda cele deja invatate in cele 12 clase.

nu o sa vina nimeni sa-i spuna ce este aia derivare sau integrare sau cum se face, asa cum se invata pana la liceu. cand va incepe profesorul ala sa-i spuna de integrale de suprafata, gauss si alte minunatii de genul .....

pacat pt generatiile ce vin din urma, la cat de tamaie sunt, ca nu mai au matematici speciale, acolo te invata ce si cum sa calculezi, nu ca stai sa vezi pe internet formule si programe gen matlab ca sa-ti calculeze automat. nu asta inseamna sa fii inginer.

#4
D3monlight

D3monlight

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.08.2015
Eu din aceasta cauza am intrebat. La matematica ma descurc, am luat 9.40 la bac, insa fizica nu stiu aproape deloc, deoarece profesorul pe care l-am avut in liceu, nu ne preda nimic si nici nu faceam probleme cu el. Din aceasta cauza am vrut sa aflu ce fel de fizica se face la facultatea respectica, daca e mecanica sa stiu macar principiile, cateva formule... Sigur profesorul ala nu imi va da mura in gura ceea ce ar fi trebuit deja sa stiu. Iar ca sa invat ce ar fi trebuit sa fi invatat concomitent cu a tine pasul si la celelalte materii din facultate ar fi foarte extenuant.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
De toate mai putin optica.
Iar fizica ce-o faci la inceput e doar varful ghetarului, mai tarziu mai ai tot felul de materii ingineresti bazate pe fizica.

#6
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008
Ingineria in toate formele ei are la baza matematica si fizica.
Fara astea esti degeaba.
Da, nu faci optica, da' o sa dai de niste trebushoare fooaaarte speciale, da' in care matematica iti va fi un aliat bun.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Dany_Darke, on 28 august 2015 - 12:06, said:

teoretic mergi la facultate pt a aprofunda cele deja invatate in cele 12 clase.
Fals. La facultate acumulezi lucruri noi, nu sa aprofundezi.

 Dany_Darke, on 28 august 2015 - 12:06, said:

nu o sa vina nimeni sa-i spuna ce este aia derivare sau integrare sau cum se face
Ba da, vine profesorul si la curs asta face.

 Dany_Darke, on 28 august 2015 - 12:06, said:

pacat pt generatiile ce vin din urma, la cat de tamaie sunt
Hai lasa ca nu sunteti voi mai breji.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
inveti lucruri noi, dar in acelasi timp aprofundezi cele deja invatate.

cred ca sunt destui care au facut o facultate pe aici si imi greu sa cred ca toata lumea ar fi de acord cu tine

 Friskey, on 29 august 2015 - 05:52, said:

Hai lasa ca nu sunteti voi mai breji.

de asta procentajele de promovabilitate la examenele de capacitate si bacalaureat au scazut dramatic in fiecare an, pt ca noi din generatiile anterioare suntem mai prosti decat cei de acum.

#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu stiu din ce generatie faci parte, dar sper ca realizezi ca orice statistica pre 2011 e irelevanta. :)

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vorbim de fapte, nu de statistici

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
ok, ce fapte? pareri subiective? "la varsta voastra stiam mai multe!", "la varsta voastra stiam mai multe si mai si munceam!", "la varsta voastra stiam mai multe si omoram rusi la cotu' donului!", etc. fiecare generatie se crede "mai buna" decat generatia ce-i urmeaza :)

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa nu ne intindem ca la usa cortului pe aici in polemici de genul. pt ca deja suntem offtopic.

nu stiu ce varsta ai, nici nu ma intereseaza, insa doar o vorba iti spun: eu am fost de varsta ta, dar tu nu ai fost de varsta mea.

punct

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Dany_Darke, on 29 august 2015 - 20:00, said:

inveti lucruri noi, dar in acelasi timp aprofundezi cele deja invatate.
Nu aprofundezi nimic, ca nu faci 10 scoli ca sa inveti acelasi lucru. Se invata lucruri noi aproape de la zero si basta.

 Dany_Darke, on 29 august 2015 - 20:00, said:

cred ca sunt destui care au facut o facultate pe aici si imi greu sa cred ca toata lumea ar fi de acord cu tine
Eh, lasa ca oricine a facut o facultate in ziua de azi, inclusiv eu, deci vorbesc din experienta.

 Dany_Darke, on 29 august 2015 - 20:00, said:

de asta procentajele de promovabilitate la examenele de capacitate si bacalaureat au scazut dramatic in fiecare an, pt ca noi din generatiile anterioare suntem mai prosti decat cei de acum.
Voi din generatiile anterioare nu ati avut camere. Asta e singura diferenta.

P.S.: Si eu sunt din generatiile care n-a avut camere.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si daca esti din generatia dinainte de camere, vrei sa spui ca nu se facea carte inainte? ca ajungeai tamaie in clasa a 12-a? ca unii se duc la bacalaureat fara sa stie macar sa scrie? altii nici macar sa citeasca?

hai sa o dam alte discutii pe aici ca nu-si au rostul si nici topicul nu este pt asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate