Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Petitie pentru arestarea coruptilor si judecarea lor foarte rapida.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
Cei care sunt anchetati de DNA nu ar trebui sa fie lasati liber, sub control judiciar.
Judecarea lor trebuie facuta foarte rapid, cu termene foarte scurte.

Nu ar fi bine ca mass-media sa faca o campanie nationala?
Nu ar trebui ca societatea civila sa se implice in aceasta campanie?
Haideti sa facem o petitie pentru coruptii din Romania.

Edited by cosond, 02 August 2015 - 10:50.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ok, am editat de trei ori acest mesaj, pana când am avut curajul sa apăs "Post".
Suntem țara petițiilor, a oamenilor fără coloana vertebrala, a oamenilor fără cuvânt. Suntem dezinformați, mințiți, conduși ca niște animale și ne complacem acestor stări de fapt.
Îmi pare rău, dar nu trăim în democrație, deși asta apare la TV.

#3
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Exact ce am zis adineauri: http://forum.softped.../#entry17624577

Bine inteles ca faptele sunt diferite, insa si aici se aplica ce am spus!

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ce dragut, inca o petitie care sigur va schimba soarta tarii.

#5
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Nu. Orice om,indiferent de ce e acuzat are dreptul la un proces corect. Nu merge asta cu datul pe repede înainte pt ca asa apar erori.
Ce dracu o fi cu setea asta de sânge nu pricep,o fi de la canicula.
Faceri petitie si pt pedeapsa cu moartea si executii publice ?

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Cunosc un caz al unui tip care a fost anchetat de DNA timp de 2 ani. A fost achitat pana la urma, neexistand de fapt dovezi ale unei fapte de coruptie, si absolut nici cea mai mica dovada ca ar fi fost implicat in neregulile de la firma la care lucra (de fapt nereguli ale unui subcontractor care a dat declaratii false intr-o licitatie publica).

Intre timp, evident si-a distrus cariera si acum este somer, nimeni nu vrea sa-l angajeze pentru ca atunci cand dai primul Google sunt stiri din ziare despre ce fapte de coruptie a comis (evident, ziarele sunt primii judecatori in tara asta si sentintele lor sunt definitive inca din faza de urmarire). Nu conteaza ca a fost achitat, conteaza ca sunt stiri despre cat de vinovat este, stiri datand din vremea in care era in faza de urmarire.

Deci, ce facem in astfel de cazuri?

E foarte ok ce face DNA dar se poate foarte bine intampla ca unele suspiciuni ale DNA sa nu se poata proba. Si atunci ce facem?

Un principiu clar al justitiei este ca mai degraba scapi vinovati decat sa pedepsesti nevinovati (proof beyond a reasonable doubt).

Edited by glumetu, 02 August 2015 - 11:10.


#7
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
DNA, ca instrument controlat de stapanii nostrii de peste ocean, face ce i se indica.
Daca n-a primit ordin sa-i bage repede la bulau, n-o sa se intample.
Si trebuie sa fii taaare naiv sa-ti inchipui, ca vietuitor in colonia Nulandistan (vest) ca parerea ta are vreo importanta, cu sau fara petitie.
Ca doar stii, internetul le apartine si , asa cum a zis tatuca Zuckergerg, daca n-ai cont de feisbuci sa poti sa-ti expui viata pe tava, esti un imbecil.

View Postglumetu, on 02 august 2015 - 11:03, said:

Cunosc un caz al unui tip care a fost anchetat de DNA timp de 2 ani. A fost achitat pana la urma, neexistand de fapt dovezi ale unei fapte de coruptie, si absolut nici cea mai mica dovada ca ar fi fost implicat in neregulile de la firma la care lucra (de fapt nereguli ale unui subcontractor care a dat declaratii false intr-o licitatie publica).

Intre timp, evident si-a distrus cariera si acum este somer, nimeni nu vrea sa-l angajeze pentru ca atunci cand dai primul Google sunt stiri din ziare despre ce fapte de coruptie a comis (evident, ziarele sunt primii judecatori in tara asta si sentintele lor sunt definitive inca din faza de urmarire).

Deci, ce facem in astfel de cazuri?

Pai, cine l-a pus sa mai stea un minut in Romanistan daca se stia nevinovat? Sa nu-mi spui aia cu increderea in justitie, ca fac o criza de ras istericPosted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#8
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014

View Postadcamo, on 02 august 2015 - 11:02, said:

Nu. Orice om,indiferent de ce e acuzat are dreptul la un proces corect. Nu merge asta cu datul pe repede înainte pt ca asa apar erori.
Ce dracu o fi cu setea asta de sânge nu pricep,o fi de la canicula.
Faceri petitie si pt pedeapsa cu moartea si executii publice ?

EU nu zic sa moara cineva, tocmai ca am zis sa se chinuie platind pentru faptele pe care le-a facut!
In acest caz nu este valabil ce zic de acum in colo, insa nu poti cerceta in stare de libertate un infractor care a omorat sau violat sau ce o fi facut el, spunand ca nu este un pericol public, ba chiar mai mult, sa cercetezi in stare de libertate pe o perioada foarte lunga de timp si sa scape si de inchisoare.

#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postcrouchot, on 02 august 2015 - 11:07, said:

Pai, cine l-a pus sa mai stea un minut in Romanistan daca se stia nevinovat? Sa nu-mi spui aia cu increderea in justitie, ca fac o criza de ras istericPosted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
judecand dupa raspunsul tau, imi asum un mare risc sa-ti dau replica, si totusi:

are familie, copii, rude, prieteni aici. Si in plus, aia de afara crezi ca nu stiu sa dea Google dupa numele unei persoane si sa ceara niste traduceri?

a, daca te referi de ce nu a plecat inca de cand era anchetat? pai avea interdictie sa paraseasca tara.

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
hop, m-am c***t. o petitie.

a tras cainele o bas**a. o petitie.

a plouat afara. o petitie.

a fost luna portocaliu in dungi. o petitie.

ba cosoande, ca ti-am mai citit titlurile de "mega-super-ultra (insert whatever the f*ck here)"...
vreau si eu sa stiu cam e in mintisoara ta. ce crezi tu ca rezolvi cu ele. poate colegii te stiu mai
bine, eu prin aria asta n-am calcat decat de vreo 2-3 ori de cand sunt pe softpedia. ce-am vazut
e ca deschizi topice si apoi nu te mai vede nimeni. canci reply-uri, dezbateri, alea-alea. poate
gresesc, caz in care imi cer scuze anticipat.

ce dracu' rezolvati ma cu petitiile astea? ca sa mor daca va inteleg. material futil, de trecut timpu'...

#11
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Conteaza o petitie? Nu conteaza nici macar votul ala ce-l dam la alegeri. Democratie? Ha. Democratie inseamna puterea poporului. La ultimele alegeri parlamentare au votat ~ 40%. Deci majoritatea de fapt e votata de ~20%. Si din alea 20%, un procent insemnat e reprezentat de indivizi habarnisti convinsi sa puna stampila unde trebuie. Democratia a fost inventata de popor, dar nu e de fapt pentru popor.

#12
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Asta pentru ca a suferit diverse transformari! Fiecare a interpretat ce a vrut si cum a vrut din democratia asta, problema e ca astia care au interpretat-o aveau multa putere in general politica!

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostYOUR_GOD, on 02 august 2015 - 10:55, said:

Îmi pare rău, dar nu trăim în democrație, deși asta apare la TV.

Ma tem ca aici gresesti putin. De fapt , asta este democratia , doar ca nu seamana cu ce ne dorim noi sa semene . Avem o perere eronata despre ce inseamna democratie .
Legat de arestare si judecare rapida , desi mi-as dori mai multa operativitate , acest lucru ar ajuta la scaparea celor acuzati de corptie . Legislatia trebuie sa fie armonizata cu cea uUE , care prevede niste etape in judecarea oricarui caz. Daca nu respecti cele mai mici detalii ale acestor proceduri , se invoca viciu de procedura si coruptii scapa basma curata . Ideea ar fi ca pedepsele pentru coruptie ( care coruptie reprezinta suma de actiuni premeditate in vederea savarsirii de infractiuni ) sa fie mult mai mari. Acesti oameni nu ajung corupti din greseala si nici prin polenizare ci inventeaza strategii si modalitati de a insela statul si pe cetatean , de aceea pedepsele ar trebui sa fie triple fata de ce se vehiculeaza acum .

Edited by JurasikMan, 02 August 2015 - 11:25.


#14
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Eu propun arestarea si pedepsirea imediata, fara nicun fel de judecata!

#15
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009

View PostEduardo-S, on 02 august 2015 - 11:21, said:

Eu propun arestarea si pedepsirea imediata, fara nicun fel de judecata!
Tu bati campii peste tot,n ar fi rau sa primesti un sut in cur,sa ai accesdoar pe aria de FUN

#16
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postglumetu, on 02 august 2015 - 11:03, said:



Un principiu clar al justitiei este ca mai degraba scapi vinovati decat sa pedepsesti nevinovati (proof beyond a reasonable doubt).
Ce spui ? Vanghelie  afirma la un moment dat " domnule astia nici nu stiu sa fure"  , crezi ca va fi gasit vinovat cu ceva daca el e priceput in furat ?
Si de ce ar trebui sa scape vinovatii doar pentru a nu pedepsi vinovati ? E foarte simplu sa demonstrezi hotiile , important e cine judeca . Daca ei si-au pus si judecatori inainte de a se apuca de furat  crezi ca inseamna ca sunt nevinovati ? Cum dracu sa acumulezi averi importante daca esti bugetar ? Si de cand bugetarii isi stabilesc ei singuri salariile ?
Nu iti pare ceva putred aici ?

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostJurasikMan, on 02 august 2015 - 11:20, said:

Ai dreptate. Eu insa, ma refeream la alt aspect al democratiei. Acela de a-ti impune punctul de vedere. Dreptul tau, sau uite, al meu, de a nu ramane impasibil cand sunt calcat in picioare. Ca un chistoc de tigara care in timp ce este strivit, completeaza petitii.
Demorcatia inseamna sa facic e vrei, atata timp cat vrerea ta nu ingradeste drepturile altora. Eu in tara asta, numai democratie nu am vazut. Prea multi sunt mai presus de lege.

#18
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Ati auzit de judecatorul Sisamnes din Persia antica? A luat spaga, asa ca regele a ordonat sa fie jupuit de viu. E si un tablou celebru despre acest subiect. Asta trebuie sa se intample si in Romania!

[ http://38.media.tumblr.com/502ae19d7f0dac403c0cd65a96191ae4/tumblr_inline_njjlpwuijh1rgrr9b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate