Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incidentul Dyatlov

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
blaster09

blaster09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2015
Incidentul Diatlov se referă la moartea în circumstanțe misterioase a unui grup de turiști conduși de Igor Diatlov - un eveniment despre care se presupune că s-a întâmplat în noaptea de 1 spre 2 februarie 1959 în nordul munților Ural.[1]

Moartea grupului de turiști (schiori) conduși de Diatlov continuă să atragă atenția cercetătorilor, jurnaliștilor și a politicienilor, fiind pusă în discuție și la 50 de ani pe canalele media centrale din Federația Rusă.[2]

Incidentul a avut loc în Regiunea Sverdlovsk, lângă muntele Holat Ciahil (Холатчахль sau Холат-Сяхылn, cu sensul de „Muntele Mort”) în zona locuită de tribul Mansi în trecătoarea care va fi numită Diatlov în memoria acestui eveniment tragic.

Grupul, condus de Igor Diatlov, era format din opt bărbați și două femei, majoritatea studenți sau absolvenți ai Institutului Politehnic Ural (în prezent Universitatea Tehnică de Stat din Ural).

Lipsa martorilor oculari a dus la numeroase speculații. Anchetatorii sovietici au stabilit pur și simplu că „o forță naturală copleșitoare” a provocat moartea. Accesul în zonă al schiorilor și al altor aventurieri a fost interzis timp de trei ani după acest incident. Cronologia exactă a incidentului rămâne neclară din cauza lipsei supraviețuitorilor.

Anchetatorii au stabilit că excursioniștii și-au rupt cortul din interior, plecând desculți prin zăpadă la o temperatură de -30°C. Plecarea în grabă, pe întuneric, ar fi fost provocată de apariția unei lumini puternice după unele surse. Deși cadavrele nu au prezentat nici un semn de luptă, două victime aveau cranii fracturate, două cu coaste rupte și un cadavru nu avea limbă. Au fost lansate mai multe speculații privind cauza decesului: atacul unor prizonieri evadați, blestemul spiritelor tribului Mansi, cearta între membrii grupului, victime ale unui proiect militar guvernamental secret, incident OZN etc.(pe corpul lui Dyatlov sa gasit un nivel de radiati de 85%)



Ce părere aveti in legatura cu această intamplare?(păreri plauzibile)


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
E si un film parca.

Pana una alta o frecam in supozitii.

Altceva?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Stii, cel mai tare ma amuza dovezile astea, extraterestre. Deci vin astia, de pe alte planete, sau din alte timpuri, cu o tehnologie pe măsură, ajung pe Pământ unde smecherii pământeni încă se încalță cu fesul si ghici ce?! Fac greșeli. Uita dovezi, lasa in urma cadavre radiate, ca niste cercetatori beti. Si in plus, sunt filmati, din multe unghiuri, de multa lume etc. Daca nu vor sa fie vazuti sau gasiti, si imi este clar ca nu vor, atunci n-o sa-i vedem, oricat ne-am chinui.
Putem crede in orice dorim. Si eu insumi cred in existenta extraterestrilor, intr-un Univers asa mare. Si daca mai vorbim si despre multiuniversuri, mama mama.

Despre intamplarea de mai sus, nu cred nimic. M-am saturat de povesti rusesti trase prin aburi de vodca, de la Primul Razboi Mondial si pana la conspiratii, extratereștri si fenomene supranaturale. Astia numai cu americanii concurează.

#4
blaster09

blaster09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2015
Cum poti sa ai craniul fisurat fără să fii lovit?

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postblaster09, on 05 iulie 2015 - 14:25, said:

Cum poti sa ai craniul fisurat fără să fii lovit?
Vodka implosion. :)

#6
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

Quote

Cronologia exactă a incidentului rămâne neclară din cauza lipsei supraviețuitorilor.

Quote

un eveniment despre care se presupune că s-a întâmplat în noaptea de 1 spre 2 februarie 1959 în nordul munților Ural
Care este nelamurirea ta privitoare la " cronologia " exacta ?
Vrei anul, luna, ziua , ora , minutul, secunda deceselor ? Ce precizie vrei ? Nanosecunde ?
Nu-ti ajunge 1959 ?

#7
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Craniu este compus din mai multe oase. Practic ii fisurat din concepere.
Sau i-o fi bubuit mintea.


#8
blaster09

blaster09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2015
😂
Si pe cel care l-au descoperit fara limba sau cei cu coastele rupte?

#9
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@Super_Chief
Un craniu, chiar și putrezit parțial, nu are aspect de fisurat, oasele craniului se îmbină perfect, iar 'fisura' aia din născare este una pentru fiecare individ în parte, aș spune că liniile de îmbinare ale oaselor craniului sunt niște date biometrice pe care nu le vor putea conține bazele de date ultra moderne.

Ce numeau investigatorii aceia fisură era clar o spargere a craniului acelei persoane, poate chiar prin împușcare.
Eram în plin război rece, Rusia concura cu America pentru a deveni o putere mondială, ambele state au cheltuit mult investind în dotări militare.
Cei 10 nefericiți cred că s-au nimerit într-un loc nepotrivit la momentul nepotrivit și au aflat ceva ce nu trebuiau să știe, iar fiara militară rusească i-a executat fără milă.

Edited by Koal, 05 July 2015 - 15:05.


#10
blaster09

blaster09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2015
Defapt asta cautam si eu...raspunsuri plauzbile nu aberatii SF

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si te-ai gandit ca are cineva de pe forum adevarul dupa atatia ani. Nu?



#12
blaster09

blaster09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.02.2015
Nu,dar ma gândeam ca putem începe o dezbatere aici..

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dyatlov Pass Incident Theories

Sunt o gramada de teorii, ce sa dezbatem?

#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
În URSS în anii 50 au murit nenumăraţi oameni. Viaţa omului nu conta prea mult dpdv al statului, azi erai mîine dispăreai (şi multe milioane în plus au murit pe vremea lui Stalin). Deci sincer nu mi se pare aşa un "mister", în condiţiile date.

#15
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Din cauza ălora din centrul PământuluiPosted Image!

#16
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@XON-XOFF
Da, e multă literatură pe tema asta.
Mie mi-a plăcut cartea asta.

#17
Blackbeard

Blackbeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 01.07.2015
Da exista un film,numit Devil's Pass inspirat dupa eveniment.Incidentally l-am vazut chiar acum 4 zile :) Din curiozitate.Mi s-a parut OK ,nu f grozav si 1 data e de ajuns.Mai ales ca e filmat in stilul"documentar"care a mai fost folosit de la Blair Witch Project(primul de acest fel=de unde si marele succes atunci care a produs cam....240 milioane $ celor care au facut filmul doar cu 22,000$!!!)asa ca ceva nou si inventiv nu este.
Parerea mea personala e ca acest incident poate a a vut urmarile lui tragice pt ca acei tineri s-au aventurat intr-o zona militara sovietica si poate au vazut ceva ce nu trebuiau si au trebuit sa fie eliminati.Dar nu e vorba de UFOs sau aliens ori human mutations!Opinia mea.

Regizat de Renny Harlin care la o vreme prin anii 80-90 era cotat mare regizor,marele lui hit a fost Die Hard2.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mbq3dR-SEr4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

Incidentul Diatlov se referă la moartea în circumstanțe misterioase a unui grup de turiști conduși de Igor Diatlov - un eveniment despre care se presupune că s-a întâmplat în noaptea de 1 spre 2 februarie 1959 în nordul munților Ural. Ce părere aveti in legatura cu această intamplare?
O, interesante subiecte, eu sint fascinata de ele. Si noi am dori explicatii pentru altele....oricum parerea mea personala este ca...avem subiect deschis pentru ORICE situatie, cred. Atita timp cit nu cunoastem toate dovezile...deci, de la animale pina la extrater. De ce nu ....ca doar nu sintem chiar asa de prosti sa credem ca existam doar NOI, prin Univers. Posted Image E posibil ca multe persoane sa nu creada absolut nimic. Stau si ma intreb citeodata cind sint sceptica...chiar sta lumea asta si face effe, in halul acesta? Interesant este ca mai toti sint tare...mici de statura.

De copilul Victor ati auzit?

Dar ce se intimpla in Nome Alaska (a fost si film) de ceva ani, stiti?

Quote

In 2005, FBI homicide detectives did in fact investigate the mysterious disappearance of 24 people that had taken place in Nome between the 1960s and 2004, which caused locals to initially think there was a serial killer involved. According to the Anchorage Daily News, most of the victims were native men who had travelled to Nome from surrounding villages.The FBI determined there was no real reason to suspect a serial killer and instead came up with the explanation that, “Excessive alcohol consumption and a harsh winter climate,” were to blame for the disappearances.
http://www.topsecret...missing-people/

De autopsia din Rusia din 1969, ati stiut?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vQ0E8-f6rBU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De soldatii de securitate arestati in Brazilia, pentru ca au filmat in camera si au eliberat acest video, ati stiut? Alien a fost mutat in alta unitate!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jk7z8zs4dG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce s-a intimplat in Tunguska pe 30.07.1908, ati aflat ? Dupa ani de zile, explicatiile si parerile s-au schimbat destul de mult. Si multe altele.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EiXpp-i442s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Astro-Liv, 05 July 2015 - 18:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate