Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Telefon display vizibil la soare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Salut colegii,vreau să-mi cumpăr un telefon mobil cu prețul maxim de 850lei,dar care să fie foarte bun displayul lizibil în lumină solară,de preferat cu Windows phone,mă ajută și pe mine cineva cu un sfat?,mulțumesc!

#2
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012

 pitbululrosu, on 23 mai 2015 - 17:52, said:

Salut colegii,vreau să-mi cumpăr un telefon mobil cu prețul maxim de 850lei,dar care să fie foarte bun displayul lizibil în lumină solară,de preferat cu Windows phone,mă ajută și pe mine cineva cu un sfat?,mulțumesc!
Lumia 735

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu exista asa ceva! nici un telefon (touch) nu e utilizabil in plin soare!
depinde pentru ce-ti trebuie... foloseste bluştuţ + comenzi vocale sau telefon cu butoane fizice

de fapt exista dar n-o sa-ti convina... e vorba de telefoanele cu LCD monocrom... (3310 gen) alea sunt singurele pe care poti vedea perfect la soare

Edited by Nero-d, 23 May 2015 - 18:06.


#4
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu vad perfect pe ecranul unui Lumia 920 chiar si in soare puternic. Functia sunlight redability chiar isi face teeaba.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce vezi mai exact? ca e foarte important... vezi GPS? vezi surf pe net? vezi ce fotografiezi daca ai searele in spate??? vezi sa scrii un SMS?

Edited by Nero-d, 23 May 2015 - 18:18.


#6
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Poi să-l utilizez la scris mesaje,pentru videoclipuri,pentru fotografii,semnalul,bateria,apeluri,să nu reflecteze chiar asa lumina soarelui.Microsoft urile astea sunt oare de ceva la soare?

 Nero-d, on 23 mai 2015 - 18:18, said:

ce vezi mai exact? ca e foarte important... vezi GPS? vezi surf pe net? vezi ce fotografiezi daca ai searele in spate??? vezi sa scrii un SMS?


Nu cred că corespunde conform întrebărilor

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am Lumia 730. Datorita display-ului OLED si a caracteristicii "sunlight redability" se vede bine in lumina soarelui, iar display-ul consuma mai putina energie.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Iti trebuie ecran hibrid transreflectiv + backlight.

Unul doar cu backlight, care sa fie vizibil in soare, se poate realiza, dar are nevoie de sursa WLED de minim 50 W ( 10W lumina cu randament de 20-25%), si pe langa faptul ca o sursa WLED de 50W calibrata si corectata cromatic poate sa coste cat unele smartphoneuri scumpe, o sa descarce complet un acumulator de 7 Wh in 8 minute...

La transreflectiv hibrid, iti trebuie doar o folie reflexiva semitransparenta pusa intre backlight si LCD.
Impacheteaza floraresele cu ea pe toate drumurile...

Edited by loock, 23 May 2015 - 19:17.


#9
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Si cand brevetezi inventia?

#10
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Dar dintre displayuri,oled,amoled,super amoled,IPS LCD,care sunt cele mai recomandate in lumină solară?am văzut la cineva un Nokia Lumia 520 da nu se vede pe ecran aproape nimic la soare,te vezi prin el ca printr-o oglindă.

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 10.09.2014
Păi SAMOLED-urile au teoretic contrastul cel mai mare și dacă sunt protejate de ceva ecran care nu reflectă că p007@ se vede super ok.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

 Nero-d, on 23 mai 2015 - 18:04, said:


de fapt exista dar n-o sa-ti convina... e vorba de telefoanele cu LCD monocrom... (3310 gen) alea sunt singurele pe care poti vedea perfect la soare

Sony Ericsson P1 se vede perfect, dar cred că nici ăla nu îi covine  :D

#13
vladonetcb

vladonetcb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.11.2014
Colegii care spun de Nokia si acel sunlight redability,stiu ce spun. Detin Lumia 930,am avut si Lumia 925 si Lumia 830 si poti sa vezi ecranul foarte bine in lumina. Functia este activa doar cand este luminozitatea automata si atunci cand detecteaza lumina puternica,ii modifica culorile astfel incat sa vezi fara probleme. De asemenea are si functia de contrast ridicat care isi face treaba foarte bine. Acum depinde si pt ce iti trebuie. Eu il folosesc pt sms,browsing,whatsapp si nu intampin niciun fel de problema. Nu vreau sa fac reclama negativa altor modele,insa aceste Lumia sunt singurele telefoane la care nu am avut probleme in lumina. Samsung S6 nu am avut(am auzit ca sta ft bine la acest capitol,insa pretul este pe masura). Sper ca am fost de ajutor Posted Image

Lumia 520 se vede prost in lumina pt ca nu beneficiaza de aceasta functie.

Edited by vladonetcb, 23 May 2015 - 20:17.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006

 augustinionut, on 23 mai 2015 - 19:29, said:

Si cand brevetezi inventia?

E brevetata de mult timp.

Cu niste ani in urma, toate ecranele LCD erau transreflective, si trecerea la backlight s-a facut prin hibridizare, deci au fost miliarde facute asa.

Doar cu backlight obisnuit, la consum decent, nu ai cum sa vezi bine la soare.

Nokia 808 are cel mai mare contrast cu backlight, si mai sunt cateva care au 70-75% din contrastul de la 808 dar au backlight si mai puternic, insa la soare direct, sunt toate, inclusiv 808, f. f. f. slabe ( chiar daca vizibile)

Cu 200 - 550 cd/m2, (si normal este pe la 100-125 ca sa te uiti decent la poze in interior), nu ai cum sa faci fata la lumina solara, care ajunge si la 100000 - 400000 lux, decat cu un ecran transreflectiv.

Edited by loock, 23 May 2015 - 20:33.


#15
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Si daca e asa de buna de ce nu se foloseste?

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 pitbululrosu, on 23 mai 2015 - 19:31, said:

Dar dintre displayuri,oled,amoled,super amoled,IPS LCD,care sunt cele mai recomandate in lumină solară?

OLED urmat de IPS.

Ecranele OLED sunt Passive-Matrix (PMOLED) si Active-Matrix (AMOLED).
Super AMOLED este denumirea data de Samsung pentru ecranele lor AMOLED.

#17
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 vladonetcb, on 23 mai 2015 - 20:15, said:

Colegii care spun de Nokia si acel sunlight redability,stiu ce spun. Detin Lumia 930,am avut si Lumia 925 si Lumia 830 si poti sa vezi ecranul foarte bine in lumina. Functia este activa doar cand este luminozitatea automata si atunci cand detecteaza lumina puternica,ii modifica culorile astfel incat sa vezi fara probleme. De asemenea are si functia de contrast ridicat care isi face treaba foarte bine. Acum depinde si pt ce iti trebuie. Eu il folosesc pt sms,browsing,whatsapp si nu intampin niciun fel de problema. Nu vreau sa fac reclama negativa altor modele,insa aceste Lumia sunt singurele telefoane la care nu am avut probleme in lumina. Samsung S6 nu am avut(am auzit ca sta ft bine la acest capitol,insa pretul este pe masura). Sper ca am fost de ajutor Posted Image

Lumia 520 se vede prost in lumina pt ca nu beneficiaza de aceasta functie.

Ms frumos!

Ms la toți pentru ajutorul informativ!

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006

 augustinionut, on 23 mai 2015 - 20:26, said:

Si daca e asa de buna de ce nu se foloseste?

1. motiv obiectiv: folia reflexiva semitransparenta, taie din randamentul backlightului, si nici nu reuseste sa redea decat o parte din lumina solara.
De ex. o folie semitransparenta 30%, taie 30% din lumina de backlight, si reda pana la 30% din lumina soarelui.

2. motiv stupid uman: din dezinteres...

3. motiv subiectiv temporal:
a) inca nu este oferit comercial un sistem care permite intercalarea foliei ca pe un filtru mobil, tip sertar.
b ) exista tehnologie mai exotica, hightech, cu filtre de polarizare si efecte cuantice, insa deocamdata sunt costisitoare, inca greu de comercializat.

4. motiv de raritate.
Exista astfel de ecrane hibride, inclusiv la produse comerciale, chiar si contemporane, insa sunt rare in prezent, si multa lume nici nu stie de ele.

Edited by loock, 23 May 2015 - 20:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate