Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Vodafone vs. Digi.Mobil - Mic studiu de caz

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Astazi am umblat pe coclauri pe langa Brasov. La un moment am dorit sa folosim internetul mobil. Vodafone nu mergea aproape deloc in ceea ce priveste conexiunea de date, indica 3G, insa nu mergea. Persoana cu Vodafone a fost nevoita sa se conecteze la Digi.Mobil-ul meu prin intermediul unui hotspot wi-fi, a functionat perfect. Reintorsi in oras, centrul Brasovului(centrul vechi), intr-un local, persoana cu Vodafone nu avea nici macar 3G, era pe GPRS, iar internetul se misca cu viteza respectiva. Eu,cu Digi.Mobil, nu am avut probleme(semnal foarte bun si net H+). Sunt exemple punctuale care, din pacate pentru utilizatorii Vodafone(din Brasov cel putin), sugereaza calitatea indoielnica a serviciilor Vodafone. Inteleg insa, din diferite surse, ca problemele nu exista numai la Brasov, iar in acest timp continua reclamele cu cea mai tare retea, etc...decat sa dea bani pe reclame, mai bine i-ar investi ceva mai eficient, se pare ca este nevoie. Mai mult, se demonstreaza ca la Digi.Mobil chiar s-a lucrat, iar acoperirea si serviciile s-au imbunatatit considerabil.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu as sugera mai degraba calitatea indoielnica a aparatului in care era pus SIM-ul Vodafone.

#3
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Am citit mai devreme un articol in care se spune ca tocmai Vodafone ofera cel mai bun net mobil.

Autoritatea naţională pentru reglementare în comunicaţii a publicat rezultatele în ceea ce priveşte internetul mobil oferit de operatori în urma testelor prin platforma proprie Netograf.ro.
Datele măsurate în primul trimestru al acestui an arată că Vodafone oferă cel mai bun internet mobil în exterior 38,31 Mbps, Orange este pe doi cu 29,74 Mbps, în timp ce Telekom nu oferă decât 5,50 Mbps.

http://www.capital.ro/lovitura-pentru-abonatii-telekom-romania.html

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si Digiul cum se prezinta in Roamnig, brasoveanule???

Edited by BodCasa, 26 April 2015 - 19:41.


#5
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Eu nu cred in testele respective. Si in bucuresti sunt probleme chiar si cu apelurile in unele zone. Ceea ce poti sa faci este sa faci sesizare, cu cat mai multe sesizari cu atat mai bine.

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Dares, on 26 aprilie 2015 - 19:37, said:

Am citit mai devreme un articol in care se spune ca tocmai Vodafone ofera cel mai bun net mobil.

Autoritatea naţională pentru reglementare în comunicaţii a publicat rezultatele în ceea ce priveşte internetul mobil oferit de operatori în urma testelor prin platforma proprie Netograf.ro.
Datele măsurate în primul trimestru al acestui an arată că Vodafone oferă cel mai bun internet mobil în exterior 38,31 Mbps, Orange este pe doi cu 29,74 Mbps, în timp ce Telekom nu oferă decât 5,50 Mbps.

http://www.capital.r...om-romania.html

M-ar interesa un studiu pe 3G si nu pe 4G.
Netograf.ro e o porcarie. am 100MBit si siteul ala masoara 40-50, in timp ce de pe net pot descarca cu 100..

#7
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

 BodCasa, on 26 aprilie 2015 - 19:39, said:

Si Digiul cum se prezinta in Roamnig, brasoveanule???

Nu stiu cum se prezinta in roaming pentru ca nu am nevoie de roaming Vodafone, din fericire, o singura data am dat de o zona muntoasa in care Digi nu avea semnal si a trecut in roaming Vodafone 2G, in rest, pe unde am fost eu Digi mi se pare ca avea semnal mai bun decat Vodafone. Telefonul indoielnic in care functiona sim-ul Vodafone este iPhone 5S, sa inteleg ca semnalul Vodafone are nevoie de ceva chiar si mai bun pentru a binevoi sa se manifeste? Posted Image)

Evident, nu am nicio calitate sa compar serviciile la nivelul intregului teritoriu, insa pe unde ma invart eu(nu doar prin Brasov), Vodafone cam ia bataie de la Digi, abstractie facand de absenta 4G la Digi.

Edited by brasoveanul, 26 April 2015 - 20:14.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu inteleg cum pot sa minta atata cu cel mai bun net, cand ei au compresii de te doare capul si reteaua inca mai are multe probleme. 4G-ul e cam rar, vitezele pe 3G sunt cam mici. La mine in oras, singurul operator cu 4G e Orange, nicidecum cea mai tare retea.

#9
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Tin sa reamintesc, ca eu in anul 2015, nu am semnal mai mult de 2 linii GPRS si asta in Bucuresti. Daca sunteti din Bucuresti, in McDonald's de la Cismigiu, de-abia se prinde o linie de 3G.

Edited by gabybcr, 26 April 2015 - 20:22.


#10
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

 gabybcr, on 26 aprilie 2015 - 20:22, said:

Tin sa reamintesc, ca eu in anul 2015, nu am semnal mai mult de 2 linii GPRS si asta in Bucuresti. Daca sunteti din Bucuresti, in McDonald's de la Cismigiu, de-abia se prinde o linie de 3G.

E poftim. :) Poate nu e telefonul bun... :P

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 MembruAnonim, on 26 aprilie 2015 - 20:13, said:

Nu inteleg cum pot sa minta atata cu cel mai bun net, cand ei au compresii de te doare capul si reteaua inca mai are multe probleme. 4G-ul e cam rar, vitezele pe 3G sunt cam mici. La mine in oras, singurul operator cu 4G e Orange, nicidecum cea mai tare retea.

Exact, "retea certificata" de cine?

#12
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Lumea chiar pune botul la "cea mai buna retea". Ma contraziceam cu un prieten, care sustinea, ca nu aveau cum sa primeasca aceasta certificare si sa se laude prin reclame, daca nu erau cei mai buni. Evident ca e total fals. Mai cunosc eu o televiziune de "stiri", romaneasca, premiata la New York.

Edited by gabybcr, 26 April 2015 - 20:32.


#13
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Poate ca semnalul digi o fi mai bun decat cel Vodafone in brasov ... prin Iasi, in oras, din pacate se intampla ca telefonul digi sa stea in roaming national, pe strada.

#14
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Daca esti globe-trotter, Telekom si/sau Orange scrie pe tine.
Daca nu parasesti des un areal, atunci Voda sau Digi, daca au semnal.
Pentru siguranta, Orange/Telekom+Voda/Digi= o solutie care te scoate din incarcatura.

Daca sunteti doi, atunci: Telekom + Digi si Orange/ Voda + Digi..

#15
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

 daniel:), on 26 aprilie 2015 - 20:56, said:

Poate ca semnalul digi o fi mai bun decat cel Vodafone in brasov ... prin Iasi, in oras, din pacate se intampla ca telefonul digi sa stea in roaming national, pe strada.

Poate ca ai dreptate , poate ca nu, sa stai pe roaming chiar in strada...mie nu mi s a intamplat asta inca. E drept, eu sunt din Suceava, nu Iasi. Nu vreau sa iau apararea celor de la Digi, dar e posibil ca aceasta problema sa fie de la tel, nu din lipsa de semnal. Ca sa te convingiin anume locuri ca problema e de semnal, testeaza pe mai multe telefoane problema respectiva.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 gabybcr, on 26 aprilie 2015 - 20:22, said:

Tin sa reamintesc, ca eu in anul 2015, nu am semnal mai mult de 2 linii GPRS si asta in Bucuresti. Daca sunteti din Bucuresti, in McDonald's de la Cismigiu, de-abia se prinde o linie de 3G.

La câte betoane sunt pe acolo, e oarecum explicabil. Dar nici nu le pasă, să densifice. In unele locații au plantate femtocell, in centrul vechi, Herăstrău, etc.

Digi are semnal foarte bun acolo, pe 900. Digi extinde continuu, curând cred ca vor schimba tot pe București in dualband, și 3G in 900 e imbatabil. Vodafone se bazează și ei tot pe 900 pentru indoor, diferența e că au GPRS, nu H+.

Singurii care au facut o oarecare densificare in 2100 sunt Orange. Telekom e cea mai leșinată rețea 3G (și nu numai), parere personala.

Nici in Politehnică nu era Vodafone 3G acum ceva vreme, abia 3 liniuțe outdoor (deci sub -91dBm in spatiu deschis), indoor GPRS evident. Acolo până și T are 3G...

#17
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 brasoveanul, on 26 aprilie 2015 - 20:13, said:

Nu stiu cum se prezinta in roaming pentru ca nu am nevoie de roaming Vodafone, din fericire, o singura data am dat de o zona muntoasa in care Digi nu avea semnal si a trecut in roaming Vodafone 2G, in rest, pe unde am fost eu Digi mi se pare ca avea semnal mai bun decat Vodafone. Telefonul indoielnic in care functiona sim-ul Vodafone este iPhone 5S, sa inteleg ca semnalul Vodafone are nevoie de ceva chiar si mai bun pentru a binevoi sa se manifeste? Posted Image)

Evident, nu am nicio calitate sa compar serviciile la nivelul intregului teritoriu, insa pe unde ma invart eu(nu doar prin Brasov), Vodafone cam ia bataie de la Digi, abstractie facand de absenta 4G la Digi.

Te-am intrebat de Roamning pentru ca: "Locație: Brasov/Cork(Irlanda)"
Si ma gandeam ca il iei cu tine si in Irlanda!

#18
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,694
  • Înscris: 21.03.2005

 brasoveanul, on 26 aprilie 2015 - 19:20, said:

Astazi am umblat pe coclauri pe langa Brasov. La un moment am dorit sa folosim internetul mobil. Vodafone nu mergea aproape deloc in ceea ce priveste conexiunea de date, indica 3G, insa nu mergea. Persoana cu Vodafone a fost nevoita sa se conecteze la Digi.Mobil-ul meu prin intermediul unui hotspot wi-fi, a functionat perfect. Reintorsi in oras, centrul Brasovului(centrul vechi), intr-un local, persoana cu Vodafone nu avea nici macar 3G, era pe GPRS, iar internetul se misca cu viteza respectiva. Eu,cu Digi.Mobil, nu am avut probleme(semnal foarte bun si net H+). Sunt exemple punctuale care, din pacate pentru utilizatorii Vodafone(din Brasov cel putin), sugereaza calitatea indoielnica a serviciilor Vodafone. Inteleg insa, din diferite surse, ca problemele nu exista numai la Brasov, iar in acest timp continua reclamele cu cea mai tare retea, etc...decat sa dea bani pe reclame, mai bine i-ar investi ceva mai eficient, se pare ca este nevoie. Mai mult, se demonstreaza ca la Digi.Mobil chiar s-a lucrat, iar acoperirea si serviciile s-au imbunatatit considerabil.
Mersi @internetmax ca ai facut referire la acest post. Inseamna ca nu prea esti fan vodafone si atunci se explica multe. (Stii tu la ce ma refer).
Apoi, ca sa fiu on topic, ce zice brasoveanul eu am testat si pot confirma in zona Moeciu - Cheile Gradistei - Fundata, unde Digi devenise hotspot pentru Vodafone-isti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate