Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum ati invatat limba engleza?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Eu unul am inceput Limba Engleza in clasa a doua si era sa raman repetent din cauza ei, si apoi mi-am bagat cablu, de pe Cartoon Network am invatat foarte multa engleza "uzuala", (de asta sunt total impotriva traducerii desenelor animate :P ).
Tot prin perioada aia mi-a cumparat maica-mea multe reviste din alea cu personaje de desene animate si am invatat si din alea multa engleza.
Apoi am dat de internet unde la fel am invatat foarte mult...
Si in final, din South Park, de unde "am prins" foarte mult din engleza mai "avansata".

Voi... ?

EDIT: acum am observat ca am scris gresit numele threadului ( ivnatat in loc de invatat) ... se pare ca ar trebui sa ma axez mai mult pe romana momentan...rog moderator corectarea numelui, va rog :)

Edited by rashid, 17 November 2005 - 18:39.


#2
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
in timpul scolii nu am avut prea mare interes sa invat si nici cursurile erau foarte eficiente...
Engleza corecta am inceput sa o invat din carti(am inceput cu manuale "fara profesor" cum ar fi cele ale lui Dan Dutescu care cred ca sunt cele mai bune si acum si am continuat cu tot felul de carti... de gramatica, exercitii, etc. )...
cred ca e cea mai buna metoda pt. a invata o limba corect... pt. pronuntie, pe langa carti(care au transcrierea fonetica) am folosit inregistrari de pe discovery pe care le imitam...
acum "arsenalul"(carti, programe, dictionare multimedia, inregistrari cu transcripturi, etc.) e mult mai bogat, numai ca nu prea mai am timp...

de la tv e cam greu sa prinzi ceva foarte corect daca nu ai traducerea si transcriptul in limba respectiva... cel mai bine e sa te apuci sa inveti limba sistematic dintr-o carte ceva...

#3
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postgtk, on Nov 19 2005, 20:50, said:

in timpul scolii nu am avut prea mare interes sa invat si nici cursurile erau foarte eficiente...
Engleza corecta am inceput sa o invat din carti(am inceput cu manuale "fara profesor" cum ar fi cele ale lui Dan Dutescu care cred ca sunt cele mai bune si acum si am continuat cu tot felul de carti... de gramatica, exercitii, etc. )...
cred ca e cea mai buna metoda pt. a invata o limba corect... pt. pronuntie, pe langa carti(care au transcrierea fonetica) am folosit inregistrari de pe discovery pe care le imitam...
acum "arsenalul"(carti, programe, dictionare multimedia, inregistrari cu transcripturi, etc.) e mult mai bogat, numai ca nu prea mai am timp...

de la tv e cam greu sa prinzi ceva foarte corect daca nu ai traducerea si transcriptul in limba respectiva... cel mai bine e sa te apuci sa inveti limba sistematic dintr-o carte ceva...
Nu sunt de acord, am spus mai sus, eu unul am invatat basics-ul de la Cartoon Network :) Bineinteles metoda asta merge mai mult la copiii mici, probabil la cei un pic mai in varsta nu merge... Dar in acelasi timp este si  ochestie periculoasa, pentru ca uitandu-se la "maimutarelile" acelea pot invata o pronuntie gresita ...
Daca nu te superi pot sa te intreb ce varsta ai si cand ai inceput sa inveti limba engleza?

#4
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
e ai invatat pe naiba basics-ul de la cartoon network...poate ca vanghelie limba romana...(no offence dude)

#5
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View PostStormRider, on Nov 19 2005, 22:41, said:

e ai invatat pe naiba basics-ul de la cartoon network...poate ca vanghelie limba romana...(no offence dude)
Ai fii uimit sa vezi unde te impinge "nevoia" :D Sincer, intotdeauna am fost bun la engleza si in afara de clasa a 8-a cand am facut niste meditatii pentru un domeniu mai "tehnic" al limbii engleze, nu am avut de unde altundeva sa invat decat de la T.V. Ce invatam la scoala era "frectie", nimic concret...

#6
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postrashid, on Nov 19 2005, 22:22, said:

Nu sunt de acord, am spus mai sus, eu unul am invatat basics-ul de la Cartoon Network :) Bineinteles metoda asta merge mai mult la copiii mici, probabil la cei un pic mai in varsta nu merge... Dar in acelasi timp este si  ochestie periculoasa, pentru ca uitandu-se la "maimutarelile" acelea pot invata o pronuntie gresita ...
Daca nu te superi pot sa te intreb ce varsta ai si cand ai inceput sa inveti limba engleza?
acum depinde ce intelegi prin "basic"... daca e vorba doar de cuvinte si anumite expresii, da, cred ca se pot invata si de la tv... daca e vorba si de gramatica, nu cred... de ex., ai invatat cum sa formulezi intrebarile disjunctive (echivalentul lui "nu-i asa?") - care mi se par de nivel "basic"-  de pe CN?  :D sau sa alegi articolul nehotarat corect (a/an) in functie de litera cu care incepe cuvantul urmator?
varsta? 27... parca.. :D cand am inceput sa invat? pai mai intai in clasa a 5-a(pe vremea mea nu se invatau limbile straine asa devreme ca acum)... insa la modul serios m-am apucat acum vreo 5-6 ani...

View Postrashid, on Nov 19 2005, 22:51, said:

Ai fii uimit sa vezi unde te impinge "nevoia" :D Sincer, intotdeauna am fost bun la engleza si in afara de clasa a 8-a cand am facut niste meditatii pentru un domeniu mai "tehnic" al limbii engleze, nu am avut de unde altundeva sa invat decat de la T.V. Ce invatam la scoala era "frectie", nimic concret...
dar cum anume ai invatat de la tv? doar ascultand si citind traducerile? procesul de invatare al unei limbi e ceva mai complex... ca sa prinzi cu adevarat ceva dintr-un fragment de film de ex., ar trebui cam asa: sa stii cum se scriu cuvintele, cum se pronunta corect, ce echivalent au in romana si in ce context(e) e valabila traducerea... apoi partea strict de gramatica pur si simplu nu se poate invata de la tv... din doua motive: pe de o parte nu ai nici un fel de explicatii cu privire la fenomenele gramaticale (ceea ce e logic) iar pe de alta, in filme de multe ori nu se vorbeste foarte corect...
cel mai adesea se invata gresit daca se invata DOAR de la TV sau mai stiu eu de unde... chiar si in cazul in care ai avea contact cu vorbitorii de limba engleza pt. ceva timp, tot nu ai invata corect daca nu ai studia sistematic... acum ceva timp am discutat cu niste indivizi care au lucrat pe vase de croziera timp de vreo 7 ani, iar limba de baza e engleza acolo... cu toti cei 7 ani ai lor, in afara de cateva cuvinte de specialitate, sunt VARZA... nu stiu sa acorde mai nimic, nu stiu sa foloseasca timpurile corect, nu stiu mai nimic... era sa pic jos de ras cand le-am vazut niste mesaje scrise pe niste forumuri....  :lol:
la fel am patit cand am fost in italia... desi nu stiu italiana foarte bine, studiasem ceva inainte sa merg acolo... erau oameni de vreo 5 ani care efectiv aberau in italiana... stiau doar atat cat sa se poat intelege cat de cat cu italienii(vocabularul le era ceva mai dezvltat)... insa dpdv gramatical erau de tot rasul...

incearca niste teste sa vezi cam cum stai cu engleza:

teste elementare:
http://www.english-t...01/esl-test.php
http://www.english-t...07/esl-test.php
http://www.english-t...16/esl-test.php

poate ne spui si noua rezultatele... :)

Edited by gtk, 21 August 2006 - 20:54.


#7
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Eu am invatat engleza facand meditatii .
Rezultatul primului test aici .

#8
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
credeti-ma ca merge metoda cu cartoon network ... aveti in fata voastra un exemplu ... am invatat inca din timpul gradinitei engleza uitandu-ma la cartoane ... (asa le ziceam) chestii simple gen : cat, dog ... dup-aia am inceput sa inteleg cu verbe cu chestii ... am facut din clasa I engleza si s-a prins imediat de mine ... am fost si pe la olimpiade prin gimnaziu chiar daca nu ma omoram cu materia ... n-am facut niciodata meditatii si m-am descurcat, am luat locu 3 pe judet pe clasa a 8a chiar daca am stat mai mult degeaba acasa cand trebuia sa ma "pregatesc"
ca in mai toate domeniile, trebuie sa ai o oareceare inclinatie ... la franceza de exemplu sunt varza, dar la engleza imediat imi vin ideile, uneori pot sa scriu compuneri in engleza mai repede decat in romana si, poate cel mai hilar lucru, cateodata imi vin in minte cuvinte in engleza carora le stiu sensul dar nu pot sa le dau un sinonim in romana si il zic pe ala in speranta ca voi fi inteles ...

#9
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Eu tot invat engleza din clasa a 6-a... ceea ce inseamna vreo 10 ani de studiu sistematic (facultate inclusa).

La testul pentru intermediar-avansati am scos un scor modic (see attachment) pentru ca m-am grabit. Oricum, s-ar putea sa fi avut mici scapari testul. De exemplu, exista situatii in care se poate folosi fie Past Tense fie Present Perfect, in functie de sensul pe care vreau sa il dau frazei...


peace

#10
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Structura mi-a iesit la testul ala.... Deci .. binisor :)

#11
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
mie mi-a iesit Supra 1. stiam ca am problemem la gramatica...

#12
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
am ajuns la intrebarea 62 si mi-e o lene sa continui ... o sa pun mai incolo rezultatul ..

ps : mai e mult ? :w00t:

#13
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
mie mi-a iesit supra 2
eu fac engleza din clasa a 2a, dar eram in stare de corigenta :)
in general am invatat de la televizor ( cartoon network, discovery channel si multe altele ) si dupa calculator foarte mult. apoi am inceput sa fac si la scoala serios. acum m-as apuca sa invat gramatica, fiindca am unele lipsuri. cuvinte nu stiu cum as putea invata

#14
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005
Eu trebuie sa adaug ca nu excelez la "Timpuri", dar am un vocabular [englezesc] foarte bogat, si ma descurc foarte bine cu expresiile...
Nu am invatat timpurile pentru ca nu sunt genul care sa stea cu un caiet in mana si un creion in celalata si sa exersez tot timpul... :)

#15
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
nici eu nu excelez la timpuri, si parca as lua un manual sa citesc cate ceva...

#16
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View Postsandossu, on Dec 2 2005, 23:35, said:

nici eu nu excelez la timpuri, si parca as lua un manual sa citesc cate ceva...
Eu am sa iau de abia anul viitor, vreau sa imi iau Cambridge-ul :D [Certificarea...]

#17
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Si eu am invatat initial engleza tot de pe cartoon network, apoi am dat de internet. Nici la capitolul gramatica nu stau rau doarece am citit foarte mult in engleza de pe net.

#18
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostAndreea, on Nov 22 2005, 13:13, said:

Eu am invatat engleza facand meditatii .
Rezultatul primului test aici .

interesant... cum ti s-au parut ultimile intrebari?

View PostRagnarokr, on Nov 30 2005, 13:18, said:

Eu tot invat engleza din clasa a 6-a... ceea ce inseamna vreo 10 ani de studiu sistematic (facultate inclusa).

La testul pentru intermediar-avansati am scos un scor modic (see attachment) pentru ca m-am grabit. Oricum, s-ar putea sa fi avut mici scapari testul. De exemplu, exista situatii in care se poate folosi fie Past Tense fie Present Perfect, in functie de sensul pe care vreau sa il dau frazei...
peace

si mie mi se par foarte ambigue intrebarile de la sfarsit... ex.:

&comment62=Choisissez la phrase qui est le meilleur équivalent de la phrase donnée.&

&question62=N°62. We saw Victor when we left school.&

&rep62a=We have seen Victor since we left school.&
&rep62b=We have not seen Victor since we left school.&
&rep62c=We have seen Victor for a long time.&
&rep62d=We have been seeking Victor since we left school.&
&val62a=0&
&val62b=1&
&val62c=0&
&val62d=0&


In cazul asta ei considera corecta varianta a doua... dar din fraza aia nu reiese nu l-am mai vazut pe victor de cand am terminat(lasat) scoala... pt. asta ar fi trebuit "we last saw him"...

View Postshobi, on Dec 2 2005, 23:19, said:

am ajuns la intrebarea 62 si mi-e o lene sa continui ... o sa pun mai incolo rezultatul ..

ps : mai e mult ? :w00t:

da, mai sunt muuulte... inca vreo 2... 64 in total parca... :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate