Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Latire in Spate

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
wesa95

wesa95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 16.05.2011
buna, am 17 ani, fac sala de 2 ani, sunt endomorf. as vrea sa imi spuneti cum pot sa ma latesc in spate...ce tipuri de exercitii asa putea folosii:[ramat, tractiuni(de care)].Multumesc anticipat

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
Inotul este f. bun pt. asta.

Din acest motiv, nu-l recomand deloc fetelor ( inotul serios, nu balacitul), deoarece le face " patrate", nefeminine.

Daca este vorba doar de sala, atunci latirea umerilor se obtine ca efect secundar la un program normal obisnuit, combinat si repartizat alternativ pe zile, care antreneaza toate grupele musculare.

Prin cumulare, au efect: flotarile, gantere pt. biceps, aparat pt. triceps, aparat / tractiuni pt. muschii spatelui si omoplatului, abdomene si aparat pt. abdomene.
Antrenarea muschilor abdominal, frontali si laterali - prin rasucire, au un efect redus pt. umeri, dar contrabalanseaza in economia si echilibrul corpului, antrenarea musculaturii spatelui - care are un efect major si asupra dezvoltarii umerilor.

Edited by loock, 19 November 2012 - 15:43.


#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,524
  • Înscris: 06.01.2012
Tractiuni si ramat cu priza larga .

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
De aici:
http://www.culturism...go.ro/spate.htm

De la "A" - al 2-lea exercitiu.
De la "B" - exercitiile 3 si 4.

#5
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Tractiuni pt spate, eventual cu greutati.
Exercitii pt marirea cutiei toracice.

#6
wesa95

wesa95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 16.05.2011

 SuperMelon, on 19 noiembrie 2012 - 17:08, said:

Tractiuni pt spate, eventual cu greutati.
Exercitii pt marirea cutiei toracice.
si cam ce exercitii propui pentru marirea cutiei toracice?fluturarile pe plan orizontla, inclinat?

 loock, on 19 noiembrie 2012 - 15:43, said:

Inotul este f. bun pt. asta.

Din acest motiv, nu-l recomand deloc fetelor ( inotul serios, nu balacitul), deoarece le face " patrate", nefeminine.

Daca este vorba doar de sala, atunci latirea umerilor se obtine ca efect secundar la un program normal obisnuit, combinat si repartizat alternativ pe zile, care antreneaza toate grupele musculare.

Prin cumulare, au efect: flotarile, gantere pt. biceps, aparat pt. triceps, aparat / tractiuni pt. muschii spatelui si omoplatului, abdomene si aparat pt. abdomene.
Antrenarea muschilor abdominal, frontali si laterali - prin rasucire, au un efect redus pt. umeri, dar contrabalanseaza in economia si echilibrul corpului, antrenarea musculaturii spatelui - care are un efect major si asupra dezvoltarii umerilor.

mersi mult pentru sfaturi. In legatura cu inotul...nu am unde deoarece stau la tara si nu am bazin sau piscina...mirare ca macar sala avem si chiar dotata.

#7
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
1.Tractiuni la bara cu priza larga, ramat cu gantera (mai sigur decat cu bara).

2. Umeri, tot ce tine de grupa asta.

#8
wesa95

wesa95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 16.05.2011

 Loox, on 19 noiembrie 2012 - 18:51, said:

1.Tractiuni la bara cu priza larga, ramat cu gantera (mai sigur decat cu bara).

2. Umeri, tot ce tine de grupa asta.

mersi mult!

#9
bilibistrocizell

bilibistrocizell

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.07.2012

 wesa95, on 19 noiembrie 2012 - 15:00, said:

buna, am 17 ani, fac sala de 2 ani, sunt endomorf. as vrea sa imi spuneti cum pot sa ma latesc in spate...ce tipuri de exercitii asa putea folosii:[ramat, tractiuni(de care)].Multumesc anticipat
tractiuni la bara..iti pun si exemple
http://www.topcultur...i-la-bara-3.jpg
http://www.topcultur...i-la-bara-2.jpg
http://www.topcultur...uni-la-bara.jpg
pe langa astea 3 exercitii..mai baga un ramat si e suficient

Edited by bilibistrocizell, 21 November 2012 - 23:02.


#10
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

 wesa95, on 19 noiembrie 2012 - 15:00, said:

buna, am 17 ani, fac sala de 2 ani, sunt endomorf. as vrea sa imi spuneti cum pot sa ma latesc in spate...ce tipuri de exercitii asa putea folosii:[ramat, tractiuni(de care)].Multumesc anticipat

Tractiuni verticale pentru a lati spatele si tractiuni orizontale in general pentru grosime , cam asta este ideea , uite http://www.muscleand...-pull-down.html si http://www.muscleand...ar-pull-up.html 2 exercitii excelente zic eu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate