Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cresterea puilor de carne cu hormoni!

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#1
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Exista in folclorul urban cateva mituri legate de animale , mituri pe care necunoscatorii le perpetueaza.

Unul din ele este cel legat de cresterea puilor de carne cu hormoni.

“Explicatia” in perceptia lor este simpla (nici nu putea fi complicata): pentru ca puiul de la bunica din curte creste foarte greu iar ala din ferma foarte repede si foarte mare = puii din ferme sunt crescuti cu hormoni.
O alta “dovada” este pus ape seama americanilor “ai vazut ce grasi sunt americanii? Pai d-aia ca manaca pui cu hormoni” , si alte cateva aberatii din aceeasi gama.

In momentul in care sunt intrebati, ce fel de hormoni exact sunt folositi, in ce doze, cu ce scop, etc..devine SF discutia sau se opreste.

Domnilor, adevarul este unul si il pun intr-o forma simpla: NU SE FOLOSESC HORMONI DE CRESTERE in nutritia puiului de carne!

Se folosesc nutreturi combinate in alcatuirea carora intra premixuri vitamino-minerale, se folosesc aditivi furajeri cu scopuri diferite (captatori de micotoxine, lianti de granulare, fitaze, potentatori de gust, etc) dar nu hormoni de crestere.

La viteza de crestere actuala a puilor de carne nu este nevoie de un hormon sa o accelereze mai mult.  Sunt deja problem destule generate de aceasta viteza de crestere care trebuiesc tinute sub control. (cazuri de fracture osoase pentru ca sistemul osos se dezvolta mai lent decat sistemul muscular, cazuri de infarct miocardic generate tot de viteza de crestere si de faptul ca muschiul miocardic are alt ritm de crestere, etc.).

In plus, hormonii de crestere sintetici pe langa faptul ca nu sunt disponibili sunt si foarte scumpi. La durata foarte mica de viata a unui pui de carne ar insemna un cost suplimentar per kilogram mult prea mare, competitia fiind acerba in a produce cat mai ieftin.

Daca exista argumente contra mi-ar placea sa le cunosc!

#2
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu unul nu am argumente contra!

PS: si mi-am bagat si mintile in cap! promit!  :peacefingers:

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAkomar, on 18th January 2011, 20:15, said:

Exista in folclorul urban cateva mituri legate de animale , mituri pe care necunoscatorii le perpetueaza.

Unul din ele este cel legat de cresterea puilor de carne cu hormoni.

La fel si referitor la alte specii ...

Si eu am fost tentat sa replic acestor mituri, oriunde le-am intalnit, dar recunosc ca uneori ma simt ... obosit.

Bine macar ca ai deschis tu topicul asta. Poate ca in felul asta mai tragem discutia si pe domeniul realului, si mai lamurim "orasenii"...

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Hormoni sau nu, un lucru e clar: tot ce e crescut in ferma n-are gust, n-are miros si in general e nashpa! <_<

#5
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009

View Postdan84, on 18th January 2011, 21:02, said:

Hormoni sau nu, un lucru e clar: tot ce e crescut in ferma n-are gust, n-are miros si in general e nashpa! <_<
+1! :>

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 21.08.2008
Chestie veche de peste 40 ani, de exemplu in timpul razboiului din Vietnam baietii destepti au aplicat metoda pe puii de gaina in ideea de a scurta perioada in care acestia devin apti de papat... soldatii americani au inceput sa prezinte anumite caractere sexuale feminine: au inceput sa creasca putin sinii, grasimea se depunea in mod specific feminin,etc.
Mai bine mincati porc degrsat decit pui.

#7
Marcela_C

Marcela_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.11.2009
Hormoni, mix-uri, pre-mix-uri,  mi-e sila sa mananc asa ceva.  
Daca n-ai termen de comparatie, poti sa crezi ca aia e carne de pui... daca insa poti sa compari cu gustul carnii de pasare crescuta traditional...
Am renuntat de ani de zile sa mai cumpar astfel de pui. Cand eram mica am avut ocazia sa transez si sa pregatesc destule pasari de curte. De aceea, cand vad cat de moale... flasca este carnea puilor de crescatorie mi se face rau.
Oasele sunt moi, le tai fara nicio problema cu cutitul, iar carnea e aproape gelatinoasa... Pfui... Mai bine lipsa!

Asta fara sa mai pun la socoteala in ce conditii sunt crescute bietele pasari...

Carnea de pui (exceptand-o pe cea a puilor crescuti natural) nu mai e de mult o alegere sanatoasa.

Marcela :heart:

#8
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postdanghetau, on 18th January 2011, 19:18, said:

Mai bine mincati porc degrsat decit pui.

Cum se degreseaza porcul? :)

#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
:coolspeak: Tocmai ce vorbeam ieri de raspandaci ai informatiei false cand ce email primesc azi:

" Aripioare de pui - Nu mancati aripi de pui prea frecvent - in special femeile;

O doamna a avut recent o tumora la nivelul ovarului si s-a dus la operatie pentru extirpare. Chistul indepartat era plin cu sange de culoare neagra. A crezut ca a scapat de problema dupa operatie dar se insela amarnic. A avut o recidiva cateva luni mai tarziu. Speriata, a alergat la ginecolog pentru o consultatie. In timpul consultatiei doctorul i-a pus o intrebare care a uimit-o. A intrebat-o daca este o consumatoare de aripi de pui. Ea a raspuns ca da mirandu-se ca medicul ii stie obiceiurile alimentare. Adevarul este ca in aceasta lume moderna, puii sunt injectati cu hormoni steroizi care le accelereaza cresterea astfel incat nevoile societatii sa fie indeplinite. Aceste nevoi nu sunt altceva decat nevoile de hrana.

Puii injectati cu steroizi sunt sunt injectati in regiunea gatului sau a aripilor. Astfel ca in aceste locuri se afla cea mai mare concentratie de steroizi (care oricum se va absorbi si in restul organismului - nota traducatorului). Acesti steroizi au efecte ingrozitoare asupra organismului uman deoarece acelereaza cresterea (inclusiv cresterea tumorilor). Ei sunt mult mai periculosi in prezenta hormonilor feminini deoarece duc la formarea de tumori chistice ovariene sau fibroame uterine...si nu numai. Prin urmare sfatuiesc populatia sa-si reduca drastic consumul de aripi de pui din comert (dar si de pui din comert in general).

(Din cate stiu eu acelasi lucru se intampla cu carnea de vaca din comert si cu pestele Pangasius. In plus puii si vita sunt pline si de antibiotice care duc la oboseala cronica si la scaderea sistemului imunitar- nota traducatorului).

Cei care au primit acest mail sunt rugati sa-l transmit mai departe fiintelor dragi. Sunt sigur ca nimeni nu vrea sa vada pe cineva drag suferind !"

No comment!  :thumbup:

#10
pepe03

pepe03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2011
Or avea sau nu hormoni, or fi predispusi puii astia de crescatorie sau nu la fracturi, infarcturi, gripe, si nu stiu ce alte boli, un lucru este absolut de natura evidentei: cand mananc un pui din asta din mall mananc si atat, da cand merg la mama si imi face un bors de cocos, se bat turcii la gura mea. Am insa o nedumerire (adica la subiectul postat, pentru mine lucrurile-s clare, puii astia palizi ambalati in verde sunt naspa): puii de pasare (gaina sau curca) cumparati de la importatori care ii aduc din Ungaria, crescuti 2 saptamani cu ceva concentrate si apoi, treptat, trecuti 100% pe regim de crestere clasic (boabe, iarba, liberi prin curte) cum sunt? Am crescut niste curci monstruoase (pentru mine), de la 2 saptamani, care au ajuns pe la vreo 20 de kg, nu prea mai dovedesc sa le mananc. Cum or fi astea? Sa ma intorc la curcile clasice, sa ma apuce Craciunul cu ele de vreo 3-4 kg?

#11
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postpepe03, on 6th May 2011, 19:51, said:

puii de pasare (gaina sau curca) ...cum sunt? ...curci monstruoase....nu prea mai dovedesc sa le mananc. Cum or fi astea? Sa ma intorc la curcile clasice, sa ma apuce Craciunul cu ele de vreo 3-4 kg?

Scuza-ma dar eu nu am cam inteles...poti sa reformulezi intrebarea?

#12
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

Domnilor, adevarul este unul si il pun intr-o forma simpla: NU SE FOLOSESC HORMONI DE CRESTERE in nutritia puiului de carne!

Se folosesc nutreturi combinate in alcatuirea carora intra premixuri vitamino-minerale, se folosesc aditivi furajeri cu scopuri diferite (captatori de micotoxine, lianti de granulare, fitaze, potentatori de gust, etc) dar nu hormoni de crestere.
Pasageri...fiti calmi, a fost o gluma; nu ne prabusim peste Constanta ci peste Bucuresti...,dar vedeti si partea frumoasa a lucrurilor...Cladirea Parlamentului :w00t:

#13
pepe03

pepe03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2011

View PostAkomar, on 7th May 2011, 00:03, said:

Scuza-ma dar eu nu am cam inteles...poti sa reformulezi intrebarea?
Akomar, vroiam sa intreb urmatoarele, poate nu am reusit sa ma fac inteles: puii cumparati din reteaua furnizorilor care importa din Ungaria, crescuti clasic, la curte, exclusiv cu porumb, grau si iarba de prin curte, dar care, probabil datorita rasei, ajung la 9 luni la vreo 15-16 kg, pot intra in categoria pasarilor crescute in boxe? Intreb pt ca am crescut cu spusele mamei care se pangea tot timpul ca , spre exemplu, curcile cresc greu. Si Asa tin si eu minte, ne prindea iarna cu pasarile abia avand careva kg. Este adevarat, ai mei cel putin, nu au folosit niciodata concentrate sau stimulenti de crestere.Asa ca, desi e logic sa te gandesti ca modul lor de viata fiind foarte traditionalist (ma refer la curci), ar putea sa fie suficent pentru a le aprecia pasari de curte, ramane intrebarea: curcile provenite din pui importati, crescute exclusiv natural pot fi mancate ca pasari de tara? Nu o luati ca pe-o paranoia...

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAkomar, on 19th January 2011, 14:05, said:

No comment!  :thumbup:

Stii ca, multi dintre cititori inteleg exact pe dos aceasta postare a ta ? Si anume, ca tu spui tuturor (argumentat si prin mail-ul pe care l-ai primit) sa nu mai manance pui si vita....

View Postsudest_om, on 7th May 2011, 07:56, said:

Pasageri...fiti calmi, a fost o gluma; nu ne prabusim peste Constanta ci peste Bucuresti...,dar vedeti si partea frumoasa a lucrurilor...Cladirea Parlamentului :w00t:

Nu e vorba de prabusire, ci de aterizare lina ... Pentru ca matale pui "in aceeasi oala" hormonii cu captatorii de micotoxine si cu fitazele, ceea ce nu are legatura cu realitatea.

#15
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Ce importanță are endocrinologia sau zestrea genetică a mâncării? O mănânc, nu mă copulez cu ea.

#16
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpepe03, on 7th May 2011, 20:04, said:

Si Asa tin si eu minte, ne prindea iarna cu pasarile abia avand careva kg. Este adevarat, ai mei cel putin, nu au folosit niciodata concentrate sau stimulenti de crestere.

Poti sa-mi spui concret, ce inseamna pt. matale "concentrate si stimulenti de crestere" ? Ca am impresia ca se folosesc niste termeni fara a sti ce sunt....


Quote

Asa ca, desi e logic sa te gandesti ca modul lor de viata fiind foarte traditionalist (ma refer la curci), ar putea sa fie suficent pentru a le aprecia pasari de curte, ramane intrebarea: curcile provenite din pui importati, crescute exclusiv natural pot fi mancate ca pasari de tara?

Orice animal sau pasare, importat de oriunde, si crescut traditional (pe pajiste...) poate fi incadrat in categoria animalelor sau pasarilor "de tara".

#17
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Posthoria66, on 7th May 2011, 20:24, said:

Nu e vorba de prabusire, ci de aterizare lina ... Pentru ca matale pui "in aceeasi oala" hormonii cu captatorii de micotoxine si cu fitazele, ceea ce nu are legatura cu realitatea.
Daca te referi doar la captatorii de micotoxine, da ai dreptate, dar eu am citat si liantii de granulare si potentatorii de gust si"etc." Chiar crezi ca e lina aterizarea? Tu ai cunostinte solide in domeniu.De ce inclini balanta catre crescatoriile intensive.Crezi ca dezvoltarea noastra e pe o fundatie solida daca producem doar mai mult? Oricum am pierdut trenul asta.L-am putea prinde p'ala cu "bio", "eco","natural","rustic,"pitoresc"...

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostSonyAD, on 7th May 2011, 20:27, said:

Ce importanță are endocrinologia sau zestrea genetică a mâncării? O mănânc, nu mă copulez cu ea.
De unde vorba : nu mai f.... buha ca ies copii cu pene!

Grig

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate