Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Cresterea puilor de carne cu hormoni!

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#37
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 liviumircea, on 16th March 2012, 14:22, said:

Au mai aratat pe la TV ca si vacinarile intensive care se aplica ar avea un rol nefast, cum ca, prin asimilarea substantelor de catre organismul puiului apoi al nostru ar scadea imunitatea organismului nostru, de asemenea, pentru a trata o viroza sau te miri ce, ai avea nevoie de o concentratie medicamentoasa mai mare pentru a-si face efectul.

Aici confunzi vaccinurile cu antibioticele. Despre antibioticele folosite era vorba, nu despre vaccinuri.

Quote

Poate va veni o vreme, cu toate ca ma indoiesc, cand oameni vor avea mai mult respect pentru viata in general, cand vor respecta un animal sau un lujer de totmata, din momentul in  care se naste pana cand ajunge in farfurie.
....................
Orice suflet ar trebui sa se poata bucura de aerul proaspat al diminetii, de soare.

Era o vorba mai veche care spunea ca totul trece prin stomac. Ei bine, acum totul trece prin buzunare ... Ai fi dispus sa platesti 5 lei pt. un ou sau 10 lei pt. un kil de rosii ?  Sau 50 de lei pt. un kil de carne ? Din alea bucurate de aerul diminetii si de soare...

#38
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 horia66, on 16th March 2012, 15:39, said:

Aici confunzi vaccinurile cu antibioticele. Despre antibioticele folosite era vorba, nu despre vaccinuri.

Era o vorba mai veche care spunea ca totul trece prin stomac. Ei bine, acum totul trece prin buzunare ... Ai fi dispus sa platesti 5 lei pt. un ou sau 10 lei pt. un kil de rosii ?  Sau 50 de lei pt. un kil de carne ? Din alea bucurate de aerul diminetii si de soare...

Asa este, intr-adevar era vorba de antibiotice care erau adiministrate regulat in hrana. Corect, cu scuzele de rigoare.

In ceea ce priveste preturile exagerarea este foarte mare, la mine la tara nu cumperi un ou cu 5 lei nici un kg de rosii cu 10. Nu este vina omului care are un surplus in gradina ca nu are unde isi vinde marfa, ca pietele sunt acaparate de intermediari, samd. Bunica mea demult vindea oua la piata in Scornicesti, nu traiam din asta, nici pe departe, ci pur si simplu vindea un surplus. Si erau controale si pe vremea aia, mi-a povestit ca a venit cineva cu un aparat cu 2 electrozi pe curent si ca i-au testat ouale sa vada daca sunt stricate sau nu.

Daca tu Horia si inca 100 de oameni ca si tine ati cumpara de la mine si v-as avea deja castigati ca si clienti eu ti-as vinde produse naturale la preturile din piete, nici mai mult, ba chiar mai putin. Problema la noi nu este pretul ridicat ar produselor de calitate ale micilor producatori ci fiscalitatea si tot felul de norme idioate care te impiedica sa vinzi ce produci la scara mica.  

Anul trecut de exemplu, iti dau cuvantul de onoare, ai mei au dat oua la mai multe persoane din sat ca sa puna la clocitoare pe degeaba.  De asemenea, restul le-au fiert si le-u dat la pui in mancare. Si ei nu se ocupa cu agricultura, au doar niste ganini la care ajung decat in weekend, in timpul saptamanii le da bunica mea sa manace grau si porumb.

Deci nici pe departe 5 ron oul si 10 lei rosiile. Astea poate sunt preturi de fita de la magazinele din capitala, in care sunt incluse certificari eco-bio, si un adaos comercial mult prea mare.


"Bucurate de aerul diminetii" nu ar trebui luat in deradere, este exact ce spuneam mai devreme. Consider ca animalele si viata in general ar trebui respectate mai mult de cat o facem noi, o fiinta, in cazul de fata animal domestic trebuie exploatata, insa in aceeasi masura respectata. Se pot gasi solutii pentru orice, si nu neaparat dubla preturile la mancare.
Intr-adevar multi ar trebui sa locuiasca in mediul rural pentru a sustine un oras sau pentru a ajunge sa compenseze productivitatea unei ferme, insa na, sa produci mancare la scara mica pentru multi demult a ajuns o injosire pentru multi.

Asa ca nu mancam dealea "Bucurate", da pe la 60 de ani ne curatam si luam pastile cu pumnul. Cel putin cei din generatia mea, mai tanara...

Edited by liviumircea, 16 March 2012 - 16:27.


#39
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 liviumircea, on 16th March 2012, 16:13, said:

In ceea ce priveste preturile exagerarea este foarte mare, la mine la tara nu cumperi un ou cu 5 lei nici un kg de rosii cu 10. Nu este vina omului care are un surplus in gradina ca nu are unde isi vinde marfa, ca pietele sunt acaparate de intermediari, samd. Bunica mea demult vindea oua la piata in Scornicesti, nu traiam din asta, nici pe departe, ci pur si simplu vindea un surplus.
................
Anul trecut de exemplu, iti dau cuvantul de onoare, ai mei au dat oua la mai multe persoane din sat ca sa puna la clocitoare pe degeaba.  De asemenea, restul le-au fiert si le-u dat la pui in mancare. Si ei nu se ocupa cu agricultura, au doar niste ganini la care ajung decat in weekend, in timpul saptamanii le da bunica mea sa manace grau si porumb.

Aici gresesti, si te voi contrazice. Nu numai tu gresesti, majoritatea orasenilor care n-au lucrat niciodata intr-un domeniu agricol, fac aceeasi greseala.

Productia agricola este asigurata de catre fermierul profesionist care numai asta face si isi calculeaza contabiliceste input-urile, cheltuielile, investitiile, amortizarile.

Rafturile supermarketurilor nu sunt umplute de Lelea Floarea (tot respectul meu fata de Lelea Floarea), si nici de alti "tarani" de week-end care-si vand surplusul. Surplusul de la ce ? De la o gospodarie de semisubzistenta ? Adica, pe langa pensia amarata mai tin 20 de gaini si doi porci si ce nu pot manca sau conserva, duc la piata ?

Acestia nu vor asigura niciodata marfa la raft.

2. Fermierii profesionisti sunt - peste tot in lume - fiscalizati. Punct. Ce inseamna asta ? Inseamna ca preturile lor de vanzare sunt insotite de TVA. Dr. Sorin Minea (director la Angst si presedinte al Romalimenta) spunea odata, referitor la asa-zisele targuri cu produse traditionale: "daca se permite vanzarea sambata si dumnica fara bon fiscal in aceste targuri, atunci sa ne dea si noua voie, procesatorilor, sa vindem in week-end fara TVA". Ca nu se poate, pentru unul muma, iar pentru altul ciuma...

Quote

Deci nici pe departe 5 ron oul si 10 lei rosiile.
....
"Bucurate de aerul diminetii" nu ar trebui luat in deradere, este exact ce spuneam mai devreme. Consider ca animalele si viata in general ar trebui respectate mai mult de cat o facem noi, o fiinta, in cazul de fata animal domestic trebuie exploatata, insa in aceeasi masura respectata. Se pot gasi solutii pentru orice, si nu neaparat dubla preturile la mancare.

Stii ce inseamna la gaini ouatoare sa se "bucure de aerul diminetii" ? Inseamna free-range. Stii cat e norma de spatiu la free-range ? 4 mp per pasare. Deci, la 2500 de pasari, un hectar ! Si nu un hectar de parloaga, ci un hectar ingradit si cu voliera deasupra, ca-ti vin pasarile salbatice si-ti dau holera ...

S-a tot discutat ca s-au scumpit ouale in supermarketuri. Sunt 1,10 ron bucata. De ce ? Fiindca s-au marit costurile de productie odata cu interzicerea bateriilor clasice. S-a marit foarte mult suprafata minima per cap de pasare in hala si s-au adaugat multe gadget-uri- lucru care duce la costuri mult mai mari de mp hala per cap de pasare. Ce-am facut cu adoptarea acestei norme UE ? Am "omorat" gainile cu oua ieftine. Nu, nu se vor ieftini dupa Pasti. Pt. ca efectiv, nu poti vinde sub costurile de productie.

Ia sa-l intrebam pe Akomar: cat sunt ouale free-range si kg de carne de porc "de pajiste" (ala care se bucura de aerul diminetii) in UK ?

Si nu, gospodariile de semisubzistenta nu vor mai exista mult timp. Deja, cei in varsta se duc ... acolo unde le este capatul de drum, iar cei tineri prefera sa se duca sa munceasca in spania la capsuni decat sa puna mana sa are parloaga ce le-a ramas de la parinti...

Quote

Asa ca nu mancam dealea "Bucurate", da pe la 60 de ani ne curatam si luam pastile cu pumnul. Cel putin cei din generatia mea, mai tanara...
Sa stii ca asta tine si de educatie. Ce mancam, cat, cum, la ce ore etc. Cati dintre noi, orasenii, fac zilnic o ora de mers pe jos, morti-copti, indiferent de vreme ? Poate 1%... Nu poti spune ca n-ai timp. Seara de la 23 la 24 poti sa iesi la plimbare.

#40
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Aici sunt si eu de acord cu tine, intr-adevar marfa la raft nu va fi niciodata asigurata de gospodaria de semisubzistenta, si asta nu pentru ca nu ar produce suficient ci pentru ca nu sunt in stare sa se asocieze, nu sunt suficienti si  nu sunt sustinuti prin legi si alte masuri care sa-i ajute. Japonezii au o agricultura de semisubzistenta si au printre cele mai mari productii la hectar din lume, cu tractorase ed 15 cai putere si fara multe chimicale, deci pe la altii se pare ca se poate. Romanii sunt si vor fi un popor de snobi care se vor vaita intotdeauna ca rosiile sunt scumpe in timpul iernii si ca agricultura de semisubzistenta nu le va perminte niciodate sa le consume.
Eu am avut tiruri pline cu carne din import, nu la Angst, insa pe la alte fabrici de mezeluri din tara, care atunci cand erau sigilate de vama la Nadlac se rupea sigiliul la ele cu valiza de bani. Nu cred ca e cazul sa plangem firmele de mezeluri, se fac multe, nu se inregistreaza cu marfa in depozit si alte chestii de genul asta, chiar nu ar trebui sa se panga de concurenta unui targ de produse traditionale, este incomensurabil mai mare paguba si taxele care nu se aplica unui tir incarcat cu 22 de tone de carne venit din import decat o taraba care vinde intr-un weekend. Sa nu mai vorbim de calitatea mezelurilor in general, mai ales cele asa zise "accesibile", care chiar de la firme de prestigiu daca ai vedea cum sunt produse si din ce, de cum se spala cu otet si sunt introduse din nou la raft poate consumatorul s-ar gandi de doua ori inainte sa le cumpere. Eu personal Horia, chiar nu-mi fac griji pentru marii procesatori, si daca ar disparea nici macar o lacrima nu vars, lumea ar fi nevoita sa redescopere gatitul si ce rau ar fi pe termen lung.
Este incorect sa ne raportam la preturile produselor  free range din Anglia, poate ar trebui sa ne raportam si la salriul minim si mediu pe economie acolo, la puterea lor de cumparare si la costurile pe care le are un englez in producerea produselor respective. eu am niste costuri, omologul meu englez are altele, deci pretul produsului finit difera. Noi ar trebui sa ne raportam la banii pe car ii primesc cei din afara de la stat, la sucventiile de acolo, poate asa vedem de ce agricultura e profitabila la ei si la noi nu. Daca am fi toti egali, daca statul nu ar da sucventii de nici un fel, tractoarele lucioase de 80 000 de eur nu s-ar amortiza niciodata iar pretul mancarii ar fi cel corect.
De cand ma stiu, la mine in sat, cu toate ca e si o padure la cativa km nu au avut holera.
Din pacate nu vor mai exista mult timp gospodariile de semisubzistenta, insa cerste inima in mine cand mai vad pe la televizor unu cu 10-20 de vaci care produce artizanal un cascaval ce se vinde ca painea calda pe internet sau ii vin oamenii la poarta, pentru ca este mult mai bun decat ceea ce se gaseste in comert. Cand toti vom fi capitalisti, cand statul nu va mai avea bani sa sucventioneze gigantii, ne vom intoarce la ele din joburile noastre de vanzari in care 1 produce si 9 vand marfa produsa de ala, adaugandu-si in functie de marimea companiei mai mult sau mai putin.
Intr-adevar, sunt de acord ca in momentul de fata, in lumea in care traim, agricultura se face pe hartie, cu multi bani si nu de orcine, exact cum spui tu. Nu e nimic rau in a-ti face un plan de afaceri, de a trece cheltuielile si veniturile pe hartie.
Eu vad altfel lucrurile, si raman la parerea mea, incet-incet, ceea ce mi-am propus, o agricultura de semisubzistenta, se contureaza intr-un sat de campie unde am crescut sanatos, rezistent si cu conceptia ca un petic de pamant se munceste si nu se lasa parloaga, indiferent de cat de mic sau neprofitabil este.
Oricum, eu iti respect punctul de vedere si nu am sa mai comentez pe acest subiect,  am deviat destul de mult de la titlul topicului. Eu sunt poet, pana la urma tu si alti care ati lucrat sau aveti cunostiinte in bransa sunteti mai bine ancorati in pareri si judecati. Depinde de fiecare, in afara sunt si ferme de semisubzistenta care se descurca, de asemenea si ferme mari care ne umplu tirurile de marfa. Ramane la latitudinea si posibilitatile fiecaruia sa incerce ce isi permite si ce crede ca e mai bine.

Edited by liviumircea, 16 March 2012 - 23:09.


#41
manubabanu

manubabanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.06.2006
horia66
Productia agricola este asigurata de catre fermierul profesionist care numai asta face si isi calculeaza contabiliceste input-urile, cheltuielile, investitiile, amortizarile.

Rafturile supermarketurilor nu sunt umplute de Lelea Floarea (tot respectul meu fata de Lelea Floarea), si nici de alti "tarani" de week-end care-si vand surplusul. Surplusul de la ce ? De la o gospodarie de semisubzistenta ? Adica, pe langa pensia amarata mai tin 20 de gaini si doi porci si ce nu pot manca sau conserva, duc la piata ?


Productia este asigurata de asta care face calcule nimic de zis,dar calitatea cred ca o da Lelea Floarea cu semisubzistenta ei.
Si cine vrea calitate,si isi permite,trebuie sa plateasca,ca nu mai vrea nimeni cu Dacia toti vrem Mercedes.
Si uitati si un "Mercedes" care pana mai ieri se dadea mare cu cucurigu' lui,si acu' face baie in oala cu bors.
Se compara cu lesinatii din supermarket?
[ http://farm8.staticflickr.com/7047/6988201861_43109c7065_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://farm8.staticflickr.com/7045/6988208311_ca74742d46_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Intreb si eu a prost asa:cum se calculeaza calitatea?
[ http://farm8.staticflickr.com/7204/6988214851_dd4f4b1a7f_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by manubabanu, 16 March 2012 - 23:30.


#42
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ala e un caz fericit, ce ne arati matale. Cati pui rebegiti, piuind prin noroiul din curte si murdari la fund, am vazut eu la atatea Lele Floare... sa fii matale sanatos !

Uite aici cam ceea ce viseaza romanii... dar la ce pret !

Attached File  Paris__Toulouse__Poitiers_janvier_2011_123.jpg   323.8K   133 downloads

P.S. "Poulet de grain" - pui crescuti (numai) cu cereale.

Edited by horia66, 17 March 2012 - 10:22.


#43
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

 manubabanu, on 17th March 2012, 00:12, said:

horia66
Productia agricola este asigurata de catre fermierul profesionist care numai asta face si isi calculeaza contabiliceste input-urile, cheltuielile, investitiile, amortizarile.

Rafturile supermarketurilor nu sunt umplute de Lelea Floarea (tot respectul meu fata de Lelea Floarea), si nici de alti "tarani" de week-end care-si vand surplusul. Surplusul de la ce ? De la o gospodarie de semisubzistenta ? Adica, pe langa pensia amarata mai tin 20 de gaini si doi porci si ce nu pot manca sau conserva, duc la piata ?


Productia este asigurata de asta care face calcule nimic de zis,dar calitatea cred ca o da Lelea Floarea cu semisubzistenta ei.
Si cine vrea calitate,si isi permite,trebuie sa plateasca,ca nu mai vrea nimeni cu Dacia toti vrem Mercedes.
Si uitati si un "Mercedes" care pana mai ieri se dadea mare cu cucurigu' lui,si acu' face baie in oala cu bors.
Se compara cu lesinatii din supermarket?
[ http://farm8.staticflickr.com/7047/6988201861_43109c7065_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://farm8.staticflickr.com/7045/6988208311_ca74742d46_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Intreb si eu a prost asa:cum se calculeaza calitatea?
[ http://farm8.staticflickr.com/7204/6988214851_dd4f4b1a7f_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu parere de rau trebuie sa recunosc ca acel cocos nu-mi face deloc pofta, n-are piept, n-are pulpe si daca nu-l fierbi trei zile nu reusesti sa musti din el. In fine e optiunea fiecaruia ce alege sa manance si ce nu, insa sa macar sa fim corect informati si sa terminam cu istericalele astea de fata mare ca tot ce e in ferme e aiurea, tot ce e aberant descris ca eco e bun, s.a.m.d.
O sa fac mai jos un mic rezumat al aberatiilor aparute in ultima vreme si propagate de fel de fel de imbecili ca in exemplul lui Akomar cu puii injectati sub aripi:
1. certificare eco/bio - sa luam de exemplu cerealele, incepem de la terenul pe care sunt cultivate, sa nu fi fost folosite ingrasaminte chimice pe acel teren in ultimii 10 ani (sau parca mai mult), sa nu fie folosite ingrasaminte chimice, fertilizanti, ierbicide, insecticide, fungicide, tratamente si inca cate cerinte, eventual sa fie arate cu calul ca sa nu polueze tractorul :rolleyes:  Bun, ce productii scoti de pe terenul ala? 500 kg/ha de grau si 1500 kg/ha la porumb?? La ce pret produci? Bun, sa zicem ca iti permiti sa produci eco, bagi porumbul in hrana puilor sau gainilor pe care evident le cresti free range si nu bagi coccidiostatice, antibiotice, vaccinuri, nimic, nu punem la socoteala ca daca-ti intra vreo pseudopesta in puii aia free range alergi sa-i duci la protan. Dar sa zicem ca ai noroc si dupa 3 luni de free range ajung la 2 kile si poti sa-i vinzi, cu cat ai vinde kg de carne sau oul? Cu 8,90 euro ca in exemplul lui Horia? Asa ca mai terminati cu exemple de cat de eco e puiul de casa, ca sta afara si mananca doar porumb, sigur ca da, porumbul asigura absolut toata proteina, energia, vitaminele si mineralele de care are nevoie. Incercati voi sa mancati de 3 ori pe zi in fiecare zi mamaliga si sa-mi spuneti cum va simtiti dupa 2 luni. Eco frate!
2. Oua eco, bio si stresate sau nu - asta e subiect pe care il ador. E o imbecilitate, exact acelasi ou, cu exact aceeasi compozitie e si ala eco si bio si stresat si nestresat, dar exact identic. Ca in capul unora are gust mai nu stiu cum ala din curte e pur bull-shit. Culoarea galbenusului este influentata strict de nutritie, ratie cu baza de porumb= culoare galbena, mai baga-i ceva lucerna o sa fie ca ala de tara sau baga-i colorant. Culoarea cojii e influentata numai si numai de genetica, gaina rosie = ou rosu, gaina alba = ou alb, punct. Gaini stresate, bull-shit, hibrizii comerciali de astazi pentru asta sunt facuti, sa stea si sa oua, atat, e mai putin stresata decat oraseanul corporatist care zace intr-un cub dintr-un open space office de 2/2m si se gandeste la cat de stresate sunt gainile si apoi cumpara tot oul cel mai ieftin ca trebuie sa stranga bani de rata la apartamentul din rezidential. Pt ca o sa fie unii care o zbiere ca in ou sunt si hormoni si antibiotice, sa fie clar, de cand intra pe ouat la gainile din ferma nu se mai face nici un tratament! La alea din curte mai vine nea doftoru' zonal si le mai face asa cate o injectie, da' aia e eco. Si daca tot va pasa, de ce nu va puneti probleme ca si pastravii de exemplu, sunt crescuti intensiv mai nasol decat gainile, ai? Sau aia au mai putin creier decat o gaina sau nu s-a gandit nimeni sa-i injecteze cu hormoni sub inotatoarea dorsala?
3. Puiul de carne din ferme - da, aia fara gust si care arata nasol prin magazine. Aici nu intru in detalii pt ca deja s-a discutat dar vreau doar sa punctez ca puiul ala e crescut in parametri optimi in ferma, are 32-34 grade in primele zile, are furaj echilibrat ca si proteina, energie, vitamine si minerale, apa curata, ventilatie optimizata, fara curenti de aer, asternut optim, lumina adecvata, absolut toate conditiile. Toti zbiara fara sa fi intrat in viata lor in vreo ferma si se uita la porcariile prezentate de cretini gen Mempiciniko...cum dracu il cheama pe ala. Fratilor, puiul ala nu mananca decat cereale, porumb, soia, premix vitamino mineral (da, e la fel cum luati voi vitamina C sau pastile cu mangan si nu mai tipati ca nu sunt naturale). Ca tratamente se fac vaccinurile preventive care sunt pt boli aviare asa ca nu capatati rezistenta decat eventual la bursita aviara pe care e putin probabil sa o luati de undeva daca sunteti bipezi si mamifere. Coccidiostaticele si eventualele antibiotice se retrag din furaj/apa inainte de faza de finisare si remanenta e mica, 5 zile de regula deci nicio grija.
Concluzie: e o chestie de genetica care e facuta in asa fel incat sa faca puiul sa ajunga la 2,5 kg in 40 zile, in conditii optime de microclimat si hrana. Singura diferenta e ca ala din curte mananca neechilibrat, alearga ca disperatul dupa viermi si mananca pietre si caramida ca sa-si acopere necesarul de calciu, iar carnea e tare ca piatra. Si ajunge la aceeasi greutate in 3 luni deci total neeconomic.
4. Legume si fructe eco, bio, tralala - era un banc, numai moldovenii mananca fara E-uri, ei mananca ligumi si fructi :D Hai sa fim seriosi, in afara de Tata Floarea care isi vinde cele 3 kile de rosii care i-au ramas in plus si nu face o afacere din asta, toti legumicultorii care produc industrial sau semiindustrial folosesc ingrasaminte, pesticide, etc, altfel nu poti fi eficient si competitiv si sa ai productii decente. Degeaba am urlat ca toate fructele si legumele vin din Turcia, acum vad in supermarket si legume romanesti. E vreo diferenta? Nu. E singura cale ca sa poti fi eficient, daca nu-ti convine pune-ti singur in balcon si asta e. Dupa cum spunea si Horia, asta cere piata, corporatistul din cub viseaza sa manance o rosie cu gust de rosie dar cand e sa dea 10 lei pe kil nu-i mai place si o cumpara pe aia turceasca asa ca despre ce vorbim? Eu personal am gradina mea de legume unde nu prea folosesc balarii de-astea dar nici nu am productii si rosiile mi se usuca la jumatatea perioadei de vegetatie, pai ar trebui sa vand o rosie eco de la mine din curte cu 5 lei bucata la cat ma costa...

Mno, eu cam atat am avut de spus deocamdata, daca imi mai aduc aminte de ceva, revin :D

#44
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
IDC-ule da di si iesti asa di nervos si suparat?! Ma iarta, da io-s din aia cari mininca far di e-uri. Nu  ti s-o intarit asara? Ori s-o intarit da' digeaba!

#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
N-are piept, n-are pulpe dar are GUST, TEXTURA, simti ca mananci carne, nu burete imbibat( cand ma mai imbat, rar, fac urat...rod buretele de vase :lol:)
E drept, puiul de tara in general e SUBNUTRIT si dpdv genetic e praf...de aia nu "corespunde"...
DAR daca iei un broiler si il tii pana la MATURITATE e altceva...Broilerul fiind un animal super performant poate avea probleme daca nu-i dai tot ce ii trebuie conform tehnologiei lui de crestere insa mixtele spre exemplu , alea de "ferma", gen kabir....alea rezista si se fac...babane.
Merge si cu metisi facuti "de tine", am facut eu si am fsot super multumit... Fata de broiler pierzi randament, eficienta, viteza de crestere dar castigi faptul ca il poti duce fara mari probleme la un an sa spunem, daca e nevoie, de regula e bun pe la 6-9 luni  ...

Deci e o treaba si cu orataniile astea crescute mai "ca la tara"... sunt altceva.

a doua treaba...lelea floarea vinde ieftin oul si puiul pentru ca NU ISI FACE CALCULE DE RENTABILITATE...n-are bani de curent si paine si ca sa faca rost de ei vinde...in pierdere...ce sa faca altceva, cum sa castige banii? poate sa vanda graul...tot in pierdere... poate sa nu mai puna grau ca iese in pierdere... ajunge sa stea degeaba in final asa ca isi face treaba, mucneste la sapa, creste un pui si-un porc si ...ce-o da dumnezeu , daca e rpetul bun cu atat mai bine, daca nu, asta e viata, E GREU LA TARA ...se aude incet o baba bombanind in timp ce pleaca din targ, numarandu-si atenta bancnotele de un leu ...din pacate.


  In rest, antibioticele... pai eu va cred ca vreti fara, si eu vreau fara numai ca eu am pasari...fara inseamna ca periodic sa ai belele, grave, sa-ti crape 10-20-50 % din pasari asa, fara prea mare stres, nici nu apuci sa pui un diagnostic... cresteti voi fara sau platiti ... ca nu degeaba costa "puletele" pe care l-a prezentat Horia 40 de lei kilu...


Una peste alta , am 2 curcani "ieco" d'aia, crescuti cu boabe, paine si iarba...nu le-am dat furaj ca ma scoteau la pensie anticipat la cat crapa in ei, nici medicamente ca abia asteptam sa faca vreo basica pe oki sa am motiv sa-i mantuiesc....am ramas cu ei, blestemu e blestem... N-au decat vreo 30-35 de kile, vi-i vand acu de pasti cu 15Ron kg de carcasa.  Va bagati? :lol:
Daca nu va bagati o sa mananc la piftie dupa Pasti de o sa ma cracanez.

#46
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

 omnitera, on 1st April 2012, 21:57, said:

IDC-ule da di si iesti asa di nervos si suparat?! Ma iarta, da io-s din aia cari mininca far di e-uri. Nu  ti s-o intarit asara? Ori s-o intarit da' digeaba!

Colegu' n-am chef de mistouri ieftine, ai ceva sa comentezi concret la ce am scris eu, te rog fa-o, daca mi s-o intarit sau nu te invit de asemenea sa verifici personal daca asta e problema ta.

#47
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

 parintele, on 2nd April 2012, 21:15, said:

N-are piept, n-are pulpe dar are GUST, TEXTURA, simti ca mananci carne, nu burete imbibat( cand ma mai imbat, rar, fac urat...rod buretele de vase :lol:)
E drept, puiul de tara in general e SUBNUTRIT si dpdv genetic e praf...de aia nu "corespunde"...
DAR daca iei un broiler si il tii pana la MATURITATE e altceva...Broilerul fiind un animal super performant poate avea probleme daca nu-i dai tot ce ii trebuie conform tehnologiei lui de crestere insa mixtele spre exemplu , alea de "ferma", gen kabir....alea rezista si se fac...babane.
Merge si cu metisi facuti "de tine", am facut eu si am fsot super multumit... Fata de broiler pierzi randament, eficienta, viteza de crestere dar castigi faptul ca il poti duce fara mari probleme la un an sa spunem, daca e nevoie, de regula e bun pe la 6-9 luni  ...

Deci e o treaba si cu orataniile astea crescute mai "ca la tara"... sunt altceva.

a doua treaba...lelea floarea vinde ieftin oul si puiul pentru ca NU ISI FACE CALCULE DE RENTABILITATE...n-are bani de curent si paine si ca sa faca rost de ei vinde...in pierdere...ce sa faca altceva, cum sa castige banii? poate sa vanda graul...tot in pierdere... poate sa nu mai puna grau ca iese in pierdere... ajunge sa stea degeaba in final asa ca isi face treaba, mucneste la sapa, creste un pui si-un porc si ...ce-o da dumnezeu , daca e rpetul bun cu atat mai bine, daca nu, asta e viata, E GREU LA TARA ...se aude incet o baba bombanind in timp ce pleaca din targ, numarandu-si atenta bancnotele de un leu ...din pacate.


  In rest, antibioticele... pai eu va cred ca vreti fara, si eu vreau fara numai ca eu am pasari...fara inseamna ca periodic sa ai belele, grave, sa-ti crape 10-20-50 % din pasari asa, fara prea mare stres, nici nu apuci sa pui un diagnostic... cresteti voi fara sau platiti ... ca nu degeaba costa "puletele" pe care l-a prezentat Horia 40 de lei kilu...


Una peste alta , am 2 curcani "ieco" d'aia, crescuti cu boabe, paine si iarba...nu le-am dat furaj ca ma scoteau la pensie anticipat la cat crapa in ei, nici medicamente ca abia asteptam sa faca vreo basica pe oki sa am motiv sa-i mantuiesc....am ramas cu ei, blestemu e blestem... N-au decat vreo 30-35 de kile, vi-i vand acu de pasti cu 15Ron kg de carcasa.  Va bagati? :lol:
Daca nu va bagati o sa mananc la piftie dupa Pasti de o sa ma cracanez.

Parintele, mai e si un alt aspect, nu e normal ca intr-o tara europeana cum ne dorim sa fim sa vezi ca nu poti sa vinzi oul la un pret corect, tu producator autorizat pt ca toti astia care au 10 metri de pamant pe langa casa cresc gaini de care nu stie nimeni, nu tu vaccinuri nu tu nimic, da o pesta, la aia le mor 5 gaini si tie 5000, ei cum e? Dar na, traditia, bla bla.
Cu puiul de tara...stii cum e, gusturile nu se discuta insa ai dreptate carnea de la un broiler crescut in curte nu se compara cu unul din magazin dar face oare cineva si un calcul economic? Eu personal il prefer pe ala din magazin, stiu ca macar vine din abator autorizat si ca nu risc prea multe. E doar o parere subiectiva.
Tata Floarea de care ziceam, de ce dracului tine un hectar pe care pune trei fire de porumb si care oricum se duce dracului in loc sa se asocieze? Ca asa-i Tata Floarea. De ce dracului vezi doar in Romania de pe sosele, tot terenul facut fasii fasii, fiecare tembel care are 1 hectar isi pune pe el ce-i trazneste printre urechi si culege cam tot atat dar plateste dublu lucrarile.
Ca idee, am ajuns in iarna in Danemarca si ma intreaba receptionera de la hotel de unde sunt, ii spun ca Romania si fata zice, am fost acolo....wow, super tare, n-am mai vazut asa ceva, e tara aia unde sunt milioane de bucati de pamant lucrate individual si eventual cu calul. Arata bestial de pe drum, nu vezi doua la fel! Era receptionera fata deci nicio treaba cu agricultura! Si a trebuit sa spun timid ca....da
Va rog, lasati-ma cu Tata Floarea  si puiul lui Omnitera care vrea textura ca e aberant exemplul.

#48
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

 horia66, on 16th March 2012, 16:39, said:

Era o vorba mai veche care spunea ca totul trece prin stomac. Ei bine, acum totul trece prin buzunare ... Ai fi dispus sa platesti 5 lei pt. un ou sau 10 lei pt. un kil de rosii ?  Sau 50 de lei pt. un kil de carne ? Din alea bucurate de aerul diminetii si de soare...

preturile sunt putin exagerate, dar nu vad nici o problema cu a cere un pret pe un produs. poate ca 5 lei ar putea fi doar oul de strut, dar daca faci o rosie Carbon, Pink Brandywine sau Cherokee Purple ecologica si gustoasa, nu vad de ce nu ai cere 10 ron pe kg. poate chiar mai mult. si nici la carne nu mi se pare foarte mult 50 de lei pe kg. depinde ce oferi: de exemplu, daca as creste vite, as lua rase de carne, le-as tine doar pe pasune pana la maturitate si probabil ca sub 80 de lei nu as vinde "rib eye"-ul ( imi cer scuze, in romania vita am vazut ca se transeaza altfel decat in occident ).

andrei

#49
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 horia66, on 7th May 2011, 20:24, said:

Stii ca, multi dintre cititori inteleg exact pe dos aceasta postare a ta ? Si anume, ca tu spui tuturor (argumentat si prin mail-ul pe care l-ai primit) sa nu mai manance pui si vita....

Nu e vorba de prabusire, ci de aterizare lina ... Pentru ca matale pui "in aceeasi oala" hormonii cu captatorii de micotoxine si cu fitazele, ceea ce nu are legatura cu realitatea.


Compozitie



1 kg PREMIX MEDICAMENTAT contine:

1. Vitamina A (Retinol acetat) 300000 UI

2. Vitamina D3 (Colecalciferol) 30000 UI

3. Vitamina E (α-tocoferol acetat) 100 UI

4. Vitamina K3 (Menadion sodiu bisulfit) 16,5 mg

5. Vitamina B1 (Tiamin clorhidrat) 60 mg

6. Vitamina B2 (Riboflavina) 120 mg

7. Vitamina B3 (Nicotinamida) 400 mg

8. Vitamina B5 (Pantotenat de calciu) 400 mg

9. Vitamina B6 (Piridoxin clorhidrat) 80 mg

10. Vitamina B12 (Cianocobalamina) 600 mcg

11. Vitamina C (Acid ascorbic) 500 mg

12. Acid folic 10 mg

13. Captator de micotoxine 750 mg

14. OXITETRACICLINA 20%-Pulbere 5,0 g

15. NEOMICINA SULFAT 10%-Pulbere 7,0 g

16. Benzoat de sodiu

17. Propionat de calciu

18. Butilhidroxitoluen (BHT)

19. Furaj pui - Reteta 21-1 Pana la 1 kg      Sursa

Am gasit: "de fosfor sub formă de acid fitic și fitaze pe care le conțin cerealele".
Fitazele se refera  la fosforul continut in cereale?

#50
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 poadol, on 5th April 2012, 22:18, said:


Multam pentru exemplul asta, asa putem discuta pe ceva concret.

In primul rand un furaj sau un premix "medicamentat" nu este un premix care se foloseste uzual, ci doar in situatiile in care se cere asta, la recomandarea medicului veterinar.  Chiar si in link-ul furnizat de tine, spune ca se foloseste in "controlul bolilor provocate de microorganismele sensibile la oxitetraciclina si neomicina, in special enterite bacteriene."
In trecut se foloseau in premixuri antibiotice cu rol de promotor de crestere, asa numitele AGP (antibiotic growth promotors) dar acum sunt interzise in UE.

Vad ca la punctul 13 este subliniat "captatori de micotoxine". Este un motiv pentru care ai facut asta sau asa l-ai copiat?
Micotoxinele se pot gasi in cereale si prin efectul lor cumulativ pot produce diverse afectiuni in functie de concentratia si tipul lor atat animalelor cat si oamenilor.
Acesti captatori de micotoxine sunt de regula chiar sub forma naturala 100% cum este cazul unor produce pe baza de argila, de perete celular de drojdie, etc. Deci absolut nici o problema pentru om, acesti captatori de regula se elimina fara sa se absoarba.

Mai apoi, premixul ala este reteta 21-1 (ma rog...titulatura veche) adica o reteta tip starter, zice si acolo, pana la 1 kg. Antibioticele alea prezente acolo vor disparea in totatlitate pana cand puiul face varsta/greutatea de sacrificare, deci inca odata, total sigur.

Iar legat de ultima ta intrebare, in cereale, in functie de multi factori si de tipul de cereala anume, o parte din fosfor este sub forma de acid fitic, nedisponibil pentru pasare. Fitaza este enzima care scindeaza molecula de acid fitic, facand-o disponibila pentru pasare, reducand in felul acesta adaosul de posfor anorganic in reteta, si implicit excreta de fosfor in natura (cu implicatii asupra mediului). Si acesta este tot un produs
fara pericole pentru om.

#51
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

 Akomar, on 6th April 2012, 00:48, said:

Multam pentru exemplul asta, asa putem discuta pe ceva concret.

In primul rand un furaj sau un premix "medicamentat" nu este un premix care se foloseste uzual, ci doar in situatiile in care se cere asta, la recomandarea medicului veterinar.  Chiar si in link-ul furnizat de tine, spune ca se foloseste in "controlul bolilor provocate de microorganismele sensibile la oxitetraciclina si neomicina, in special enterite bacteriene."
In trecut se foloseau in premixuri antibiotice cu rol de promotor de crestere, asa numitele AGP (antibiotic growth promotors) dar acum sunt interzise in UE.

Vad ca la punctul 13 este subliniat "captatori de micotoxine". Este un motiv pentru care ai facut asta sau asa l-ai copiat?
Micotoxinele se pot gasi in cereale si prin efectul lor cumulativ pot produce diverse afectiuni in functie de concentratia si tipul lor atat animalelor cat si oamenilor.
Acesti captatori de micotoxine sunt de regula chiar sub forma naturala 100% cum este cazul unor produce pe baza de argila, de perete celular de drojdie, etc. Deci absolut nici o problema pentru om, acesti captatori de regula se elimina fara sa se absoarba.

Mai apoi, premixul ala este reteta 21-1 (ma rog...titulatura veche) adica o reteta tip starter, zice si acolo, pana la 1 kg. Antibioticele alea prezente acolo vor disparea in totatlitate pana cand puiul face varsta/greutatea de sacrificare, deci inca odata, total sigur.

Iar legat de ultima ta intrebare, in cereale, in functie de multi factori si de tipul de cereala anume, o parte din fosfor este sub forma de acid fitic, nedisponibil pentru pasare. Fitaza este enzima care scindeaza molecula de acid fitic, facand-o disponibila pentru pasare, reducand in felul acesta adaosul de posfor anorganic in reteta, si implicit excreta de fosfor in natura (cu implicatii asupra mediului). Si acesta este tot un produs
fara pericole pentru om.

La toate cele spuse de Akomar as mai veni doar cu urmatoarea precizare, anume ca acest produs NU este destinat cresterii puilor in sistem INTENSIV pentru ca este complet neeconomic, slab conceput si nu ar da absolut deloc rezultate. Pentru sistem gospodaresc unde nu astepti performante, da, e ok. Insa revin la tendinta asta de a cumpara de exemplu pui de la tara, pai un pui hranit cu o nenorocire de-asta chit ca alearga prin curte si e carnea beton asa cum prefera unii, stie cineva daca taranul a citit si a respectat TIMPUL DE ASTEPTARE?? Pe puiul ala nasol din ferma macar am ceva mai multa incredere ca macar au scos antibioticul din hrana la timp si nu-l mananc eu... La fel si la lapte, vine nea Gica concesionarul din sat, iti trateaza vaca, probabil iti si spune sa dai laptele ala la caini, de unde stiu eu ca nu mi-l vinzi? In fabricile de procesare se face obligatoriu analiza pt prezenta antibioticelor si se exclude. La gaini, in ferma in mod sigur nu se fac tratamente cu antibiotice la gainile aflate pe ouat, in curte la Tata Floarea....Dumnezeu stie ce o fi si ce le da la gainile alea.

Revin si spun ca nu sunt impotriva productiei individuale, eco, bio, traditional, whatever, dar macar sa fie si producatorii astia verificati de cineva, asa cum sunt si astia cu ferme autorizate pt ca altfel habar nu ai ce bagi in gura si poate deveni mai rau. Cum sa am incredere in cineva care se ofera sa-mi livreze oua de gaini de curte dar cand il intreb de ceva acte zice ca nuuuuu, sunt de-alea bune de la curte, CU GUST! Nu, merci, prefer sa cumpar din supermarket EXACT acelasi ou, cu un pret decent si sa stiu ca am eliminat, teoretic macar, riscurile.
Poate Akomar ne spune cum e si prin tarile cu apa calda, cam cati prin UK mai au gaini si porci prin spatele casei si isi permit sa-i taie in curte si inca sa mai si vanda. Sau cam unde poate gasi oua "de tara" care sa nu fie in niciun fel autorizate, doar asa ca are vecinul in spatele curtii 500 gaini si gaseste fraieri sa vanda ouale pe sub mana?
Mai era unul pe aici pe la bursa parca de ne povestea cum vrea el sa faca retea de distributie la oras cu oua de la el din curte si culmea, erau unii de vroiau...

Nu inteleg de ce e incurajata pe forumul asta politica de "hai sa facem, oricum, oriunde, legal, nelegal dar hai sa facem, dar daca nu facem macar ne dam cu parerea"

#52
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 IDC, on 6th April 2012, 21:07, said:

..............
Nu inteleg de ce e incurajata pe forumul asta politica de "hai sa facem, oricum, oriunde, legal, nelegal dar hai sa facem, dar daca nu facem macar ne dam cu parerea"
Daca tot am "pus umarul" la aparitia acestei arii agricole, hai sa raspund eu, nu ca as intelege ca mi-ar fi neaparat mie adresata intrebarea...

Forumul acesta este un loc public, o "agora" unde oamenii vin, vorbesc, asculta (unii numai asculta ...) si isi spun parerea. Mai moale, mai apasat, dupa cum li-i felul...

Eu zic (si e strict parerea mea) ca acest forum reflecta realitatea lumii noastre de zi cu zi, asa cum e ea. Mai buna sau mai rea, asa e lumea in care traim. Forumul acesta nu incrajeaza, dar nici nu da cu paru'.

Iar pe de alta parte, daca oamenii trec de la faza de extrema si exclusiva subzistenta la "hai sa mai si vindem ceva...", eu zic ca e un lucru bun. Timid, greoi ... dar totusi bun. Cu toate pacatele ei, economia aceasta salbatica de piata, care nu tine cont nici de legislatia veterinara, nici de fiscalitate, (zic eu) e un germen al unei productii agricole care se chinuie sa "scoata capul" printr-un sol tare ca piatra si presarat cu numerosi bolovani. Hai, totusi, sa vedem picaturile de pe fundul paharului si nu imensa lui goliciune...

#53
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008

 horia66, on 6th April 2012, 22:39, said:

Iar pe de alta parte, daca oamenii trec de la faza de extrema si exclusiva subzistenta la "hai sa mai si vindem ceva...", eu zic ca e un lucru bun. Timid, greoi ... dar totusi bun. Cu toate pacatele ei, economia aceasta salbatica de piata, care nu tine cont nici de legislatia veterinara, nici de fiscalitate, (zic eu) e un germen al unei productii agricole care se chinuie sa "scoata capul" printr-un sol tare ca piatra si presarat cu numerosi bolovani. Hai, totusi, sa vedem picaturile de pe fundul paharului si nu imensa lui goliciune...

Horia, economia de piata e salbatica, dar tine cont de legislatie oricare ar fi aia, de ce pt unii muma si pt altii ciuma? Sincer, eu care platesc taxe peste taxe, ma chinui sa-mi vand legal ce produc, ce produc investesc in tampenii tot ca sa raman legal, pt ca asa spune legislatia pe care trebuie sa o respect, iar pe forum vad ca atatia oameni sunt incurajati sa produca oricum, oriunde, in orice conditii, cu costuri la un sfert fata de mine, tu nu ti-ai pune niste semne de intrebare? Si nu bat campii, sunt un producator mic dar legal, nu sunt Transavia ca sa nu ma intereseze de unul ca mine. Si ce vad pe forum, ca cine face zootehnie neautorizat o face fara nicio problema si deranj de la DSV, mediu, pompieri, ITM, etc, si logic ca vinde la jumatate de pret. Pai e fair?

Sa nu intelegem gresit, sunt pentru produse traditionale, pentru bio, mio, pio, orice, dar fa-le legal daca vrei sa intri pe o piata libera, de asta il intrebam pe Akomar cum e in UK, Vinzi orice chiar asa de capul tau? Nu poti sa-mi vinzi oua pe care doar tu pretinzi ca sunt de la tine din curte din pasari hranite individual cu frunze de lucerna portocalie mestecate inainte de canari aurii dar nu poti sa dovedesti. Ouale alea pot fi foarte usor aduse din Polonia de exemplu din gaini de baterii, cine dracu o sa sa-si dea seama?

#54
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Akomar, on 6th April 2012, 00:48, said:

Multam pentru exemplul asta, asa putem discuta pe ceva concret.

In primul rand un furaj sau un premix "medicamentat" nu este un premix care se foloseste uzual, ci doar in situatiile in care se cere asta, la recomandarea medicului veterinar.  Chiar si in link-ul furnizat de tine, spune ca se foloseste in "controlul bolilor provocate de microorganismele sensibile la oxitetraciclina si neomicina, in special enterite bacteriene."
In trecut se foloseau in premixuri antibiotice cu rol de promotor de crestere, asa numitele AGP (antibiotic growth promotors) dar acum sunt interzise in UE.

Vad ca la punctul 13 este subliniat "captatori de micotoxine". Este un motiv pentru care ai facut asta sau asa l-ai copiat?
Micotoxinele se pot gasi in cereale si prin efectul lor cumulativ pot produce diverse afectiuni in functie de concentratia si tipul lor atat animalelor cat si oamenilor.
Acesti captatori de micotoxine sunt de regula chiar sub forma naturala 100% cum este cazul unor produce pe baza de argila, de perete celular de drojdie, etc. Deci absolut nici o problema pentru om, acesti captatori de regula se elimina fara sa se absoarba.

Mai apoi, premixul ala este reteta 21-1 (ma rog...titulatura veche) adica o reteta tip starter, zice si acolo, pana la 1 kg. Antibioticele alea prezente acolo vor disparea in totatlitate pana cand puiul face varsta/greutatea de sacrificare, deci inca odata, total sigur.

Iar legat de ultima ta intrebare, in cereale, in functie de multi factori si de tipul de cereala anume, o parte din fosfor este sub forma de acid fitic, nedisponibil pentru pasare. Fitaza este enzima care scindeaza molecula de acid fitic, facand-o disponibila pentru pasare, reducand in felul acesta adaosul de posfor anorganic in reteta, si implicit excreta de fosfor in natura (cu implicatii asupra mediului). Si acesta este tot un produs
fara pericole pentru om.
<Vad ca la punctul 13 este subliniat "captatori de micotoxine".>
Da, subliniat de mine.
In general ce contin "furajele sau premixurile" destinate hranirii puilor de carne?
De ce sunt atat de multi care se tem pana si de umbra lor - adica puiul care merge la consum daca ar mai contine antibiotice, imi explicati si mie ce rau ar putea provoca ca doar nu mancati puiul crud?
Prin fierbere, coacere sau frigere probabil foarte putin sau deloc din acele antibiotice mai au vreun efect asupra organismului uman. De obicei antibioticele le servim si noi cand suntem bolnavi, insa fara a le fierbe, coace sau frige in ulei, deci conform teoriei ne fac bine, nu-i asa?

Edited by poadol, 07 April 2012 - 02:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate