Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cresterea puilor de carne cu hormoni!

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#19
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postpepe03, on 7th May 2011, 18:04, said:

Akomar, vroiam sa intreb urmatoarele, poate nu am reusit sa ma fac inteles: puii cumparati din reteaua furnizorilor care importa din Ungaria, crescuti clasic, la curte, exclusiv cu porumb, grau si iarba de prin curte, dar care, probabil datorita rasei, ajung la 9 luni la vreo 15-16 kg, pot intra in categoria pasarilor crescute in boxe? Intreb pt ca am crescut cu spusele mamei care se pangea tot timpul ca , spre exemplu, curcile cresc greu. Si Asa tin si eu minte, ne prindea iarna cu pasarile abia avand careva kg. Este adevarat, ai mei cel putin, nu au folosit niciodata concentrate sau stimulenti de crestere.Asa ca, desi e logic sa te gandesti ca modul lor de viata fiind foarte traditionalist (ma refer la curci), ar putea sa fie suficent pentru a le aprecia pasari de curte, ramane intrebarea: curcile provenite din pui importati, crescute exclusiv natural pot fi mancate ca pasari de tara? Nu o luati ca pe-o paranoia...
Depinde ce intelegi tu prin “categoria pasarilor crescute in boxe”. Probabil te referi la faptul ca pasarile ce se cresc in sistem industrial sunt diferite genetic de cele traditionale si te intrebi ca daca le tii in sistem gospodaresc vor avea sau nu acelasi gust. Am inteles bine?
Daca asta ai vrut sa spui, atunci eu ti-as zice ca da, vor avea acelasi gust si vor putea fi mancate ca pasari de tara asa cum le numesti tu. Asta daca iti rezista si nu mor, ele fiind mai sensibile la conditiile de mediu din sistem gospodaresc mai ales ca nu le dai o ratie echilibrata.
In rest, calitatea carnii este in general influentata mai mult de nutritie decat de genetica.

View Posthoria66, on 7th May 2011, 18:24, said:

Stii ca, multi dintre cititori inteleg exact pe dos aceasta postare a ta ? Si anume, ca tu spui tuturor (argumentat si prin mail-ul pe care l-ai primit) sa nu mai manance pui si vita....
Nu cred ca s-a inteles gresit. Dar daca s-a inteles pe dos, ma explic atunci…
Dupa ce in prima postare ziceam ca multe din tampeniile astea se perpetueaza si circula printre necunoscatori si argumentand ineptiile, la cateva zile imi vine email-ul ala caruia i-am dat copy/paste si care confirma inca odata ca informatia legata de subiectul in cauza circula nestingherita.
La final am zis doar “no comment” si am zambit pentru ca in primul post vorbisem chiar de asta, adica de ideile nefondate care circula fara sa ma mai repet si sa cometez mail-ul in sine.

View Postsudest_om, on 7th May 2011, 18:52, said:

Daca te referi doar la captatorii de micotoxine, da ai dreptate, dar eu am citat si liantii de granulare si potentatorii de gust si"etc." Chiar crezi ca e lina aterizarea? Tu ai cunostinte solide in domeniu.De ce inclini balanta catre crescatoriile intensive.Crezi ca dezvoltarea noastra e pe o fundatie solida daca producem doar mai mult? Oricum am pierdut trenul asta.L-am putea prinde p'ala cu "bio", "eco","natural","rustic,"pitoresc"...
Cresterea animalelor in sistem industrial este o industrie, este un business. Daca nu esti eficient si nu performezi, nu existi. Asta nu inseamna ca te omoara consumul de carne de pasare din ferme versus gaina din fundul curtii..
Sistemele alea alternative descrise de tine sunt doar nise de piata dar cateodata nici macar atat. Sunt doar concepte. Ca permacultura aia care o o faci oricum, in orice conditii si in care nu gresesti niciodata :D

#20
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsudest_om, on 7th May 2011, 20:52, said:

De ce inclini balanta catre crescatoriile intensive ? Crezi ca dezvoltarea noastra e pe o fundatie solida daca producem doar mai mult ? Oricum am pierdut trenul asta. L-am putea prinde p'ala cu "bio", "eco","natural","rustic,"pitoresc"...

Daca "bio", "eco"... etc. inseamna ratii dezechilibrate - in mod sigur inseamna si faliment din partea celui ce produce.

Sa ma explic: exista atat de multa ipocrizie in conturarea acestor tendinte "bio", "eco" ... etc. pe piata, incat daca privesti uni-directional risti sa "dai cu capul de pragul de sus".

Pe topicul cu permacultura @Marcela punea odata intrebarea "de ce nu-si vand taranii usturoiul, si se gaseste in supermaket-uri numai usturoi chinezesc...?" sau cam asa ceva. Eu as intreba altfel: de ce prefera consumatorii usturoiul chinezesc in locul celui de la tarani ? De ce prefera consumatorii rosiile tari si uniforme la culoare, si ne-atinse de nici un daunator ? De ce nu aleg de pe taraba pe cele coflecite si viermanoase ? Ca alea sunt mai naturale...

De ce prefera consumatorii puiul de pe raft, in caserola, de 2-2,2 kg bucata (fara cap si picioare !) si nu cumpara din piata puii aia numai piele si os, rebegiti si cu penele cazute ? Ca aia de la piata sunt pui de tara ...

Ei bine, cumparatorul spune una si face alta. Ca asa a fost el invatat ca da bine... Sa fie in ton cu lumea. Daca i se ofera 2 mere, unul imaculat si altul viermanos, il cumpara pe cel imaculat.

Crezi ca - daca comportamentul cumparatorilor nu ar fi cel care este - producatorii ar mai oferi la vanzare ceea ce ofera ? Piata este unicul mecanism de reglare al cererii si ofertei. Oricand va exista cerere pt. ceva, va aparea si ofertantul.

Ce vreau sa spun: cumparatorii nu vor cumpara niciodata un pui numai piele si os, fiindca a fost crescut cu ratii dezechilibrate, dar cu pretentia ca este "pui de tara". Aceste concept nu face decat sa-i dezorienteze pe cei care chiar vor sa produca traditional si sa-i duca degraba la faliment.

#21
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

Crezi ca - daca comportamentul cumparatorilor nu ar fi cel care este - producatorii ar mai oferi la vanzare ceea ce ofera ? Piata este unicul mecanism de reglare al cererii si ofertei. Oricand va exista cerere pt. ceva, va aparea si ofertantul.
Piata e facuta cu strategii,care de multe ori sunt perverse si care la noi se perpetueaza nestingherit.Daca ar fi doar publicitatea din presa (la cea declarata ma refer),oamenii ar fi mai selectivi.Numai ca pe post de stire sau material documentar, ne sunt servite, informatii cu tinta precisa de genul:"ouale produse in fermele intensive nu sunt daunatoare sanatatii".In Germania (in 1998, la Frankfurt) s-a facut un studiu pe cei cu dereglari tiroidiene, si au concluzionat ca o substanta (nu-mi mai amintesc denumirea) continuta anormal in acele oua, impiedica procesarea iodului.Au dat o lege ca producatorii sa nu mai furajeze cu acel supliment.Anul trecut a iesit iar scandal, pe aceeasi tema,dar cu alta substanta.
In Romania un singur doctor a spus public despre acest pericol si afost nevoit sa retracteze (tot in mod public),amenintat fiind,cu procese.
Asa se face piata...cu infuzie puternica de bani ,coruptie, si informatii "utile".Cererea e direct influentata de aceste informatii, iar oferta e pe faza.Ca doar ofertantul a avut grija sa fii bine "informat".
Nu stiu de ce ,dar am o vaga banuiala ca cei care ne povestesc despre aceste false temeri, ce le-am putea avea, sunt si crescatori de pasari.Daca nu, imi cer scuze pt. aceasta ultima afirmatie.
Defapt vroiam sa spun ca daca s-ar dori sa existe cerere pt produsele de care am spus anterior, s-ar putea dezvolta o afacere ca cele din Noua Zeelanda, tara care nu-si otraveste oamenii si pamantul, si care nu este in faliment datorita strategiei aplicate.Ce crezi ca au ei si noi nu? (la potential climatic ma refer, ca de grad de civilizatie, vointa...stiu si eu)

#22
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Chimicalele nocive cu care sunt furajate animalele, in special daca supravietuiesc digestiei (puiului si consumatorului) si prajirii sau fierberii, sunt deja cu totul alta "mancare de peste" decat administrarea de hormoni de crestere sau modificarile genetice.

#23
pepe03

pepe03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.04.2011

View PostAkomar, on 7th May 2011, 21:10, said:

Depinde ce intelegi tu prin “categoria pasarilor crescute in boxe”. Probabil te referi la faptul ca pasarile ce se cresc in sistem industrial sunt diferite genetic de cele traditionale si te intrebi ca daca le tii in sistem gospodaresc vor avea sau nu acelasi gust. Am inteles bine?
Daca asta ai vrut sa spui, atunci eu ti-as zice ca da, vor avea acelasi gust si vor putea fi mancate ca pasari de tara asa cum le numesti tu. Asta daca iti rezista si nu mor, ele fiind mai sensibile la conditiile de mediu din sistem gospodaresc mai ales ca nu le dai o ratie echilibrata.
In rest, calitatea carnii este in general influentata mai mult de nutritie decat de genetica.

Ai inteles bine. Iti multumesc! Si, evrika, am inteles si eu... Cu privire la rata de supravietuire a acestor pui importati, cred ca in vreo doi ani, de cand ii crestem, exclusiv pt uzul nostru, nu am avut decat o singura pierdere. Din 50 de pasari crescute. Si, in afar primelor 2-3 saptamani, regimul lor de viata este identic cu al suratelor din batatura. Ceea ce m-a surprins a fost insa ritmul de crestere. In sfarsit, inca o data, multumesc de raspuns!

Nu cred ca s-a inteles gresit. Dar daca s-a inteles pe dos, ma explic atunci…
Dupa ce in prima postare ziceam ca multe din tampeniile astea se perpetueaza si circula printre necunoscatori si argumentand ineptiile, la cateva zile imi vine email-ul ala caruia i-am dat copy/paste si care confirma inca odata ca informatia legata de subiectul in cauza circula nestingherita.
La final am zis doar “no comment” si am zambit pentru ca in primul post vorbisem chiar de asta, adica de ideile nefondate care circula fara sa ma mai repet si sa cometez mail-ul in sine.

Cresterea animalelor in sistem industrial este o industrie, este un business. Daca nu esti eficient si nu performezi, nu existi. Asta nu inseamna ca te omoara consumul de carne de pasare din ferme versus gaina din fundul curtii..
Sistemele alea alternative descrise de tine sunt doar nise de piata dar cateodata nici macar atat. Sunt doar concepte. Ca permacultura aia care o o faci oricum, in orice conditii si in care nu gresesti niciodata :D


#24
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Alimentele bio pot si trebuie sa coexiste alaturi de cele produse in mod industrial.
Eu nu imi pot inchipui doar bio decat cu 90% din oameni lucrand terenurile cu sapa in mana si ceilalti 10% cu biciul.

#25
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
N-ai imaginatie!
Exista firme (Milupa_Germania,si nu numai...) care produc industrial_bio, fara bici .Daca iti place sa-ti lustruiesti marul cu spray de bord, ca e mai lucios nu inseamna ca-i mai gustos dar sigur renunti la un rinichi.(siliconul afecteaza).

#26
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Asta cu siliconul chiar mi-a placut... :D
Dar oare chiar e 100% bio? Eu din stiu pana la 5% din ingrediente pot sa nu fie tocmai bio. Acum poate ma insel eu...din nou.
Mi-as dori sa pot sa mananc 100% bio. Pana una alta ma multumesc cu produse "taranesti", care din punctul meu de vedere sunt mai bio ca alea cu eticheta.

#27
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Poate n-ai vazut cum baga taranii sulfiti in carne.Cu seringa de 400ml.Ii prezentau la TVR2_ "Fema", ca fiind prod. de preparate traditionale.As intreba-o pe bunica-mea daca stie ce-s aia nitriti, da s-a dus,saraca acu' o luna.Dar ea nu facea comert, ci doar produse traditionale.Baga doar sare ,condimente si afuma cu lemn de mar sau gutui.Si scadea la greutate cu 50-70%.Nu-i pasa, ca nu ni-le vindea.Or mai fi si oameni seriosi, dar falimentul ii pandeste.Calitatea pretului e mai importanta la noi.

#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsudest_om, on 13th May 2011, 21:19, said:

Poate n-ai vazut cum baga taranii sulfiti in carne.
........................................
As intreba-o pe bunica-mea daca stie ce-s aia nitriti, da s-a dus, saraca acu' o luna.
.................................
Baga doar sare ,condimente si afuma cu lemn de mar sau gutui.

Mai, domnu' inginer, sulfitii-s sulfiti, iar nitritii-s nitriti. Sa stii ca de-aia le zice altfel, fiindca is diferiti ....

Iar fumu' ala de lemn de mar sau gutui, vrei, nu vrei, dar sa stii ca contine dioxina. Iara alimentele afumate is cancerigene.

Edited by horia66, 20 May 2011 - 00:20.


#29
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Ai dreptate;nu stiu de ce am scris sulfiti...cred ca ma gandeam la vin.
Fumul mai contine si gudron si nu stiu ce compusi, daca pe jar cade grasime, in timpul afumarii, dar tot mai putin nociva e.Dovada sunt varstele inaintate la care ajung batranii de la tara si care consuma frecvent afumaturi facute in gospodarie.

#30
nenascut

nenascut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.10.2008
revenind la primul post  :coolspeak:
acum doi ani am cumparat din piata 6 pui...aveau vreo 3-4 zile :) eu am vrut pentru oua, dar doi au fost de carne  :naughty: . Unul din ei l-am taiat la 2 luni ca avea 2.2 kg si nu mai putea merge. Vreo doua saptamani a mancat nu stiu ce concentrate pentru pui, dar apoi a mancat malai furajer si nimic altceva...Nu il taiam, dar nu mai putea sa mearga si trebuia sa il mut de la apa la mancare cu mana :). S-a facut atat in conditiile in care nu a avut caldura ca puii normali (de carne) si nici mancare ca ei, de lumina nici nu mai vorbesc. Sunt convins ca un pui de carne nu are nevoie de hormoni ca sa se faca mare. Ii trebuie lumina, caldura...si putin mai mult decat numai porumb ca hrana. Geneticul il ajuta sa creasca si cu porumb fara altceva, dar creste ceva mai greu...
Parerea mea (e posibil sa gresesc) este ca hormonii de crestere nu fac altceva decat sa ajute puiul sa digere mancarea mai repede si sa absoarba cat mai mult din mancarea ingerata.

#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postnenascut, on 4th March 2012, 12:42, said:

...
Parerea mea (e posibil sa gresesc) este ca hormonii de crestere nu fac altceva decat sa ajute puiul sa digere mancarea mai repede si sa absoarba cat mai mult din mancarea ingerata.

Care hormoni de crestere ? Ai vazut matale vreo reteta furajera care sa contina hormoni de crestere ... ?

#32
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

View PostSonyAD, on 8th May 2011, 09:39, said:

Chimicalele nocive cu care sunt furajate animalele, in special daca supravietuiesc digestiei (puiului si consumatorului) si prajirii sau fierberii, sunt deja cu totul alta "mancare de peste" decat administrarea de hormoni de crestere sau modificarile genetice.


Chimicale nocive, auzi :D. Prietene, sa-ti spun un secret- daca facem o suma a chimicalelor pe care le bagi tu in stomac, si alea pe care le mananca un pui de carne, te asigur ca il depasesti de cel putin 10 ori. Nu ma refer la tine ca persoana, ci la orice om normal, traind in lumea ''civilizata''. Daca va place sa il ascultati pe tampitul ala de Mencinicopschi cum debiteaza aberatii, nu aveti decat. Dar incearca macar sa gandesti putin- ce ''chimicale nocive '' contin porumbul, graul, si soia? Mai era unul pe aici care spunea ceva de ''injectat''- intr-o ferma sunt cam 100-200-300 de MII de pui. Crede-ma, chiar daca as vrea sa ii injectez n-as avea cum.

#33
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007

View Postwiseguy76, on 6th March 2012, 23:49, said:

...... Mai era unul pe aici care spunea ceva de ''injectat''- intr-o ferma sunt cam 100-200-300 de MII de pui. Crede-ma, chiar daca as vrea sa ii injectez n-as avea cum.
poi ar putea sa le administreze in apa pe care o beau si nu sta nimeni sa "injecteze" 300k de pui,

PS: nu contrazic pe nimeni daca este adevarat sau nu subiectul topicul, doar ca nu ar fi inposibil

#34
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

View Postionika, on 7th March 2012, 17:03, said:

poi ar putea sa le administreze in apa pe care o beau si nu sta nimeni sa "injecteze" 300k de pui,

PS: nu contrazic pe nimeni daca este adevarat sau nu subiectul topicul, doar ca nu ar fi inposibil


Mda...cauta pe google ce inseamna hormon. Nu e nici aspirina, nici bors magic la plic, sa poti sa-l dizolvi in apa. E intr-adevar ''inposibil''  :lol:

Edited by wiseguy76, 07 March 2012 - 17:29.


#35
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postionika, on 7th March 2012, 17:03, said:

poi ar putea sa le administreze in apa pe care o beau

Degeaba, ca nu se absorb. Hormonii de crestere au molecula prea mare si nu trec prin bariera intestinala. Plus ca nici pH-ul gastric nu ii favorizeaza ...

#36
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
In cazul multora cred ca " Hormonii " pe care ii tot vehiculeaza reprenzinta ansamblul de substante din furajare , vaccine si tratamente care se aplica in sistemul intensiv. Nu trebuie luat ca atare.
Ca si parere personala, esti ceea ce mananci. Ramane la latitudinea fiecaruia daca liantii, potentiatorii de aroma samd au un vreun efect negativ asupra organismului puiului si ulterior a organismului nostru dupa ce ii consumam. Eu unul, facand o paralela cu mancarea noastra, cred ca furajarea intensiva se compara exact cu mancarea pe care multi dintre noi o cumparam de la MC sau KFC. Nu este toxica, insa nici foarte sanatoasa. Au mai aratat pe la TV ca si vacinarile intensive care se aplica ar avea un rol nefast, cum ca, prin asimilarea substantelor de catre organismul puiului apoi al nostru ar scadea imunitatea organismului nostru, de asemenea, pentru a trata o viroza sau te miri ce, ai avea nevoie de o concentratie medicamentoasa mai mare pentru a-si face efectul. Din nou, ramane la parerea fiecaruia daca este adevarat sau nu. Uitandu-ma la noile generatii, eu tind sa cred ca este adevarat, toti au o imunitate subreda, intr-adevar, nu numai datorita alimentatiei, insa cred ca si asta are o pondere.
Consider ca, in cea mai mare parte a lor, crescatoriile intensive sunt decat o modalitate mai ieftina si eficienta de productie cat mai mare, cu costuri minime. Insa, cel putin eu, care am crescut intre animale, nu o sa pot fi niciodata de acord cu acest model de ferme super intensive. Poate va veni o vreme, cu toate ca ma indoiesc, cand oameni vor avea mai mult respect pentru viata in general, cand vor respecta un animal sau un lujer de totmata, din momentul in  care se naste pana cand ajunge in farfurie. Insa ce pretentii sa mai am eu la modul de crestere al animalelor care au ajuns sa traiasca in 2 metri patrati in cel mai fericit caz, cand chiar si noi, oamenii stam in blocuri aglomerate, in orsae suprapopulate respirand in fiecare dimineata aerul infect al strazilor aglomerate. Diferenta dintre noi si ele este ca noi avem de ales, ele nu. Orice suflet ar trebui sa se poata bucura de aerul proaspat al diminetii, de soare.
Horia insa are dreptate, ni se da ceea ce cerem, daca toti am renunta macar o luna sa mai cumparam pui sau produse din carne de pui, ar intra in faliment. Nu zice nimeni sa nu consumam, insa ar fi corect, macar sa vedem de unde provin, si cum traiesc. Noi ne bucuram la pret, nu conteaza ca e plin de apa, nu conteaza ca eu de exemplu care sunt solid si imi place sa mananc bine, pot manca o casoleta de ciocanele la o masa (adica 8) ca sa ma satur, iar cand ajung pe la tara 3 imi sunt de ajuns. Exemplul este real.
Pana una alta ne bucuram ca din salariu dam pe mancare poate 10-20-30 % in cazul meu, insa imi schimb PC-ul la 2 ani, bag benzina cu nemiluita in masina, cresc diagonala la televizor cu 10 cm pe fiecare an. In fod astea sunt nevoile de baza ale omului secolului 21, nu mancarea sanatoasa.
Ma intoc la munca ca ma dau afara si nu as vrea sa ma mut la tara, sa nu am "profit", mai bine aici cu stres dar si fala dracu ca am de  peste 4 ori salariul minim pe economie si sunt peste altii.

Edited by liviumircea, 16 March 2012 - 14:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate