Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Favorismele okazii.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#55
LoredanaR

LoredanaR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2011
Aveti idee ce licenta sau licente necesita lansarea unui nou site ca okazii in Romania?
Pentru ca,dupa cum stim,birocratia predominca la noi,si banuiesc ca e nevoie de anumite autorizatii...

#56
gh3pard

gh3pard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 08.10.2004
Eu stiu ca atata timp cat sit-ul e free nu ai nevoie de nici o licenta pentru ca nu implica castiguri de pe urma sit-ului.   Daca pe viitor se vrea altceva , trebuie inregistrat la finante ca si firma X, se plateste impozit  dupa venitul obtinut etc .  Se complica putin lucrurile , dar nu foarte mult incat sa te faca sa renunti la idee .
  
      Cine vrea ... poate , insa cred ca ai nevoie de o echipa mica de programatori pentru a fece functional un asemenea site    



 LoredanaR, on 5th April 2011, 16:31, said:

Aveti idee ce licenta sau licente necesita lansarea unui nou site ca okazii in Romania?
Pentru ca,dupa cum stim,birocratia predominca la noi,si banuiesc ca e nevoie de anumite autorizatii...

Edited by gh3pard, 05 April 2011 - 16:47.


#57
troublebeast

troublebeast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2009
cea mai mare tzeapa okazii.ro. Daca ai ghinionul sa comanzi ceva si sa dai peste un nenorocit care iti pune in colet un rahat in loc de articolul comandat, te-ai ars. Nu ai nici o garantie. Regulamentul din Termene si Conditii sau Garantia okazii.ro sunt vrajeli pentru fraieri. Am comandat un articol pe care l-am primit facut praf, pentru ca vanzatorul, un handicapat dealtfel, l-a ambalat fara nici o protectie chiar daca era fragil. Ce a facut okazii.ro? NIMIC. Nici macar nu s-au obosit sa-mi raspunda la emailuri. De aici eu am dedus ca okazii.ro incurajeaza bisnita, frauda si escrocheria, protejeaza vanzatorii care le aduc comisioane si ii doare in basca daca tu iei tzeapa. Am acordat calificativ negativ dobitocului care a fost anulat de okazii.ro. Cine cumpara de la astia ca mine sa pateasca.

#58
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Okazii nu este  ebay desi momentan au introdus si ei Garantia Okazii

Vina ta este ca nu ai cascat ochii de la cine cumperi si ca ai ridicat un colet care prezenta deteriorari sau zgomote ciudate. Okazii a anulat calificativul tau pentru ca probabil ai injurat si nu ai dovedit faptul ca a fost ambalat necorespunzator.

Eu am sute de tranzactii incheiate cu succes.

Edited by polizei, 11 December 2011 - 23:23.


#59
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 troublebeast, on 11th December 2011, 15:58, said:

cea mai mare tzeapa okazii.ro. Daca ai ghinionul sa comanzi ceva si sa dai peste un nenorocit care iti pune in colet un rahat in loc de articolul comandat, te-ai ars. Nu ai nici o garantie. Regulamentul din Termene si Conditii sau Garantia okazii.ro sunt vrajeli pentru fraieri. Am comandat un articol pe care l-am primit facut praf, pentru ca vanzatorul, un handicapat dealtfel, l-a ambalat fara nici o protectie chiar daca era fragil. Ce a facut okazii.ro? NIMIC. Nici macar nu s-au obosit sa-mi raspunda la emailuri. De aici eu am dedus ca okazii.ro incurajeaza bisnita, frauda si escrocheria, protejeaza vanzatorii care le aduc comisioane si ii doare in basca daca tu iei tzeapa. Am acordat calificativ negativ dobitocului care a fost anulat de okazii.ro. Cine cumpara de la astia ca mine sa pateasca.
Ar trebui sa fii suparat pe tine, daca erai atent sa cumperi de la cineva cu vechime/numar mare de calificative(pozitive) atunci nu pateai asa ceva. Tu nu ai cumparat de la ocazii.ro, faci o mare confuzie.

#60
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Nu vi s-ar parea logic ca in cazul unui produs pe Okazii, care s-a "cumparat" de cineva, acolo sa apara "adjudecat", sau "vandut", sau... orice altceva?
Ei bine, eu am "cumparat" un produs care nu mai exista la acel user, pentru ca se vanduse.
Dupa ce am discutat cu userul, care mi-a explicat ca "nu a apucat sa scoata oferta de pe site", discutie amabila si de comun acord, i-am dat pozitiv, ca a fost comunicativ si nu m-a purtat cu vorba
In schimb, eu am primit negativ, ca am licitat fara sa cumpar... sa imi inchida contul ca nu il accesez decat orientativ...

Edited by bonygy, 12 December 2011 - 09:45.


#61
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 bonygy, on 12th December 2011, 09:44, said:

In schimb, eu am primit negativ, ca am licitat fara sa cumpar... sa imi inchida contul ca nu il accesez decat orientativ...
Mizerii d-astea sunt la ordinea zilei pe okazii.ro.

#62
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Mie mi se pare cel mai corect sa intrebi inainte pe forum daca anuntul mai este valabil si dupa aia sa licitezi.

#63
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 bonygy, on 12th December 2011, 09:44, said:

Nu vi s-ar parea logic ca in cazul unui produs pe Okazii, care s-a "cumparat" de cineva, acolo sa apara "adjudecat", sau "vandut", sau... orice altceva?
Ei bine, eu am "cumparat" un produs care nu mai exista la acel user, pentru ca se vanduse.
Dupa ce am discutat cu userul, care mi-a explicat ca "nu a apucat sa scoata oferta de pe site", discutie amabila si de comun acord, i-am dat pozitiv, ca a fost comunicativ si nu m-a purtat cu vorba
In schimb, eu am primit negativ, ca am licitat fara sa cumpar... sa imi inchida contul ca nu il accesez decat orientativ...

Conform regulamentului okazii vanzatorul trebuie sa detina produsul expus spre vanzare. Insa omeneste vorbind sunt cazuri in care userul a vandut produsul in alta parte , l-a deteriorat sau l-a pierdut .Sa scoti imediat anuntul nu prea e posibil , trebuie sa existe un timp intre aceste actiuni (chiar daca sunt 5 minute diferenta  ......in acest timp  cineva poate licita)

Fiind o licitatie cu `probleme` trebuia sa astepti sa primesti si apoi sa dai calificativul.

Daca ai discutat asta in forumul site-ului sau pe mail fa print screen si trimite-l la okazii poate iti vor anula calificativul.Eu de obicei evit cat de mult se poate sa vorbesc la telefon ,discut mai mult pe forum sau pe mail ca sa am dovezi in caz de probleme ! Asta pentru ca romanii sunt genul de persoane care azi vorbesc ceva si maine fac altceva !

Edited by polizei, 13 December 2011 - 06:19.


#64
SuperBubu

SuperBubu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.01.2007
Simt nevoia sa imi zic "of-ul" aici.
Acum vreo 3-4 ani am avut un cont okazii, mai vindeam una alta, cumparam cateva produse, nimic interesant.

Acum vre-un an jumatate, am inceput o mica afacere de vanzari , comenzi pe net , etc si am zis sa imi fac un alt cont , cel vechi pe care il aveam era id meu personal de messenger si nu dadea prea bine. Am folosit numai si numai contul nou facut , nu mai tin minte exact cum s-a intamplat , dar dupa ce am reportat sau i-am contactat pentru ceva pe cei de la okazii, mi-au suspendat conturile . Le-am zis ca vreau sa folosesc doar unul din ele , si dupa aprox o saptamana mi l-au lasat doar pe cel nou facut, care dupa inca o saptamana mi l-au suspendat fiindca am avut un produs cu pretul de 1 RON (stiu ca a fost si vina mea, dar parca eram singuru de pe okazii cu produs la 1 ron ...) .
Mi-am facut alt cont, pe care mi-am continuat afacerea, deja stransesem vreo 50 calif pozitive , cand iar am reportat produsele unor useri ce erau chiar nesimtiti (preturi fictive, 10 licitatii cu acelasi produs, date contact puse peste tot .. )  , iar mi-am primit disable la cont fiindca , CITITI BINE , am avut alte conturi inchise in trecut... pai bine ma.. si daca asta e singurul meu cont activ , cu toate platile la zi, care e problema... ? evident nu am ajuns nicaieri cu ei.
Mi-am facut inca un cont, pe care am incercat sa nu le mai atrag atentia cu absolut nimic, am respectat absolut toate regulile, in cateva luni am strans 180~ calificative pozitive, 0 negative (sunt un vanzator care tine f mult la satisfacerea clientului), dupa aprox 6 luni in care am bagat peste 300 euro (cam 50e pe luna) in comisioane si promovari, mi-au suspendat contul fiindca au gasit ei ca as avea un cont secundar ... de data asta i-am sunat si mi-au zis ca am un cont secundar, cand i-am intrebat care ar fi acesta, mi-au spus de un cont al unui fost coleg de facultate si actual tovaras, care acum vreo 2-3 luni a venit pe la mine si cred ca s-a logat de pe wi-fi ul din casa pe okazii .. l-am ajutat eu la niste setari care nu stia sa le faca pe okazii.  Le-am explicat detaliat ca nu e contul meu, sa se uite in logurile de ip-uri si tot ce vor sa vada .. nu au fost produse nici macar asemanatoare listate pe ambele conturi .. i-am mai sunat dupa 2 zile, evident, "s-a rezolvat nu se poate" .. dupa atatia bani, timp, si dedicare investiti in contul asta, mi-am luat disable pentru nimic. Cand i-am sunat si le-am explicat iar, a stat putin respectiva de la telefon si a inceput sa imi zica .. aa.. daaa.. dar.. ai mai avut si conturi inchise in trecut ;)  .. deci iar nu se poate face nimic . eu am fost sincer si i-am zis ca ma c*c in serviciile lor si eu oricum o sa imi fac conturi in continuare..
Acum am un alt cont , la care mi-au modificat userul o data fiindca, face referire la un site (e nume _ ro) ... , face referire la un id / mail ..  (PARCA AS FI SINGURUL CU USER DE TIPUL ASTA PE OKAZII) , mi-au modificat aprox 30 licitatii la care mi-au sters toate pozele fiindca aveam un watermark cu un site pe ele , mi-au modificat iar pe urma toate cele 30 licitatii fiindca aveam link catre un site oficial al produsului. Mi-au inchis un anunt (nu licitatie ) , anunt de 2 euro la care sunt vizibile numarul de telefon si mail-ul , fiindca avea "pret fictiv", pai daca anuntul era de comenzi pe net, practic ce taxa vreau eu pentru serviciul ala ..  

Momentan detin un magazin online cu care am destul de mult succes, la anu pana in vara vreau sa il transform intr-o platfoma de genul okazii (sunt programator/designer web) , cu muuult mai multe imbunatatiri si desigur, un personal care sa aiba in meniul de administrare mai mult decat 2 butoane (DELETE / BAN)  .

Desigur, sunt un caz nefericit cu okaziile, sunt useri cu 2-3 mii de calificative care nu au nici un stres, desi multi isi bat joc de clienti , au constant calificative negative pentru tepe , produse necorespunzatoare .. etc .
Am ajuns la concluzia ca : este site-ul lor, cel mai mare din Romania de tipul asta, regulile lor, cu  mine sau fara mine (la fel si cu multi dintre voi)  ei tot fac o gramada de bani.
Apropo, cei ce detin okazii au foarte multe site-uri foarte cunoscute in Romania , nu dau nume, probabil au foarte multe relatii deja (si un capital foarte mare) , au ajuns sa aibe bannere imense pe autostrazi ...  asta deja e ceva maret ..  nu o sa puteti sa ii dati jos sau sa ii "slabiti" decat cu un proiect gandit  foarte foarte bine , cu idei noi, sisteme noi, o protectie a cumparatorului mult mai buna .
O sa fiu putin rautacios, dar, pentru Otilia Barsan sau cum o cheama, si celelalte destepte de la okazii, as vrea ca de fiecare data cand au apasat pe butonul disable la cont, sa le trag o ranga peste degete.. scuzati limbajul .

#65
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
Probleme pe okazii cu userul birkenstock

Am comandat  produse ikea, le-am platit in avans si au venit cratite si obiecte de portelan ambalate numai in hartie sparte si lovite pe care userul okazii.ro birkenstock  a zis sa le returnez dar nu a ridicat coletul si nu mai raspunde de nici un fel cel care se da reprezentant ikea pe
www.okazi.ro birkenstock: http://www.okazii.ro...&...ramas_desc


Stupefiant okazii imi inchide contul si sterge calificativul meu desi am trimis dovezi, chitante postale, poze cu obiectele distruse  ...

www.youtube.com/watch?v=d5nlHMlXUeg

#66
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
Mesaj pt super bubu

Au mai incercat unii sa faca siteuri de licitatii ca okazii dar nu au avut succes desi nu luau nici un comision si era exact ca okazii cu calificative...

Momentan detin un magazin online cu care am destul de mult succes, la anu pana in vara vreau sa il transform intr-o platfoma de genul okazii (sunt programator/designer web) , cu muuult mai multe imbunatatiri si desigur, un personal care sa aiba in meniul de administrare mai mult decat 2 butoane (DELETE / BAN) .

#67
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

 ecoa, on 20th December 2011, 10:51, said:

Probleme pe okazii cu userul birkenstock

Am comandat  produse ikea, le-am platit in avans si au venit cratite si obiecte de portelan ambalate numai in hartie sparte si lovite pe care userul okazii.ro birkenstock  a zis sa le returnez dar nu a ridicat coletul si nu mai raspunde de nici un fel cel care se da reprezentant ikea pe
www.okazi.ro birkenstock: http://www.okazii.ro...&...ramas_desc


Stupefiant okazii imi inchide contul si sterge calificativul meu desi am trimis dovezi, chitante postale, poze cu obiectele distruse  ...

www.youtube.com/watch?v=d5nlHMlXUeg


Bag de seama ca la astia trebuie sa mergem sa le spargem geamurile la sediu si la masini , sa ii vanam putin, ca prea sunt jegosi .
Mie imi puneau comision ascuns la vanzare, ma trezeam ca am de plata cate 10 centi, 15 centi pentru promovare desi eu nu selectam nimic, am ajuns pe la vreo 3 euro de plata, mi-au sters contul. Cont care era vechi de mai bine de 5 ani, care nu avea calificative negative, care nu a facut absolut nici o problema. Nu am primit nici macar un mail de "amenintare" ca il pierd daca nu le dau lor bani .

Dupa un schimb de mail-uri cu ei , normal, nu se poate face nimic. Zici ca e sistemul NASA nu e un site de bisnita.

#68
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
e nevoie de un site nou ceva de genu sa platesti 10 lei comision pe an si sa vinzi cat vrei , cu calificative ... superbubu eu te ajut daca vrei sa faci ce ai zis ...

#69
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

 ecoa, on 20th December 2011, 11:31, said:

Mesaj pt super bubu

Au mai incercat unii sa faca siteuri de licitatii ca okazii dar nu au avut succes desi nu luau nici un comision si era exact ca okazii cu calificative...

Momentan detin un magazin online cu care am destul de mult succes, la anu pana in vara vreau sa il transform intr-o platfoma de genul okazii (sunt programator/designer web) , cu muuult mai multe imbunatatiri si desigur, un personal care sa aiba in meniul de administrare mai mult decat 2 butoane (DELETE / BAN) .


 ecoa, on 20th December 2011, 12:59, said:

e nevoie de un site nou ceva de genu sa platesti 10 lei comision pe an si sa vinzi cat vrei , cu calificative ... superbubu eu te ajut daca vrei sa faci ce ai zis ...
Tare mi-ar placea sa reusesti sa faci un astfel de site, ecoa. Problema e ca Okazii are deja monopol si nu stiu cat de usoara ar fi promovarea unui nou site. Eu vand pe Okazii doar de 2 luni si un lucru ma necajeste enorm: ca oamenii cumpara de la cei care au reputatie mai mare un produs care e si cu 30 de lei mai scump decat la mine. Reputatie mare, adaos mare, vanzari multe. Frumoasa reteta...

#70
ecoa

ecoa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 10.06.2009
acesta e un pasaj luat din mesajul lui super bubu

Momentan detin un magazin online cu care am destul de mult succes, la anu pana in vara vreau sa il transform intr-o platfoma de genul okazii (sunt programator/designer web) , cu muuult mai multe imbunatatiri si desigur, un personal care sa aiba in meniul de administrare mai mult decat 2 butoane (DELETE / BAN) .

sunt implicat in alt proiect si nici nu as sti sa fac un magazin gen okazii dar as avea timp de administrare calificative, raspunsuri la mail ...

#71
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Plangeti ca luati tepe p-aci, unii sunteti si naivi. Cine va pune sa comandati din Satu-Mare la Bucuresti? Luati din localitatea voastra, livrare personala si gata.

#72
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011

 scrisit, on 21st December 2011, 11:39, said:

Plangeti ca luati tepe p-aci, unii sunteti si naivi. Cine va pune sa comandati din Satu-Mare la Bucuresti? Luati din localitatea voastra, livrare personala si gata.
Nu gasesti tot ce vrei in aceeasi localitate. Or, daca gasesti, daca ala iti ia banii si apoi iti da in cap sa-ti ia si produsul? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate