Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Realizare canale pentru tuburi instalatia electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008
Doresc sa fac canalele pentru introducerea tuburilor de la instalatia electrica. Pot folosi pentru aceasta polizorul unghiular (caramida porotherm)?

Si inca o intrebare: cum fac daca tubul trece putin si prin centura, adica exact la marginea ei, 2-3 cm?

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu nu inteleg de ce nu puneti tuburile alea in caramizi, in acelasi timp cu ridicarea casei...

#3
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Sau mai simplu, nici nu trebuie sa sapi santurile. Le pozezi pe caramida, grinda, etc pentru ca oricum vei avea tencuiala de 2-3cm (iar tubul nu e mai mare de 1,50cm si se ingroapa lejer in tencuiala).
La mine au sapat santuri cu scule electrice (masini de gaurit cu percutie, flexuri), dar la final, cand am vazut ce cea mai subtire tencuaiala a fost de 2-3cm (pe alocuri avand si 10cm) am spus ca e mai simplu sa fie pozate direct pe caramida pentru ca oricum va fi tencuita.

#4
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008

View PostSuperDuper, on 10th August 2010, 13:52, said:

Eu nu inteleg de ce nu puneti tuburile alea in caramizi, in acelasi timp cu ridicarea casei...

E simplu de inteles, atunci am ridicat casa nu eram sigur pe unde vor fi prize, intrerupatoare etc. Eu am pus o intrebare pentru a ma ajuta cineva, nu pentru a te mira tu sau a-ti crea tie neintelegeri.


View PostDic1, on 10th August 2010, 13:56, said:

Sau mai simplu, nici nu trebuie sa sapi santurile. Le pozezi pe caramida, grinda, etc pentru ca oricum vei avea tencuiala de 2-3cm (iar tubul nu e mai mare de 1,50cm si se ingroapa lejer in tencuiala).
La mine au sapat santuri cu scule electrice (masini de gaurit cu percutie, flexuri), dar la final, cand am vazut ce cea mai subtire tencuaiala a fost de 2-3cm (pe alocuri avand si 10cm) am spus ca e mai simplu sa fie pozate direct pe caramida pentru ca oricum va fi tencuita.

Cum naiba sa aiba tencuiala 10cm? Inseamna ca ai avut zidurile serpentina! La 10cm ai mai facut un zid....iar la tuburi de 1,5 cm ce bagi prin ele, ata de papiota?

Edited by m2008, 10 August 2010 - 13:25.


#5
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Poti folosi polizorul lejer in caramida, (indiferent de care) eu la renovarea apartamenulul mi-am schimbat si instalatia electrica iar traseele le-am taiat in beton cu flexul (cu disc diamantat pt beton) taie ca`n branza ... dar se face un praf incredibil  :confuzzled:

#6
m2008

m2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.02.2008

View PostBobby_ro, on 10th August 2010, 14:30, said:

Poti folosi polizorul lejer in caramida, (indiferent de care) eu la renovarea apartamenulul mi-am schimbat si instalatia electrica iar traseele le-am taiat in beton cu flexul (cu disc diamantat pt beton) taie ca`n branza ... dar se face un praf incredibil  :confuzzled:

Stiu ca exista si freze speciale (cu 2 foi de taiere), dar nu vreau sa mai cheltui. Deci merge sa folosesc polizorul (cu o foaie)? Ce foaie sa folosesc, se gaseste pentru caramida, sau iau diamantata? cum fac cand dau de centura?

#7
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
m2008, am avut un stalp fugit la turnare, apoi s-a venit cu zidaria dreapta si de acolo apar cei 10cm. Ok, s-au folosit si tuburi de 2cm, dar se ingroapa lejer intr-o tencuiala de 3cm. Nu cred ca exista in Ro echipa care sa faca tencuiala manuala foita de ziar de 1cm, chiar si in zonele de pereti drepti am avut 2-3cm de tencuiala.

LE: Nu recomand sa tai prin centuri sau stalpi. Pozezi cablul si il vei tencui.

Edited by Dic1, 10 August 2010 - 14:02.


#8
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010

View PostDic1, on 10th August 2010, 15:00, said:

m2008, am avut un stalp fugit la turnare, apoi s-a venit cu zidaria dreapta si de acolo apar cei 10cm. Ok, s-au folosit si tuburi de 2cm, dar se ingroapa lejer intr-o tencuiala de 3cm. Nu cred ca exista in Ro echipa care sa faca tencuiala manuala foita de ziar de 1cm, chiar si in zonele de pereti drepti am avut 2-3cm de tencuiala.

LE: Nu recomand sa tai prin centuri sau stalpi. Pozezi cablul si il vei tencui.
fac instalatii electrice de 20 de ani, dar n-am auzit de un asemenea sfat !!! ce faci daca se intimpla ceva, sau vrei sa modifici ? faci casa santier din nou... nu se mai foloseste din anii *60 cablul bagat direct in tencuiala ! :nonobad: foloseste flexul cu incredere, dar ia-ti si masca si ochelari de protectie. o sa fie un peisaj suprarealist din cauza prafului !

Edited by nelubuz, 10 August 2010 - 16:55.


#9
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Aha, pai cu santuri prin caramida mi-am pus instalatia, numai ca la final mi s-a parut mai usor si mai repede daca o puneam in tencuiala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate