Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Stadioane Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
banderras

banderras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2009
Dragi colegi,

m-a apucat strechea intr-o zi sa fac o pagina de Wiki cu toate stadioanele din Bucuresti avand in vedere faptul ca pe internet nu exista nici macar o adresa sau ceva.

De aceea va cer ajutorul si cunostintele voastre

Mentionez ca stadioanele de tipul Dinamo, Steaua, Sportul sunt usor de gasit si stiu unde sunt.

Ma intereseaza stadionul IMUC (unde e ?), stadionul Granitul, stadionul Electroaparataj, stadionul 1 Decembrie, stadionul Acumulatorul, stadionul Agronomia, stadionul Antilopa, stadionul Biruinta, stadionul Cernica, stadionul Chitila, stadionul Clinceni, stadionul Coresi, stadionul Laromet, stadionul Magurele, stadionul Romprim, stadionul Rosu, stadionul Termo, stadionul Turn, stadionul Vointa, stadionul Vulcan, stadionul Mase plastice.

Cineva de aici trebuie sa stea macar in vecinatatea unuia din stadioanele enumerate. Doar o strada am nevoie si dupa aia totul vine de la sine. In primul rand,....unde e Soimii IMUC?

astept ajutor

#2
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Jeeesus! Chiar aveti atatea stadioane in Capitala?
Eu credeam ca-s maxim 5-6 (Steaua, Dinamo, Rapid, Sportul, FC National/Progresul, fostul (si, sa speram, viitorul) stadion national si... cam atat.
Sigur exista un stadion "Mase Plastice"? Nu cumva vorba de un simplu teren de fotbal cu tribuna din aia din cornier?  :scratchchin:

Altfel, la 25-30 de stadioane in Bucuresti, chiar suntem mari.

#3
visiniu

visiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.10.2008
iti dai seama ca nu sunt stadioane cu o capacitate prea mare iar unele dintre ele abia au o tribuna..de ex la mine in zona au fost 2 stadioane rocar si girueta..care primul este intr-o stare deplorabila iar al 2lea a fost distrus complet

#4
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Mai e Eletromagnetic, parca ii zice, stadionul pe care joaca rapid 2, undeva pe langa trafic greu, intre trafic greu si ferentari (veselia sau biruintei parca ii zice strazii).
Cand eram mic, stiu ca mai jucam pe URBIS, asa ii zicea pe vremea aia, undeva la capatul lui Iuliu Maniu, intre Iuliu Maniu si Preciziei.
Mai e si fostul Victoria, actualmente Dinamo2, chiar in incinta complexului din Stefan cel Mare.

#5
yonel21

yonel21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2008

View Postvisiniu, on Mar 7 2009, 15:33, said:

iti dai seama ca nu sunt stadioane cu o capacitate prea mare iar unele dintre ele abia au o tribuna..de ex la mine in zona au fost 2 stadioane rocar si girueta..care primul este intr-o stare deplorabila iar al 2lea a fost distrus complet

Ce stadioane aveau :(( Tin minte in Bercenii erau afisee cu mare meci intre Girueta si Rocar :D Cred ca stii ca Fc Timisoara locul 2 din Liga 1 inainte era Aek Bucuresti nimeni alta decat Fulgerul Bragadiru care juca pe stadionul Girueta Alta amintire tin minte ca a fost si o trasmisiune de pe Girueta mai demult :D Mi-e dor de stadionul acesta :( acum e numai propietate privata. :|

#6
visiniu

visiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.10.2008

View Postyonel21, on May 6 2009, 19:25, said:

Ce stadioane aveau :(( Tin minte in Bercenii erau afisee cu mare meci intre Girueta si Rocar :D Cred ca stii ca Fc Timisoara locul 2 din Liga 1 inainte era Aek Bucuresti nimeni alta decat Fulgerul Bragadiru care juca pe stadionul Girueta Alta amintire tin minte ca a fost si o trasmisiune de pe Girueta mai demult :D Mi-e dor de stadionul acesta :( acum e numai propietate privata. :|
si ce proprietate..ca e lasat de izbeliste doar ce se mai joaca cativa copii pe acolo..si da mi-e dor de vremurile in care ma puteam duce pe un stadion la 5 minute de casa chiar daca nu eram fanul vreuneia..acum multi ani chiar si nationala a avut antrenamente pe Girueta datorita gazonului foarte bun..dar asta e timpul trece..raman amintirile

#7
St1c

St1c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.12.2006
Stadionul Rosu este langa cartierul Militari.Se invecineaza cu lacul Morii.eEste un teren de dimenisuni normale, sintetic si cateva locuri in tribune.Pe acest teren joaca grupele de juniori de la Concordia Chiajna.Stadionul echipei din Concordia Chiajna este la 1-2 km de acesta si are cateva mii de locuri in tribune.

#8
ionutdaniel77

ionutdaniel77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2009

View PostKoShiMin, on Mar 6 2009, 21:58, said:

Jeeesus! Chiar aveti atatea stadioane in Capitala?
Eu credeam ca-s maxim 5-6 (Steaua, Dinamo, Rapid, Sportul, FC National/Progresul, fostul (si, sa speram, viitorul) stadion national si... cam atat.
Sigur exista un stadion "Mase Plastice"? Nu cumva vorba de un simplu teren de fotbal cu tribuna din aia din cornier?  :scratchchin:

Altfel, la 25-30 de stadioane in Bucuresti, chiar suntem mari.

Omu' a vrut sa faca referire la terenuri de fotbal cu tribune, in general.
Din moment ce exista stadioane Marta si Minerul in Baia Mare la tine, ori Zorile Moisei, Rozalina Rozavlea, Brisca Sarasau, Iza Dragomiresti, Moeller Farcasa sau Vectrix Satulung in judet, de ce n-ar exista si <Masa Plastice> ?

Ca sa fim corecti, tre sa-l contrazic pe <dl moderator AUREL.D>, care daca nu e sigur de o treaba ar trebui sa se abtina.
GRANITUL - confuzie mare! nu e in comuna Pantelimon si in municipiul Bucuresti cartier Pantelimon capatul tramvaiului 14 langa Cora. Metalul si Faur e una si aceeasi echipa si nu a jucat decat amicale pe Granitul. Faur are stadion propriu chiar la granita din Bucuresti si comuna Pantelimon. Arena Granitul este folosita de echipe precum Granitul si Metaloglobus.
ELECTROAPARATAJ - lipsa de informare! desigur ca mai exista si inca se joaca meciuri de D acolo.
MASE PLASTICE - eroare imensa! Avea si are stadion propriu pe Str. Dudesti-Pantelimon, niciodata nu a jucat pe FRB decat derby-urile locale :) Ma mir cum de afirmi ca ai jucat acolo si te afli intr-o confuzie asa de mare. Pe FRB desigur ca au jucat alte multe echipe, acum nu mai exista nimic - desi intr-un timp Nicusor Mitea (care a jucat acolo pana la 14 ani) ar fi vrut sa preia terenul.
JUVENTUS - nu Colentina, ci Bucuresti - se afla in liga a treia de vreo 3 sezoane, deci nu mai are treaba deocamdata cu divizia B :) Consideratiile tale privind aspectul sunt reale.

Inainte de a posta, n-ar strica macar un micutz "google" pt verificare. Sau, cel putin, reciteste-ti postul inainte de a-i da drumul in eter. Nu de alta, dar sunt destui care ar lua de bun ce spui :P

#9
ZlaTaNeL

ZlaTaNeL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.11.2008
Stadionul Termo este in Pipera. In print screenul de mai jos poti sa vezi mai exact. Poti afla mai multe despre stadioanele astea daca ai prieteni care joaca la echipe mici din sau la echipe de juniori sau de la arbitrii. Sper ca iti este de ajutor.

Attached Files



#10
Galeata-Rosie

Galeata-Rosie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 09.06.2009
Dupa ce termini poate faci o lista cu toate pt Google Earth si ii dai update la wiki.

#11
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
hai sa fim seriosi, daca astea sunt stadioane.............
in afara de ghencea si cfr n are nimeni stadion
sper ca o sa apuc si eu sa merg pe noul national. dar nu cred, am 33 ani.
:D

#12
ZlaTaNeL

ZlaTaNeL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.11.2008
Da...afla ca pe jafurile se joaca meciurile de la juniori, sperante si tineret.

#13
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostZlaTaNeL, on 19th June 2009, 13:42, said:

Da...afla ca pe jafurile se joaca meciurile de la juniori, sperante si tineret.
Din pacate ... cu asemenea conditii si rezultatele vor fi asemanatoare.

#14
viviv77

viviv77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.11.2009

View Postbanderras, on 6th March 2009, 13:04, said:

Dragi colegi,

In primul rand,....unde e Soimii IMUC?

astept ajutor

Dupa un an primesti raspunsul ,este prima oara cand citesc si am si facut adresa pe forum .
Intarziat raspunsul dar ...
Este la langa I.M.G.B. la capatul 220 si 141.
Unde era terenul de la scoala Lacatus ,langa  fostul I.M.G.B.
Majoritatea sunt terenuri ale echipelor din Onoare cum erau odata.Toate sunt la marginea Bucurestiului.
Langa Aversa este si F.C.M.E. tot langa este si fostul MECANICA FINA,  si mai este unul in stanga lui Aversa si F.C.M.E.  GLORIA . Cel de la Antilopa este in spatele salii de fotbal,  Acumulatorul era langa podul de pe centura la Colentina cum iesi din Bucuresti pe stanga langa fabrica Acumulutarorul.
Majoritatea sau desfintat .Erau echipe de intreprinderi care in 2009 nu prea mai exista.
      -In Berceni
Girueta si Autobuzul sau intalnit o singura editie in  C.iN 86-87 DACA IMI ADUC BINE AMINTE.
Meciul de promovare sa jucat pe Girutea sau T.M.B. cum se numea atunci.
A batut Autobuzul acasa la T.M.B. cu 3-2.A fost si primarita de atunci la meci .
Trebuia sa intre AUTOBUZUL DIN NOU IN B.
A intrat si a ramas cu aceasta denumire pana a venit FULGER cu FLOREA  a preluat el, nu sunt sigur dar cred ca in 93,  si s-a numit ROCAR,ce sa intamplat dupa stim cu totii.  
In Berceni mai era si PREFABRICATE la intersectia Giurgiului cu Luica.
Romprim sau Motoare Diesel este pe OLTENITEI.acum mai mult se joaca pe teren mic sintetic.
Viscofil in Poesti Leordeni acum era echipa primariei ,primar era sau este fostul jucator de la Viscoful ,TRACHE.
In Leordeni era MECOS acum pe terenul lor joaca Distrigazul.
I.M.G.B. langa fabrica si cel de la I.M.U.C. si cel de la VULCAN tot acolo la capatul la 141..
DANUBIANA care intrase si ei in B in 92-93 si a venit TOFAN a spus ca el nu vrea echipa de fotbal si au vandut locul ASTREI dupa care au intrat in A.Majoritatea fotbalistilor erau de la fostul AUTOBUZUL.
Terenul de langa centura pe platforma la Danubiana in spatele blocurilor.
POLICOLOR este pe platforma cu acelasi nume , pe stanga langa ultimele blocuri la iesirea din Bucuresti.
Oricum din 94  nu am mai fost decat ocazional pe aceste stadioane.
Cine stie cand la meciuri de copii si juniori.
Nu prea mai sunt echipele din  B care erau odata adica METALUL -Mecanica Fina -Autobuzul.
Nici  fostele echipe din divia C nu prea mai sunt in Bucuresti.
AVERSA a rezistat din cauza fabricii care a mers si merge ? Presedinte era  TZUTZU care ii placea fotbalul.  
Sau desfintat majoritatea .La Rocar terenul este al Ministreului am inteles si eu.
Pe Girueta nu stiu ,trec pe acolo dar nu mai vad activitate ca inainte.Stiu ca era fostul fotbalist de la ei, GIBA se ocupa de teren.
La Juventus pe Fundeni in spate la blocuri .
La ROCAR are grija de teren tatal fratilor DEACONU. ION ,fostul secretar al sectiei de fotbal AUTOBUZUL.
Pe ELECTROMAGNETICA  chiar am ajuns acum 1luna .Pe VESELIEI 19 parca .Terenul ingrijit bun de joc frumos,dar tabela este din anii de cand juca tatal meu la ei in 1970.  
Cum sunt atatea terenuri sau erau numai in Berceni si Pantelimon mai sunt si in Giulesti sau sectorul 1.
Am avut fotbal dar din pacate gata.
Ce fotbalisti erau in divizia B? si la C se juca.
Ce fotbal se juca in B pana in anii 93-94.Dupa care cred  ca si in tara sau terminat.
Am fost la un turneu old-boys si vorbeam cu cei de la Chimia Rm. Valcea si Craiova .
Tot la fel si la ei numai in Bucuresti.
In Timisoara la fel.Ce echipe de B sau C a avut Timisoara?  
Din pacate repet nu mai vin copii la fotbal.
Terenuri avem unde sa joace .
Mai mergem noi cei de 40 de ani sa ne aducem aminte pe copii prea putin ii mai intereseaza.
Daca nu sunt la Dinamo ,Steaua sau Rapid nu vor sa auda de alte echipe.
Parintii mai de Fite sau Basini  sa zic asa ,dupa ce copilul are un an de fotbal intreaba antrenorii cat sa cera pe el daca il vrea cei de la Dinamo. La 10 ani?
Am auzit la un meci pe fosta baza TEMERARII acum este S.S.6 la fotbal.
Erau si alti copii pe margine si mai vorbeam cu cativa parinti ,de ce nu practica si ei.
Pai ce vrei sa isi rupa picoarele .Nu am bani de haine si sa il duc in fiecare zi.
Asa ca stadioane avem.

Edited by viviv77, 19 November 2009 - 10:30.


#15
Gordor

Gordor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2009

View Postbanderras, on 6th March 2009, 13:04, said:

In primul rand,....unde e Soimii IMUC?

astept ajutor
I.M.G.B. uzina langa terenul lor.
Stadionul TURN ,poate te referi tot in Berceni in spatele centralei .
Este un teren de fotbal ,se ajunge pe stradutele paralele de pe sos. Luica sau daca vi pe Giurgiului.unde mergeau tramvaiele , faci stnga  la blocuri cu 4 etaje. La fostele camine .

#16
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
La terenul de fotbal de langa Policolor a mai fost cineva teren? Aveti vreun numar de telefon?

#17
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Stie cineva daca pe stadionul romprim sau olimpia exista si piste de alergare cu tartan?

#18
Gordor

Gordor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2009

View Postmihura, on 9th August 2011, 13:39, said:

Stie cineva daca pe stadionul romprim sau olimpia exista si piste de alergare cu tartan?
Stadionul Romprim nu are tartan.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate