Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Eroare instalare driver

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
Salut am windows xp service pack 3 si nu pot sa instalez driverul la placa de sunet sound max ad 1888, am luat driverul de la asus de pe site de la placa de baza deoarece am placa de sunet integrata...

Imi da urmatoarea eroare !

Are cineva vreo solutie?

Attached Files



#2
Neika

Neika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 29.10.2007
Sigur ai descărcat versiunea pentru XP?
Celelalte drivere, pentru placa de bază (chipset) le-ai instalat anterior?

Edited by Neika, 22 February 2009 - 10:39.


#3
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

 Neika, on Feb 22 2009, 10:35, said:

Sigur ai descărcat versiunea pentru XP?
Celelalte drivere, pentru placa de bază (chipset) le-ai instalat anterior?


Celelalte drivere pt placa de baza nu le-am instalat !!

Driverul l-am descarcat e aici http://support.asus....model=P4P800S-X

#4
Neika

Neika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 29.10.2007
Driverele pentru placa de bază trebuiau instalate primele, apoi driverul Audio, Lan, și ce mai e pe acolo... Descarcă/instalează și acele drivere. În Device Manager nu îți apar nici un fel de atenționări?

#5
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008
În Device Manager nu imi apar nici un fel de atenționări !!
SI zici sa isntalez si driverele la placa de baza deci...

Attached Files



#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mda... ce sa mai ca le-ai amestecat de tot acum
primul si primul lucru dupa ce se instaleaza windows e instalarea driverelor placii de baza (asta trebuia s-o stii)
pentru sunet... dupa placa de baza se instaleaza high definition ala care e ceva fara de care nu merge driverul si pe urma driverul placii de sunet care nu-i tot una cu high definition bla bla bla

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

primul si primul lucru dupa ce se instaleaza windows e instalarea driverelor placii de baza (asta trebuia s-o stii)
pentru sunet... dupa placa de baza se instaleaza high definition ala care e ceva fara de care nu merge driverul si pe urma driverul placii de sunet care nu-i tot una cu high definition bla bla bla
1. Daca nu apare nimic cu semnul exclamarii in Device Manager nu este necesar instalarea altor drivere de chipset. Inseamna ca au fost instalate deja de sistemul de operare.
2. E vorba de UAA - KB888111 ( Universal Audio Architecture ptr High Definition ). Daca ar fi avut SP2, DA ar fi trebuit instalat. SP3 il are INCLUS.

Problema apare insa altfel - driverul de pe site-ul ASUS este vechi, dinaintea aparitiei SP3. Ca urmare va cauta daca acel UAA update a fost instalat prin verificarea unor chei in registrii. Cum SP3 include acest UAA, cheia ce indica instalarea update-ului nu mai exista. Iar KB888111 nu se poate instala peste SP3. Practic ajungem sa ne invartim in cerc.

Singurele solutii posibile:

- Cautarea de drivere mai noi decat SP3 - mai noi decat aprilie 2008.
- Reinstalarea sistemului cu SP2 doar - instalat UAA si apoi driverele. Urmat de SP3.
- Introducerea in registrii a acelei chei - cine stie exact care este ???

#8
Neika

Neika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 29.10.2007

 eiffel, on Feb 23 2009, 15:19, said:

1. Daca nu apare nimic cu semnul exclamarii in Device Manager nu este necesar instalarea altor drivere de chipset. Inseamna ca au fost instalate deja de sistemul de operare.
Cu tot respectul, aș vrea să mă lămuresc și eu în legătură cu asta. Sistem instalat "proaspăt", fără a fi instalate driverele plăcii de bază, nici o atenționare în Device Manager, ca și cum totul era în regulă. Însă TvTuner-ul, și placa de firewire nu apăreau pe nicăieri. Abia după instalarea driverelor de bază, sistemul a recunoscut aceste dispozitive, și ele au început să funcționeze. Să fie de vină versiunea respectivă de XP SP1?

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu man... placa de baza... si PNPul... incepand de la controllerele IDE si porturile USB pana la ultimul device
chiar si un adaptor video apare ok chiar daca merge cu drivere generice :)(dar macar merge)
functioneaza si invers... adica instalez un driver aiurea... webcam, touchpad, printer whatever... deviceul apare in device manager instalat corect... apare in Everest :P dar fizic nu exista  :wacko: cel mai la indemana exemplu... CD-ROM virtual

Edited by Nero-d, 23 February 2009 - 16:59.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cu tot respectul, aș vrea să mă lămuresc și eu în legătură cu asta.
Pai cititi si voi cum trebuie:

Quote

nu este necesar instalarea altor drivere de chipset
Ma refer strict la Chipset. A nu se confunda  - cum fac multi - cu TOATE driverele placii de baza. Driverele placii de baza  inseamna mult mai mult. Mai ales la placile noi care vin cu din ce in ce mai multe on-board ( sunet, retea, chiar si video ).

#11
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003

 yo_cristi, on Feb 23 2009, 10:29, said:

placa de sunet sound max ad 1888
..........
În Device Manager nu imi apar nici un fel de atenționări !!
SI zici sa isntalez si driverele la placa de baza deci...

Din screenshotul tau in device manager rezulta ca ai deja o placa de sunet in calculator Cmedia din seria 8738, probabil 5.1. De unde si pana unde vrei tu sa instalezi o placa sound max? Daca ti-ai montat tu o placa de sunet ulterior, nu uita sa o dezactivezi din BIOS pe cea onboard.

#12
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

 GrLght, on Feb 24 2009, 16:57, said:

Din screenshotul tau in device manager rezulta ca ai deja o placa de sunet in calculator Cmedia din seria 8738, probabil 5.1. De unde si pana unde vrei tu sa instalezi o placa sound max? Daca ti-ai montat tu o placa de sunet ulterior, nu uita sa o dezactivezi din BIOS pe cea onboard.


Da asa e am 2 placi de sunet. C-media este instalata dar vroiam sa o instalez si pe cea sound max dar daca nu se poate ma dau batut... Si dc sa o dezactivez ce cea onboard ?  Face ceva rau?

Apropo driverele la placa de baza nu cred ca le-am instalat vreodata si nu el vad rostul instalate !!! Care e diferenta dinaintea instalarii lor si dupa ?

Edited by yo_cristi, 25 February 2009 - 09:39.


#13
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Teoretic poti umple toate sloturile pci cu placi de sunet. Windowsul ar trebui initial sa le vada pe toate macar ca unknown device. Cum la tine nu apare in device manager e posibil sa ai vreo limitare din BIOS (vreo optiune dezactivata sau pur si simplu nu permite placa de baza respectiva din constructie sa folosesti 2 placi de sunet).

ps. prima intrebare a operatorului de la relatii cu clientii este: "aveti calculatorul bagat in priza?" respectiv "aveti mufa de retea bagata in calculator?". Asa ca te intreb si eu: "esti sigur ca ai prins-o bine acolo in slot?"

#14
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

 GrLght, on Feb 25 2009, 19:03, said:

Teoretic poti umple toate sloturile pci cu placi de sunet. Windowsul ar trebui initial sa le vada pe toate macar ca unknown device. Cum la tine nu apare in device manager e posibil sa ai vreo limitare din BIOS (vreo optiune dezactivata sau pur si simplu nu permite placa de baza respectiva din constructie sa folosesti 2 placi de sunet).

ps. prima intrebare a operatorului de la relatii cu clientii este: "aveti calculatorul bagat in priza?" respectiv "aveti mufa de retea bagata in calculator?". Asa ca te intreb si eu: "esti sigur ca ai prins-o bine acolo in slot?"


Ce sa prind bine in slot? Placa de sunet c-media?

Si apropo in vista isi lua driver prin update si pt sound max si pentru c-media si le puteam folosii pe ambele (nu in acelasi timp ci pe rand) :D

#15
Addy

Addy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.01.2004

 yo_cristi, on Feb 21 2009, 20:46, said:

Salut am windows xp service pack 3 si nu pot sa instalez driverul la placa de sunet sound max ad 1888, am luat driverul de la asus de pe site de la placa de baza deoarece am placa de sunet integrata...

Imi da urmatoarea eroare !

Are cineva vreo solutie?

Am avut si eu aceeiasi problema. E de la sp3. pune win xp sp2 si o sa iti mearga! driverul incearca sa instaleze un update care deja exista in sp3 si dacaa nu poate instalarea nu merge mai departe. de aia iti arata mesajul ala!

#16
yo_cristi

yo_cristi

    Quad Core™

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 14.04.2008

 Addy, on Mar 6 2009, 12:43, said:

Am avut si eu aceeiasi problema. E de la sp3. pune win xp sp2 si o sa iti mearga! driverul incearca sa instaleze un update care deja exista in sp3 si dacaa nu poate instalarea nu merge mai departe. de aia iti arata mesajul ala!


Bine ms !!  :D

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am avut si eu aceeiasi problema. E de la sp3. pune win xp sp2 si o sa iti mearga! driverul incearca sa instaleze un update care deja exista in sp3 si dacaa nu poate instalarea nu merge mai departe. de aia iti arata mesajul ala!
In mod normal ar trebui sa existe o versiune mai noua de driver care sa detecteze SP3.

#18
Addy

Addy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.01.2004

 eiffel, on Apr 3 2009, 14:08, said:

In mod normal ar trebui sa existe o versiune mai noua de driver care sa detecteze SP3.

Da dar el incearca sa instaleze de pe cd-ul pacii de baza(cred). Si am cautat eu la momentul respectiv dar nu am gasit nimic. Toate driverele downloadate se comportau la fel! :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate