Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#1009
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

 SPF, on 25th June 2009, 12:30, said:

Ah, dar esti in deplin control atunci cand fumezi, nu?

...asupra vietii si sanatatii tale, right? ;)

nope, sunt un BOU ca fumez si sunt un DOBITOC ca-mi DORESC sa fumez! (v-am mai zis ca-mi doream sa fumez de dinainte sa ma apuc deci la mine treaba asta e inradacinata rau de tot in subconstient)

 richelieu, on 25th June 2009, 12:32, said:

Nu trebuie sa te hipnotizezi....trebuie sa te implici putin mai mult....si sa apelezi la programul ala al ministerului sanatatii.
Sau, cum zicea tassadar, poate nu e momentul inca sa te lasi.

da, cred ca asa o sa fac. asa cum am scris mai sus (ca editez la posturi in draci) o sa folosesc plasturi si guma data viitoare cand o sa ma las dar doar cand sunt in "criza".

referitor la moment (iar editez): am observat ca (virgula) caldura asta ma distruge psihic. stau la bloc si apartamentul se incinge ca un cuptor. caldura asta naucitoare imi accentueaza f. mult "nevoia" de a fuma. data viitoare cand ma las imi iau plasturi + guma + ca trebuie sa fie iarna. (sau toamna tarziu, primavara devreme). imi trebuie frig sau cel putin absenta acestei calduri insuportabile.

Edited by aum, 25 June 2009 - 11:39.


#1010
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Deci trag o singura concluzie:

e mult mai deranjant pentru tine sa pierzi controlul la terapeut prin hipnoza si sa te vindeci si sa iti imbunatatesti calitatea vietii decat sa pierzi controlul la fumat si sa bagi tot felul de porcarii in tine. Good thinking ;)

P.S. Plasturii si gumele nu te ajuta. N-au ajutat pe nimeni oricine orice ar zice.

Edited by SPF, 25 June 2009 - 11:40.


#1011
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
1 .ca sa poti fi hipnotizat trebuie sa te "lasi" iar eu nu ma pot lasa (e din subconstient). doar cand ma gandesc la hipnoza secret adrenalina.

2. trebuie sa-mi opresc dorinta de a fuma pentru a reusi sa ma las.

3. cred ca gresesti in privinta plasturilor si a gumei. sunt doua componente DISTINCTE: a. sevrajul fizic (care intre noi fie vorba este FIX PIX) si b. sevrajul PSIHIC care e toata problema. daca bagi nicotina in tine elimini sevrajul psihic FARA SA FUMEZI!

intelegi rationamentul? scapi de sevrajul psihic DE A FUMA iar apoi sevrajul fizic e atat de usor de scapat de el incat nici nu observi. crede-ma. stiu ce vorbesc. eu m-am lasat de atatea ori si nu mi-a fost rau si m-am reapucat doar pentru ca nu am putut scapa de sevrajul PSIHIC DE A FUMA!

#1012
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008

 aum, on 25th June 2009, 12:44, said:

crede-ma. stiu ce vorbesc.

Eu cred ca stiu mai bine decat tine ce inseamna lasatul de fumat ;)

Sevrajul fizic nu este un fix pix. Dar ma rog, tu ai opinia ta despre lasatul de fumat, eu o am pe a mea. Eu m-am lasat de aproape 5 ani, tu nu reusesti sa renunti la tigarea de dimineata. Asa ca o sa imi rezerv dreptul de a nu te crede ;)

#1013
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
ai dreptate, sevrajul fizic nu e fix pix pt. toata lumea ci doar pt. mine. (m-am exprimat eu incomplet anterior)

edit (haha) ca sa inteleaga toata lumea: mie nu mi-e greu sa trec peste chinurile fizice ale fumatului ci imi este greu sa nu ma mai gandesc la tigari.

Edited by aum, 25 June 2009 - 11:52.


#1014
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e chiar asa, ci e cam pe dos. Introducerea nicotinei in corp, rezolva sevrajul fizic. Pe cel psihic nu il poti rezolva decat renuntand la gestul de a fuma. Psihicul face legatura cu gestul in sine, asa ca, poti fuma si ceva fara nicotina (evident, dupa ce vei scapa de dependenta fizica) iar rezultatul va fi acelasi, ca si atunci cand ai fuma ceva cu nicotina. Indicat e sa nu mai fumezi deloc...nimic :).

#1015
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Ganditul la tigari + sevrajul psihic sunt rezultatul direct al sevrajului fizic.

Daca tu alimentezi sevrajul de nicotina tot cu nicotina nu realizezi absolut nimic. Creierul este fericit ca isi primeste nicotina, tu ai senzatia de relaxare, totul pare roz dar tot in roata pentru hamsteri de invarti.

#1016
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

 aum, on 25th June 2009, 12:51, said:

ai dreptate, sevrajul fizic nu e fix pix pt. toata lumea ci doar pt. mine. (m-am exprimat eu incomplet anterior)

edit (haha) ca sa inteleaga toata lumea: mie nu mi-e greu sa trec peste chinurile fizice ale fumatului ci imi este greu sa nu ma mai gandesc la tigari.


Programul ministerului sau orice alt ajutor "mediacal" sau "babesc" este egal cu FIX ZERO atata timp cat tu te gandesti numai la tigari.

#1017
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 SPF, on 25th June 2009, 12:39, said:

Deci trag o singura concluzie:

e mult mai deranjant pentru tine sa pierzi controlul la terapeut prin hipnoza si sa te vindeci si sa iti imbunatatesti calitatea vietii decat sa pierzi controlul la fumat si sa bagi tot felul de porcarii in tine. Good thinking ;)

P.S. Plasturii si gumele nu te ajuta. N-au ajutat pe nimeni oricine orice ar zice.

pe mine m-a ajutat guma. Am redus treptat miligramele de nicotina iar la ultima guma am renuntat foarte usor, pur si simplu am uitat de ea. Poate nu fac parte din statisticile tale dar sa nu mai spui ca nu a ajutat pe nimeni. Cand simteam ca imi iau foc plamanii luam o guma si ma linisteam.
Am mai scris dar totusi ma repet: am urmat cateva reguli. Guma este de 2 feluri, de 2mg de nicotina si de 4. Am avut grija sa nu mestec mai multa nicotina decat fumam zilnic (in cazul meu 12mg) si in fiecare zi sa reduc doza. Desi in prospect scrie ca trebuie mestecata jumatate de ora, mestecam la ea si cate 5 ore. Cred ca asa am ajuns sa mestec doar 2/zi, oricum eram toata ziua cu guma in gura, o tineam intre dinti si obraz si din cand in cand o "activam". Asa am redus doza.. de la 3 pastile x 4mg/zi la 2x4/zi, la 1x4 + 1x2/zi si 2x2.. 1x2 si gata :)

Edited by yesyesyesyo, 25 June 2009 - 12:34.


#1018
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

 SPF, on 25th June 2009, 12:55, said:

Ganditul la tigari + sevrajul psihic sunt rezultatul direct al sevrajului fizic.

Daca tu alimentezi sevrajul de nicotina tot cu nicotina nu realizezi absolut nimic. Creierul este fericit ca isi primeste nicotina, tu ai senzatia de relaxare, totul pare roz dar tot in roata pentru hamsteri de invarti.

POATE ca STUPIDUL de creier daca va primi nicotina prin plasture sau guma (nu-mi prea place sa mestec guma - dupa 5 min max scuip orice guma) va zice: bine bine, primesc ce-mi "trebuie" dar parca nu mai are nici un farmec daca nu primesc prin tigare si POATE asa se lipseste cu totul.

 tassadar, on 25th June 2009, 13:16, said:

Programul ministerului sau orice alt ajutor "mediacal" sau "babesc" este egal cu FIX ZERO atata timp cat tu te gandesti numai la tigari.

pai ma gandesc numai la tigari pentru ca n-am reusit sa scap de sevraj nici dupa 2 sapt. si jumatate.

 yesyesyesyo, on 25th June 2009, 13:28, said:

pe mine m-a ajutat guma. Am redus treptat miligramele de nicotina iar la ultima guma am renuntat foarte usor, pur si simplu am uitat de ea. Poate nu fac parte din statisticile tale dar sa nu mai spui ca nu a ajutat pe nimeni. Cand simteam ca imi iau foc plamanii luam o guma si ma linisteam.
Am mai scris dar totusi ma repet: am urmat cateva reguli. Guma este de 2 feluri, de 2mg de nicotina si de 4. Am avut grija sa nu mestec mai multa nicotina decat fumam zilnic (in cazul meu 12mg) si in fiecare zi sa reduc doza. Desi in prospect scrie ca trebuie mestecata jumatate de ora, mestecam la ea si cate 5 ore. Cred ca asa am ajuns sa mestec doar 2/zi, oricum eram toata ziua cu guma in gura, o tineam intre dinti si obraz si din cand in cand o "activam". Asa am redus doza.. de la 3 pastile x 4mg/zi la 2x4/zi, la 1x4 + 1x2/zi si 2x2.. 1x2 si gata :)

cam asa simt si eu. trag aer si nu e parca ce "trebuie" in aerul ala.

eu ca sa ma calmez si sa ma relaxez folosesc exercitii de respiratie. pai daca eu cu cat trag mai adanc aer in piept (ca sa ma calmez) cu atat ACCENTUEZ senzatia de nevoie de fumat NU ma ajuta cu nimic ba DIMPOTRIVA. metoda mea de relaxare devine un chin daca incerc sa ma relaxez fiind in sevraj.

este o situatie conflictuala: eu imi doresc 2 lucruri in acelasi timp, lucruri care se bat cap in cap.

1. imi doresc sa fumez
2. imi doresc sa nu mai fumez.

se pare ca primul e mai puternic.

CUM FAC sa nu-mi mai doresc sa fumez??? motivul pt. care m-am lasat de atatea ori (sanatatea) DISPARE cand dispar si suferintele asociate tigarilor: respiratie grea, oboseala, rezistenta la efort scazuta etc. cum dispar aceste simptome reapare brusc dorinta de a fuma si asa o iau de la capat.

HELP! :(

Edited by aum, 25 June 2009 - 12:48.


#1019
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 aum, on 25th June 2009, 13:42, said:

CUM FAC sa nu-mi mai doresc sa fumez??? motivul pt. care m-am lasat de atatea ori (sanatatea) DISPARE cand dispar si suferintele asociate tigarilor: respiratie grea, oboseala, rezistenta la efort scazuta etc. cum dispar aceste simptome reapare brusc dorinta de a fuma si asa o iau de la capat.
HELP! :(

Iti doresc sa te lasi datorita propriei dorinte decat sa te lasi de frica. Eu m-am lasat pentru ca asa am vrut dar oricum in clipa asta daca mai fumam ma lasam de frica. Inca nu stiu ce am dar nici semne bune nu sunt.. saptamana viitoare ma duc la radiografII si alte investigatii. Si am doar 27 de ani.

Sa stii ca nu am avut niciodata vointa sa ma las, am fumat 11 ani fara pauze nici macar cand faceam bronsite. O singura data pauza 1-2 sapt cand era sa ma sufoc de la bronsita dar dupa am reluat fara nici o problema  :thumbup:
Cand m-am lasat a fost doar dorinta si a fost de ajuns.
La mine a mers cu guma pentru ca stiam ca trebuie sa scap de dependenta gestului de a fuma, si a mers. Alte sfaturi ar fi o vreme sa nu mai iesi afara cu fumatorii (o sa te uiti doar la tigarile lor, n-are rost sa te chinui singur), sa bei apa cand iti vine sa fumezi, cumpara-ti ceaiuri aromate de fructe(nu negru, nu verde, nu-s bune in cantitati mari).
Una e sa simti nevoia aia de a fuma, alta este sa-ti doresti cum ai scris tu. Eu sper ca te-ai exprimat gresit, pentru ca daca iti doresti in continuare sa fumezi n-are rost sa te mai chinui. Da, stiu ca in acelasi timp iti doresti sa nu mai fumezi.. aici lucreaza subconstientul (o combinatie intre sfaturile persoanelor care te iubesc + campaniile anti-fumat + instinctul de conservare).
In concluzie nu vointa conteaza.. gandeste-te la dorinta, convinge-te ca e bine ceea ce faci.

Edited by yesyesyesyo, 25 June 2009 - 13:17.


#1020
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
problema este din subconstient si am gasit deja o posibila solutie ca s-o anihilez. voi incepe lupta in cel mult 28 de zile.

ma va ajuta o prietena cu o "formula" sa-mi "re-educ" subconstientul. tot ceva in genul hipnoterapiei numai ca mi-o fac cu propria mea mana.

de hotarat sunt hotarat sa lupt si sa ma las dar am nevoie de o "arma". maine am promisiunea aceste arme spirituale dar trebuie sa astept si momentul oportun pentru a maximiza efectul.

trebuie sa-mi sterg din cap dorinta de a fuma. daca reusesc acest lucru peste sevrajul fizic trec usor. nu-mi fac probleme. doar sa scap de dorinta asta nenorocita. pentru ca una e sa-ti vina sa fumezi si alta este sa-ti doresti sa fumezi.

:peacefingers:

Edited by aum, 25 June 2009 - 14:09.


#1021
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
Astazi 27 iunie m-am lasat de fumat  :D

#1022
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

 aum, on 25th June 2009, 11:54, said:

problema la mine este ca eu mi-am DORIT sa fumez de dinainte cu ani buni sa aprind prima tigare. pur si simplu asteptam "varsta potrivita" sa ma apuc de tigari sau mai bine zis sa ma lase ai mei sa fumez. shit. :(

Wow, credeam ca sunt singura. Si eu mi-am dorit sa fumez de cu vreo 3 ani inainte sa ma apuc efectiv, doar am asteptat momentul in care sa am cum. Stupid. Nu inteleg de ce undeva in subconstient fumatul este asociat cu imaginea de om puternic, stapan pe viata lui si liber.... cand de fapt e pe dos, dependenta iti ia libertatea nu ti-o da. De pe la 14 ani ma uitam cu jind la cei care fumau, si din cand in cand daca aveam ocazia (foarte rar) chiar trageam din cate o tigara. Abia la 17 m-am apucat cu adevarat, si la scurt timp dupa ce am inteles ce-i cu dependenta am vrut sa ma las :) too late. Stupid !


@aum: ai putea sa incerci si tigarile fara nicotina. Pe mine m-au ajutat, pentru ca imediat ce m-am lasat de fumat am trecut printr-o depresie adanca, si as fi fumat si coceni de porumb daca i-as fi avut la dispozitie. A fost un mare test pentru mine. Daca nu as fi avut la dispozitie tigarile fara nicotina, e foarte probabil ca ala ar fi fost momentul in care as fi cedat. Acuma nu te astepta sa fie la fel, senzatia mult dorita din plamani se lasa asteptata in zadar, nu simti nimic :) dar face chinul psihic mai suportabil. Iti pacalesti creierul.

Edited by aaalexandraaa, 28 June 2009 - 02:10.


#1023
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004

 bogdan19, on 27th June 2009, 23:45, said:

Astazi 27 iunie m-am lasat de fumat  :D


Si azi 29 iunie esti de aceeasi parere?

#1024
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
Dap, au trecut 2 zile , pana acum e ok , am incercat sa nu ma gandesc prea mult la asta , m-am jucat pe calc , am alergat , am iesit in oras , desi se simte putin nevoia de o tigara :P

#1025
justlenu

justlenu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.06.2009
Buna ziua!
In august se implineste 1 an de cand m-am lasat de fumat.
E una dintre cele mai bune decizii pe care le-am luat pana acum si nu am regretat nici o clipa.
Bineinteles ca ma trezesc de multe ori intrebandu-ma cum de am putut sa fumez... acum ca nu mai sunt sub influenta drogului care suceste mintea fumatorilor, nicotina, vad limpede ca fumatul nu e decat o prostie (ca o groapa din care refuzam sa iesim)... si ca in afara ticului, care pare ca aduce o satisfactie, usor de inlocuit si asta, fumatul nu are nici macar un lucru bun, nu aduce nici un beneficiu.
Eu am activat pe un alt forum, care este destinat exclusiv persoanelor care doresc sa renunte la fumat. Va invit si pe voi, daca doriti pe http://www.stopfumat...forum/index.php.
Va doresc multa bafta in pasul pe care il faceti si va felicit pentru ca ati realizat ca fumand nu faceti decat sa va nenorociti sanatatea (care e de neinlocuit) si banii! :coolspeak:

Edited by justlenu, 29 June 2009 - 16:08.


#1026
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Stii ce e mai nasol? Ca majoritatea (daca nu totalitatea) fumatorilor sunt pe deplin constienti ca "fumatul nu e decat o prostie (ca o groapa din care refuzam sa iesim)... si ca in afara ticului, care pare ca aduce o satisfactie, usor de inlocuit si asta, fumatul nu are nici macar un lucru bun, nu aduce nici un beneficiu."...dar gasesc o gramada de motive pentru a nu renunta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate