Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Păreri pro/contra despre firma timișoreană FIRST CHOICE MARKETING și clonele sale

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#1
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
Salutare la toata lumea !
Tin sa va povestesc pe scurt ce-am patit cu o firma din Timisoara si va cer ajutorul sau sfatul.
Acum cateva zile am fost contactat de aceasta firma din Tm  - FIRST CHOICE MARKETING zicand sa ma duc la o prezentare ca am castigat si ceva la o tombola.
M-am dus impreuna cu sotia si am stat cuminti sa vedem prezentarea.Acolo erau prezentate locatii de lux si vacante de vis...dupa care la sfarsit au ne-au oferit o vanacta in Tenerife , pt 4 persoane , la pretul de 700 euro...zicandu-ne ca e super avantajos...ca biletele de avion costa doar 200 euro/persoana...si ca mancarea acolo e ff ieftina...dar cu conditia sa ne hotaram pe loc, asa ca....parca eram drogat...am acceptat si am semnat un pseudo-contract abuziv....
Excursia este valabila timp de 2 ani....insa trebuie sa anunt din timp...2 luni...perioada in care voi merge.

Acum , pt cei care au mai auzit de teapa asta... as dori sfaturi ca sa imi recuperez banii si sa reliziez contractul.....
Eu doresc sa merg la protectia consumatorului si sa reclam aceasta firma.
Mai sunt "victime" ale acestei firme pe forum /
Mi-ar fi de mare ajutor sfaturile lor .....!

Va multumesc si rog moderatorii sa nu stearga acest toipc...este spre binele tuturora !

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostPistolescu, on Jun 17 2008, 11:49, said:

Salutare la toata lumea !
Tin sa va povestesc pe scurt ce-am patit cu o firma din Timisoara si va cer ajutorul sau sfatul.
Acum cateva zile am fost contactat de aceasta firma din Tm  - FIRST CHOICE MARKETING zicand sa ma duc la o prezentare ca am castigat si ceva la o tombola.
M-am dus impreuna cu sotia si am stat cuminti sa vedem prezentarea.Acolo erau prezentate locatii de lux si vacante de vis...dupa care la sfarsit au ne-au oferit o vanacta in Tenerife , pt 4 persoane , la pretul de 700 euro...zicandu-ne ca e super avantajos...ca biletele de avion costa doar 200 euro/persoana...si ca mancarea acolo e ff ieftina...dar cu conditia sa ne hotaram pe loc, asa ca....parca eram drogat...am acceptat si am semnat un pseudo-contract abuziv....
Excursia este valabila timp de 2 ani....insa trebuie sa anunt din timp...2 luni...perioada in care voi merge.

Acum , pt cei care au mai auzit de teapa asta... as dori sfaturi ca sa imi recuperez banii si sa reliziez contractul.....
Eu doresc sa merg la protectia consumatorului si sa reclam aceasta firma.
Mai sunt "victime" ale acestei firme pe forum /
Mi-ar fi de mare ajutor sfaturile lor .....!

Va multumesc si rog moderatorii sa nu stearga acest toipc...este spre binele tuturora !
De ce e firma fantoma si de ce zici ca e abuziv contractul? Fi mai explicit.

#3
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
Pt ca zice ca are sediul in Bucuresti si desfasoara activitatea in timisoara....si pentru ca a tepit sute de timisoreni...printre care si eu.....! Am mai citit intre timp cate ceva despre firma si mi-am data seama ca e teapa.
In contract nu e specificata niunde locatia, cate stele si ce dependinte are : 2 camere, baie , bucatarie...etc.....
Si mai are lacune contractul...sper ca le voi specula suficient.
Acum imi dau seama cat de mult au mintit la prezentare...si cat de mult insistau sa semnam contractul atunci...pe loc.......!

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostPistolescu, on Jun 17 2008, 12:17, said:

Pt ca zice ca are sediul in Bucuresti si desfasoara activitatea in timisoara.


Asta e perfect legal

...si pentru ca a tepit sute de timisoreni...printre care si eu.....! Am mai citit intre timp cate ceva despre firma si mi-am data seama ca e teapa.

CUm, ce ai citit?Ziare? Alea nu se iau in considerare.

In contract nu e specificata niunde locatia, cate stele si ce dependinte are : 2 camere, baie , bucatarie...etc.....

Atunci de ce l-ai semnat, daca nu stiai pt ce?


Si mai are lacune contractul...sper ca le voi specula suficient.
Acum imi dau seama cat de mult au mintit la prezentare...si cat de mult insistau sa semnam contractul atunci...pe loc.......!

Nimeni nu te poate sa semnezi un contract, cerere, declaratie etc fara sa  o citesti.  Va trebui sa-mi dai detalii mai multe,pana acum nu mi se pare ca ar fi facut ceva ilegal, poate doar imoral.


#5
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
Bah...taci in pana mea ...esti de-al lor....!
E inselatorie pe fata....!
Am aflat ca protectia consumatorului iau amendat acu ceva vreme....asta pt ca erau in regula...?
Oamenii astia trebe sa fie in puscarie.............!

#6
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostPistolescu, on Jun 17 2008, 12:32, said:

Bah...taci in pana mea ...esti de-al lor....!
E inselatorie pe fata....!
Am aflat ca protectia consumatorului iau amendat acu ceva vreme....asta pt ca erau in regula...?
Oamenii astia trebe sa fie in puscarie.............!
Unde zici tu ca au incalcat legea? Au dreptul sa aiba sediul in alt oras, care-i problema. Eu vreau sa te ajut, dar observ ca esti nesimtit. Du-te dreq, sper sper s-o patesti si la anu'!!! :fyou:

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,064
  • Înscris: 07.07.2006
Nici eu nu inteleg nimic, unde e teapa, cica "ne-au oferit o excursie, am semnat, da acu vreau banii inapoi ai dracu tepari"! Care e teapa?!?!? Nu zic ca n-o fi, doar ca nu prea reiese clar din mesaje. Singura cioaca ar fi aia ca nu se zice unde e excursia, dar pentru asta du-te si intreaba. Abia dupa aia te lamuresti.

Io cred ca omu a fost atras intr-un soi de time-sharing. Sau firma aia are niste apartamente si cauta chiriasi.

Edited by abancor, 17 June 2008 - 11:49.


#8
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
....sper ca mai exista si oameni onesti pe aici....!
sa-si ia medicamente de banii pe care i fura de la oameni...!
Daca mai stie cineva problema...rog sa posteze...altcineva ca "snipest' ca se abtina pls....!

#9
danok007

danok007

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 479
  • Înscris: 11.02.2007
"teapa" e ca lui i-a fost prezentat ceva dar in contract nu se mentioneaza nimic despre excursia (locatie,conditii etc)platita.
Deci e posibil sa fi dat 700 de euro pt o excursie in costinesti  :signher:

Edited by danok007, 17 June 2008 - 11:50.


#10
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
uite ce-am gasit ...

""
First Choice Marketing sunt niste englezoi excroci! Nu mergeti la prezentare! Folosesc tehnici brutale de manipulare si de spalare temporara a creierului:
- in sala e intuneric
- prezentatorul vorbeste in engleza si parca ar canta "Nani nani puiu' mamei" de te apuca somnul
- cel/cea care are grija de cuplu si ar trebui sa iti traduca cica ce vorbeste englezul, de fapt, nu te lasa sa fii atent la ce spune el.
- o persoana care a fost la prezentare si a sfarsit prin a se lasa pacalit (adica a semnat contractul, a mers cu un reprezentant al firmei acasa dupa bani si i-a platit pe loc) spune ca pur si simplu nu a mai judecat. El are chiar banuiala, paranoica, cum ca i s-ar fi pus ceva in cafea (sotia lui nu a baut cafea si a fost mai rezervata, trebuindu-i mult sa o convinga, dar s-a lasat si ea prostita, si cu concursul fetei ce-i avea in grija - angajata firmei fantoma).

Contractul e clar abuziv:
- specifica faptul ca suma platita o pierzi 100% daca renunti la contract
- nu specifica cate stele are apartamentul
- nu specifica componenta apartamentului. Am vazut si eu Lagos de Fanabe intr-o poza de pe cd-ul de prezentare si am gasit cu greu, undeva pe net, informatia ca intr-un apartament pot sta 2 adulti si maxim 2 copii. Deloc 4 adulti cum sugereaza ei verbal in prezentare
- te obligi sa anunti cu 2 luni inainte perioada dorita pentru sejur
- nu se specifica in contract o perioada minima, inaintea inceperii sejurului, in care trebuie sa primesti confirmarea.
- in schimb te obligi prin contract sa nu iti cauti bilet de avion pana nu ai confirmare periodei de la ei. De aici se poate ivi situatia de a avea confirmarea mult prea tarziu pt. a-ti putea procura bilet de avion, sau, daca nu respecti contractul, sa ai bilet de avion pentru perioada nepotrivita. Sau pot sa-ti dea sejurul, voit, in asa fel incat sa nu ai posibilitatea de a-ti procura bilet de avion (doar nu sunt curse zilnice)

Am vazut si eu cd-ul de prezentare si acolo se prezinta Regency Resort ca fiind un mare complex si prezinta (fata/intrarea) hotelul Lagos de Fanabe ca fiind hotelul lor, iar mai apoi, prezinta Regency Resort club - clubul. Problema e ca "clubul" e tot hotelul fotografiat din curte (se vede sigla Lagos de Fanabe deasupra cladirii, invers - din spate). Iar in acea poza se vede ca Lagos de Fanabe e o biata pensiune de o margareta sau 2.

Dupa cum spuneam mai sus, prietenii nostri au fost pacaliti, dar au depus plangere la procuratura si firma i-a sunat si le-a dat banii inapoi. Englezoii erau foarte nervosi si indignati si au rupt contractul dupa ce le-au dat banii. Acest fapt este cel putin dubios: contractul avea numar de inregistrare, care se presupune ca e trecut in registrul de contracte. De ce au rupt contractul si nu l-au reziliat? Singura explicatie este ca ... registrul de contracte, nu exista.

IN CONCLUZIE:
- NU MERGETI LA PREZENTARE! VI SE VA SPALA CREIERUL, VETI FI MANIPULATI SI POATE PACALITI
- DACA ATI FOST PACALITI, DEPUNETI PLANGERE LA PROCURATURA. ASTIA TREBUIE SA AJUNGA LA INCHISOARE, IAR VOI TREBUIE SA VA RECUPERATI BANII
- UN BILET DE AVION PANA IN TENERIFE COSTA APROX 500 EUR/PERSOANA
- UN SEJUR LA 3-4 STELE, DEMIPENSIUNE CEL PUTIN, CU TOT CU AVION SI TAXE DE AEROPORT COSTA LA AGENTIILE DE TURISM ADEVARATE IN JUR DE 750 EUR/PERSOANA.

Fiti destepti!!!

""

#11
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdanok007, on Jun 17 2008, 12:49, said:

"teapa" e ca lui i-a fost prezentat ceva dar in contract nu se mentioneaza nimic despre excursia (locatie,conditii etc)platita.
Deci e posibil sa fi dat 700 de euro pt o excursie in costinesti  :signher:
Asta e problema lui ca nu s-a uitat ce semneaza. Mie ca avocat imi convine ca exista oameni ca el, mai fac si eu un ban cinstit.

#12
karman2

karman2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 12.06.2008
este o metoda aparuta prin '90. se racolau pe stradafraieri cu bani, ii duceau la o prezentare ametitoare la un hotel de lux si ii puneau sa semneze cumpararea unor vile in Spania in regim time-sharing... oamenii se trezeau abia dupa cateva zile ca s-au angajat sa cumere o vila in strainatate! :)

#13
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postkarman2, on Jun 17 2008, 13:01, said:

este o metoda aparuta prin '90. se racolau pe stradafraieri cu bani, ii duceau la o prezentare ametitoare la un hotel de lux si ii puneau sa semneze cumpararea unor vile in Spania in regim time-sharing... oamenii se trezeau abia dupa cateva zile ca s-au angajat sa cumere o vila in strainatate! :)
Pai tre' sa fi cam retardat sa nu citesti un contract. Dar deh, tre' sa traiasca si teparii, nu?

#14
anca_l

anca_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.05.2008

View PostPistolescu, on Jun 17 2008, 12:51, said:

uite ce-am gasit ...

""
First Choice Marketing sunt niste englezoi excroci! Nu mergeti la prezentare! Folosesc tehnici brutale de manipulare si de spalare temporara a creierului:
- in sala e intuneric
- prezentatorul vorbeste in engleza si parca ar canta "Nani nani puiu' mamei" de te apuca somnul
- cel/cea care are grija de cuplu si ar trebui sa iti traduca cica ce vorbeste englezul, de fapt, nu te lasa sa fii atent la ce spune el.
- o persoana care a fost la prezentare si a sfarsit prin a se lasa pacalit (adica a semnat contractul, a mers cu un reprezentant al firmei acasa dupa bani si i-a platit pe loc) spune ca pur si simplu nu a mai judecat. El are chiar banuiala, paranoica, cum ca i s-ar fi pus ceva in cafea (sotia lui nu a baut cafea si a fost mai rezervata, trebuindu-i mult sa o convinga, dar s-a lasat si ea prostita, si cu concursul fetei ce-i avea in grija - angajata firmei fantoma).

Contractul e clar abuziv:
- specifica faptul ca suma platita o pierzi 100% daca renunti la contract
- nu specifica cate stele are apartamentul
- nu specifica componenta apartamentului. Am vazut si eu Lagos de Fanabe intr-o poza de pe cd-ul de prezentare si am gasit cu greu, undeva pe net, informatia ca intr-un apartament pot sta 2 adulti si maxim 2 copii. Deloc 4 adulti cum sugereaza ei verbal in prezentare
- te obligi sa anunti cu 2 luni inainte perioada dorita pentru sejur
- nu se specifica in contract o perioada minima, inaintea inceperii sejurului, in care trebuie sa primesti confirmarea.
- in schimb te obligi prin contract sa nu iti cauti bilet de avion pana nu ai confirmare periodei de la ei. De aici se poate ivi situatia de a avea confirmarea mult prea tarziu pt. a-ti putea procura bilet de avion, sau, daca nu respecti contractul, sa ai bilet de avion pentru perioada nepotrivita. Sau pot sa-ti dea sejurul, voit, in asa fel incat sa nu ai posibilitatea de a-ti procura bilet de avion (doar nu sunt curse zilnice)

Am vazut si eu cd-ul de prezentare si acolo se prezinta Regency Resort ca fiind un mare complex si prezinta (fata/intrarea) hotelul Lagos de Fanabe ca fiind hotelul lor, iar mai apoi, prezinta Regency Resort club - clubul. Problema e ca "clubul" e tot hotelul fotografiat din curte (se vede sigla Lagos de Fanabe deasupra cladirii, invers - din spate). Iar in acea poza se vede ca Lagos de Fanabe e o biata pensiune de o margareta sau 2.

Dupa cum spuneam mai sus, prietenii nostri au fost pacaliti, dar au depus plangere la procuratura si firma i-a sunat si le-a dat banii inapoi. Englezoii erau foarte nervosi si indignati si au rupt contractul dupa ce le-au dat banii. Acest fapt este cel putin dubios: contractul avea numar de inregistrare, care se presupune ca e trecut in registrul de contracte. De ce au rupt contractul si nu l-au reziliat? Singura explicatie este ca ... registrul de contracte, nu exista.

IN CONCLUZIE:
- NU MERGETI LA PREZENTARE! VI SE VA SPALA CREIERUL, VETI FI MANIPULATI SI POATE PACALITI
- DACA ATI FOST PACALITI, DEPUNETI PLANGERE LA PROCURATURA. ASTIA TREBUIE SA AJUNGA LA INCHISOARE, IAR VOI TREBUIE SA VA RECUPERATI BANII
- UN BILET DE AVION PANA IN TENERIFE COSTA APROX 500 EUR/PERSOANA
- UN SEJUR LA 3-4 STELE, DEMIPENSIUNE CEL PUTIN, CU TOT CU AVION SI TAXE DE AEROPORT COSTA LA AGENTIILE DE TURISM ADEVARATE IN JUR DE 750 EUR/PERSOANA.

Fiti destepti!!!

""
Exact asa am patit si noi in Arad in1998.Amsemnat ca prostii, si dupa vreo 2 luni,englezii au plecat din tara.Incepuse un proces impotriva lor, deschis de oamrni care au plecat in diverse locuri ,iar cind au ajuns la destinatie nu aveau nimic asigurat.PE ATUNCI FIRMA SE NUMEA rEYNOLDS. In orice caz. nu vreau sa te necajesc dar atunci nimeni nu a primit banii inapoi ,deoarece astia disparusera din tara.Probabil au revenit pt. ca si pe mine m-au contactat telefonic saptamina trecuta si mi-au prezentat acelasi text.Iti dai seama ca i-am trimis de unde-au venit pe romaneste,si siau cerut scuze.
Sa ai grija ca acum 10 ani chiar au trimis vreo2-3 familii in strainatate si apoi iti dadeau numele lor ca sa te convinga ca totul e pe bune.Aceste familii au scris chiar in ziarul local despre aceasta firma ,si ce bine s-au simtit in concediu.Astfel le-a mai mers o perioada pina aexplodat totul.Grabiti-va la procuratura pina ii mai gasiti BAFTA!!!
P.S. Confirm chestia cu cafeaua si toate celelalte povestite.Intr-adevar parca eram drogati.

#15
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
pai acum imi dau seama si eu ca am fost pacalit....!:frust:
O sa depun plangere la procuratura .....!  :(

#16
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 30.04.2008
La asa zishi First Choice Marketing am fost si eu la o prezentare de acest gen, care a avut loc la Hotel Ambasador din Timisoara in urma cu aproximativ 3 luni de zile, nu am semnat nimic cu ei, in schimb am primit eu si sotia doua ceasuri cadou.
Mi-au lasat impresia ca sant banditi, la prezentarea respectiva am vazut ca reusisera sa convinga doua cupluri sa cumpere excursiile de 700 euro.

Edited by w140, 17 June 2008 - 15:26.


#17
Red Wolf

Red Wolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.07.2007
Din cate citesc pe google au fost inchisi in data de 5 iunie de catre opc + IPJ Timis!
scrie ca nu aveau acte in regula:

http://www.fruncea.r...rticol-161.html

#18
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

View Postsnipest, on Jun 17 2008, 12:35, said:

Unde zici tu ca au incalcat legea? Au dreptul sa aiba sediul in alt oras, care-i problema. Eu vreau sa te ajut, dar observ ca esti nesimtit. Du-te dreq, sper sper s-o patesti si la anu'!!! :fyou:
eu nu m-as fi obosit sa-i mai raspund

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate