Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Păreri pro/contra despre firma timișoreană FIRST CHOICE MARKETING și clonele sale

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#37
Dum

Dum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.03.2007
Probabil ca ai vrut sa spui Mare Teapa Englezeasca !!!
Acum vreo 10-12 ani, nu-mi amintesc exact , castigasem o gramada de excursii de la acest gen de firme englezesti care misunau prin Arad si Timisoara. Dar n-am muscat ca mi-am dat seama ca o firma serioasa nu te invita la o prezentare in care sa vii obligatoriu cu banii in buzunar.
Problema e ca nu prea ai ce sa le faci , ai semnat un contract perfect legal! Asa ca deschide ochii pe viitor.

#38
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008

View PostPeachy, on Jun 21 2008, 15:38, said:

Mai copile, e clar ca ce ti s-a intamplat nu-i o fericire pentru nimeni. Dar, este exclusiv din vina ta, o stii si tu acuma si totul e sa nu mai faci prostia asta a doua oara.

Cat despre domnu' avocat (nu-l cunosc, n-am nicio treaba cu el), dupa ce ca s-a obosit sa-ti raspunda, cat se poate de corect daca citesti atent, tu-ti permiti un raspuns grosolan ca "Bah...taci in pana mea ...esti de-al lor....!" ... (unde te crezi?) ... Nu ti-ai cerut scuze si nici acum nu vrei sa realizezi ca tu esti cel care a dat tonul!
Te asteptai sa-ti plangem de mila pe aici si nicidecum sa primesti raspunsuri rationale. Nu-i nevoie sa fi avocat sau psiholog ca sa-ti dai seama cand cineva iti forteaza mana  si ca e ceva necurat la mijloc.
Si nu-i mai baga pe timisoreni in fata ca n-au ei nicio treaba cu ce-ai facut tu, intotdeauna vor exista smecheri (cu sau fara acte in regula) care sa profite de unii mai visatori din fire, oriunde in lume.

Tu chiar nu intelegi man..? Lasa-l pe domn avocat...nu i-am cerut ajutorul lui...si nici nu mi-a dat nici un sfat pt care sa-i multumesc... !
Eu nu cer sa ma compatimeasca nimeni...ci din contra...sa ia aminte sa NU FACA ACEEASI GRESEALA CA MINE !
Vroiam sa vad daca mai este cineva in situatia mea si cum a procedat !  
Cat despre firma...ei NU aveau dreptul sa functioneze...deci contractul NU ESTE LEGAL...este NULL si am dreptul sa-mi cer banii inapoi....! Si pt asa cei de la OPC m-au asigurat ca mai devreme sau mai tarziu..o sa-mi recuperez banii !

#39
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
ce englezi? sunt cehi toata ziua, doar se dau englezi! lol englezi...

#40
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
Dupa nume mi s-au parut a fi englezi....!
:o

#41
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Peachy,pai cam asa a fost...nu am avut cu cine discuta...oricum eu ma simt utilizata in toata tevatura care s-a petrecut,am citit si articolul din "Fruncea"...iar treaba cu firma asta nu s-a petrecut DOAR  in Timisoara si nu numai timisorenii sunt tzepuiti....am inteles ca problema de genul asta a fost cam in toate orasele mari,si la Iasi,si la Arad si la Cta....asa ca...e peste tot... :P

Pistolescu,eu iti tin pumnii si iti doresc succes cu ceea ce ti-ai propus sa faci...sa mai scri aici,sa ne ti la curent cu demersurile tale si sa iti vezi banii recuperati.... :OK:

Oameni buni....sa luati si voi aminte...si sa nu faceti ca mine.... :nonobad: (sau mai bine zis ca barbate-miu).

#42
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostPistolescu, on Jun 21 2008, 17:23, said:

Si pt asa cei de la OPC m-au asigurat ca mai devreme sau mai tarziu..o sa-mi recuperez banii !
Astept cu interes topicul despre marlania celor de la OPC (ANPC) care nu se tin de cuvant si vorbesc aiurea. :coolspeak:

#43
Cuoresportivo

Cuoresportivo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.01.2008
Vedeti pe topicul Tenerife, zicea cineva ca a fost la Regency Resort tot in urma unei asemea prezentari, scopul final fiind sa-i faca sa cumpere un apartament in time share....

#44
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
ce inseamna apartament in time share?

ot: Interesant topic. Poate fac si eu unul despre masina de cusut Zinger. Din cate vad eu, din tepuit se castiga bine, sau altfel zis din furat, si din cate vad se poate face multi ani la rand. Mai vrea cineva sa se apuce de furat? Totusi, eu sunt curios, numai romanii sunt asa usor de furat? Imi imaginez ca si in alte tari se fura/tepuieste, dar cred ca romanii sunt printre cei mai creduli.
Tare as vrea sa merg si eu la o astfel de prezentare :)). Si drogat de as fi, nu as avea cum sa semnez ceva pentru ca nu am cu ce sa platesc. Cateodata, vad ca e bine, sa fii sarac :)).
Cuerosportivo, poti sa pui si un link?

Edited by aleksutzu07, 23 June 2008 - 09:09.


#45
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
http://forum.softped...t...0&start=390


Aici poti citi despre cei ce au mers in Tenerife....insa fiecare a mers ori pe cont propriu,ori prin agentie....ce sa mai zic?Postul lui Jetall e bestial...zau de nu ma face sa nu-mi para rau de banii risipiti si sa gandesc pozitiv.... :blush:

Edited by dintimisoara, 23 June 2008 - 14:07.


#46
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

View Postdintimisoara, on Jun 23 2008, 08:58, said:

Peachy,pai cam asa a fost...nu am avut cu cine discuta...
Asta e, ai barbat ai si raspunderi :)
Da-i incolo de bani, voi sa fiti fericiti!


View PostPistolescu, on Jun 21 2008, 17:23, said:

... cei de la OPC m-au asigurat ca mai devreme sau mai tarziu..o sa-mi recuperez banii !
Alti smecheri, dar cu acte in regula, tot credul ai ramas. Uite, cand iti recuperezi banii scrie-mi si-ti fac cinste!
Pana atunci, tine minte ce s-a intamplat si treci peste, doar nu merita sa-ti consumi timpul pe o asemenea situatie de rahat. Dupa cum am mai spus, smecheri din astia cu sau fara acte in regula sunt, vor fi si intotdeauna vor avea si cativa clienti. Asta-i viata.

Edited by Peachy, 23 June 2008 - 20:25.


#47
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
fara suparare, probabil "englezii" se bazeaza pe vorba "in fiecare zi se naste un fraier, totul e sa te-ntalnesti cu el"
eh, viata merge mai departe, si toti invatam din ea...

#48
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008
Sunt convins ca e foarte greu sa-mi recuperez banii...insa altceva ma revolta pe mine . Cum e posibil ca oameni ca astia sa-si desfasoare activitatea linistiti...fara acte....sa pacaleasca in continuare alte sute de oameni...si nimeni sa nu ia atitudine ? De aceea am mers pe la OPC si pe la Politie...sa nu stau cu mainile in san ...sa fac ceva...! Atat cat pot face o sa fac...si as vrea sa le arate cineva si lor ca nu traiesc in tara nimanui si pot sa-si bata joc de cine vor si cum vor...! Din cate am vazut si pe-aici pe forum...unii se complac cu ideea ca au fost pacaliti si gata...o iau ca pe o stare de normalitate si se resemneaza...! NU....NU asta e starea de normalitate...am fost pacaliti si ar trebui sa fim revoltati....sa facem tot ce tine de noi ca cei care ne-au pacalit sa fie pedepsiti...nu e vorba numai de bani aici...eu unu ma impac mai greu cu ideea ca am fost inselat pe fata... ! Cand am fost la ei sa reziliez contractul , imi venea sa-l scuip pe acel englezoi ( sau ce rasa o fi ) cand vedeam cum poate sa ma minta in fata cu un calm si o nesimtire rara....!!! Sper sa-i vad la "racoare" cat mai curand...exista un dosar penal si am mai depus si eu o plangere impotriva lor.... si am totusi speranta ca o sa li se infunde oadata si-odata !

#49
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005

View PostPistolescu, on Jun 24 2008, 08:44, said:

Sunt convins ca e foarte greu sa-mi recuperez banii...insa altceva ma revolta pe mine . Cum e posibil ca oameni ca astia sa-si desfasoare activitatea linistiti...fara acte....sa pacaleasca in continuare alte sute de oameni...si nimeni sa nu ia atitudine ? De aceea am mers pe la OPC si pe la Politie...sa nu stau cu mainile in san ...sa fac ceva...! Atat cat pot face o sa fac...si as vrea sa le arate cineva si lor ca nu traiesc in tara nimanui si pot sa-si bata joc de cine vor si cum vor...! Din cate am vazut si pe-aici pe forum...unii se complac cu ideea ca au fost pacaliti si gata...o iau ca pe o stare de normalitate si se resemneaza...! NU....NU asta e starea de normalitate...am fost pacaliti si ar trebui sa fim revoltati....sa facem tot ce tine de noi ca cei care ne-au pacalit sa fie pedepsiti...nu e vorba numai de bani aici...eu unu ma impac mai greu cu ideea ca am fost inselat pe fata... ! Cand am fost la ei sa reziliez contractul , imi venea sa-l scuip pe acel englezoi ( sau ce rasa o fi ) cand vedeam cum poate sa ma minta in fata cu un calm si o nesimtire rara....!!! Sper sa-i vad la "racoare" cat mai curand...exista un dosar penal si am mai depus si eu o plangere impotriva lor.... si am totusi speranta ca o sa li se infunde oadata si-odata !

Ai perfecta dreptate sa fii revoltat si ca trebuie facut ceva, insa singur n-ai nici cea mai mica sansa. Eu am studiat bine fenomenul, care e similar cu Energy, Dinamic Elite, Society Club, Delfin International, care au fost tepe mult mai mari si care culmea e ca au pacalit zeci de mii de naivi prin acelasi procedeu - seminarii luxoase si manipulatoare. Au fost instrumentate zeci de cazuri penale - toate cu rezultat N.U.P. Singura ta portita (prin care ai putea doar sa-i tii putin in sah) ar fi sa gasesti cat mai multi pacaliti si sa va constituiti toti parte civila impotriva firmei respective. Problema voastra e contractul pe care l-ati semnat si care (fara sa-l vad) sunt convins ca e in favoarea lor. Ilegalitatile gasite de autoritati in cazul asta (ca si in cazurile precedente) sunt minore si mai mult de forma. In final se dovedeste ca n-au facut decat sa exploateze lipsurile legislatiei romane si ca activitatea lor a fost nu atat ilegala cat imorala. Iar pentru asta nu face nimeni puscarie...

#50
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
fac pariu ca totul se inscrie in schema urmatoare: http://www.crimes-of...time_shares.htm
dupa cum se vede, astfel de scheme au fost testate cu destul succes prin alte parti, si acum, desigur, a venit si randul Romaniei
pentru cine nu are chef sa citeasca tot articolul, iata cateva spicuiri:

"Common Sales Practices

Holding contests then not informing consumers they must listen to a lengthy sales pitch before receiving their "prizes." Misrepresenting the facility's physical condition, market value and resale or exchange potential.

Making oral promises that are omitted from the written contract and including fees and obligations in the contract that are never mentioned orally.

There are certain common traits and techniques all timeshare salespeople employ, all with the purpose of “closing the deal - today”. Tomorrow does not exist.

The presentation is all about misdirection and distraction. The music, for instance. It’s loud and festive. It’s supposed to put you in the mood; but it also conceals the conversations at the next table. Another purpose of the music is when they turn it down, you really notice the silence – to announce another new owner (sometimes fictional) joining the program. The other way they have called attention to new owners is to open a celebratory bottle of champagne.

They can write upside down. Most will use a yellow, not white, legal pad. Felt tipped pens, not ballpoints. They also read quite well upside down. Especially the resort directory which contains a description of every property that you can exchange into.

They have favorite pages in the book and may bookmark specific pages with paperclips or know the book well enough to rapidly find resorts that will be of particular interest to each prospect, depending on what you said you enjoy. Fabrications may be told by salespeople who suggest they own a timeshare, or their parents owned one.

Contractual Obligations

Timeshare sales contracts usually include clauses that disclaim any promises made during the sales pitch. The contract you sign will ask you to agree that you are making the purchase only on the basis of the representations in that contract. Prospective purchasers who notice differences between what is in the contract and what was promised by the salesperson are likely to be told that the contract is only "legal jargon."

If a timeshare salesperson will not put a promise in writing, don't go through with the sale. You will be forced to argue afterwards that you relied on that promise, even though you have signed a contract that explicitly says you did not rely on any verbal promises
"

#51
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
lucas...fa-i o traducere...

Pistolescu...radu are dreptate...probabil ca tu te-ai montat si din cauza altor evenimente ulterioare prezentarii...nu stiu,n-as vrea sa arunc cu mucii-n fasole si sa starnesc o disputa aici....sunt de acord si cu ce zici tu si te admir pentru ambitia si tenacitatea ta si nu pot decat sa-ti urez succes si sa-ti tin pumnii....dar eu chiar intentionez,intr-un final,sa beneficiez de ceea ce am cumparat.Vreau sa vad daca este asa...sunt curioasa....Si eu si sotul aveam asa,ca un fel de...liniste..si multa curiozitate.

#52
radu90

radu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.06.2005

View Postdintimisoara, on Jun 24 2008, 12:30, said:

lucas...fa-i o traducere...

Pistolescu...radu are dreptate...probabil ca tu te-ai montat si din cauza altor evenimente ulterioare prezentarii...nu stiu,n-as vrea sa arunc cu mucii-n fasole si sa starnesc o disputa aici....sunt de acord si cu ce zici tu si te admir pentru ambitia si tenacitatea ta si nu pot decat sa-ti urez succes si sa-ti tin pumnii....dar eu chiar intentionez,intr-un final,sa beneficiez de ceea ce am cumparat.Vreau sa vad daca este asa...sunt curioasa....Si eu si sotul aveam asa,ca un fel de...liniste..si multa curiozitate.

asta ar fi dupa parerea mea judecata dreapta. decat sa te lupti cu morile de vant (desi poate asa ar trebui sa faca toti) mai bine le fortezi mana sa-si tina promisiunea - cu sau fara amenintari. eu stiu dintr-o experienta mai mult sau mai putin personala ca prefera sa stinga amiabil micile conflicte si sa-si continue activitatea decat sa riste scandaluri. banii inapoi nu-i poti lua - exista o intreaga schema de distributie a banilor tai si nu e locul potrivit aici pentru o astfel de discutie.  asa incat mai bine mai pui niste bani (pentru biletele de avion - si vezi ca exista si oferte speciale pentru Tenerife la cca 380 euro/pers dus-intors, cu toate taxele incluse) si incerci astfel sa beneficiezi de ceva (vorba D-nei "dintimisoara").
totusi...tare ma tem ca dand la o parte schema de distributie din suma pe care tu ai dat-o - nu mai ramane mare lucru pentru excursia ta, insa merita incercat !

#53
Pistolescu

Pistolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2008

View Postradu90, on Jun 24 2008, 15:07, said:

asta ar fi dupa parerea mea judecata dreapta. decat sa te lupti cu morile de vant (desi poate asa ar trebui sa faca toti) mai bine le fortezi mana sa-si tina promisiunea - cu sau fara amenintari. eu stiu dintr-o experienta mai mult sau mai putin personala ca prefera sa stinga amiabil micile conflicte si sa-si continue activitatea decat sa riste scandaluri. banii inapoi nu-i poti lua - exista o intreaga schema de distributie a banilor tai si nu e locul potrivit aici pentru o astfel de discutie.  asa incat mai bine mai pui niste bani (pentru biletele de avion - si vezi ca exista si oferte speciale pentru Tenerife la cca 380 euro/pers dus-intors, cu toate taxele incluse) si incerci astfel sa beneficiezi de ceva (vorba D-nei "dintimisoara").
totusi...tare ma tem ca dand la o parte schema de distributie din suma pe care tu ai dat-o - nu mai ramane mare lucru pentru excursia ta, insa merita incercat !

unde ai gasit tu oferta aia de 380/pers cu tot cu taxe ? Poti sa pui un link ? Eu nu am gasit sub 450 euro !

#54
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View PostPistolescu, on Jun 25 2008, 09:42, said:

unde ai gasit tu oferta aia de 380/pers cu tot cu taxe ? Poti sa pui un link ? Eu nu am gasit sub 450 euro !
La Second Choice Marketing. Dar vezi ca tre' sa dai banii pe loc si nu ti se da bilet. Te duci la aeroport si spui ca ai platit cursa, mergi pe incredere. A, si daca e ceva de semnata, inchide ochii, da, in niciun caz sa nu citesti contractul ca e de rau. :roflmaofast:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate