Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri
 Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...
 Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 

Teoria generală a relativității

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#163
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Masa gravifică curbează spațiul – timp. Prezența masei induce câmpul, nu spațiul-timp, care n-are de unde să știe cât să se curbeze. Prin urmare, gravitonii, dacă există cu adevărat, provoacă acea curbare.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Graviton

#164
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostCBV, on Jul 24 2008, 13:42, said:

Masa gravifică curbează spațiul ? timp. Prezența masei induce câmpul, nu spațiul-timp, care n-are de unde să știe cât să se curbeze. Prin urmare, gravitonii, dacă există cu adevărat, provoacă acea curbare.
Faci niste confunzii:
1. In relativitatea generala nu exista particule numite gravitoni; gravitonii in sine sunt aici perturbatii ce se propaga ale spatiului-timp.
2. In teoriile (cuantice) care postuleaza gravitonii ca particule ce intermediaza gravitatia, nu exista curbura a spatiului-timp.

Edited by bonobo, 24 July 2008 - 13:22.


#165
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Mi-am zis că nu sunt suficient de explicit, dar acum cred că dvs. nu înțelegeți ce vreau să spun. Nu fac nicio confuzie când scriu că așa zisa curbare a spațiu – timpului nu poate fi generatoare de câmp, ci masa generează câmpul. Dacă masa generează câmpul și, prin asta, provoacă curbarea spațiului, dacă vorbim de gravitoni, aceștia nu pot fi generați de distorsiuni ale spațiu – timpului. Pertirbațiile se pot manifesta ca atare, dar nu pot fi gravitoni propriu ziși. Ceea ce scrieți dvs. este o interpretare forțată. Repet : spațiul se curbează, aparent, datorită masei gravifice, nu invers, deoarece curbarea nu este cauza ci efectul. Vă rog să mă scuzați, dar nu-mi doresc o dispută cu dvs. Vă respect punctul de vedere și vă cer reciprocitate.

#166
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostCBV, on Jul 24 2008, 15:35, said:

Nu fac nicio confuzie când scriu că așa zisa curbare a spațiu – timpului nu poate fi generatoare de câmp, ci masa generează câmpul.
Tocmai ai mai facut una: nu exista relatii de cauzalitate (cine pe cine genereaza) intre campul gravitational, curbarea spatiului-timp si gravitoni, ci ele sunt trei concepte ce descriu gravitatia in 3 (tipuri de) teorii diferite:
1. campul gravitational - in mecanica newtoniana;
2. curbarea spatiului-timp - in relativitatea generala;
3. gravitonul - in teoriile (sau incercarile de teorii) cuantice ale gravitatiei.
Ele nu coexista in aceeasi teorie ca notiuni diferite, ci sunt descrieri alternative ale aceluiasi fenomen.

Quote

Ceea ce scrieți dvs. este o interpretare forțată.
OK, banuiesc ca si universitatile astea au interpretari fortate:
http://einstein.stan...vity/q1669.html
http://www.as.utexas...e/lecture11.pdf
http://www.ligo.calt.../factsheet.html

#167
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Cred că vedeți fizica printr-o grilă, ca la examenul de conducere auto. Pe mine mă interesa un schimb de idei și o discuție civilizată. Vă rog să mă scuzați că nu vă voi mai răspunde.

#168
lolopi

lolopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007
Vedeti? d-aia spuneam eu ca trebuie sa avem ceva "sfint" in care sa credem
Eu as alege legile de conservare si simetrie.
Orice teorie, bazata pe axiome, postulate, legi, principii, etc  trebuie sa aiba ceva comun. Altfel bramburim de la mecanica cuantica la curbarea spatiului, de la timp reversibil la entropie ireversibila,.

O teorie completa a Universului ar trebui sa cuprinda toata fizica, descrisa cu ajutorul aparatului matematic, Imaginata, de artisti, criticata de filozofi, exploatata de ingineri, si consumata de noi.

Vad ca se face greu trecerea de la micro(cuantica) la macro(rel.gen) chiar si la nivel metafizic. Nu ecuatiile conteaza, ele numai descriu, intr-un limbaj comun totoror, teoriile. Interpretarile rezultatelor rezolvarilor acestor ecuatii lasa uneori de dorit.
Ne-am pierdut in "frumusetea" abstractiunii matemetice, si am pierdut fenomenul, acela pe care il simtim, chiar si cu ajutorul aparatelor.

#169
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Problemele apar totdeauna atunci când încercăm să înțelegem rezultatele teoriei. Un model matematic se bazează, irefutabil, pe ipoteze, pe presupuneri. Scriem modelul, îl „rulăm” și constatăm că ne furnizează pe lângă rezultatele așteptate și rezultate neașteptate. Matematica, un Univers abstract, pare să aibă ceva comun cu materia, un strat de bază comun. Stratul informației ascunse. Totuși, a pleca de la ipoteze bune înseamnă să intuiești, să devansezi rezultatele. Straniu. Prin ce mecanism intuim ipotezele de plecare? Dacă, de fapt, ipoteze perfecte nu există, nu vom putea niciodată să elaborăm o teorie unitară. E un cerc vicios. E ca și cum ar trebui să ghicim numerele câștigătoare, chiar dacă nu există.

#170
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostCBV, on Jul 24 2008, 20:02, said:

Cred că vedeți fizica printr-o grilă, ca la examenul de conducere auto. Pe mine mă interesa un schimb de idei
Vad fizica asa cum este ea, o stiinta exacta. Atata vreme cat faci niste rationamente, mi se pare corect sa-ti atrag atentia (argumentat) acolo unde gresesti, mai ales daca-i vorba despre intelegerea gresita a unor notiuni.

Quote

și o discuție civilizată.
Si ce gasesti tu necivilizat in discutia (daca se poate numi discutie) pe care am avut-o cu tine? Faptul ca ti-am spus ca "faci niste confuzii"? :huh:

Quote

Vă rog să mă scuzați că nu vă voi mai răspunde.
Este dreptul tau sa nu-mi raspunzi, asa cum este dreptul meu sa comentez ceea ce scrii.

#171
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View PostCBV, on Jul 24 2008, 19:02, said:

Cred că vedeți fizica printr-o grilă, ca la examenul de conducere auto.
Pai atunci ia incearca sa-mi descri si mie timpul cu toate teoriile de percepere a lui.

#172
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Si ce gasesti tu necivilizat in discutia” – (bonobo)

Vă răspund pentru ultima dată. Dacă erați o persoană civilizată, trebuia să observați în ce mod mă adresez dvs. Trebuia să observați că nu v-am tutuit, pentru că n-am bătut maidanul împreună. Îmi displace profund să dialoghez cu cei mai puțin sensibili din acest punct de vedere. Ideile că pe forumuri așa se discută sunt total greșite. Pe forumuri, e adevărat, plouă cu agramați, dar grosolănia chiar mă înfioară.

#173
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostCBV, on Jul 24 2008, 21:45, said:

Dacă erați o persoană civilizată, trebuia să observați în ce mod mă adresez dvs. Trebuia să observați că nu v-am tutuit, pentru că n-am bătut maidanul împreună.
Ma intreb cum poti fi atat de sigur ca n-am batut maidanul impreuna? :huh:

Quote

Îmi displace profund să dialoghez cu cei mai puțin sensibili din acest punct de vedere. Ideile că pe forumuri așa se discută sunt total greșite.

Pe forumuri, mai mult decat oriunde, respectul nu se pretinde ci se castiga, prin ceea ce scrii.

Quote

Pe forumuri, e adevărat, plouă cu agramați, dar grosolănia chiar mă înfioară.
Pe forumuri (in particular) tutuiala nu-i o grosolanie, iar in viata reala (in general) formulele de politete chiar ma infioara. :lol:

#174
lolopi

lolopi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007
Pe forum ne manifestam altfel. Sub protectia anonimatului, putem injura.

Asa ca pentru cei interesati PM de acum inainte!

Chiar doresc sa continui, in limitele civilizatiei. Oricum forumul, topicul, a esuat. S-a transformat (s-o fi extins si el saracu...)

#175
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„topicul, a esuat” – (lolopi)

De acord cu dvs. că subiectul merita mai mult respect, dar ce păcat că sunt unii care, din lipsă de idei, se cramponează de ceea ce au aflat de la a alții, inclusiv din cărți de specialitate. A-ți arăta palidele cunoștințe în domeniu, fără nicio idee personală, mi se pare nefolositor. D-asta am recomandat niște cărți, pe care le putem citi, și să fi discutat, eventual, pe marginea lor, cu toate că și asta nu prea are rost. Important este dacă, din tot ce-am studiat, se desprinde o idee personală. Altfel, ce rost au discuțiile pe forum? Doar să arătăm ce știm? Acest „știut” nu are nicio valoare, atâta timp cât îl aflăm din acele cărți. Mi se pare important dacă, judecând fiecare cu mintea sa, ajungem la înțelesuri noi. Pentru mine acest subiect și-a pierdut din farmec din cauza cuiva care stă prost cu percepția științei. Dar de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

#176
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostCBV, on Jul 25 2008, 07:01, said:

A-ți arăta palidele cunoștințe în domeniu, fără nicio idee personală, mi se pare nefolositor.
Acum să fim serioși. Dacă cineva are idei serioase și corecte despre chestiile care se discută aici, își pierde vremea pe forum și nu undeva prin cercetare?
Ideea (cel puțin pentru mine) nu este de a-ți arăta cunoștințele (palide) în domeniu, ci de a învăța câte ceva din ele. Am o nelămurire despre ceva, deschid un topic, și discutăm despre problema respectivă, fiecare (nu chiar fiecare) aducând ceva nou, ce eu nu știam.

Edited by m3th0dman, 25 July 2008 - 12:23.


#177
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlolopi, on Jul 25 2008, 07:36, said:

Pe forum ne manifestam altfel. Sub protectia anonimatului, putem injura.
Asa ca pentru cei interesati PM de acum inainte!
Chiar doresc sa continui, in limitele civilizatiei.
[..edited by Bean..], unde vedeti voi injuraturi si discutii necivilizate? :huh:

Quote

Oricum forumul, topicul, a esuat. S-a transformat (s-o fi extins si el saracu...)
Si de ce zici tu ca a esuat? Suntem pe:
1. aria de Stiinta,
2. subaria Dezbateri,
3. topicul "Teoria generală a relativității, Doar un model foarte frumos, dar care nu exprimă o realitate fizica?".
Eu din asta inteleg ca aici dezbatem, cu argumente din domeniul science (si nu fiction), daca Teoria generală a relativității descrie sau nu corect realitatea.

[..edited by Bean..] CBV, pe de o parte, este de parere ca nu, dar argumentatia se bazeaza pe o intelegere gresita a unor notiuni.
Eu, pe de alta parte, sunt de parere ca da; drept urmare i-am atras atentia asupra unora din greselile pe care le face (mai sunt si altele :)).

In mod normal, ar trebui sa contraargumenteze sau sa accepte obiectia mea si sa-si reevalueze punctul de vedere. In loc de asta, vad ca prefera sa pretinda adresari pompoase, de parca formulele de politete ar da valoare ideilor. :naughty:


View Postm3th0dman, on Jul 25 2008, 13:12, said:

Acum să fim serioși. Dacă cineva are idei serioase și corecte despre chestiile care se discută aici, își pierde vremea pe forum și nu undeva prin cercetare?
Tocmai l-ai desfiintat pe Einstein. :lol:

Edited by Bean, 25 July 2008 - 15:15.
fara apelative "customizate". Mersi.


#178
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostCBV, on Jul 24 2008, 20:02, said:

Cred că vedeți fizica printr-o grilă, ca la examenul de conducere auto.
...

cred ca, capacitatea de a vedea lucrurile si altfel face diferenta intre un FIZICIAN si un fizician.

Numai bine  ;)

#179
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Eu propun sa va opriti cu discutiile despre politete, domnisoare si domnisori, caci nu isi prea au locul aici.

E pacat ca in loc sa se vada fondul discutiilor, se pune accent pe formele de adresare, daca-s la pers 2-a plural sau nu...
De altfel, oricat de agresiva ar fi maniera de a contraargumenta, nu vad nici o problema atata vreme cat nu exista jingiri si atacuri personale.
Recomand folosirea PM-ului pentru asemenea subiecte.

Mersi.


#180
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View Postm3th0dman, on Jul 25 2008, 12:12, said:

Acum să fim serioși. Dacă cineva are idei serioase și corecte despre chestiile care se discută aici, își pierde vremea pe forum și nu undeva prin cercetare?
Ideea (cel puțin pentru mine) nu este de a-ți arăta cunoștințele (palide) în domeniu, ci de a învăța câte ceva din ele. Am o nelămurire despre ceva, deschid un topic, și discutăm despre problema respectivă, fiecare (nu chiar fiecare) aducând ceva nou, ce eu nu știam.
Gresesti.
Nu de mult am vazut un citat spunand ca stiinta nu e o stiinta exacta ci ca se bazeaza pe creatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate