Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Ulei de măsline extravirgin

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Fiindcă tot a venit electoralu' și suntem sătui de măslinele de sub coada oilor lui becali, am și eu o întrebare, complexă, desigur:

Știe cineva cum recunoaștem prin magazine uleiul de măsline extravirgin sau așa-zis de primă presă sau presat la rece, blabla, că cel comercializat pe la noi, inclusiv cel cu leibăl de leibăl, numai extravirgin și probabil numai de măsline nu e?

Întreb asta, deoarece de curând am avut ocazia să pap și eu nește chestii făcute cu ulei de măsline extravirgin, adus de un pretenar chiar de la plantația mă-sii, din Italia și vreau să vă spun că în comparație cu același produs, achiziționat pe bani nu puțini din comerț, era ca parisul pe lângă micul paris...

Edited by Cimpoacă, 22 November 2007 - 07:53.


#2
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Vezi că mai e un topic pe tema asta! respectă regulamentul!

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Teoretic, ar trebui sa iti dai seama dupa aciditate. Cum zice si un bade aici:

Quote

The commercial Olive Oil category in the Yahoo! directory pointed us to the Olive Oil Source, an encyclopedic resource for olive growers and oil producers, with useful information for hobbyists and olive amateurs as well.

The navigation menu on the left side of the web page displayed a Definitions link, under the heading "Olive Facts." Clicking the link, we found the many grades of olive oil, as defined by the European Commission.

Virgin oil is the result of a single, simple pressing; in contrast, cold-pressed is a marketing label rather than a processing technique.

Extra virgin is the highest quality olive oil -- characterized by "perfect flavor and odor, max acidity (oleic acid) of 1g/100g - 1% with maximum peroxide value mequiv 02/kg of 20." In some regions, extra virgin oil is judged by a panel of experts for taste, mouth feel, and aroma. This oil tends to be most delicate in flavor, and is preferred for salads or served at the table with bread for dipping, or added to soups and stews.

Fine virgin oil is just slightly less perfect -- with "maximum acidity (oleic acid) of 2g/100g - 2% with maximum peroxide value mequiv 02/kg of 20."

The other officially designated grades of olive oil are the result of several chemical refining and blending processes:

    * Semi-fine or ordinary -- suitable for cooking when subtle flavor is not required.
    * Refined -- maximum acidity of .5g/100g, lacking the flavor of virgin oil.
    * Pure -- a low-cost blend of refined and virgin, such as you might find in large quantities at a discount food warehouse.
    * Pomace refers to the pounded olive residue. Refined olive-pomace oil and olive-pomace oil are lower-quality oils.
    * Pomace oil, olive cake, and lampante (or lamp grade olive oil) are not intended for human consumption, and are generally used for industrial or technical purposes, such as soap making.


#4
sombtre

sombtre

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.11.2007
eu n-am inteles nimic din ceea ce zice nenea ala pe acolo. nu esti dragut sa pui si o traducere?

#5
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Alex, io pe la magazinele yahoo nu prea trec, că nu prea mi-s în drum, dar chiar și chiar și așa... mersi.
Piorel, respectă tu regulamentul ăla și nu mai fă pe moderatorul gastronomic!

#6
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcretinulforumurilor, on Nov 22 2007, 19:06, said:

Alex, io pe la magazinele yahoo nu prea trec, că nu prea mi-s în drum, dar chiar și chiar și așa... mersi.
Piorel, respectă tu regulamentul ăla și nu mai fă pe moderatorul gastronomic!
Daca te iei dupa ce scrie pe eticheta, atunci ia de bun ce scrie acolo producatorul ! Nu ai cum sa verifici altfel ! Si pepsi cola are alt gust in Germania decat cel din Romania(mai prost),dar avem "avantajul" ca in Romania este mai scump ! ;)

#7
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postgolanski, on Nov 22 2007, 21:58, said:

Daca te iei dupa ce scrie pe eticheta, atunci ia de bun ce scrie acolo producatorul ! Nu ai cum sa verifici altfel ! Si pepsi cola are alt gust in Germania decat cel din Romania(mai prost),dar avem "avantajul" ca in Romania este mai scump ! ;)
Așa e... Nu sunt un gurmand, nici un gastronom, mănânc și slănină cu ceapă o lună, dacă n-am bani... Mama, care e bolnavă de psoriazis de 15 ani, găsise o rețetă pentru nu știu ce alifie, în care scria că trebuie ca uleiul de măsline să fie extravirgin pe bune. Căcat. Cine dracu mai e și mama asta a mea de căcat în țara asta de căcat în care se vinde căcat și se mănâncă căcat?!...
Votați gingkobiloba!
Îmi vine să mă duc dracului, dar are și dracul demnitatea lui.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postsombtre, on Nov 22 2007, 15:48, said:

eu n-am inteles nimic din ceea ce zice nenea ala pe acolo. nu esti dragut sa pui si o traducere?

Iaca ici. V-as scrie mai multe, dar sunt prins cu niste treburi.

P.S. Eu folosesc ulei de masline ordinar, 80 de mii litrul. Mi se pare cel mai bun raport pret/calitate. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate