Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Filtre foto

- - - - -
  • Please log in to reply
951 replies to this topic

#505
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmesterila, on Sep 24 2008, 14:03, said:

salut!

andrei, stai puțin ca n-am ințeles, de ce ar fii enervant de folosit un filtru polizator pe "lentila" aia de kit? nu de alta dar mă bătea si pe mine capul sa imi iau un polizator circular pentru un 18-55 VR de nikon.
știe cineva cat de buna e firma Hama? am văzut ca sunt cu vreo 10euro mai ieftine decât Hoya  :huh:

merci, numai bine

sau cum prefera unii: Lumina buna!

Fiindca la obiectivul ala se invarte elementul frontal cand focalizezi. Filtrul de polarizare trebuie si el rotit intr-o anumita pozitie ca sa obtii efectul dorit. E enervant de folosit pentru ca de fiecare data cand focalizezi trebuie sa ajustezi si filtrul. Se poate si asa, dar nu-i cea mai placuta experienta. De asta recomand unul mai ieftinut, s-ar putea sa nu-l folosesti prea des, si daca esti pasionat s-ar putea sa schimbi kitul cu un alt obiectiv, cu alt diametru la filet. N-am polarizor Hama, s-ar putea sa fie ok. Eu am un Praktica, care cred ca a fost mai ieftin si decat Hama. Nu-i nici asta extraordinar, dar imi fac treaba cu el (nu-i coated si mai flare-uie in contre-jour, dar in rest e foarte ok, nu simt nevoia sa-mi iau altul).

#506
eneyonut

eneyonut

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2008
eu folosesc PL Kenko 52mm pe Nikon 18-55mm si niciodata nu ma dernjat faptul ca se roteste PL odata cu obiectivul. Fac focus, invart polarizatoru si apas shutter-ul pana la capat  :camera:. Am pus si un Hoya odata si sincer sa fiu nu am sesizat nici o diferenta intre Kenko meu si Hoya. Poate sunt mai nesimtit :chair:.

#507
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005
mulțumesc pentru rapunsuri, dar scuzați-mi amatorismul cand intreb: dar la filtrele pol. circulare mai trebuie sa-i găsești unghiul? eu știam ca numai la ala liniar te chinui cu invartitul si căutatul imaginii perfecte. Si voi cum va da-ți seama ca s-a învârtit si si-a pierdut efectul? sau toți care mi-ați răspuns aveți live view la aparat?!
pai la un nikon d60, in conditiile in care trebuie sa verifici imaginea cand il reglezi si fara un livevie, un filtru polarizat circular isi gaseste cu greu utilitatea?

#508
eneyonut

eneyonut

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2008
Uite un articol care iti va raspunde la multe intrebari legate de filtrele polarizatoare
http://www.foto-maga...epolarizare.php

#509
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Nu trebuie neaparat sa ai live-view la camera ca sa folosesti polarizorul (eu nu am). Se vede si in vizor efectul lui, trebuie doar sa capeti ceva experienta. Un exemplu simplu de reglaj: te uiti la cer prin vizor (neaparat sa fie si ceva nori) si incepi sa rotesti polarizorul pana cand cerul capata o culoare albastra mai saturata, norii devin o idee mai albi si ies mai bine in evidenta.

#510
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmesterila, on Sep 24 2008, 21:24, said:

mulțumesc pentru rapunsuri, dar scuzați-mi amatorismul cand intreb: dar la filtrele pol. circulare mai trebuie sa-i găsești unghiul? eu știam ca numai la ala liniar te chinui cu invartitul si căutatul imaginii perfecte. Si voi cum va da-ți seama ca s-a învârtit si si-a pierdut efectul? sau toți care mi-ați răspuns aveți live view la aparat?!
pai la un nikon d60, in conditiile in care trebuie sa verifici imaginea cand il reglezi si fara un livevie, un filtru polarizat circular isi gaseste cu greu utilitatea?

La toate te "chinui" cu invartitul, asta-i scopul filtrului de polarizare, sa filtrezi lumina polarizata in ce plan vrei tu. Efectul se vede bine in vizor, nu iti trebuie live view pentru asta. Eventual poti sa iti iei niste repere pe filtru, si il invarti direct in pozitia dorita, desi tot cel mai bine e sa vezi ce faci. Nu-ti lua polarizator liniar, pentru ca n-o sa-ti mai mearga autofocusul si o sa-ti expuna aiurea. Polarizatorul circular e fix la fel ca ala liniar, dar mai are un strat care "depolarizeaza" din nou lumina, ca sa poti sa folosesti aparatul normal (la aparate P&S merge de oricare, numai la aparatele reflex ai probleme).

#511
mesterila

mesterila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 16.12.2005
merci, linkul ala e chiar f bun. In privința producătorului am sa rămân la hama ca si așa e mai ieftin si se pare ca pentru mine e suficient. Ma gândeam ca daca ești destul de bun sa faci un focus manual atunci iți vine mai ușor sa orientezi filtrul ... dar mai bine tac si povestesc mai multe când am sa ajung la practica :)

numai bine

#512
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Inca o chestie referitoare la obiective kit / polarizor. In afara de faptul ca la obiecivele ieftine lentila frontala se roteste la focusare - iar PL trebuie ajustat de fiecare data, trebuie avut in vedere ca astfel de obiective au diafragma maxima micuta (f/4...f/5,6). Socotiti ca un PL mai "papa" cam 2 trepte de lumina. Consecinte:
- In vizor se va vedea o imagine tare intunecata, aferenta unei diafragme de f/8...f/11. Va fi dificil sa detectezi pozitia corecta a polarizorului pe o astfel de imagine intunecata.
- Probabil ca va fi necesar trepied sau ISO mare.

In afara de asta,
- Un obiectiv decent / high-end are de regula diametru mai mare decat unul low-end. Cand / daca veti face up-grade, vechiul polarizor va deveni inutil.
- A sacrifica AF pnetru MF, de dragul polarizorului - hmm, eu n-as recomanda acest lucru. Exista metode, zicea cineva mai sus. Declansator la jumatate --> reglaj polarizor --> declansare.
Sau declansator la jumatate --> MF --> reglaj polarizor --> declansare. Ma rog, e cam chinuiala...

Ok, exista si polarizoare "no-name" ieftine. Dar:
- Probabil ca au acoperiri de calitate slaba (daca au?) --> flare, se zgarie usor.
- Probabil ca nu sunt "slim". Adica inaltimea inelulul e sensibil mai mare de 3-4mm. Adica baga vignetare la wide angle.

Cu alte cuvinte, 10-15 EUR pe un polarizor ieftin pentru un obiectiv low-end poate insemna bani aruncati pe fereastra. Deh, tot ce e bun fie costa, fie ingrasa, fie este indecent...
:)

Edited by calexe, 06 October 2008 - 15:30.


#513
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postcalexe, on Oct 6 2008, 16:26, said:

la obiecivele ieftine lentila frontala se roteste la focusare - iar PL trebuie ajustat de fiecare data,
Lentila frontala nu se roteste la toate obiectivele de kit (ieftine).

#514
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postcalexe, on Oct 6 2008, 15:26, said:

- Probabil ca nu sunt "slim". Adica inaltimea inelulul e sensibil mai mare de 3-4mm. Adica baga vignetare la wide angle.
Nu baga ;) Trebuie sa pui 2 filtre non slim ca sa ai vignetare la 17mm.

#515
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postandrei_0, on Oct 9 2008, 23:11, said:

Nu baga ;) Trebuie sa pui 2 filtre non slim ca sa ai vignetare la 17mm.
E posibil sa ai dreptate - imi cer scuze ca am spus ceva neverificat. Motiv: am patit vignetare pe EF 17-40 pe vremea cand aveam camera pe film, si atunci am luat numai filtre slim. Le folosesc si acum. Numai ca acum nu mai am senzor FF, astfel ca f=17 mm --> 27mm. Am uitat de FOV crop. Probabil ca trebuie filtre slim numai la supra-angulare de genul 10-22mm. Mersi de atentionare.

#516
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Daca imi doresc un filtru de polarizare circulara de 67 mm  pt un Nikon 18-105 VR, aceasta ar fi cea mai ieftina si buna varianta?

#517
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006

View PostLyvyoo, on Dec 8 2008, 15:44, said:

Daca imi doresc un filtru de polarizare circulara de 67 mm  pt un Nikon 18-105 VR, aceasta ar fi cea mai ieftina si buna varianta?
Eu am exact acelasi filtru pe exact acelasi obiectiv si merg ok impreuna. Inainte am avut un slim si parca imi placea mai mult, dar poate fi doar placebo. Pentru cei ce nu se decid in privinta Kenko, Hoya ......sunt acelasi lucru, aceeasi companie diferenta e de branding.

#518
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
De ce nu folositi sitemul de la cokin? Are marele avantaj ca vezi putea folosit toate filtrele pe toate obiectivele. (mai putin uv-ul care este recomandat a fi cumparat circular pentru protectie).

#519
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostNyana, on Dec 11 2008, 13:01, said:

De ce nu folositi sitemul de la cokin? Are marele avantaj ca vezi putea folosit toate filtrele pe toate obiectivele. (mai putin uv-ul care este recomandat a fi cumparat circular pentru protectie).
Daca e sa folosesc ceva gen GND sau graduale colorate, Cokin e cea mai buna solutie fiindca poti ajusta pozitia filtrului. In rest nu prea ma omor dupa sistemul Cokin (am 2 filtre din astea), nu prea imi vine sa umblu toata ziua cu holderul ala dupa mine si sa il montez si dau jos de fiecare data cand bag aparatul in geanta. Filtrele Cokin nu-s prea grozave (majoritatea sunt de plastic si nu-s tratate antireflex, cred ca doar polarizatorul e de sticla). Polarizatorul pe filet parca e mai fain (eu oricum il folosesc doar pe un singur obiectiv, si urmatorul obiectiv care va veni va avea acelasi diametru pentru filtre).

#520
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
sunt de sticla, iar avantajele in folosirea gradualelor sunt enorme, mai ales cand ai de folosit mai multe filtre deodata.
Se pot pune pe un holder 3 filtre patrate + 1 filtru de polarizare. Spre exemplu ca sa obtii o expunere corecta in cazul fotografierii reflexiei unui obiect(munte etc) in apa cum faci cu un filtru pe filet?(presupunem ca nu le incadrezi la jumate, reflexia si muntele).
Eu zic ca avantajul in fotografia de natura a sitemului cokin este enorm si il recomand oricarui fotograf care vrea sa faca genul asta de fotografie.

#521
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Ca si solutie de buget la 67mm mai exista varianta aceasta  Din cate se vede marimea conteaza :) Pt 58mm costa 150RON. La 67mm sare la 205roN...
Oare isi merita banii tot setul sau mai bine doar un filtru de polarizare Kenko la 126Ron?

Edited by Lyvyoo, 11 December 2008 - 15:54.


#522
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostNyana, on Dec 11 2008, 15:27, said:

sunt de sticla, iar avantajele in folosirea gradualelor sunt enorme, mai ales cand ai de folosit mai multe filtre deodata.
Se pot pune pe un holder 3 filtre patrate + 1 filtru de polarizare. Spre exemplu ca sa obtii o expunere corecta in cazul fotografierii reflexiei unui obiect(munte etc) in apa cum faci cu un filtru pe filet?(presupunem ca nu le incadrezi la jumate, reflexia si muntele).
Eu zic ca avantajul in fotografia de natura a sitemului cokin este enorm si il recomand oricarui fotograf care vrea sa faca genul asta de fotografie.
Poți să pui și pe filet 3 filtre deodată. O să iți cam vigneteze, dar si holderul Cokin pentru 3 filtre mi se vede in poză la 17mm și trebuie să fiu tot timpul grijuliu, la cea mai mică atingere holderul se rotește și îți apare câte un colț în poză. Filtrele graduale sunt de plastic, ei zic că e nushtiuce rășină, dar sticlă oricum nu e. Dacă vrei neapărat se găsesc și filtre pătrate de sticlă , de calitate superioară, dar nu făcute de Cokin. Cokin nici n-are ND-uri și GND-uri adevărate, ei au doar "neutral grey" și "gradual grey", diferența fiind că cele "grey" nu sunt cu adevărat neutre și influențează culorile din fotografie.

Ce filtre vrei să folosești în exemplul tău cu muntele? Dacă folosești doar un filtru de polarizare, e tot una dacă e pătrat sau pe filet. Dacă vrei să folosești graduale, am zis deja că acolo sistemul Cokin nu are rival. Totuși, dacă folosești filtre Cokin, ar fi bine să ai grijă să nu-ți bată soarele în obiectiv, altfel o să ai parte de un flare oribil. Parasolarul Cokin cred că se vede în poză la focale mici, deci nu știu dacă te ajută (eu parasolar n-am, e doar o presupunere).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate