Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Filtre foto

- - - - -
  • Please log in to reply
951 replies to this topic

#1
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Tot aud vorbindu-se despre filtre, de polarizare, de nu stiu cum...
Poate 'meseriasii' sa ne ilumineze si pe noi, necunoscatorii care sunt niste filtre necesare si la ce sunt fiecare din ele bune.
de ex., am priceput ca filtrele de polarizare sunt bune pentru cer, ca sa iasa mai 'albastru' ?

#2
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004
Daca vrei sa afli aproape totul despre filtre, iti recomand sa mergi la: http://www.fotomagazin.ro/tutorial.php

#3
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
Filtrele de polarizare sunt bune pt cer, pentru scoaterea reflexiilor din apa, geamuri etc.
Sunt printre singurele filtre la care nu gasesti echivalent in photoshop.
In rest filtrele coloarate, degrade etc sunt mult mai buna ca filtrele pe care le gasesti in photoshop.

#4
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
iar dezimformezi poporul A|ex. Uite aici un filtru de polarizare pentru PS. Cat priveste utilitatea lui, el scoate reflectile si astfel imaginile par mai saturate.

#5
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Sa fim seriosi, mr. fred, un filtru PS nu poate sa simuleze decat foarte aproximativ efectele unui filtru de polarizare adevarat. Cu exceptia cazului in care iti lasi +3EV latitudine de rezerva si apoi stai si faci masti manual pe fiecare reflexie din imagine ca sa o repari - nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi cand ai o suprafata de tip apa...  :D

Salutari,
Andrei

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
e adevarat Andrei. Filtrul din PS e departe de cel real. Pentru ca in primul rand un filtru de polarizare scoate reflexile, in PS acestea nu pot fi elimintate pentru ca pur si simplu nu poate sti automate ce sa puna in locul lor. Mare parte din cei care folosesc filtrul de polarizare pus pe aparat o fac pentru saturarea culorilor si mai putin pentru reflexii. Probabil ca asta face si filtrul din PS.

#7
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
un filtru din asta de polarizare ma va ajuta sa scot un cer mai albastru ? de obicei iese foarte gri si nu vreau (nici nu prea stiu, dar asta se rezolva usor) sa folosesc prea mult PS.

#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Haideti sa facem un pic de teorie.

Aparatele noastre de fotografiat seteaza luminozitate facand o medie pe toata imaginea. Intr-o astfel de situatie atat cerul cat si pamantul se vad bine dar nici una din ele nu e corect expusa, pentru ca cerul e mai luminos si pamantul mai intunecat si asa cum spuneam, expunerea se face ca o medie a celor 2.

Daca facem masuratoare expunerii pe cer, pamantul va iesi subexpus (intunecat)
Daca facem masuratoare expunerii pe pamant cerul va iesi grei spre alb din motive de supraexpunere.

Pentru a rezolva aceasta problema, a expune corect a cerul mai luminat si pamantul mai putin luminat, avem 2 variante:
1. 2 cadre succesive una cu masuratoare pe cer si alta cu masuratoare pe pamant si suprapuse ulterior in ps ca aici
2. folosire unui filtru degrade gri, care intuneca partea de sus a imagini (cerul), aducand-o astfel la aceasi luminozitate cu partea de jos (pamantul). Veti observa asta in imaginea de mai jos.
[ http://porterscamerastore.com/Merchant2/graphics/00000001/07-1212.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

fara filtru
[ http://www.geocities.com/cokinfiltersystem/2dc40cc0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cu filtru
[ http://www.geocities.com/cokinfiltersystem/2e440d50.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
foarte interesant. multumim mr.fred :)

#10
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
dupa ce a postat raduste linkul catre tutorialul de pe fotomagazin (taman cand incercam si eu sa il postez, grrrrr) eram sigur ca nu o sa mai fie nimic de discutat pe tema asta
:D
moartea> citeste toate partile articolului ca e tare bun. poate cel mai bun in .ro pe tema asta.

#11
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

Quote

Originally posted by noname
dupa ce a postat raduste linkul catre tutorialul de pe fotomagazin (taman cand incercam si eu sa il postez, grrrrr) eram sigur ca nu o sa mai fie nimic de discutat pe tema asta
:D
moartea> citeste toate partile articolului ca e tare bun. poate cel mai bun in .ro pe tema asta.


tu tai omului tot avantul. imi cer scuze ca vorbesc aiurea cand deja exista un articol, poate cel mai bun in .ro pe tema asta.

#12
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003

Quote

Originally posted by mr.fred
iar dezimformezi poporul A|ex. Uite aici un filtru de polarizare pentru PS. Cat priveste utilitatea lui, el scoate reflectile si astfel imaginile par mai saturate.


Nu dezimformez deloc poporul.
Ca si mine stii foarte bine ce face un filtru de polarizare si este printre singurle filtre mai sunt cateva da nu asta conteaza.
Raspunde-mi te rog la 2 intrebari
1. Cum face photoshopu sa vezi pestii din apa cand poza a fost facuta fara polarizare si in apa nu se vad pestii? scuze pt exprimarea da instalez XPu pe un laptop.
2. De ce profesionistii nu folosesc photoshopu in materie de filtre?

#13
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Glumeam A|ex. Exista un "filtru" de polarizare pentru PS. Ca el nu face ce ar trebui exact sa faca e altceva. Am raspuns la cele 2 intrebari cateva posturi mai sus.

#14
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
tocmai am constatat cu stupoare ca am un filtru UV la aparat (care a fost montat tot timpul). am crezut ca asa e aparatul :) lentila aparatului e in perfecta stare, filtrul e putin cam murdar si zgariat. am inteles ca filtrele UV ar trebui sa stea tot timpul montate, nu ?

#15
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Da. Influenta lor asurpa pozelor e minima (eu unul nu am observat nici una). Dar tinand tot timpul montat filtrul UV salvezi obiectivul de eventualele zgarieturi.

#16
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
asta fac si eu la fiecare obiectiv cumparat ii pun un filtru UV.
Diferente sunt intre cu sau fara UV dar nu tot timpul

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in general orice obiectiv vine lapachet cu un filtru UV. influenta lui... PROTECTIE mecanica :) in poza, nu prea conteaza oricum. eu u vad diferente sincer... am UV pus pe orice obiectiv la care se poate pune.

filtru de polarizare n'ai cum sa'l simulezi in PS.

#18
dragoshel

dragoshel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2004
question: orice filtru (de la orice firma) se potriveste la orice aparat (SLR)
                de ex pe www.f64studio.ro exista un filtru UV Leica merge la orice alt aparat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate