Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Cum sa ai o respiratie placuta

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Timp de cativa ani am avut cateva carii care m-au cam complexat... nu vorbeam cu lumea prea aproape. Insa acum am rezolvat... nu mai am nici o carie. M-am ales cu un premolar in minus insa in rest e ok.

Vreau sa stiu cum poti avea o respiratie placuta tot timpul zilei.
Deocamdata asta fac pentru igiena bucala. Dimineata si seara spalat pe dinti... si limba uneori, dupa ce mananc incerc sa-mi clatesc gura cat mai bine, mai folosesc cate o guma.

Acum sa vad ce pot sa mai aflu de la voi. De asemenea as vrea sa stiu cum iti poti da seama daca ai o respiratie placuta. (de unul singur) :)

#2
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Bea mai multa apa. Guma de fiecare data cand simti ca sunt probleme  -_-

Edited by Syncron, 23 March 2007 - 19:17.


#3
razvanmatei

razvanmatei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.02.2007

View Postdiabloasd, on Mar 23 2007, 20:15, said:

Timp de cativa ani am avut cateva carii care m-au cam complexat... nu vorbeam cu lumea prea aproape. Insa acum am rezolvat... nu mai am nici o carie. M-am ales cu un premolar in minus insa in rest e ok.

Vreau sa stiu cum poti avea o respiratie placuta tot timpul zilei.
Deocamdata asta fac pentru igiena bucala. Dimineata si seara spalat pe dinti... si limba uneori, dupa ce mananc incerc sa-mi clatesc gura cat mai bine, mai folosesc cate o guma.

Acum sa vad ce pot sa mai aflu de la voi. De asemenea as vrea sa stiu cum iti poti da seama daca ai o respiratie placuta. (de unul singur) :)
trebuie sa merg cel putin o data la 6 luni la "cleaning",curatare...cred ca se numeste detartraj sau ceva de genu asta...te curata intre dinti si masele cu o solutie speciala...depunerea de mancare intre dinti este una din cauza respiratie urat mirositoare...la orice dentist poti face lucrul asta...asta e cel mai bun lucru pe langa lucruriile pe care le-ai mentionat.bafta...

#4
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

View Postrazvanmatei, on Mar 23 2007, 17:20, said:

..cred ca se numeste detartraj sau ceva de genu asta...

sau periaj profesional.

#5
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
listerine

dupa fiecare periaj

face minuni
dupa 8 ore de somn ai sa vezi ce bine e

#6
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Hehe... de asta chiar nu stiam. Merci.
http://en.wikipedia.org/wiki/Listerine

In concluzie. Apa, guma si listerine...

#7
bueno

bueno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2007
m-am interesat la farmacie si   nu se mai gaseste.dar am gasit ceva la fel de bun se numeste LANDER MOUTHWASH&GARGLE .

#8
DerVish

DerVish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 28.02.2002
trateaza-ti cariile
detartraj la 6 luni
apa de gura
ata dentara
bicarbonat de sodiu folosit in loc de pasta de dinti seara/noaptea
spala-ti si limba de fiecare data
trateaza-te de eventualele boli de stomac, esofag, faringe, sinusuri.
cam asta ar fi.
ok, bye!

Edited by DerVish, 28 March 2007 - 19:16.


#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postbueno, on Mar 26 2007, 22:53, said:

m-am interesat la farmacie si   nu se mai gaseste.
Gasesti in Gima, la case.

#10
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
As vrea sa va intreb despre detartraj, cum e, tare mi-e teama ca daca fac un detartraj la dintii din fata jos pe partea interioara unde s-a depus un 'sediment' negru, sa nu-mi slabeasca smaltul dintilor ?

#11
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postrazvanmatei, on Mar 23 2007, 20:20, said:

trebuie sa merg cel putin o data la 6 luni la "cleaning",curatare...cred ca se numeste detartraj sau ceva de genu asta...te curata intre dinti si masele cu o solutie speciala...depunerea de mancare intre dinti este una din cauza respiratie urat mirositoare...la orice dentist poti face lucrul asta...asta e cel mai bun lucru pe langa lucruriile pe care le-ai mentionat.bafta...


View Postoneill333, on Mar 28 2007, 20:27, said:

As vrea sa va intreb despre detartraj, cum e, tare mi-e teama ca daca fac un detartraj la dintii din fata jos pe partea interioara unde s-a depus un 'sediment' negru, sa nu-mi slabeasca smaltul dintilor ?


se slabeste smaltul dintilor... dar, consultati un dentist, pentru ca e medic si parerile variaza de la caz la caz

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cu siguranta detartrajul nu face mai mult rau decat respectivul "sediment".

#13
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Ah... am mers la farmacie si nici n-a auzit de listerine.
Am cumparat corsodyl..
"Apa de gura mentolata / Gluconat de clorhexidina / Sangerari gingivale, gingii inflamate, ulcere bucale"

Am luat ceea ce trebuia sau trebuia sa ma documentez inainte :confuzzled: ?

Este recomandata folosirea la 5 minute dupa periaj...

#14
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Reclama
http://www.pfizerch......SCI=JJLX 0013

Este si ieftin...
http://www.drugstore...p....x=0&Go.y=0

Faq
http://www.pfizerch.....aspx?brand=298

Site-ul oficial
http://www.listerine.com/default.aspx

Insa intrebarea de baraj... la noi unde se poate gasi?

#15
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postdiabloasd, on Mar 23 2007, 19:15, said:

Timp de cativa ani am avut cateva carii care m-au cam complexat... nu vorbeam cu lumea prea aproape. ..
Acum sa vad ce pot sa mai aflu de la voi. De asemenea as vrea sa stiu cum iti poti da seama daca ai o respiratie placuta. (de unul singur) :)
   Respiratia proprie se poate verifica astfel : dimineata , la desteptare , acoperi fata cu ambele maini lipite , cat mai bine ermetizate . Respiri mai puternic pe gura si inspiri pe nas , incercand sa simti mirosul respiratiei .
   Pentru o respiratie cat mai placuta trebuie marit consumul de le gume si fructe la fiecare masa , evitate sau solutionate eventualele infectii din cavitatea bucala ( gingivite , carii , etc. ) si o igiena orala cat mai eficienta .
   Cei interesati pot solicita un material , eu il consider extrem de util , la [email protected] .
   Marita putin efort suplimentar , mai ales ca nu implica cheltuieli ( problema dureroasa in sine ! ) sau alte complicatii .
   Multa sanatate tuturor !

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ai grija Corsodyl este contraindicata uzului zilnic si se foloseste NUMAI in cazul afectiunilor respective.
dupa operatia pe care-am avut-o sub limba mi s-a indicat pentru dezinfectia plagii respective si pentru vindecare mai rapida, dar nu se foloseste pentru uz cotidian
foloseste oralB colgate plax, colgate night
si eu sunt obsedat de igiena bucala...:) ca sa zic asa...dar citeste prospectul corsodyl cu atentie...

#17
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Poate fi folosit si ca "adjuvant in igiena orala".
Am citit si cateva review-uri despre el si e ok.
Gustul e destul de rau insa nu exagerat.

E interesant ca nu se mai formeaza placa deloc. Il voi folosi cam o saptamana. Nu-mi va strica. Dupa il voi mai folosi cand voi avea ceva afte sau vreo chestie din prospect. :)

Insa listerine chiar vreau sa folosesc. Chiar nu stie nimeni unde se gaseste de cumparat?

#18
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
eu cumpar listerine de la farmaciile sensiblu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate