Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Să ne facem singuri țigări!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Am deschis acest topic deoarece aș dori să aflu de ce am nevoie pentru a-mi face singur țigări, de la plantarea tutunului pănă la preparare, etc. Orice sfat e binevenit :)

#2
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
1. Plantezi tutunul
2. astepti sa creasca
3. culegi frunzele
4. pui frunzele la uscat, insirate pe o ata
5. maruntesti frunzele + hartie
6. enjoy :D

Din pacate doar atat imi mai aduc aminte. La bunica-mea la tara au renuntat demult oamenii sa mai planteze tutun, ca nu renta.

#3
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Ba eu cred că va renta odată cu prețurile astea..
Edit: mai e și procedeul cu cafeaua.. Mai sunt multe detalii.

Edited by rostov, 08 October 2006 - 21:25.


#4
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
poti sa-ti cumperi pungi cu tutun pt tigari si foite. daca nu te pricepi sa le rulezi, exista si mici dispozitive in care bagi tutunul, ii dai o forma cilindrica, apoi bagi foita si faci tigara. :)

Edited by trompix, 08 October 2006 - 21:27.


#5
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Unge se gasesc aparate pt rulat tigari ?  :huh:

#6
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Daca nu faceti o fabrica ilegala de tigarete, degeaba  :lol:

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
tutun home made => tigari Carpati, Bucegi...  :crybaby:

trebuie sa rezolvi SI problema aromarii tutunului...

#8
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
da' de ce sa-ti faci tigari cand poti fuma la pipa,eu am practicat mult "sportul" asta,si e diferenta fata de tigari (alta experienta) :)

#9
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Stiu pe unii care se ocupau cu asa ceva. Aveau o adevarata cultura intr-o sera. Plantele cresteau vazand cu ochii, le mergea bine, afacerea era profitabila dar pana la urma i-au prins :lol:

Edited by tihomir, 09 April 2007 - 23:16.


#10
redbloodedw

redbloodedw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.02.2007
Mai simplu ar fi sa te lasi de fumat

#11
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ca sa cultivi tutun eu zic ca e o gluma buna. Ca sa faci tigari din tutun la punga, ei bine asta e alta poveste; iti trebuie multa indemanare chiar si cu masina.  In plus costul tutunului, foitelor si filtrului fac ca pretul sa fie apropiat de cel al unui pachet de tigari. In fapt cam la un pachet de tigari iti ies 30 facute. Avantajul consta in trecerea timpului avand o ocupatie si ar mai fi diferitele arome pe care le are tutunul.

trompix vezi ca tutunul se baga cu foita cu tot in masina de rulat. In plus e bine sa ai un betisor cu ceva vata si un pahar cu apa, asta ca sa nu folosesti scuipinol.

#12
Eclectic

Eclectic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 12.06.2006

View Postredbloodedw, on Apr 10 2007, 00:19, said:

Mai simplu ar fi sa te lasi de fumat

N-ai cum sa intelegi, esti mic. :D

#13
snfc21

snfc21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.01.2006
sau cumpara-ti o narghilea. poti fuma si tutun si alte chestii aromatice (incearca mar uscat, e super misto la miros/gust).
si tot fumul trecand prin apa, filtreaza o gramada de chestii, deci e mai sanatos sa fumezi narghilea decat tigari.

Edited by snfc21, 10 April 2007 - 12:53.


#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,090
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am fumat o vreme tigari rulate de mine, cu mina (fara masina). Imi cumparam tutun si foite si rulam. Bune! Si au avantajul ca fumezi mai putin, pentru ca trebe sa muncesti pentru o tigara. Cind aveam timp si chef faceam mai multe si le tineam in pachetul de tutun, gata facute. Masini de rulat se gasesc pe la magazinele de tutun. In Bucale cred ca se gasesc, printre altele, la Nic Clasic (daca mai exista). Sau la tarabele cu tutun, cadouri de pus pe birou, scrumiere, bichete si bricege de prin mall-uri.

#15
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Cind eram copil imi faceam tigari din frunze uscate de cires si cu hirtie din foi de caiet dictando. O varianta mai simpla erau tulpinele de vita-de-vie uscate ca nu mai aveam nevoie de hirtie care intre noi fie vorba avea un fum cam innecacios. Natural 100% si te si lasi de fumat in citeva zile. Succes!

#16
zerocrash

zerocrash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2006

View PostMaterium, on Apr 9 2007, 23:30, said:

Ca sa cultivi tutun eu zic ca e o gluma buna. Ca sa faci tigari din tutun la punga, ei bine asta e alta poveste; iti trebuie multa indemanare chiar si cu masina.  In plus costul tutunului, foitelor si filtrului fac ca pretul sa fie apropiat de cel al unui pachet de tigari. In fapt cam la un pachet de tigari iti ies 30 facute. Avantajul consta in trecerea timpului avand o ocupatie si ar mai fi diferitele arome pe care le are tutunul.

trompix vezi ca tutunul se baga cu foita cu tot in masina de rulat. In plus e bine sa ai un betisor cu ceva vata si un pahar cu apa, asta ca sa nu folosesti scuipinol.

Materium, as avea o intrebare: vorbeai serios ca la un pachet de tigari ies 30 de tigari facute?
Ca azi am cumparat si eu primul meu tutun+foite si scula de rulat, iar vanzatorul mi-a zis ca dintr-un plic de 17 RON imi ies cam 40 de tigari... Eu fumez de obicei Dunhill rosu, iar 17 RON=circa 3 pachete de Dunhill, deci...ies cu un pachet mai scump. Gresesc undeva? Sau gresea omul cand a zis ca ies doar 40 de tigari?
Te intreb deoarece mi-as cam dori sa trec de tot pe tigari ... manuale, numai sa nu ma rupa mai rau la buzunar...

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,090
  • Înscris: 07.07.2006
Pai vezi si tu cite iti ies din pachetul asta. Depinde de cit tutun pui si de cum o faci, manual sau cu "masina".

Edited by abancor, 14 August 2007 - 15:26.


#18
zerocrash

zerocrash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2006

View Postabancor, on Aug 14 2007, 15:25, said:

Pai vezi si tu cite iti ies din pachetul asta. Depinde de cit tutun pui si de cum o faci, manual sau cu "masina".

Le fac cu o masinuta, pun si-un filtru, sper sa iasa cateva, acolo...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate