Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

A trăznit și-a fulgerat.

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Zilele trecute a trăznit în oraș cu un zgomot incredibil. Am fost sigur că a trăznit lângă blocul meu. Cartierul în care stau a rămas fără curent electic. A doua zi am aflat că într-un cartier vecin toate televizoarele care funcționau s-au ars, au luat foc etc. Am mers și mi-am cumpărat, imediat, un prelungitor cu œprotecțieœ la œvârfurile de sarcinăœ. Unul din cei cu tv-urile duse (o plasmă Panasonic cu diag de 1m) mi-a spus că avea și el așa ceva și că, iată, nu folosește la nimic.
1) Este adevărat? Nu protejează, acele prelungitoare cu protecție, împotriva trăznetelor?
2) Ce altceva s-ar putea folosi pentru protecția aparaturii electronice (TV, reciever, calculator, player, etc) împotriva trăznetelor?
3) Cunoașteți situații când Electrica a despăgubit în aceste situații? Dacă da, în ce condiții?

Mulțumesc.

#2
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
Protectia impotriva fulgerului se realizeaza cu paratraznet , desi nu exista protectie perfecta. La prize ar merge un eclator, cred, dar nu stii daca suge bestia suficient de putere, oricum.

Prizele alea (am si eu) te protejeaza daca ii "scapa" lu' Conel 300V a.c. pe teava.

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posteddingro, on Sep 26 2006, 04:39, said:

Zilele trecute a trăznit în oraș cu un zgomot incredibil. Am fost sigur că a trăznit lângă blocul meu. Cartierul în care stau a rămas fără curent electic. A doua zi am aflat că într-un cartier vecin toate televizoarele care funcționau s-au ars, au luat foc etc. Am mers și mi-am cumpărat, imediat, un prelungitor cu œprotecțieœ la œvârfurile de sarcinăœ. Unul din cei cu tv-urile duse (o plasmă Panasonic cu diag de 1m) mi-a spus că avea și el așa ceva și că, iată, nu folosește la nimic.
1) Este adevărat? Nu protejează, acele prelungitoare cu protecție, împotriva trăznetelor?
2) Ce altceva s-ar putea folosi pentru protecția aparaturii electronice (TV, reciever, calculator, player, etc) împotriva trăznetelor?
3) Cunoașteți situații când Electrica a despăgubit în aceste situații? Dacă da, în ce condiții?

Dupa cum ai citit, prelungitorul ala protejeaza la varfuri de tensiune venite pe alimentare. Oricum ca orice aparat de pe lumea asta are niste capabilitati limitate. Mai exact cantitatea de energie pe care o poate prelua (se masoara in Jouli). Daca supratensiunea este mai mare decat paote el limita, crapa si el...
In plus viteza de reactie a unui asemenea "surge protector" este si ea limitata. In reteaua electrica apar uzual supratensiuni de comutatie datorate aparaturii - relativ lente ca viteza de variatie si limitate ca amplitudine. Pe astea le elimina bine prelungitorul ala.
O supratensiune datorata unei lovituri de fulger directa este de vreo 100 de ori mai rapida si poate fi mult mai mare ca amplitudine. Un zgarci de prelungitor cu protectii este apa de ploaie.
Electrica va da despagubiri daca defectarile s-au produs din neglijenta lor. La fenomene naturale nu prea aveti ce face (in afara de asigurarea bunurilor, asa cum face orice om intelept care da o caruta de bani pe un TV plasma).
Oricum recomandarea Electrica pentru cazul furtunilor ca cea de mai sus este sa scoateti din priza aparatele electrocasnice. Dar nimeni nu o urmeaza.
Este cazul mai ales cand instalatia electrica este aeriana (sarme pe stalpi), la bloc fiind in cablu subteran, cu transformatorul in cladiri de beton, reteaua este mult protejata.

#4
eten

eten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.06.2006
Nimic nu protejeaza impotriva traznetelor. Singura protectie e sa scoti din priza toate aparatele electrice.

#5
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004

View Posteten, on Sep 26 2006, 13:24, said:

Nimic nu protejeaza impotriva traznetelor. Singura protectie e sa scoti din priza toate aparatele electrice.

Nu numai din priza ci si antena sau alte cabluri care au legatura cu exteriorul sau cu alte echipamente ce au legatura cu exteriorul. De ex un traznet "strecurat" prin antena-selector -cale comuna ...., produce cele mai mari ravagii.

#6
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Probabil ca ar exista ceva, dar nu prea sunt de nasul nostru. Cand reparam sursele dela Ericsson am vazut ca cutiile de alimentare generala aveau sigurante automate rapide de 15/30A si inca o dubla protectie cu sigurante termice lipite de  niste varistori speciali (cam de 20 de ori mai mari decat cei din TV-uri sau surcele PC) menite sa protejeze la scurt si supra tensiuni.

Edited by gec, 26 September 2006 - 21:14.


#7
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
OFF:   Stau la casa si cam acum vreo 2 ani a trasnit antena (cam 13 m inaltime). A pocnit tot! Incepand de la capacul amplificatorului de sus pe care l-am gasit bucati prin curte alimentatorul din casa facut praf, chiar si carcasa, sigurante (automate) sarite la tablou. Din fericire am avut antenele scoase din TV-uri. Nu a mai ramas nici o componenta buna..decat o rezistenta din alimentator. Mentionez ca antena era deja cam 1.5 m in pamant deci avea un fel de impamantare; cu toate astea cand s-a descarcat fulgerul s-a creat ca un arc electric dar mult mai puternic si mai luminos intre teava antenei de 13 m si teava celeilalte antene(parabolice) care se gasea cam la 1 m distanta. E cam greu de crezut dar am vazut cu ochii mei acea minge alba de "scantei"
   Si noi ne gandim la sigurante automate si ultrarapide...huh! trece si peste ele daca e sa se descarce pe acel circuit.

un fel de eclator am facut la modem si a functionat dar modemul nu mai mergea bine, nu prea mai facea transfer. oricum cred ca mi-am salvat placa de baza si alte componente.

Edited by Serv_Electronics, 26 September 2006 - 21:45.


#8
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Bun. Mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri.

Au fost de foarte mare ajutor. Chestia este că nu am conștientizat fenomenul ăsta deloc. Chiar aveam un zâmbet pentru cei care își scoteau din priză aparatura. Pe de altă parte nici nu mă pricep în zona asta.
Asiguratul bunurilor de valoare este întradevăr ceva de făcut. Noi nu prea suntem obișnuiți cu chestia asta cu asigurările. În afară de mașină nu am asigurat nimic.

Totuși, insist un pic, este normal să îți ajungă fulgerul, pe cablurile de curent electric, în casă?
Electrica nu are protecții pentru asemenea fenomene?

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Posteddingro, on Sep 26 2006, 10:39, said:

Zilele trecute a trăznit în oraș cu un zgomot incredibil. Am fost sigur că a trăznit lângă blocul meu. Cartierul în care stau a rămas fără curent electic.
Ai dat singur si raspunsul...
Cand descarcarea electrica afecteaza si punctele de distributie este normal sa ajunga si la tine... B)

#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Daca tot discutam de asigurari, aveti idee care firme fac asigurari pentru bunuri personale, aparatura electronica & stuff... si cam cum se calculeaza valoarea bunului la momentul asigurarii?

Multumesc!

#11
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBerti, on Sep 27 2006, 12:29, said:

Daca tot discutam de asigurari, aveti idee care firme fac asigurari pentru bunuri personale, aparatura electronica & stuff... si cam cum se calculeaza valoarea bunului la momentul asigurarii?

Incearca sa primesti informatii dela o banca ce da credite pentru aparate electrocasnice (cele care crediteaza pentru Flanco, Domo... sau PC-uri) sau la fosta Aliantz Tiriac
Toate bunurile cumparate in rate sunt asigurate impotriva furtului sau catastrofe

(fiecare banca are alt asigurator, deci ai de unde alege)

#12
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Ce ziceți de APC-urile astea:

œLightning and Surge Protection: SurgeArrest components such as MOVs and Thermal fuse ensure instantaneous reaction to lightning strikes and wiring faults. If the surge components are damaged due to power spike or over voltage, excess power cannot reach your equipment. Unlike the APC SurgeArrest products, most surge suppressors continue to let power through even after circuits have been damaged, leaving your equipment exposed to other damaging surges.œ

http://www.apc.com/r...p...&tab=models

http://www.apc.com/p...egory.cfm?id=12

Attached Files



#13
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
da! e interesanta. vad ca are si pt tel si pt antena! Dar..depinde si de puterea fulgerului cred... pt mine cea mai sigura "protectie" ramane tot deconectarea totala (adica sa-l scoti din priza). Daca as avea o plasma ceva, mai bine i-as face asigurare decat sa ma bazez pe o priza automata.

#14
cctm

cctm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt nou pe aici. Nu stiu daca intereseaza pe cineva, e din experientele nefericite de administrator de retea.
   Undeva, in afara orasului, un complex, firma. Desigur, curentul electric si telefonul vin pe stalpi. A dat un fulger, probabil a lovit undeva un cablu de curent si unul de telefon (telefoane interioare). Stiind ca au fost puse peste tot UPS-uri, iata ce a prajit acest fulger: 2 porturi din centrala telefonica, placa dintr-ul calculator cu procesorul si sursa (a umplut camera de fum), 2 porturi din switch-ul la care era conectat calculatorul, placa de retea din alt calculator conectat la switch.  :confuzzled:
   Alta intamplare, de la niste prieteni: un emitator FM pe un varf de deal, s-a ars de cateva ori de la fulgere: ba alimentarea, ba un canal FM sau ambele canale FM. Asta, cam de 2 ori pe an  :angry:
   Dupa multe incercari si intrebari, pentru chestii de curent continuu, eclatoarele chiar merg. Pentru curent alternativ, hm, cica nu se poate.
   Pare ca singura protectia sigura este scoaterea din priza (izolarea electrica de exterior, unde pot aparea fulgerele). :peacefingers:

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteddingro, on Sep 26 2006, 11:39, said:

Zilele trecute a trăznit în oraș cu un zgomot incredibil. Am fost sigur că a trăznit lângă blocul meu.
E curios pentru acest anotimp. Prin Bucuresti anul asta a fost destul de linistit din punct de vedere al fugerelor.

View Posteddingro, on Sep 26 2006, 11:39, said:

Am mers și mi-am cumpărat, imediat, un prelungitor cu œprotecțieœ la œvârfurile de sarcinăœ. Unul din cei cu tv-urile duse (o plasmă Panasonic cu diag de 1m) mi-a spus că avea și el așa ceva și că, iată, nu folosește la nimic.
Deci e inutil, am mai spus-o. La asemenea incidente intr-o anumita masura poate fi devina si reteaua electrica neptotejata conform parametrilor, mai ales la punctele de distributie mari. In gerenal pe timp de furtuna liniile de inalta si medie tensiune sunt lovite constant, si nu sunt probleme cat timp protectiile functioneaza. Fiecare mica variatie generala de tensiune ce apare in conditiile de furtuna reprezinta un fulger care a lovit reteaua, insa s-a scurs in protectii fara incidente. La retelele de joasa tensiune treaba e mai complicata intrucat fiecare face dupa cum il taie capul, in mod normal la fiecare stalp trebuie sa existe o impamantare astfel incat sa previna propagarea sarcinii, la tara se mai respecta pe alocuri, la orase nu prea :puke: Retineti ca nu e obligatoru ca aparatura sa se arda din cauza fulgerului, cat din cauza dezechilibrului in retea la picarea unui nul sau chestii de genul.

Edited by andreic, 01 October 2006 - 23:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate