Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ora de religie

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.03.2009
La scoala copilului meu in fiecare saptamana se tine o ora de religie. Noi fiind o familie Ateista, putem tolera, dar in mod sigur nu ne vom ruga sau invata pasaje/scripturi din Biblie.

Ce pot face in privinta asta, cu mentiunea ca nu vreau sa fie discriminat ?

#2
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
ar trebuii vorbit cu profesorul de la ora, s-ar putea sa inteleaga sau nu si astfel sa ii ingreuneze situatia copilului.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Imi pare rau sa o spun, dar si catolicii, si protestanti fac astfel de ore, daca esti ateu e problema ta.

#4
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.03.2009

Quote

e problema ta.
Asta vad....

On-topic : acum ca ma gandesc de ce trebuie sa stie ? Ii spun sa invete ca pentru orice materie ce nu ii place si cand se roaga sa se prefaca si el, doar nu l-or obliga sa se duca in biserica si sa isi demonstreze "credinta".

Edited by dwarven_andrew, 31 July 2010 - 18:47.


#5
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postdwarven_andrew, on 31st July 2010, 19:46, said:

Asta vad....

On-topic : acum ca ma gandesc de ce trebuie sa stie ? Ii spun sa invete ca pentru orice materie ce nu ii place si cand se roaga sa se prefaca si el, doar nu l-or obliga sa se duca in biserica si sa isi demonstreze "credinta".


Sa invete despre religie nu cred ca e rau. Chiar deloc. Dar daca e ateu nu e normal sa-i impuna cineva sa se roage.

#6
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.03.2009
Sa invete nu e rau sub nici o circumstanta, atat timp cat nu-l obliga sa fie adept. Iar de rugat toti se roaga iar daca el nu, pot aparea discriminari de la colegi/profesori nu stiu, zic si eu.

#7
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdwarven_andrew, on 31st July 2010, 19:01, said:

La scoala copilului meu in fiecare saptamana se tine o ora de religie. Noi fiind o familie Ateista, putem tolera, dar in mod sigur nu ne vom ruga sau invata pasaje/scripturi din Biblie.

Ce pot face in privinta asta, cu mentiunea ca nu vreau sa fie discriminat ?

as zice ca se poate vorbi cu profesorul de religie si explica ca aveti alte conceptii. pe de alta parte mi se pare corect sa-i lasi copilului dreptul de a alege singur daca vrea sa fie religios sau nu. ma indoiesc ca ora de religie il va transforma intr-un crestin infocat, iar prezenta lui la aceasta ora nu va obliga pe voi sa va apucati sa spuneti tatal nostru in fiecare seara sau sa va duceti maine sa va impartasiti. mi se pare ca inventati o problema care nu exista.

View Postdwarven_andrew, on 31st July 2010, 19:51, said:

Sa invete nu e rau sub nici o circumstanta, atat timp cat nu-l obliga sa fie adept. Iar de rugat toti se roaga iar daca el nu, pot aparea discriminari de la colegi/profesori nu stiu, zic si eu.
asta-mi aminteste ca la ora de muzica toti colegii mei cantau numai eu mimam.  :lol:

#8
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postdwarven_andrew, on 31st July 2010, 19:51, said:

Sa invete nu e rau sub nici o circumstanta, atat timp cat nu-l obliga sa fie adept. Iar de rugat toti se roaga iar daca el nu, pot aparea discriminari de la colegi/profesori nu stiu, zic si eu.

Da, asa e, sa invete e foarte bine. Daca e discriminat fiindca nu se roaga, e ingrozitor.

#9
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.03.2009
Cultura generala nu-i strica, iar daca mimeaza "rugatul" si nu spune la nimeni (colegi batausi, paraciosi, profesori naibii mai stie cum ... ) cred ca o sa fie bine.
Deh, Romania ...

#10
SoulIISoul

SoulIISoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.07.2010

View Postdwarven_andrew, on 31st July 2010, 19:01, said:

La scoala copilului meu in fiecare saptamana se tine o ora de religie. Noi fiind o familie Ateista, putem tolera, dar in mod sigur nu ne vom ruga sau invata pasaje/scripturi din Biblie.

Ce pot face in privinta asta, cu mentiunea ca nu vreau sa fie discriminat ?
Asa si cu ce va deranjeaza ca aude câteva povestioare pe acolo ?
Sau vrei sa îl izolati (sa fie subiectul bascaliilor) de restul clasei ?
Mai usor cu religia, asta ii pentru aia care nu lucreaza

#11
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postdwarven_andrew, on 31st July 2010, 21:03, said:

Cultura generala nu-i strica, iar daca mimeaza "rugatul" si nu spune la nimeni (colegi batausi, paraciosi, profesori naibii mai stie cum ... ) cred ca o sa fie bine.
Deh, Romania ...


Normal mi s-ar parea sa nu trebuiasca sa mimeze rugatul.

Edited by dyana25, 31 July 2010 - 20:07.


#12
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 19.03.2009
Si mie, dar totusi, cine stie ce profesor mai dau peste. Poate o vrea sa ne exorcizeze ! lol

#13
SoulIISoul

SoulIISoul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.07.2010

View Postdwarven_andrew, on 31st July 2010, 21:08, said:

Si mie, dar totusi, cine stie ce profesor mai dau peste. Poate o vrea sa ne exorcizeze ! lol
Eu zic ca saracul copil va avea viata grea cu tine ca parinte

#14
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
nu e greu sa inveti cate ceva despre religie. poate fii ca orice alta materic care nu ii place. nimeni nu il pune sa se roage. cand se face rugaciunea din clasa poate sa taca pt ca nu il obliga nimeni sa spuna. daca o spune nu inseamna ca se si roaga, trebuie sa crezi asta. cat despre diverse rugaciuni care trebuie invatate, sa isi imagineze ca sunt poezii.

#15
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postdyana25, on 31st July 2010, 21:07, said:

Normal mi s-ar parea sa nu trebuiasca sa mimeze rugatul.
da, daca ar fi printre adulti. dar avand in vedere ca este un copil printre copii, care sunt extraordinar de rautaciosi si abia astepta unul diferit pe care sa-l tortureze....

#16
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postdarkangelo, on 31st July 2010, 21:28, said:

da, daca ar fi printre adulti. dar avand in vedere ca este un copil printre copii, care sunt extraordinar de rautaciosi si abia astepta unul diferit pe care sa-l tortureze....

Da, din pacate e asa cum spui tu. Multi copii sunt rautaciosi.

#17
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

View Postdwarven_andrew, on 31st July 2010, 19:01, said:

La scoala copilului meu in fiecare saptamana se tine o ora de religie. Noi fiind o familie Ateista, putem tolera, dar in mod sigur nu ne vom ruga sau invata pasaje/scripturi din Biblie.

Ce pot face in privinta asta, cu mentiunea ca nu vreau sa fie discriminat ?

dar de ce nu-ti intrebi copilul? el ce vrea? poate vrea sa asculte si sa invete despre religie, biblie si chiar sa se roage
daca tu esti ateu oare trebuie sa fie si el?
ce problema iti faci tu, de fapt nu e problema lui, a copilului, ci e problema ta pentru ca tu crezi ca i-ar fi cumva rau sa ia contact cu o religie sau ca tu si restul familiei trebuie sa va schimbati atitudinea fata de religie. Deci eu cred ca e alegerea copilului, nu a ta. El stie punctul tau de vedere, cel al ateistului, la scoala vede un alt punct de vedere, cel al teistului si il poti intreba ce cale ii place. Si tu, daca spui ca tolerezi, vei tolera in continuare si il vei sprijini oricare ar fi alegerea lui.

Edited by me_raul, 31 July 2010 - 22:13.


#18
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postme_raul, on 31st July 2010, 23:03, said:

dar de ce nu-ti intrebi copilul? el ce vrea? poate vrea sa asculte si sa invete despre religie, biblie si chiar sa se roage
daca tu esti ateu oare trebuie sa fie si el?


Si eu am vrut sa intreb asta, dar m-am gandit ca as putea atinge un subiect sensibil pentru parinte. Ideea e ca de regula copiii sunt oglinda parintilor - parintii credinciosi vor copii credinciosi, parintii atei vor copii atei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate