Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Landscaping - amenajarea gradinii

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#757
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
Mai sunt persoane care stropesc si ziua . Daca nu sunt nori pe cer(de ex.) , ca sa-l arda soarele , merge udat .  Eu il ud doar seara si dimineata.
Plus "ingredientele" pentru gazon ,  o saptamana cu ingrasamant/fertilizant si a doua saptamana cu ierbicit.

#758
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
O tentativa timida.Posted Image

Attached Files



#759
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Am muscate frumoase!

#760
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postcuticco, on 29 aprilie 2013 - 10:11, said:

O tentativa timida.Posted Image
Excelent !
Balansoarul/leaganul arata superb Posted Image  Eu l-am facut intr-un final din fier , ca sa nu-i am grija peste cativa ani.

#761
florinmihai_73

florinmihai_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 02.05.2008

View Postbarladi, on 28 aprilie 2013 - 23:36, said:

Interesanta lucrarea. Sa va bucurati de ele. Totusi mi se par cam multe aspersoare, cat si teava de 32. Eu la o suprafata aproape dubla am folosit 150 m teava de 32 , 16 aspersoare rotor si 6 spray. Si nu am nici o palma de gazon neacoperita. Chiar as fi curios cum arata schita distribuirii lor
uite si schita aspersoarelor ,sant multe dar sant foarte multumit de cum a iesit lucrarea

Attached Files



#762
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Este si curtea ceva cam dificila, dat tot se puteau scuti cateva. Cel putin in partea stanga sus sunt cateva care se suprapun pe aproape aceeasi directie. Nu ar fi o problema majora daca este drenaj suficient. Mai greu este daca stagneaza apa in anumite parti

#763
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Totul e sa fii tu multumit. Da, se cam suprapun si cate 3. Daca nu balteste apa, e ok, daca nu, unghiurile se pot modifica si optimizezi cum vrei tu.

#764
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Tineti minte pozele alea postate de mine cu carnatul ala de fitingaraie ? Ei bine, le-am asamblat frumos cu vaselina si calti multi, le-am pozat frumos pe peretele caminului, am conectat toate tevile, la celelalte capete ale tevilor am pus robineti, am bagat hidroforul in priza si surpriza......functioneaza. Nu sunt irigatii automate dar macar pot sa ud oricare colt al terenului cu doar cativa metri de furtun si exista posibilitatea ca pe viitor sa prelungesc si sa ramific in bucla pentru irigatii automate, dar asta e chestie de viitor.
In alta ordine de idei, am reusit sa insamantez azi cu gazon si cealalta parcela din fata casei, maine urmeaza si in spatele casei, dar acolo pun samanta de iarba. Imi las doar un petec de vreo 30 de metri patrati pentru legume.
Am fost ieri intr-o plimbare sa cautam masina de tuns gazonul. Am gasit ceva cu motor termic de la grunmann la dedeman. O fi buna de ceva ? Era parca 600 de lei.
Vroiam un stihl dar e mult peste puterile noastre. Cea mai ieftina era pe la 1200-1300 de lei.

#765
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Eu am una de la Brico, un GoOn si sunt destul de multumit de ea. Are putere suficienta, motor in 4 timpi, nu e nici prea grea sacul maricel....ce sa mai...are de toate :) A fost parca 500 lei

#766
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sa va arat gazonul meu si ce-am muncit aproape 2 zile zic, niste flori si niste ceapa.
Tot nu m-am lamurit ce si cum sa fac cu masina de tuns. Pe de o parte mi-as lua electrica ca e mai ieftina, pe de alta parte prevad c-o sa tot injur cablul ala si nu mi-e drag deloc sa tot tarai un cablu dupa mine. M-am tot ghidat dupa principiul ca sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri proaste si mi-as fi luat un viking de la stihl dar ce mi-a placut mie e 1600 de lei din pacate. Despre alea ieftine am tot citit pe forumuri cum ca la a 10-15 utilizare deja au ramas cu manerul demarorului in mana, ata nemaivrand sa se stranga, samd...

Attached Files



#767
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am una electrica, Bosch-rotak 37, parca! As prefera una pe benzina fiidc[ are putere mai multa, sac mai mare etc. La asta electrica ma enerveaza sa tot curat cosul colector, sa o las usor in iarba mai mare... Ultima data am bagat motocoasa si apoi am tuns cu masina.

#768
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Frumos si uniform gazonul. Al meu inca are locuri golase, locuri in care e mai mic, si in unele locuri a crescut bine. Poate mai tarziu se egalizeaza si la mine Sfat: Pune-ti macar ca racord o cupla rapida sa nu trebuiasca sa tot desfaci furtunul ala. Sau ai cate un furtun la fiecare robinet?

#769
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
N-am gasit cupla rapida cu filet exterior pe 1". Vroiam metalica si peste tot pe unde-am fost le vandusera pe toate. Pun si din plastic pana la urma doar sa gasesc. Daca te uiti bine in poza 5, sunt chiar 2 robineti, unul de 1", o reductie la 3/4 si alt robinet unde era cuplat furtunul pana acum, asta doar ca solutie de moment. Vreau sa pun cuple rapide peste tot si furtunul care-l am sa-l tai in 2, desi mai am un furtun dar ala e foarte subtire si nu prea are debit.
Gazonul......da, e cat de cat uniform, sper sa se uniformizeze si mai bine dupa prima taiere, care nu stiu cand va avea loc din cauza ca nu prea creste. E verde, e frumos da' creste foarte greu. Poate asa o fi soiul.....nu stiu. Are o luna si 2 saptamani de cand e plantat. A fost si frig la inceput ce-i adevarat, dar totusi mie mi se pare ca e foarte lenta cresterea. Cresc buruienile prin el de 3 ori mai repede. L-am tot plivit....si ieri am strans o galeata de buruieni de prin el.
Dincoace unde-am dat cu ierbicid total si-n spatele casei sper sa nu mai am aceeasi problema cu buruienile.

Edited by Inginerul_bv, 05 May 2013 - 05:38.


#770
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,523
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am una electrica de 2-300 lei. Isi face treaba cu succes. Nu tai bambus sa ai nevoie de putere, veriga slaba e elicea care taie, daca ai pietre se toceste mai repede.
Eu o desfac si o ascut cu flexul, dureaza 5 minute desfacutul unui surub si ascutitul.

#771
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
La masinile electrice de tuns gazonul e dupa cum ti-e norocul. Am un Bosch rotak de 32 de vreo 7 ani care inca isi face treaba cu brio. In schimb la un Rotak de 37 dupa numai doi ani i-a murit motorul.
Acum am pus ochii pe un MacAllister de 40 cm la 1400w, macar asta are 5 ani garantie!
PS
Eu nici nu mai desfac cutitul, il ascut pe pozitie direct cu flexul!

Edited by KelCooper, 05 May 2013 - 13:24.


#772
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Ma intereseaza un catalog cu copaci pentru amenajarea unei gradini. Poate fi catalog online (nu am prea gasit ceva bine pus la punct) sau carte.
Am o suprafata de 2000 mp in zona Breaza / Cornu. In toama asta trebuie sa ma decid asupra copacilor pe care ii plantez.
Cu pomii fructiferi sunt relativ decis. Vreau insa o zona de aprox 400mp pe care sa am doar copaci pentru umbra, fara fructe. Candidatii sunt: castan, tei, platan. Pentru ca nu ma pricep, caut informatii.
Multumesc!

Eu cred ca ar fi util :)

#773
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostKelCooper, on 05 mai 2013 - 13:22, said:

La masinile electrice de tuns gazonul e dupa cum ti-e norocul. Am un Bosch rotak de 32 de vreo 7 ani care inca isi face treaba cu brio. In schimb la un Rotak de 37 dupa numai doi ani i-a murit motorul.
Acum am pus ochii pe un MacAllister de 40 cm la 1400w, macar asta are 5 ani garantie!
PS
Eu nici nu mai desfac cutitul, il ascut pe pozitie direct cu flexul!

Aia cu 450 de lei de la hornbach ? Imi facea si mie cu ochiul din brosura. Daca nu scria ca are garantie 5 ani, nici nu m-as fi uitat la ea. Mergem azi pe la socri si cred ca in hornbach e deschis azi. Oare mi-o primesc aia inapoi daca nu-mi place cum merge ?

View PostAstrul, on 05 mai 2013 - 13:06, said:

Eu am una electrica de 2-300 lei. Isi face treaba cu succes. Nu tai bambus sa ai nevoie de putere, veriga slaba e elicea care taie, daca ai pietre se toceste mai repede.
Eu o desfac si o ascut cu flexul, dureaza 5 minute desfacutul unui surub si ascutitul.

Cred ca ai dreptate pana la urma. De taiat nu tai bambus, asa e. Totusi o sa am multa iarba, undeva in jurul a 400-450 de metri din cei 820. Macar una cu garantie mai mare sa fie. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 06 May 2013 - 06:04.


#774
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Exact aia e Inginerul_bv! Cred ca  e o solutie buna la ce ai tu acolo.  De mers cred ca merge bine chiar daca n-are servodirectie asistata dar macar tunde gazonul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate