Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#2395
bibliofila

bibliofila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2010
Azi e 13 dec.Am terminat de citit cam 80% din postări și mărturisesc că sunt din ce în ce mai convinsă că trebuie să mă las de fumat.Soțul meu a reușit acum 1 an și 10 luni dintr-o dată, cu foarte multă voință. Eu nu.Îmi este teamă de ce va urma, ce voi face fără țigări, cred că nu voi rezista. Nici faptul că miros urât și că îmi spune destul de des treaba asta nu m-a făcut să renunț la ele.Tot ce am reușit a fost să nu mai fumez în casă și nici prietenilor să nu le mai dau voie. Și faptul că le-am redus la jumătate, la 1 pachet la 2 zile. Credeți că am șanse de reușită? Când este cel mai bun moment? Fumez de la 22 de ani și acum am 39 jumate.

#2396
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

 bibliofila, on 13th December 2010, 18:29, said:

Credeți că am șanse de reușită?


poate

#2397
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009

 PS2RO, on 7th December 2010, 21:50, said:

Eu am ajuns la faza in care mancarea nu mai are gust si florile nu mai miros.E nasol,dar sper sa merita.Oare cati bani am ars in 4 ani de fumat?

esti in faza de depresie si urmeaza faza de resemnare. total normal. nu-ti fa griji.

 bibliofila, on 13th December 2010, 18:29, said:

Azi e 13 dec.Am terminat de citit cam 80% din postări și mărturisesc că sunt din ce în ce mai convinsă că trebuie să mă las de fumat.Soțul meu a reușit acum 1 an și 10 luni dintr-o dată, cu foarte multă voință. Eu nu.Îmi este teamă de ce va urma, ce voi face fără țigări, cred că nu voi rezista. Nici faptul că miros urât și că îmi spune destul de des treaba asta nu m-a făcut să renunț la ele.Tot ce am reușit a fost să nu mai fumez în casă și nici prietenilor să nu le mai dau voie. Și faptul că le-am redus la jumătate, la 1 pachet la 2 zile. Credeți că am șanse de reușită? Când este cel mai bun moment? Fumez de la 22 de ani și acum am 39 jumate.

da, ai sanse daca-ti doresti cu adevarat. iar cel mai bun moment este ACUM!

#2398
IDC

IDC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 27.04.2008
Mbun, mi-a venit si mie randul! De la un pachet si jumatate pe zi am scazut la unul, apoi la jumatate si de ieri la zero, toate astea intr-o saptamana.

Problema e ca acum sunt intr-o stare de nervi crunta, imi vine sa dau in cap cuiva pt o tigara, ma doare capul ingrozitor si nu-mi gasesc locul, toata ziua m-am invartit prin casa aiurea, fara nicio logica. Si cand ma gandesc ca vine si week-endul turbez si mai rau!

Vreun sfat ceva? Cand m-am apucat sa citesc topicul eram cu tigarea in bot si nu-mi venea sa cred ca-i chiar asa naspa....

#2399
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
un singur sfat: REZISTA! pe zi ce trece o sa-ti fie mai usor. crede-ma.

#2400
Mikexe

Mikexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 08.06.2006

 bibliofila, on 13th December 2010, 18:29, said:

Azi e 13 dec.Am terminat de citit cam 80% din postări și mărturisesc că sunt din ce în ce mai convinsă că trebuie să mă las de fumat.Soțul meu a reușit acum 1 an și 10 luni dintr-o dată, cu foarte multă voință. Eu nu.Îmi este teamă de ce va urma, ce voi face fără țigări, cred că nu voi rezista. Nici faptul că miros urât și că îmi spune destul de des treaba asta nu m-a făcut să renunț la ele.Tot ce am reușit a fost să nu mai fumez în casă și nici prietenilor să nu le mai dau voie. Și faptul că le-am redus la jumătate, la 1 pachet la 2 zile. Credeți că am șanse de reușită? Când este cel mai bun moment? Fumez de la 22 de ani și acum am 39 jumate.
In cazul tau am fost si eu cu sotia mea, adica ne-am hotarat amandoi brusc sa renuntam la fumat. Din fericire, am reusit amandoi, sprijininu-ne unul pe altul, de unul sigur probabil n-as fii reusit, ca si sotia de altfel, a trecut 1 an de atunci. Am folosit si guma nicorette, am mestecat cam 2 saptamani din ce in ce mai putina oricum nu mai mult de 2 pachete impreuna , maxim 4-5 gume /pe zii. Curaj, se poate!

#2401
idm09

idm09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.12.2010

 Liviu72, on 23rd January 2009, 01:04, said:

Eu aproape jumate de an am promis ca "ma las de luni". Dar marti ma apucam din nou. Cand m-am lasat definitiv, am facut-o pt ca eram hotarat. Nu ma ajuta cu nimic, deci am lasat pachetul pe noptiera vreo 2 luni de zile, pana le-am dat unui prieten. Daca vrei, poti. Dar trebuie sa vrei tu. Nu sa te bata altii la cap.


Frumos cadou! Cate tigari mai erau in pachet?...Era Winston Blue :))
Am si eu o perioada d cand m-am lasat: 1-pt ca m-am gandit la sanatatea mea
                                                           2-Am vazut ce averi au facut alti d pe urma "noastra"
                                                           3-Am stat d vba cu un agricultor care s ocupa de tutun si omu a zis ca nu fumeaza ,iar m-am ofticat...ala d c nu fumeaza m=am intrebat?

P.S.  Am fumat timp d 14ani...iar d cand m-am lasat nu vreau sa tin minte ;) oricum e ceva frumos ...IMI PLACE
:thumbup:

#2402
namnume

namnume

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 28.07.2009
Salut ! Eu am reusit sa ma las de tigari cu ajutorul tigarilor medicinale NTB. Cum trebuie procedat: trebuie sa nu se mai fumeze deloc tigare normala timp de cel putin o luna, se pot fuma doar tigari medicinale. In aceasta perioada de timp trebuie administrat pe cale orala si un antioxidant, sunt niste vitamine sub forma de pastile care se iau dimineata si seara dupa ce mancam. Ideea e ca aceste tigari nu contin nicotina (nicotina nu este cancerigena dar este singura substanta care da dependenta in organism) iar dupa o perioada de minim o luna de zile de fumat tigari medicinale organismul vostru va fi curat adica fara nici cea mai mica urma de nicotina pt ca aceasta dispare complet din organism la aproximativ trei saptamani de pauza. Odata scapati de nicotina din organism nu veti mai simti nevoia de a fuma pt ca substanta ce dadea dependenta acum nu mai exista in organism si o sa vedeti ca nu veti mai fuma !  :good:

Mentionez ca am fumat 19 ani si de mai bine de 10 ani fumam circa un pachet si jumatate pe zi. Am mai mult de un an si jumatate de cand nu mai fumez. Rezultatele au fost imediate, dupa ce am terminat tratamentul cu tigari medicinale nu mai simteam nevoia de a fuma deloc, nici tigare normala si nici medicinala. Stateam asa cum stateam si inainte si cum stau si acum cu prieteni care sunt fumatori, fumul lor nu ma deranja si nici nu ma deranjeaza si nici nu imi face pofta de a fuma iar. Probabil ar mai fi de adaugat ca in prima faza a tratamentului cu tigari medicinale (primele 3 zile) veti fuma mai mult, circa doua pachete pe zi pentru ca or sa vi se para usoare, apoi dupa aceasta faza, cam dupa vreo doua saptamani o sa vedeti ca un pachet de tigari medicinale o sa va ajunga mai mult de doua zile. Apoi, ultima faza a tratamentului va fi perioada dintre cele trei saptamani si o luna, atunci vor fi 3-4 zile cand veti fuma din noi cam doua pachete pe zi dar sa nu va speriati pt ca asa este normal sa fie deoarece atunci este perioada cand organismul, creierul cere tigari intr-una pt ca ultimele resurse de nicotina din organism tocmai au fost epuizate, aceasta este perioada critica de asa zis ``sevraj``, cand organismul se reobisnuieste sa functioneze la parametrii normali si fara nicotina. Apoi veti mai fuma cateva zile si veti observa ca un pachet va ajunge chiar si trei zile, atunci este momentul cand trebuie sa va opriti si sa nu mai fumati deloc, nici medicinale nici nimic !

Dupa cum vedeti nu e vorba de vointa, ci doar de un tratament aplicat corect si urmat intocmai ! Ganditi-va asa: daca te doare capul iei un algocalmin (pe cale orala) si la putin timp dupa, durerea trece. Corect ? Dar ideea e sa iti administrezi corect algocalminul ! Pt ca daca algocalminul ti-ar fi administrat sub forma de supozitor durerea de cap nu ar trece niciodata ! La fel si cu tigarile medicinale, trebuiesc minim o luna si fara tigari normale, plus antioxidant !

#2403
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
interesant tratament o sa-l recomand si eu colegilor fumatori.

si eu m-am folosit de tigari medicinale aka NTB ca sa ma las de fumat. si in cazul meu au functionat de minune. cand simteam ca nu mai pot sta fara tigari baga 1-2 tigari d-astea si gata, imi trecea pofta.

vreau sa va zic ca anul trecut in ianuarie am cumparat un pachet de tigari NTB si astazi ianuarie 2011 (la un an de la achizitie) inca mai am 2 tigari. :))

n-am mai pus nici un fel de tigara in gura (caci n-am mai simtit pofta) din august anul trecut. pana atunci mai fumam cate 1-2 la luna. era ciudat. simteam pofta cum creste in mine si cam la o luna de abstinenta bagam 1-2 tigari si ma linisteam. din august 2010 n-am mai simtit nici un fel de pofta. thank god, i've made it! :)

tin sa mai mentionez faptul ca m-am lasat de tigari din vara lui 2009.

Edited by obuzul, 27 January 2011 - 12:19.


#2404
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Un articol crancen si necrutator si la obiect.
Pentru cei care stau pe ganduri.

edit: in loc de "laba" scrieti "arhi". Se pare ca este un fel de autoedit, nu inteleg de ce.
Acum ar fi tare sa iau si un warn, asa, de control.

Edited by yesyesyesyo, 27 January 2011 - 17:07.


#2405
Arhiro

Arhiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2011

 yesyesyesyo, on 27th January 2011, 17:05, said:

Un articol crancen si necrutator si la obiect.
Pentru cei care stau pe ganduri.

edit: in loc de "laba" scrieti "arhi". Se pare ca este un fel de autoedit, nu inteleg de ce.
Acum ar fi tare sa iau si un warn, asa, de control.

sa ma pupe in arhi mamele domnilor de la softpedia. asa, de readucere aminte. voeivozii arhirai, si sa-mi suga arhi

#2406
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Fumam minim un pachet de Kent lung/zi. Cand se ivea vreun chef/iesire - 2 pachete.
Sambata am hotarat sa ma las de fumat! Si nu mai fumez, decat o tigara inainte de culcare, atat. Stau cu 2-3 fumatori in casa, stau chiar langa ei cand fumeaza si nu am nimic. Cateodata simt ca n`am fumat in viata mea, ma simt ca o nefumatoare. Of cors, nu poate fii atat de simplu sa te lasi de tigari. Ma astept la izbucniri de toate felurile.
In nebunia caracteristica lasatului de tigari, m`am intrebat daca nu cumva aceasta renuntare te afecteaza cumva psihic, pe la nervi pe acolo.
Intrebarea asta mi`am pus`o cand vorbeam cu pisica mea... :rolleyes:

#2407
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Of cors, nu poate fii atat de simplu sa te lasi de tigari. Ma astept la izbucniri de toate felurile.


Asta pentru ca, tu nu te lasi de fumat. Tu  practic, ai redus fumatul la... 1 tigara pe zi. NU ai renuntat la fumat. Stai toata ziua si astepti acea tigara si ..pentru moment, te-ai educat oarecum, sa fie singura pe zi si sa-ti fie ok. Ia incearca sa renunti la ea intr-una din seri :).

#2408
BlackCat13

BlackCat13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.08.2010
Eu m-am lasat pur si simplu. Am avut o perioada in care le redusesem la una-doua pe zi dupa care am realizat ca n-avea rost sa le mai fumez pe alea una-doua si sa stau cu gandu toata ziua la ora la care trebuie sa-mi aprind tigara...asa ca le-am lasat de tot. Si e bine :) A trecut aproape jumatate de an de cand nu mai fumez :D

#2409
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

 BlackCat13, on 2nd February 2011, 12:24, said:

Eu m-am lasat pur si simplu. Am avut o perioada in care le redusesem la una-doua pe zi dupa care am realizat ca n-avea rost sa le mai fumez pe alea una-doua si sa stau cu gandu toata ziua la ora la care trebuie sa-mi aprind tigara...asa ca le-am lasat de tot. Si e bine :) A trecut aproape jumatate de an de cand nu mai fumez :D

Sper sa ma las si eu asa. E mai greu cu iesitul in cluburi, in baruri...mai ales ca am numai prieteni fumatori. Sa nu mai spun daca`mi iau un Jack...

#2410
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 IDC, on 7th January 2011, 16:28, said:

Mbun, mi-a venit si mie randul! De la un pachet si jumatate pe zi am scazut la unul, apoi la jumatate si de ieri la zero, toate astea intr-o saptamana.

Problema e ca acum sunt intr-o stare de nervi crunta, imi vine sa dau in cap cuiva pt o tigara, ma doare capul ingrozitor si nu-mi gasesc locul, toata ziua m-am invartit prin casa aiurea, fara nicio logica. Si cand ma gandesc ca vine si week-endul turbez si mai rau!

Vreun sfat ceva? Cand m-am apucat sa citesc topicul eram cu tigarea in bot si nu-mi venea sa cred ca-i chiar asa naspa....
e din capul tau.
ideea e ca atunci cand te lasi de tigari (si stiu ca eu m-am lasat de nenumarate ori pana cand m-am lasat de-adevaratelea) nu te gandesti decat cat de mult iti doresti sa fumezi. trebuie sa schimbi treaba asta si sa te gandesti cat de puternic esti ca nu fumezi si sa iei fiecare zi cand nu ai fumat ca pe o victorie, ca intr-adevar asta este.

#2411
BlackCat13

BlackCat13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.08.2010

 deeaa1989, on 2nd February 2011, 23:04, said:

Sper sa ma las si eu asa. E mai greu cu iesitul in cluburi, in baruri...mai ales ca am numai prieteni fumatori. Sa nu mai spun daca`mi iau un Jack...
Si eu tot numai prieteni fumatori am, dar m-am chinuit sa ma abtin. N-a fost chiar asa usor cu iesirile.

#2412
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Eu m-am lasat in conditiile in care sotia mea fumeaza 2pachete/zi (atat fumam si eu) si la vremea respectiva locuia si o cumnata la noi..fumatoare si ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate