Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Virgil Magureanu: "Ceausescu a fost inlaturat de KGB!"

- - - - -
  • Please log in to reply
814 replies to this topic

Poll: Considerati ca Nicolae Ceausescu a fost inlaturat de catre KGB? (197 member(s) have cast votes)

Considerati ca Nicolae Ceausescu a fost inlaturat de catre KGB?

  1. DA (110 votes [55.84%])

    Percentage of vote: 55.84%

  2. NU (38 votes [19.29%])

    Percentage of vote: 19.29%

  3. Nu stiu (39 votes [19.80%])

    Percentage of vote: 19.80%

  4. Alta opinie (10 votes [5.08%])

    Percentage of vote: 5.08%

Vote Guests cannot vote

#253
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postlucian2retec, on Nov 28 2008, 23:22, said:

Poate nu am fost eu prea clar sau poate tu nu intelegi: lista aia oficiala nu a fost facuta publica, a fost pentru uz intern si a fost facuta la ordinul expres al lui Ceausescu. Din cauza asta s-a apelat la un organism neimplicat in evenimente (Apararea Civila, o mana de ofiteri care au stat baricadati in sediu) si nu la securitate, militie sau armata. Ceausescu era la putere si nimeni nu visa la caderea comunismului.
Iar faptul ca pui atata baza pe o hartie eliberata de Parchetul Militar si pentru care le-a trebuit 5 ani, ma face sa zambesc.  ;)  Astia sunt aia de anuntau sus si tare ca "armata nu a tras in revolutionari" si i-a facut "scapati" pe principalii vinovati? Aia, colegi cu cei care au "gestionat" simulacrul de proces al sotilor Ceausescu?  :huh:  Am vazut cum au cercetat astia revolutia.  :angry:

Nu a trebuit Parchetului 5 ani pentru hîrtia aia. Citește-o, e un răspuns din 22 august 1994 la o cerere făcută de Asociația "17 Decembrie" în 9 august 1994. Deci au răspuns în 13 zile, ceea ce se încadrează în răstimpul legal de răspuns.
Ofițerii ăia de la apărarea civilă, dacă au stat baricadați în sediu de unde au aflat cîți morți au fost? E aici ori lipsă de profesionalism, ori dezinformare deliberată.
Dacă au fost militari omorîți înainte de 22 decembrie 1989 la Timișoara, care-i numele lor, unde-s familiile lor și unde sînt înmormîntați?
În alte cazuri de acest fel (Cugir, Harghita) s-a investigat foarte atent, mult mai atent decît în cazurile victimelor nemilitari, și au fost găsiți vinovați care au fost și condamnați.

#254
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostMarius1989, on Nov 28 2008, 10:26, said:

g_force:
In fine, despre Timisoara, ar mai fi ceva detalii tehnice, dar nu prea am chef de ele acum, pina nu primesc o explicatie logica si de bun simt, de ce ceea ce s-a intimplat la Timisoara in 89, nu s-a putut intimpla in Brasov 1987?

Explicația e simplă: în 1987 telefonista Natașa se afla în concediu de maternitate. Legătura telefonică cu Pătîrlagele nu s-a putut realiza, iar eu pur și simplu nu am fost anunțat și nu m-am prezentat la Brașov. O lipsă de sincronizare și de profesionalism. Cei responsabili au fost penalizați cu 10% din salar pe timp de 3 luni.


Mar'se, fa-te pierdut daca nu ai nimic de spus! Oricum, inainte sa mai mi te adresezi, sa faci bine sa-mi spui ce rezolvare ai la dilema aia a ta, altfel nici macar nu ma obosesc sa-ti citesc postarile.


View PostMarius1989, on Nov 28 2008, 10:46, said:

Nu au existat la Timișoara militari omorîți de demonstranți. Asta-i doar propaganda fesenistă prin care se dorește justificarea deschiderii focului împotriva manifestanților. Au fost doar cîțiva militari luați la bătaie.
Asa-i, subofiterul acela care a luat un topor in cap, a scapat cu viata pina la urma :D
Militarii morți la TImișoara sînt exclusiv după 22 decembrie, cînd a început așa-zisa luptă cu teroriștii.

Pentru lămuriri vezi acest document.


View PostPierde_verile, on Nov 28 2008, 12:32, said:

Morții au fost nu pentru că i-au dorit americanii ci pentru că au existat bestii în haină militară.

Bestii au fost si sint peste tot, nu numai in haina militara. "Eroii" din Cugir la ce categorie ii incadrezi? Vreau sa intelegi ca armata, ca institutie nu a deschis focul organizat impotriva populatiei. Daca s-ar fi intimplat asa ceva, rezultatul ar fi fost asemanator cu cel din  Tiananmen. Intr-adevar, ici si colo au fost citiva zelosi sau poate doar batuti in cap, dar inca o data iti spun, un ordin clar si fara echivoc de a trage in manifestanti nu a existat. Si poti sa-i spui revolutionarului aluia pe care l-au fraierit activistii de partid, ca in 17 dimineata, unitati ale MApN au marsaluit  prin Timisoara, insa nu au avut munitie. Cei care au descaltat tancurile nu erau studenti, de asta poti fi sigur.


#255
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

Quote

Vreau sa intelegi ca armata, ca institutie nu a deschis focul organizat impotriva populatiei.
a, umblam la nuante! deci nu armata ca institutie a tras!
ok, sunt de acord cu tine. a tras armata pur si simplu, nu ca institutie.

#256
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
g_force:
Mar'se, fa-te pierdut daca nu ai nimic de spus! Oricum, inainte sa mai mi te adresezi, sa faci bine sa-mi spui ce rezolvare ai la dilema aia a ta, altfel nici macar nu ma obosesc sa-ti citesc postarile.

Who cares? Dacă nu vrei să-mi citești postările, nu le citi.

g_force:
Asa-i, subofiterul acela care a luat un topor in cap, a scapat cu viata pina la urma

Exact. Îl cheamă Bănicioiu Ion, am discutat cu el acum cîțiva ani. Pe atunci era avocat în "baroul constituțional", un barou care apăruse să facă concurență barourilor tradiționale, ceea ce a enervat toată breasla avocaților.

#257
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postego_zenovius, on Nov 29 2008, 00:10, said:

a, umblam la nuante! deci nu armata ca institutie a tras!
ok, sunt de acord cu tine. a tras armata pur si simplu, nu ca institutie.
ai baut apa din cana lui marius1989? Daca vezi citiva studenti beti inseamna ca in invatamintul universitar organizeaza betii?

#258
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postg_force, on Nov 29 2008, 04:05, said:

ai baut apa din cana lui marius1989? Daca vezi citiva studenti beti inseamna ca in invatamintul universitar organizeaza betii?
din moment ce:
- ordinul de a se trage in populatie e dat de comandantul suprem al armatei (ceausescu),
- ordinul e preluat si transmis mai departe de ministrul armatei (milea),
- la fata locului, la timisoara, sunt trimisi pentru a pune in practica ordinul o serie de generali ai armatei
- unitati ale armatei sunt scoase in strada si trag in populatie, indeplinind ordinul
din moment ce avem cele de mai sus, cum poti sa vii cu comparatia  Daca vezi citiva studenti beti inseamna ca in invatamintul universitar organizeaza betii?
ce vrei sa spui, ca au fost cativa soldati care au tras fara sa fi primit ordin? vrei sa spui ca nu e implicata toata scara ierarhica de la soldatul care a tras pana la ceausescu? asta inteleg eu din comparatia cu studentii beti. nu tine comparatia, pentru ca studentii beti, evident, n-au fost pusi de vreun profesor, de decan, de rector, de ministrul invatamantului sa se imbete - pe cand soldatul care a tras a primit acest ordin de la comandantul lui de pluton, care a primit ordinul de la comandantul de companie, care a primit ordinul de la ....
a, ca n-a fost implicata toata armata, ca nu s-a tras peste tot, in toata tara pentru ca n-a fost cazul - e adevarat. dar putem spune linistiti ca armata a tras in popor acolo unde au existat iesiri in strada. armata ca institutie, nu ca o mana de soldati zabauci.

#259
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postego_zenovius, on Nov 29 2008, 08:09, said:

din moment ce:
- ordinul de a se trage in populatie e dat de comandantul suprem al armatei (ceausescu),
- ordinul e preluat si transmis mai departe de ministrul armatei (milea),
- la fata locului, la timisoara, sunt trimisi pentru a pune in practica ordinul o serie de generali ai armatei
- unitati ale armatei sunt scoase in strada si trag in populatie, indeplinind ordinul
din moment ce avem cele de mai sus, cum poti sa vii cu comparatia  Daca vezi citiva studenti beti inseamna ca in invatamintul universitar organizeaza betii?
ce vrei sa spui, ca au fost cativa soldati care au tras fara sa fi primit ordin? vrei sa spui ca nu e implicata toata scara ierarhica de la soldatul care a tras pana la ceausescu? asta inteleg eu din comparatia cu studentii beti. nu tine comparatia, pentru ca studentii beti, evident, n-au fost pusi de vreun profesor, de decan, de rector, de ministrul invatamantului sa se imbete - pe cand soldatul care a tras a primit acest ordin de la comandantul lui de pluton, care a primit ordinul de la comandantul de companie, care a primit ordinul de la ....
a, ca n-a fost implicata toata armata, ca nu s-a tras peste tot, in toata tara pentru ca n-a fost cazul - e adevarat. dar putem spune linistiti ca armata a tras in popor acolo unde au existat iesiri in strada. armata ca institutie, nu ca o mana de soldati zabauci.
Nu a existat ordinul de a se trage in populatie nici din partea lui Nicolae Ceausescu, nici din partea lui Milea. Ordinul a fost de aparare a unitatilor de cei care atacau aceste unitati. Este adevarat ca ordinul de aparare incuviinteaza folosirea armamentului in caz de pericol evident si de incalcare a restrictiei de perimetru. Generalii trimisi de la Bucuresti la Timisoara aveau ordin sa ia masuri de a stapani revolta din Timisoara, nu sa traga in populatie. Pe canal propriu, Stanculescu a raportat cabinetului 2 nu 1, cum ar fi trebuit, si a interpretat discutia cu Elena Ceausescu ca un mandat. Milea s-a opus folosirii armelor si a tehnicii de lupta in afara perimetrului unitatii si nu a autorizat folosirea munitiei de razboi. Am spus intr-un post anterior ca intr-o unitate erau 3 linii de comanda. In anumite situatii aceste linii de comanda au avut opinii divergente si au actionat diferit. Ego_zenovius are dreptate cand afirma ca armata ca institutie nu a tras. In acest sens sunt documente si dovezi foarte clare. De asemenea si pentru cadrele din Ministerul de Interne.

#260
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postedgrimex, on Nov 29 2008, 09:15, said:

Nu a existat ordinul de a se trage in populatie nici din partea lui Nicolae Ceausescu, nici din partea lui Milea. Ordinul a fost de aparare a unitatilor de cei care atacau aceste unitati. Este adevarat ca ordinul de aparare incuviinteaza folosirea armamentului in caz de pericol evident si de incalcare a restrictiei de perimetru. Generalii trimisi de la Bucuresti la Timisoara aveau ordin sa ia masuri de a stapani revolta din Timisoara, nu sa traga in populatie. Pe canal propriu, Stanculescu a raportat cabinetului 2 nu 1, cum ar fi trebuit, si a interpretat discutia cu Elena Ceausescu ca un mandat. Milea s-a opus folosirii armelor si a tehnicii de lupta in afara perimetrului unitatii si nu a autorizat folosirea munitiei de razboi. Am spus intr-un post anterior ca intr-o unitate erau 3 linii de comanda. In anumite situatii aceste linii de comanda au avut opinii divergente si au actionat diferit. Ego_zenovius are dreptate cand afirma ca armata ca institutie nu a tras. In acest sens sunt documente si dovezi foarte clare. De asemenea si pentru cadrele din Ministerul de Interne.
se pare ca n-ai urmarit discutia - eu am spus a tras armata pur si simplu, nu ca institutie - era o ironie la adresa lui g_force care spunea ca armata ca institutie n-a tras.
a existat ordinul lui ceausescu sa se traga in manifestanti, ordinul a fost transmis si s-a tras.
daca spui Ordinul a fost de aparare a unitatilor de cei care atacau aceste unitati - ar trebui sa ne explici ce unitate atacau cei aflati la timisoara pe treptele catedralei, sau la cluj in piata libertatii, sau la bucuresti in piata universitatii? ia spune? cum a ajuns soldatul sa apese pe tragaci? i s-a comandat "foc!". cel care a comandat "foc!", cum a ajuns sa dea aceasta comanda? nu vezi ca e implicata intreaga ierarhie militara?

#261
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postego_zenovius, on Nov 28 2008, 22:51, said:

acum cred ca ai inteles sensul intrebarii si ai sa raspunzi la ea: ce cauta gusa din 22 pana, cred, pe 25 dec in sediul cc?
Una din variante a fost alcatuirea unui guvern provizoriu militar. Cladirea CC-ului avea un sistem de comunicatii foarte performant, avea unul din cele 4 calculatoare dar, ce este mai important si nu avea Gusa la MStM era legatura directa cu sediile de partid si ministerele. Daca-ti aduci aminte, in acea perioada, institutiile statului nu au incetat sa functioneze.

#262
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postedgrimex, on Nov 29 2008, 09:45, said:

Una din variante a fost alcatuirea unui guvern provizoriu militar. Cladirea CC-ului avea un sistem de comunicatii foarte performant, avea unul din cele 4 calculatoare dar, ce este mai important si nu avea Gusa la MStM era legatura directa cu sediile de partid si ministerele. Daca-ti aduci aminte, in acea perioada, institutiile statului nu au incetat sa functioneze.
sa inteleg ca gusa voia sa alcatuiasca un guvern provizoriu militar? si armata cui o lasase? de ce nu se afla la sediul MStM, acolo unde ii era locul, inconjurat de generalii si ofiterii din stafful lui?

ma lasi cu unul din cele 4 calculatoare?! la ce-i folosea unul din cele 4 calculatoare in momentele alea?
apropo, unde erau celelalte 3 din cele 4 calculatoare?

"cele 4 calculatoare" - suna foarte sf! mai ales daca scriem cu majuscule: Cele Patru Calculatoare. uau!

#263
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postego_zenovius, on Nov 29 2008, 09:31, said:

se pare ca n-ai urmarit discutia - eu am spus a tras armata pur si simplu, nu ca institutie - era o ironie la adresa lui g_force care spunea ca armata ca institutie n-a tras.
a existat ordinul lui ceausescu sa se traga in manifestanti, ordinul a fost transmis si s-a tras.
daca spui Ordinul a fost de aparare a unitatilor de cei care atacau aceste unitati - ar trebui sa ne explici ce unitate atacau cei aflati la timisoara pe treptele catedralei, sau la cluj in piata libertatii, sau la bucuresti in piata universitatii? ia spune? cum a ajuns soldatul sa apese pe tragaci? i s-a comandat "foc!". cel care a comandat "foc!", cum a ajuns sa dea aceasta comanda? nu vezi ca e implicata intreaga ierarhie militara?
Scuze, era vorba de g_force.
La Bucuresti (despre Timisoara nu am foarte multe amanunte ca sa ma pot pronunta), chiar in dreptul Salii Dalles este strada Ion Campineanu (fosta 30 Decembrie, fosta Regala). Palatul in care se afla sediul CC are niste anexe foarte interesante in tot cvartalul din spatele lui. Acelea erau unitati militare care apartineau de diverse arme. La fatada aflata pe strazile Ion Campineanu, Dem I Dobrescu si B-dul Magheru erau institutii pasnice: ITHR, Galeria de Arta, cantina sportivilor, etc. In Pasajul Majestic se afla ceea ce a devenit dupa '90 RATMIL (nu-mi amintesc denumirea anterioara). O parte din manifestanti catre aceste unitati se indreptau voit sau involuntar. In perimetrul apropiat Pietei Universitatii se afla ambasada unui stat important care a solicitat ajutor pentru protectia obiectivului.
Ceausescu a vrut sa se adreseze manifestantilor din seara lui 21 decembrie si a fost sfatuit sa amane pentru dimineata urmatoare. Au fost mai multe motive invocate de cei care-l consiliau, printre acestea numarandu-se si acela ca in cursul noptii lumea se va imprastia de la sine. Actiunea de reprimare a manifestantilor dupa miezul noptii se pare ca a fost o decizie a altora, nu a lui Ceausescu.
Repet, sunt documente, insemnari si inregistrari care pot clarifica calea spre adevar. Se pare ca noi nu suntem pregatiti sa aflam acel adevar care ne-ar darama un sistem de valori nou construit.
Noi, cei de pe acest forum, cunoastem fragmente dintr-un intreg si, nu vom fi capabili sa alcatuim din ele ceva mai mult de o macaroana din intreg blidul care ni s-a servit.

View Postego_zenovius, on Nov 29 2008, 09:59, said:

sa inteleg ca gusa voia sa alcatuiasca un guvern provizoriu militar? si armata cui o lasase? de ce nu se afla la sediul MStM, acolo unde ii era locul, inconjurat de generalii si ofiterii din stafful lui?

ma lasi cu unul din cele 4 calculatoare?! la ce-i folosea unul din cele 4 calculatoare in momentele alea?
apropo, unde erau celelalte 3 din cele 4 calculatoare?

"cele 4 calculatoare" - suna foarte sf! mai ales daca scriem cu majuscule: Cele Patru Calculatoare. uau!
Si Gusa a respectat un ordin, s-a aflat acolo unde i s-a spus sa fie. Normal ca nu alcatuia el un guvern provizoriu militar, nu-l ducea glanda la asa ceva.
Legat de calculatoare degeaba-ti spun, nici pe tine nu prea te duce glanda. Ca locatie erau langa Biserica Kretulescu, str. N. Iorga, sos. Stefan cel Mare. Cand am spus cele 4 calculatoare m-am referit la singurele calculatoare care aveau baza de date de evidenta a populatiei. Din locatia de langa Biserica Kretulescu se filma tot ce misca in Piata Palatului si, in cazul in care se suspecta ceva se facea identificarea persoanelor.
De altfel tot coltul cladirii respective a fost ciuruit si incendiat imediat ce s-au distribuit armele la populatie. Din fericire s-a pierdut doar aparatura si foarte putin material de arhiva. Restul arhivei poate fi studiata pe indelete, daca s-ar dori.

Edited by edgrimex, 29 November 2008 - 10:56.


#264
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

View Postedgrimex, on Nov 29 2008, 09:15, said:

Milea s-a opus folosirii armelor si a tehnicii de lupta in afara perimetrului unitatii si nu a autorizat folosirea munitiei de razboi. Am spus intr-un post anterior ca intr-o unitate erau 3 linii de comanda. In anumite situatii aceste linii de comanda au avut opinii divergente si au actionat diferit.
De ce nu s-au asigurat generalii ca lumea să afle că nu ei ci subordonații lor au provocat măcelul? De fapt în caz că un subordonat are inițiativa de a-și face de cap se iau imediat măsuri. Tot ce spui tu acolo este apă de ploaie, fraiereală.

Edited by Pierde_verile, 29 November 2008 - 11:37.


#265
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Poate a sosit vremea sa deschida gura si fostul sef al Departamentului Securitatii Statului,generalul Iulian Vlad.Este  singura persoana aflata in viata care cunoaste adevarul.Eu unul nu cred in ce a publicat Imre Astalos.Poate ne spune dl. general cine a dat ordin col.Stelian Pintilie sa nu opreasca transmisia televiziunii in ziua de 22 decembrie 1989.(poate aceasi persoana care a dat ordin de oprire a transmisiei in 13 iunie 1990)Pentru aceste fapte de "arme" col. Pintilie a fost avansat general.

#266
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View PostPierde_verile, on Nov 29 2008, 11:37, said:

De ce nu s-au asigurat generalii ca lumea să afle că nu ei ci subordonații lor au provocat măcelul? De fapt în caz că un subordonat are inițiativa de a-și face de cap se iau imediat măsuri. Tot ce spui tu acolo este apă de ploaie, fraiereală.
Te las pe tine sa te duci sa-ti sopteasca tainic Milea tot ce vrei tu.

#267
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View PostPierde_verile, on Nov 29 2008, 11:37, said:

De ce nu s-au asigurat generalii ca lumea să afle că nu ei ci subordonații lor au provocat măcelul? De fapt în caz că un subordonat are inițiativa de a-și face de cap se iau imediat măsuri. Tot ce spui tu acolo este apă de ploaie, fraiereală.
Te las pe tine sa te duci sa-ti sopteasca tainic Milea tot ce vrei tu.

View Postvali_mester, on Nov 29 2008, 11:42, said:

Poate a sosit vremea sa deschida gura si fostul sef al Departamentului Securitatii Statului,generalul Iulian Vlad.Este  singura persoana aflata in viata care cunoaste adevarul.Eu unul nu cred in ce a publicat Imre Astalos.Poate ne spune dl. general cine a dat ordin col.Stelian Pintilie sa nu opreasca transmisia televiziunii in ziua de 22 decembrie 1989.(poate aceasi persoana care a dat ordin de oprire a transmisiei in 13 iunie 1990)Pentru aceste fapte de "arme" col. Pintilie a fost avansat general.
Nu o va face.
Ce faceau oamenii care se uitau la televizor? Stateau ciopor in jurul lui si nu mai ieseau pe strazi. De aceea a fost mai importanta ocuparea televiziunii decat a radioului.

#268
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postedgrimex, on Nov 29 2008, 10:31, said:

Legat de calculatoare degeaba-ti spun, nici pe tine nu prea te duce glanda. Ca locatie erau langa Biserica Kretulescu, str. N. Iorga, sos. Stefan cel Mare. Cand am spus cele 4 calculatoare m-am referit la singurele calculatoare care aveau baza de date de evidenta a populatiei. Din locatia de langa Biserica Kretulescu se filma tot ce misca in Piata Palatului si, in cazul in care se suspecta ceva se facea identificarea persoanelor.
De altfel tot coltul cladirii respective a fost ciuruit si incendiat imediat ce s-au distribuit armele la populatie. Din fericire s-a pierdut doar aparatura si foarte putin material de arhiva. Restul arhivei poate fi studiata pe indelete, daca s-ar dori.
spre deosebire de tine, eu nu gandesc cu glanda.
tu chiar crezi ca in 1989 se putea face (nu doar in romania, ci oriunde in lume) identificarea unei persoane dupa o inregistrare video, cu ajutorul calculatorului?

bun, sa lasam sefeurile astea, eu tot n-am inteles ce cauta gusa in sediul cc, chit ca avea la dispozitie in apropiere unul din Cele Patru Calculatoare. de ce nu se afla la sediul MStM de unde, pe baza de calculator sau nu, putea sa conduca intr-adevar armata, mai ales ca tot stafful lui de generali si ofiteri superiori era acolo, nu in cc.

#269
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postego_zenovius, on Nov 29 2008, 12:26, said:

spre deosebire de tine, eu nu gandesc cu glanda.
tu chiar crezi ca in 1989 se putea face (nu doar in romania, ci oriunde in lume) identificarea unei persoane dupa o inregistrare video, cu ajutorul calculatorului?

bun, sa lasam sefeurile astea, eu tot n-am inteles ce cauta gusa in sediul cc, chit ca avea la dispozitie in apropiere unul din Cele Patru Calculatoare. de ce nu se afla la sediul MStM de unde, pe baza de calculator sau nu, putea sa conduca intr-adevar armata, mai ales ca tot stafful lui de generali si ofiteri superiori era acolo, nu in cc.
Fisele se tineau in fiecare judet, informatia din fise era pe calculator. Nu era vorba de identificare "faces" cu ajutorul calculatorului. La vremea aceea calculatorul nu era portabil, iar un HDD de 20 de mega costa cat un sfert de Dacie.
Ti-am explicat anterior de ce statea Guse la CC. Nu crezi ca prezenta lui acolo si in acele zile a facut ca la scurt timp in '90 sa fie trimis la Buzau?

#270
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postedgrimex, on Nov 29 2008, 13:11, said:

Fisele se tineau in fiecare judet, informatia din fise era pe calculator. Nu era vorba de identificare "faces" cu ajutorul calculatorului. La vremea aceea calculatorul nu era portabil, iar un HDD de 20 de mega costa cat un sfert de Dacie.
Ti-am explicat anterior de ce statea Guse la CC. Nu crezi ca prezenta lui acolo si in acele zile a facut ca la scurt timp in '90 sa fie trimis la Buzau?
gusa se gandea ca, poate, cumva, ceausescu o sa revina la putere. voia sa fie in stare sa-i spuna: tovarase comandant suprem, va raportez ca eu v-am ramas credincios pana la capat, n-am trecut de partea asa-zisilor revolutionari, am ramas in sediul cc tocmai ca sa nu ma alatur celor care v-au tradat.

iti repet, in calitatea pe care o avea, locul lui nu era la cc. s-a dat  la o parte, incapabil de o pozitie transanta, fie intr-o directie, fie in alta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate