Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum se izoleaza exterior peretii din chirpici?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Bunicii mei inca locuiesc intr-o casa din chirpici, la tzara. Casa e veche, dar e mare si zdravana, fara probleme de rezistenta. Vara e racoare inauntru, o desfatare sa te odihnesti, insa iarna... frig tare. Desi batranii fac mereu foc iarna,  peretii se racesc imediat si-n casa e frig. Mi-am propus sa-i ajut  si sa izolez peretii exteriori cu polistiren. Ocazie cu care voi schimba si geamurile, ca-s cam mititele.
      Bineinteles, peretii vor deveni ceva mai grosi dupa. Nu pot folosi polistiren prea gros, deoarece casa are cerdac (pridvor) care si-asa este ingust si cu greu s-ar mai putea circula prin acest pridvor.
   Ok,
  - Ce materiale-mi trebuie? Suprafata e de cca 40 mp ( pt. 2 pereti), ceilati doi vor fi refacuti din BCA, fiind spre Nord. Acestia nu au legatura cu camerele de locuit din fatza pe care vreau sa le izolez.
  - Cum se procedeaza?
  - E bine cu polistiren de 3 cm grosime? Se pune peste el vre-o plasa ceva?
  - Alte detalii
            Multumesc aprioric celor care-mi vor raspunde.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Ce fel de tencuiala are in prezent?
Izolatia de 30mm e degeaba!min de 50mm

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 adi_master, on Sep 9 2008, 20:23, said:

Ce fel de tencuiala are in prezent?
Izolatia de 30mm e degeaba!min de 50mm

-------------------

Nu e tencuita. E unsa cu lut, cum se spune, si data cu var. Este si acum asa cum era pe vremuri.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Va trebuii sa dai jos vechea tencuiala,plasa de rapiț,tencuiala pe baza de ciment,polistiren expandat de min 50mm,plasa de fibra,finisajul la alegere.

#5
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
Din ce-s facuti peretii? Cat de grosi?
Nu cumva si geamurile au probleme? Pe acolo poa' sa sufle crivatu... De asemenea usa (usile) exterioare.
Izolatia tavanului fata de pod cum e (daca e...) Pe aici iar pierzi, mai mult decat prin pereti.

Eu zic s-o iei in ordinea asta: tavan, geamuri, usi si apoi mai vezi daca vrei sa plachezi cu polistiren cativa pereti.

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
o parere strict personala - cu polistirenul pe peretii de chirpici sunt doua probleme:
1. Peretele nu mai respira/transpira nici pe departe la fel de bine.
2. Nu stiu peretii tai cum sunt dar din ce am vazut casele din chirpici nu-i au tocmai drepti. Placa de polistiren "vrea" ceva cat mai drept pe care sa se aseze, a.i. sa minimizeze si consumul de adeziv cat si sa obtii un aspect corespunzator.

O rezolvare ar fi sa nu montezi polistirenul direct pe perete ci sa montezi inainte cu dibluri niste baghete de lemn pe perete, pe care sa prinzi polistirenul. Peste aceasta "astereala" sa lipesti polistirenul, lasand un gol intre perete si polistiren (aproximativ cat latimea baghetelor).

Rolul baghetelor ar fi deci:
- sa ofere un suport drept pentru polistiren Variatiile de nivel intre perete si baghete pot fi umplute cu spuma de poliuretan (pentru montat geamuri)
- sa lase un spatiu de ventilatie, a.i. peretele sa respire in continuare (baghetele se pun vertical)
- sa te scape de problema decorticarii peretelui si retencuirii plane cu mortar de ciment (ciment care nici nu mai lasa peretele sa respire).

Polistirenul e bine sa fie mai gros, minim 5 cm, 8-10 e si mai grozav.
Da, peste polistiren se pune plasa si se tencuieste (vezi topicul dedicat pentru polistiren ).

Sfatul de mai sus al lui rdragomir e foarte important, mai bine faci treaba in ordinea indicata de el. Incearca macar garnituri la usi si ferestre ca sa nu fie curent, chituirea geamurilor, cat mai mult fan sau paie in pod. Daca nu au deja, in afara ferestrelor  poti sa pui obloane care sa se inchida cat mai bine, iar in interiorul geamului am aflat ca e foarte utila folia cu bule (de ambalat) - se umezeste putin cu apa si sapun partea cu bule si se lipste direct pe geamul interior.

Edited by blimpyway, 10 September 2008 - 13:33.


#7
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 rdragomir, on Sep 10 2008, 09:25, said:

Din ce-s facuti peretii? Cat de grosi?
Nu cumva si geamurile au probleme? Pe acolo poa' sa sufle crivatu... De asemenea usa (usile) exterioare.
Izolatia tavanului fata de pod cum e (daca e...) Pe aici iar pierzi, mai mult decat prin pereti.

Eu zic s-o iei in ordinea asta: tavan, geamuri, usi si apoi mai vezi daca vrei sa plachezi cu polistiren cativa pereti.


Peretii-s din chirpici. Nu nu snt probleme de alta natura. (usi, geamuri, tavan). E vorba pur si simplu de izolatie. Cu alte cuvinte, chirpicii aia au nevoie de izolatie.

 blimpyway, on Sep 10 2008, 14:07, said:

o parere strict personala - cu polistirenul pe peretii de chirpici sunt doua probleme:
1. Peretele nu mai respira/transpira nici pe departe la fel de bine.
2. Nu stiu peretii tai cum sunt dar din ce am vazut casele din chirpici nu-i au tocmai drepti. Placa de polistiren "vrea" ceva cat mai drept pe care sa se aseze, a.i. sa minimizeze si consumul de adeziv cat si sa obtii un aspect corespunzator.

O rezolvare ar fi sa nu montezi polistirenul direct pe perete ci sa montezi inainte cu dibluri niste baghete de lemn pe perete, pe care sa prinzi polistirenul. Peste aceasta "astereala" sa lipesti polistirenul, lasand un gol intre perete si polistiren (aproximativ cat latimea baghetelor).

Rolul baghetelor ar fi deci:
- sa ofere un suport drept pentru polistiren Variatiile de nivel intre perete si baghete pot fi umplute cu spuma de poliuretan (pentru montat geamuri)
- sa lase un spatiu de ventilatie, a.i. peretele sa respire in continuare (baghetele se pun vertical)
- sa te scape de problema decorticarii peretelui si retencuirii plane cu mortar de ciment (ciment care nici nu mai lasa peretele sa respire).

Polistirenul e bine sa fie mai gros, minim 5 cm, 8-10 e si mai grozav.
Da, peste polistiren se pune plasa si se tencuieste (vezi topicul dedicat pentru polistiren ).

Sfatul de mai sus al lui rdragomir e foarte important, mai bine faci treaba in ordinea indicata de el. Incearca macar garnituri la usi si ferestre ca sa nu fie curent, chituirea geamurilor, cat mai mult fan sau paie in pod. Daca nu au deja, in afara ferestrelor  poti sa pui obloane care sa se inchida cat mai bine, iar in interiorul geamului am aflat ca e foarte utila folia cu bule (de ambalat) - se umezeste putin cu apa si sapun partea cu bule si se lipste direct pe geamul interior.


-----------
     Exact asta asteptam!
     Asa voi face, cu baghete, lasand un spatiu intre ele. Ii multumesc si lui ,,rdragomir'', desigur, insa usile sunt schimbate  (usi noi) si etansate cu spuma. Geamurile sunt duble, cu doua randuri de sticla, etanse. Vreau sa le schimb deoarece-s prea mici si nu intra prea multa lumina in casa. Asa se faceau pe vremuri. Pe de alta parte, voi fi obligat sa le schimb, deoarece grosimea peretelui se va modifica.
   Aceasta este solutia care se preteaza cel mai bine in cazul meu. Peretii sunt drepti, chirpicii solizi, abia intra un cui in ei [au fost facuti(calcati) cu boii!]. Cred totusi ca voi razui tencuiala aia de lut pana la chirpic. Deoarece nu mai ramane dupa executarea lucrarii spatiu de circulat prin cerdac, lucru foarte util.
    Spunea mai sus ,,adi_master'' sa tencuiesc prima data chirpicii. In varianta asta, acestia mai ''respira''?
    Deci:
     - Ras (decorticat, cum spuneati) lutul de pe chirpici
     - pus baghete (astea se prind in cuie?) de cca 1 cum, din lipsa de spatiu ulterior in cerdac
     - pus polistiren
     - peste polistiren plasa si tencuit.
        Cam asta ar fi nu?  Multumesc  foarte mult, deja am in cap ,,planul''.


 adi_master, on Sep 9 2008, 22:52, said:

Va trebuii sa dai jos vechea tencuiala,plasa de rapiț,tencuiala pe baza de ciment,polistiren expandat de min 50mm,plasa de fibra,finisajul la alegere.
  -----------
     Toate bune si frumoase, cred ca e o solutie viabila. Insa intreb si eu, profanul: Daca razuiesc chirpicii de lutul ala si ajung la ei, nu pot folosi doar o metoda oarecare de fixare a polistirenului pe ei? Fara tencuiala adica. Ma gandesc la respiratia peretilor.

#8
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Ai 2 obtiuni la care sa adere adezivul pt polistiren:
1)tencuiala
2)OSB 3
La a 2 a varianta foloseste sfatul lui blimpyway,pe sipci de lemn.

#9
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
Tavanul? ce izolatie ai la tavan?

Eu zic sa nu-ti faci prea multe probleme daca mai respira chirpicu', pt ca oricum nu mai respira pe sub polistiren. Daca ar respira, oricum nu ar fi de bine, pt ca ar anula efectul izolatiei. Eu zic sa cauti sa lipesti polistirenul cat mai bine, sa nu cumva sa patrunda aerul pana la chirpic. Deci, parerea mea, cauta sa nu ai goluri intre zid si polistiren. In ceea ce priveste respiratia, asta e suficienta sa existe la interior (deci nu da cu lavabile!) pentru ca schimburile de aer (aerisirea) nu se realizeaza in nici un caz prin pereti.

Fa niste teste: vezi cat de bine sta lipit lutul pe chirpic. Daca te chinui sa-l dai jos mai bine renunti. Vezi apoi cat de bine se lipeste adezivul de lut sau chirpici. S-ar putea sa ai surprize placute. Eu personal am tencuit pereti din lut cam cu orice (tencuieli de var, var-ciment, ipsos, doar cu ciment simplu n-am incercat).

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
aici nu sunt de acord, micul golul de aer in sine nu scade ci se adauga la izolatie. Oricum polistirenul va fi izolantul "dominant" a.i. peretele va fi mai aproape de temperatura de la interior decat cea de exterior.
Daca totusi se intrunesc conditii de condens acesta se va petrece pe partea mai rece a spatiului acela gol (pe polistiren) si va afecta foarte putin peretele. Daca polistirenul si peretele sunt in contact umezeala va fi supta inapoi in peretele de chirpici.
Termenul "respiratie" la pereti este impropriu se refera mai mult la capacitatea de a absorbi si elibera vaporii de apa cat si faptul ca-i lasa sa treaca. Deci "respiratia" nu inseamna pierderea efectului izolator.
Niste gauri de ventilatie/scurgere se pot face in partea de jos a peretelui si se pot dimensiona a.i. sa nu afecteze semnificativ gradul de izolatie.

Edited by blimpyway, 11 September 2008 - 23:20.


#11
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 rdragomir, on Sep 11 2008, 13:51, said:

Tavanul? ce izolatie ai la tavan?

Eu zic sa nu-ti faci prea multe probleme daca mai respira chirpicu', pt ca oricum nu mai respira pe sub polistiren. Daca ar respira, oricum nu ar fi de bine, pt ca ar anula efectul izolatiei. Eu zic sa cauti sa lipesti polistirenul cat mai bine, sa nu cumva sa patrunda aerul pana la chirpic. Deci, parerea mea, cauta sa nu ai goluri intre zid si polistiren. In ceea ce priveste respiratia, asta e suficienta sa existe la interior (deci nu da cu lavabile!) pentru ca schimburile de aer (aerisirea) nu se realizeaza in nici un caz prin pereti.

Fa niste teste: vezi cat de bine sta lipit lutul pe chirpic. Daca te chinui sa-l dai jos mai bine renunti. Vezi apoi cat de bine se lipeste adezivul de lut sau chirpici. S-ar putea sa ai surprize placute. Eu personal am tencuit pereti din lut cam cu orice (tencuieli de var, var-ciment, ipsos, doar cu ciment simplu n-am incercat).


-----------
    Tavanul este din scandura normala (cca 1,5-2 cm) acoperit  (uns) in pod tot cu lut. Camera este etansa.   La interior, de asemenea, peretii-s unsi cu lut si dati cu var normal, nu lavabil. Nu ma ating de peretii interiori. Cei doi pereti pe care vreau sa-i izolez exterior sunt trainici, drepti, casa este mare, spatioasa, nu un bordei urat. Un perete are cam 10 m lungime, celalalt cam 7m, inaltime cam 2,5.  N-am masurat exact, dar au impreuna cca 40 mp suprafata (pe care vreau s-o izolez). Datorita acelui cerdac (pridvor) n-au fost afectati de intemperii.
  Chiar astazi o sa incerc sa dau jos lutul ala pe-o mica portiune, sa-i verific trainicia si gradul de aderenta la chirpici.
  Chestia este ca...acum e ca-n bancul ala cu rabinul: Amandoi aveti dreptate:-) Ma refer la blimpyway.  S-a nascut o dilema: cu strat de aer izolator  la mijloc sau fara? Amandoi aveti argumente stabile  pentru mine, profanul.


 blimpyway, on Sep 11 2008, 23:51, said:

aici nu sunt de acord, micul golul de aer in sine nu scade ci se adauga la izolatie. Oricum polistirenul va fi izolantul "dominant" a.i. peretele va fi mai aproape de temperatura de la interior decat cea de exterior.
Daca totusi se intrunesc conditii de condens acesta se va petrece pe partea mai rece a spatiului acela gol (pe polistiren) si va afecta foarte putin peretele. Daca polistirenul si peretele sunt in contact umezeala va fi supta inapoi in peretele de chirpici.
Termenul "respiratie" la pereti este impropriu se refera mai mult la capacitatea de a absorbi si elibera vaporii de apa cat si faptul ca-i lasa sa treaca. Deci "respiratia" nu inseamna pierderea efectului izolator.
Niste gauri de ventilatie/scurgere se pot face in partea de jos a peretelui si se pot dimensiona a.i. sa nu afecteze semnificativ gradul de izolatie.

----------
  
    Tavanul este din scandura normala (cca 1,5-2 cm) acoperit  (uns) in pod tot cu lut. Camera este etansa.   La interior, de asemenea, peretii-s unsi cu lut si dati cu var normal, nu lavabil. Nu ma ating de peretii interiori. Cei doi pereti pe care vreau sa-i izolez exterior sunt trainici, drepti, casa este mare, spatioasa, nu un bordei urat. Un perete are cam 10 m lungime, celalalt cam 7m, inaltime cam 2,5.  N-am masurat exact, dar au impreuna cca 40 mp suprafata (pe care vreau s-o izolez). Datorita acelui cerdac (pridvor) n-au fost afectati de intemperii.
  Chiar astazi o sa incerc sa dau jos lutul ala pe-o mica portiune, sa-i verific trainicia si gradul de aderenta la chirpici.
  Chestia este ca...acum e ca-n bancul ala cu rabinul: Amandoi aveti dreptate:-) Ma refer la rdragomir.   S-a nascut o dilema: cu strat de aer izolator  la mijloc sau fara? Amandoi aveti argumente stabile  pentru mine, profanul.

#12
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 Topp, on Sep 12 2008, 10:25, said:

Tavanul este din scandura normala (cca 1,5-2 cm) acoperit  (uns) in pod tot cu lut. Camera este etansa.
Zic si eu ca si cei de mai sus, daca podul e aerisit asta insemna ca iarna e f. frig in pod, iar cei 2cm de scandura lipiti cu lut nu sint un termo-izolator suficient.

#13
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
De asta ma temeam eu. Gandeste-te ca tavanul e tot un perete catre exterior, si e muuuult mai subtire decat ceilalti pereti! Deobicei tavanul se izoleaza mai bine decat peretii.

#14
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Pe vremuri fumul era lasat toata iarna sa iasa direct in pod. Asta ca sa se afume slaninile si carnatii :D
Asa se mai incalzea in pod, iar stratul gros de malai cu panusi pe el erau o izolatie in plus.
Acum nu cred ca folosesc multi podul, de asta s-a si raspandit mansarda. :)

#15
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 rdragomir, on Sep 12 2008, 12:53, said:

De asta ma temeam eu. Gandeste-te ca tavanul e tot un perete catre exterior, si e muuuult mai subtire decat ceilalti pereti! Deobicei tavanul se izoleaza mai bine decat peretii.
-----------
  Da, cum zice si Morosanul, podul este aerisit. A fost ,,proiectat' exact asa, pentru a fi util si pentru afumaturi. Exista si doua lucarne. Insa podul nu se mai foloseste demult in acest scop. Insa, pe camera de locuit, in fiecare toamna batranii ,,depoziteaza'' grau. Cam 10 cm stratul.  Ok, daca si tavanul trebuie izolat, cu ce se face asta ?  Cu polistiren nu merge, deoarece se circula prin pod.


 Morosanul, on Sep 12 2008, 13:26, said:

Pe vremuri fumul era lasat toata iarna sa iasa direct in pod. Asta ca sa se afume slaninile si carnatii :D
Asa se mai incalzea in pod, iar stratul gros de malai cu panusi pe el erau o izolatie in plus.
Acum nu cred ca folosesc multi podul, de asta s-a si raspandit mansarda. :)
---------
Exact. Acoperisul are si doua lucarne pentru fum. Insa nu mai sunt folosite de multi ani. Podul e aerisit. Dar, toamna, batranii pun un strat de cca 10 cm de grau in pod.  In alta ordine de idei, in pod, peste scandura si stratul de lut, ce ar mai trebui pus pentru o izolatie termica mai buna?


 rdragomir, on Sep 11 2008, 12:51, said:

Tavanul? ce izolatie ai la tavan?

Eu zic sa nu-ti faci prea multe probleme daca mai respira chirpicu', pt ca oricum nu mai respira pe sub polistiren. Daca ar respira, oricum nu ar fi de bine, pt ca ar anula efectul izolatiei. Eu zic sa cauti sa lipesti polistirenul cat mai bine, sa nu cumva sa patrunda aerul pana la chirpic. Deci, parerea mea, cauta sa nu ai goluri intre zid si polistiren. In ceea ce priveste respiratia, asta e suficienta sa existe la interior (deci nu da cu lavabile!) pentru ca schimburile de aer (aerisirea) nu se realizeaza in nici un caz prin pereti.

Fa niste teste: vezi cat de bine sta lipit lutul pe chirpic. Daca te chinui sa-l dai jos mai bine renunti. Vezi apoi cat de bine se lipeste adezivul de lut sau chirpici. S-ar putea sa ai surprize placute. Eu personal am tencuit pereti din lut cam cu orice (tencuieli de var, var-ciment, ipsos, doar cu ciment simplu n-am incercat).
------------
   Astazi am testat ,,tencuiala' aia din lut de pe peretii exteriori. Am dat cu ciocanul in ea, langa un geam, pe o portiune de cca juma' de matru patrat. Cade greu, are cam 2 cm grosime, nu suna a gol. Ceea ce denota ca e bine. Cred ca  n-are rost s-o dau jos, nu? Pun polistirenul direct pe ea, cu sau fara sipci din lemn.

#16
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Tencuiala (lipeala) de lut de pe casa si eu zic ca nu merita data jos daca e sanatoasa, pentru ca de atita vreme a intrat bine in toate golurile dintre chirpici si s-a integrat in structura.

Eu as izola tavanul cu vata minerala, min 5 cm grosime.
Acum depinde cum sint grinzile, daca sint de la scanduri in jos, cum e de obicei la casele vechi, poti sa pui vata dedesupt de tavan si sub ea un lambriu mai gros (2-2,5cm) nut-feder prins de grizi. Toata grosimea nu ar trebui sa depaseasca grosimea grinzilor. Deci izolatie ca la o mansarda.

Te mai sfatuiesc sa inchizi cu geam cele mai mari "gauri" ale podului: - sa fie transparent, sa ai lumina, - si sa se poata deschide vara - toamna pentru a se zvanta graul.

Si... spor la treaba :cheers:

#17
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Si eu zic sa-ncepi cu podul. Daca nu-ti e la indemana sa-l umpli cu fan sau paie (si sa duci graul in alta parte) fa-i izolatie sub planseu sau deasupra.
De curiozitate, 10 cm de grau e strat in tot podul? Cate tone sunt acolo?

#18
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 blimpyway, on Sep 15 2008, 01:21, said:

Si eu zic sa-ncepi cu podul. Daca nu-ti e la indemana sa-l umpli cu fan sau paie (si sa duci graul in alta parte) fa-i izolatie sub planseu sau deasupra.
De curiozitate, 10 cm de grau e strat in tot podul? Cate tone sunt acolo?
-----------------
  Nu, numai deasupra camerei de locuit.
Ok, m-am edificat acum. In urma acestor sfaturi mi-am conturat planul de lucru. Voi izola si podul. Multumesc tuturor celor care mi-au acordat din timpul lor liber. Sfaturile chiar imi sunt utile. Numai bine tuturor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate