Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum se izoleaza exterior peretii din chirpici?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Succes.

Din cate stiu e o treaba destul de inedita ce incerci sa faci si e nevoie de ceva curaj.
Poate ne dai detalii ce solutie ai ales (ca este o problema care multi sarmani cu case de chirpici o au), si  reusesti si  niste poze cu procesul dar mai ales sa ne spui la iarna care-s rezultatele.

Daca te decizi sa pui pe sipci eu le-as pune vertical, fara a da jos tencuiala existenta. Pentru fixarea sipcilor de perete as folosi holtsuruburi (negre fosfatate pt rigips?) + spuma poliuretanica in dara subtire, nu cuie. As propune si un sistem de fixare prindere a placilor de polistiren de sipci tot cu spuma din asta, daca te intereseaza vorbim pe PM. Poti testa cu cateva placi, in 24 de ore se intareste si-ti dai seama ce a iesit.

#20
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postblimpyway, on Sep 16 2008, 17:06, said:

Succes.

Din cate stiu e o treaba destul de inedita ce incerci sa faci si e nevoie de ceva curaj.
Poate ne dai detalii ce solutie ai ales (ca este o problema care multi sarmani cu case de chirpici o au), si  reusesti si  niste poze cu procesul dar mai ales sa ne spui la iarna care-s rezultatele.

Daca te decizi sa pui pe sipci eu le-as pune vertical, fara a da jos tencuiala existenta. Pentru fixarea sipcilor de perete as folosi holtsuruburi (negre fosfatate pt rigips?) + spuma poliuretanica in dara subtire, nu cuie. As propune si un sistem de fixare prindere a placilor de polistiren de sipci tot cu spuma din asta, daca te intereseaza vorbim pe PM. Poti testa cu cateva placi, in 24 de ore se intareste si-ti dai seama ce a iesit.

-------------------

       Lucrarea o voi face in perioada 1-15 oct., deoarece atunci am concediu. Voi reveni cu poze si detalii dupa aceasta data.

#21
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTopp, on Sep 17 2008, 17:49, said:

-------------------

       Lucrarea o voi face in perioada 1-15 oct., deoarece atunci am concediu. Voi reveni cu poze si detalii dupa aceasta data.

-------------------

        Revenind la topic, am unele nelamuriri pe care poate e mai bine sa le vada toata lumea, poate se mai inspira cineva.
  Deci, dupa ce am mai citit cate ceva, nefiind de meserie,  s-a conturat urmatorul plan:
          - Voi folosi placi de 5 cm grosime, nu se poate mai mult in cazul meu, si-asa se trece greu prin cerdacul (pridvorul) ala. Cred ca voi pune placile  folosind sipci din lemn. Aceasta solutie ma scuteste de a mai cumpara adeziv si este mai rapida. Sipcile ma gandeam sa le prind in cuie lungi. Un fel de piroane. In cazul holtz-urilor, cat de mare poate fi eficienta acelui filet in chirpic?
           -Posibil sa pun sipci si la mijlocul placilor de polistiren, asta ca sa pot pune dibluri. Mai cred ca orientarea sipcilor  (orizontal-vertical) nu e chiar importanta in cazul meu, deoarece la distante relativ mici de capetele peretilor vin geamuri (noi). Placile puse cu latura lunga paralela cu solul.
          - Peretii (daca nu dau acea tencuiala de lut jos), sunt drepti. Deci, in faza asta, a montarii sipcilor, nu stiu daca mai este nevoie de spuma.  Sipca vine  f bine pe perete, din orice directie as pune-o.
         - Intre placi si in cateva puncte, adeziv pentru polistiren
         - Dupa 12 ore, se monteaza diblurile, de 15 sau 18 cm (datorita peretelui din chirpici)
         - Se aplica pe placi primul start de adeziv pentru inglobarea plasei de armare, cu ajutorul unei gletiere cu dinti de 1,5 cm
         - Peste plasa de armare, inca un start de adeziv, pentru egalizarea si uniformizarea suprafetei
         - Dupa 5-6 zile se aplica un strat de primer pentru tencuiala, de culoarea stratului final
         - Dupa 24 ore se aplica stratul final, decorativ (tencuiala sintetica decorativa structurata, tencuiala pe baza de granule de cuart, etc, de granulatie 1,5 - 2,5 mm)
            Suna cam pretentios, insa voi incerca sa ma apropii de plan. In pod placi de vata minerala  de 5 cm. In iarna asta ramane asa si mai vad la anul, ca mai am si alte treburi in concediu.  :arigato:

#22
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Topp,

Cateva principale motive pentru folosirea sipcilor ar fi:
1. aerisire in spatele polistirenului
2. sa ofere atat o fixare f. buna atat de perete cat si de polistiren
3. sa compenseze neuniformitatile peretelui.

In cazul tau inteleg ca (3.)  nu e necesar, peretele tau fiind drept.

Celelalte doua motive:
1. Aerisire - pentru o aerisire buna e nevoie ca sipcile sa fie montate vertical, formand "tuburi" de lungime egala cu inaltimea peretelui, de sus pana jos. Jos sa fie lasata o gaura foarte mica, care sa permita:
- o foarte lenta primenire a aerului dintre polistiren si perete
- o egalizare a presiunii din spatiul din spatele polistirenului cu aerul atmosferic (altfel oscilatiile diurne de temperatura pot crea tensiuni suplimentare in adeziv si dibluri)
- daca se intampla sa condenseze apa pe suprafata interioara a polistirenului, aceste picaturi au o cale de scurgere.

2. fixarea buna de perete - nu stim de fapt cat de bine se fixeaza adezivii de polistiren pe un perete de chirpici si ce se intampla in timp. Ideea era ca sipcile sa fie prinse printr-o metoda "garantata" de perete si prin alta metoda "garantata"  lipirea polistirenului de  sipci. Daca sipcile nu-s bine prinse de perete mai bine nu le mai folosi, ramai la prinderea directa a placilor pe perete.

------------------------------
Avand in vedere ca te afli intr-o zona experimentala, poate ar fi bine ca la inceput sa testezi ce vrei sa faci - prinde o sipca cu suruburi, alta cu cuie, testeaza diblurile si adezivii pe portiuni mici, dupa ce vezi cum tin peste o saptamana-doua (ideal ar fi fost un an) alegi o metoda sau alta.
Poti incearca sa simulezi efectul umezirii peretelui din cauza condensului, turnand repetat apa in crapatura dintre polistiren si perete si lasand sa "se moaie". Riscul sa se intample asa ceva nu e foarte mare, mai ales daca baia si bucataria sunt f. bine aerisite.

Edited by blimpyway, 20 September 2008 - 10:13.


#23
corneliu33

corneliu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2005

View PostTopp, on Sep 9 2008, 19:17, said:

Bunicii mei inca locuiesc intr-o casa din chirpici, la tzara. Casa e veche, dar e mare si zdravana, fara probleme de rezistenta. Vara e racoare inauntru, o desfatare sa te odihnesti, insa iarna... frig tare. Desi batranii fac mereu foc iarna,  peretii se racesc imediat si-n casa e frig. Mi-am propus sa-i ajut  si sa izolez peretii exteriori cu polistiren. Ocazie cu care voi schimba si geamurile, ca-s cam mititele.
      Bineinteles, peretii vor deveni ceva mai grosi dupa. Nu pot folosi polistiren prea gros, deoarece casa are cerdac (pridvor) care si-asa este ingust si cu greu s-ar mai putea circula prin acest pridvor.
   Ok,
  - Ce materiale-mi trebuie? Suprafata e de cca 40 mp ( pt. 2 pereti), ceilati doi vor fi refacuti din BCA, fiind spre Nord. Acestia nu au legatura cu camerele de locuit din fatza pe care vreau sa le izolez.
  - Cum se procedeaza?
  - E bine cu polistiren de 3 cm grosime? Se pune peste el vre-o plasa ceva?
  - Alte detalii
            Multumesc aprioric celor care-mi vor raspunde.

Imi pare rau ca nu am vazut postul mai devreme. La o casa perfect identica eu am facut asa: peste zidaria existenta am pus carton astfaltat prins in cuie, vata izolatoare si apoi cherestea grundita si lacuita. Arata ca o cabana acum. Am ales solutia asta pentru ca un mester local mi-a spus ca peste chirpici nu poti sa pui nimic ce are de-a face cu cimentul (inclusiv tencuiala peste polistiren) ca se umezesc peretii si mucegaieste structura de lemn.
Poate ne spui cum a iesit pana la urma si cum se comporta casa dupa izolare.

#24
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cimentul nu umezeste, doar blocheaza vaporii sa iasa in afara, umezeala se strange cu timpul acolo, la contactul dintre ciment si perete. Cartonul asfaltat nu cred ca este mai permeabil, ba din contra. Dar daca la tine a mers, atunci probabil ca e ok  - probabil peretele de chirpici poate absorbi suficient de multa umezeala incat sa acumuleze un sezon intreg si sa elibereze inapoi in interior in sezonul urmator.
Astea sunt doar principii, pana la urma depinde mult de clima, cum se face aerisirea la casa, cati oameni locuiesc, samd. Cum ai verificat ca nu ai umezeala intre cartonul asfaltat si perete?

#25
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
am si eu o casa de chirpici si o renovey dupa modelul :
plasa rabitz, tencuiala, polistiren, tencuiala nobila decorativa la exterior
rigips la interior
nu inteleg de unde sa vina umiditatea la exterior iar din interior nu poate fi asa mare daca se aeriseste si este cald in casa
socrul meu are casa de bca si a avut probleme cu mucegaiul si umidit pana a pus calorifere suficiente si a iyolat cu polistiren casa

#26
corneliu33

corneliu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2005

View Postblimpyway, on 11th May 2009, 10:47, said:

cimentul nu umezeste, doar blocheaza vaporii sa iasa in afara, umezeala se strange cu timpul acolo, la contactul dintre ciment si perete. Cartonul asfaltat nu cred ca este mai permeabil, ba din contra. Dar daca la tine a mers, atunci probabil ca e ok  - probabil peretele de chirpici poate absorbi suficient de multa umezeala incat sa acumuleze un sezon intreg si sa elibereze inapoi in interior in sezonul urmator.
Astea sunt doar principii, pana la urma depinde mult de clima, cum se face aerisirea la casa, cati oameni locuiesc, samd. Cum ai verificat ca nu ai umezeala intre cartonul asfaltat si perete?
cred ca ai dreptate. am folosit cartonul asfaltat tot la indicatia mesterului local (care face asta de cand e el acolo). toti locuitorii din zona folosesc cartonul asfaltat. acum au inceput sa intre materialele mai noi - la renovari si la case noi. va fi interesant in timp cum se comporta cele mai vechi.
nu am cum sa verific gradul de umezeala intre carton si perete. oricum, exista un spatiu liber acolo din cauza unor stinghiute de lemn puse diagonal pe perete si in general tot ansamblul este cat se poate de "aerisit". poti sa-ti spun insa ca de doi ani peretii interiori nu au avut nici o urma de umezeala. casa este nelocuita cu exceptia verii. aerisirea se face natural, printr-un cos care are deschiderea libera in casa + prin pod care are o fereastra mica fara geam. la o casa de cca 60 ani se comporta excelent.
succes tuturor

Edited by corneliu33, 02 June 2009 - 07:11.


#27
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
o placare pe interior cu vata minerala pe rigle lemn, bariera de vapori din carton bitumat si gipscarton/cherestea/samd, nu te-ar coafa mai bine? in felul acesta nu mai ingustezi pridvorul :P

#28
ROBERTO

ROBERTO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.11.2005
daca tot a venit vorba si de folia cu bule de aer (inteleg ca exista si de 1 cm grosime),
zic si eu ca un necunoscator, cum ar fi daca s-ar pune pe exterior aceasta folie (eventual doua straturi); temporar,pentru perioade reci poate ar incalzi de la soare (ca un mare panou solar), ar trece radiatia "calda" - infrarosii- si ar incalzi peretii    (???) :)    poate ar fi cea mai rapida si mai ieftina solutie de incalzire .

inca o intrebare:

pentru o "cabanuta" (e de fapt o magazie la care am un acoperis in doua "ape" , perete doar din scandura de 2cm !) ar merge oare izolata pe exterior cu chirpici ? (sau un amestec de argila,nisip,paie sau rumegus ,var,apa ) ?

#29
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Chestia cu chirpici peste magazia de scanduri parca am mai vazut-o azi pe alt forum...
Vezi aici http://forum.softped...howtopic=442941 o varianta de chirpici care are si calitati termoizolante. Dar nu cred ca merge "lipita" de peretele de scandura ci are nevoie de propria fundatie. Pentru a izola o structura de scandura iti trebuie ceva usor, de ex. inca un perete (sau grilaj) de sipci tencuite la 20cm mai in afara si golul ala umplut cu celuloza, paie, talaj, perlit, lana, vata minerala sau pleava de orez daca vrei sa respire.

Daca te aranjeaza acoperirea cu placi de polistiren le pui direct pe scanduri si tencuiesti, e ceva mai simplu ca manopera, nu stiu ca pret, probabil tot pe acolo sau putin mai ieftin.

PS pentru incalzire solara mai sunt subiecte deschise pe casa verde. Pe scurt, pentru incalzirea solara ieftina si eficienta a spatiului te poti inspira aici http://www.builditso...ing.htm#Passive . Putem discuta si metode de stocare a caldurii solare / sobei peste noapte pana dimineata, da nu aici ca-i offtopic.

Edited by blimpyway, 24 April 2010 - 22:44.


#30
chivuiuliann

chivuiuliann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2011
La casele din lut peretii se umezesc usor, retin umezeala usor din aer si din sol. Daca imbraci (izolezi) peretii, sunt sanse mari sa apara mucegai pe sub celuloza. Partea proasta este ca nu  iti dai seama de la inceput ca a aparut mucegaiul. Se descopera acest lucru cand mirosul devine insuportabil si peretele este bolnav si afectat atat de rau incat trebuie daramat.

#31
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu pune polistiren peste chirpici.

foloseste vata de exterior (exista de 6cm grosime cam 24 lei/mp)impreuna cu o tencuiala/ lavabila de exterior permeabila la vapori.
si lipeste vata de lut cu spuma speciala si nu mai ai nevoie de sipci etc.

Edited by msn2, 24 August 2016 - 14:41.


#32
danielmogos

danielmogos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.04.2018
Threadul e vechi, dar in caz ca o sa ajute pe cineva, asta e ceea ce am decis la o casa de chirpici.

Ceea ce vreau sa realizez is 3 lucruri: bariera impotriva vaporilor, consolidare si izolatie termica.

Pentru bariera impotriva vaporilor o sa lipesc cu acrilic sau cu un alt adeziv bun, covor pvc peste tot, sa fie perfect etans.
Chestia asta o fac pentru bariera impotriva vaporilor, dar si pentru ca apa sa se scurga in caz ca totusi se formeaza condens.
Dupa ce am etansat, pun cativa capriori verticali si cativa orizontali sus si jos, ca sa sustina tavanul. Capriori orizontali de jos ii prind in cimentul fundatiei . Apoi construiesc niste panouri sandwich facute din OSB. polistiren si lemn, panourile sandwich le fixez de capriori, nu dau nicio gaura in perete. Panourile sandwich trebuie sa stea cat mai lipite de perete din doua motive: Sa mentina integritatea lutului si sa tina pvc-ul pe loc.
Dupa ce am pus toate panourile, pun un alt covor pvc, asta atat pentru design(sa acopere OSB-ul), insa si pentru alta bariera impotriva vaporilor. Perfect etans si asta.
Condensul si deci mucegaiul se face atunci cand intre doua medii este o temperatura mare, nu este o chestie specifica chirpicilor. La chirpici este adevarat ca problema este mai pronuntata din cauza porozitatii, insa si lemnul are cam aceeasi porozitate, deci si lemnul are aceeasi problema. Lemnul se trateaza, la fel se poate face si cu peretii din chirpici. Sunt unele substante care atunci cand se usuca capata proprietati ca ale plasticului. Daca vreti sa nu va complicati cu covorul pvc, se pot folosi pentru a crea o bariera impotriva vaporilor.

Dupa ce am terminat peretii, pentru parchet o sa montez niste sipci intre capriori si o sa le fixez cu coltare de 90 de grade. Cu asta am realizat niste camarute unde pot sa pun polistiren, insa suporta si greutatea placii OSB pe care o pun ca si parchet. Placile OSB le acoper apoi tot cu covor pvc.

Pentru tavan, fac acelasi lucru ca pentru parchet, adica pun sipci intre capriori, polistiren in camerele obtinute, si apoi placi OSB foarte subtiri(sa nu imi cada in cap intr-o zi). Apoi pun covor pvc.

Cimentul sau orice material pe baza de ciment este exclus, asta pentru ca atunci cand se formeaza condens, transmite umiditatea mai departe la perete.

Pentru incalzire as folosi aer conditionat pentru ca dezumidifica in acelasi timp.

Cam astea is lucrurile la care m-am gandit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate