Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Astra Sedan vs VW Jetta vs Toyota Corolla ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mario_cj76

mario_cj76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2008
Vreau parerile voastre ce ati alege din cele 3 variante Astra Sedan, VW Jetta, Toyota Corolla? Vreau o masina noua si nu stiu ce sa aleg din cele 3, pt ca la fiecare imi place ceva.  :scratchchin:  Astept parerile voastre ce ati alege si de ce (calitate, fiabilitate, design, pret, .....) sau daca aveti alte variante la un pret in jur de 17.000 E ....... Mersi !

#2
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
jetta. Pret de revanzare mai bun.

#3
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
honda civic sedan 1.8 140cp =17300e

jetta in banii astia va avea un motor mic si dotari putine,la fel si corolla

alte variante Mazda 3 sedane,mitsu lancer

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 mario_cj76, on Feb 3 2008, 23:44, said:

Astept parerile voastre

nici una. toate sunt FUBU.
adica facute in tari bananiero-emergente pentru tari bananiero-emergente.

si mai sunt si scumpe pe deasupra.

#5
duhnezeu

duhnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.06.2005

 undercoverbrother, on Feb 4 2008, 08:21, said:

nici una. toate sunt FUBU.
adica facute in tari bananiero-emergente pentru tari bananiero-emergente.

si mai sunt si scumpe pe deasupra.

LOOOOOOOOOOOL. Aici ai fost tare. Poate tie iti plac bananele, dar nu trebuie sa ne spui si noua. Cand mi-a venit Corolla mea, in decembrie, scria peste tot, inclusiv in acte, etc. Japonia. Deci fii mai ponderat in prostiile pe care le spui.

Edited by duhnezeu, 04 February 2008 - 12:04.


#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
sunteti pe forum mai baieti, nu va mai luati de oameni la prima abatere. combateti ideile nu persoana.
ce te-ai basicat asa? die-hard-ule!!! :)) e bine?
informatia nu era total neadevarata.
primele stiam si eu ca au fost aduse sigur din japonia. daca inca sunt japoneze, foarte bine. tot o prezenta stearsa raman.
oricum, hatch-ul e facut in podisul anatoliei de tuciurii cu 4 clase si calificare la locul de munca.

Edited by undercoverbrother, 04 February 2008 - 12:41.


#7
mario_cj76

mario_cj76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2008

 ionut_ionut, on Feb 4 2008, 07:33, said:

honda civic sedan 1.8 140cp =17300e

jetta in banii astia va avea un motor mic si dotari putine,la fel si corolla

alte variante Mazda 3 sedane,mitsu lancer

Am cam eliminat varianta Corolla din cauza spatiului interior mai redus, mai ales in spate stai destul de nasol si nu prea ma atrag masinile asiatice.

Am ramas la Astra Sedan si Jetta, pt ca totusi vreau o marca care ulterior o poti revinde mai bine si care are un aspect mai business.
In 16000 Euro pt Astra si 16500 Jetta am aceleasi dotari, doar un plus de 13 CP pt Astra. Ca dotari fiecare are peste 100 CP, Climatronic, ABS, ESP, Geamuri electrice, Computer de bord, Proiectoare ceata, Oglinzi electrice, Airbag frontal si lateral, Cotiera centrala, CD player si poate pun si un Cruise Control, restul nu prea conteaza.

La exterior amandoua imi plac la fel. Poate dupa un test drive cu fiecare ma hotarasc mai bine.
Asta Sedan are un plus la cai putere si dupa mine un desing interior mai atragator decat Jetta.
Jetta in schimb pare o masina mai business, mai selecta, totusi e un VW.

Ce ati alege intre cele doua? Astra Sedan sau Jetta si o parere simpla? Nu ma mai intereseaza alte variante.

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce urmaresti la masina(motorizare,dotari cat mai multe etc)? motorizarile de mai sus sunt diesel?

#9
duhnezeu

duhnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.06.2005

 undercoverbrother, on Feb 4 2008, 12:39, said:

sunteti pe forum mai baieti, nu va mai luati de oameni la prima abatere. combateti ideile nu persoana.
ce te-ai basicat asa? die-hard-ule!!! :)) e bine?
informatia nu era total neadevarata.
primele stiam si eu ca au fost aduse sigur din japonia. daca inca sunt japoneze, foarte bine. tot o prezenta stearsa raman.
oricum, hatch-ul e facut in podisul anatoliei de tuciurii cu 4 clase si calificare la locul de munca.

Omu a intrebat de Corolla nu de Auris.

#10
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Din cate inteleg eu, la Jetta te gandesti la motorizarea 1,6 MPI? Daca da, atunci ia-ti Astra.
Sfatul meu este sa-ti iei Jetta, dar cu o motorizare FSI. Daca nu ai bani de motorul asta, atunci ia-ti Astra cu motorul twinport.

#11
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 mario_cj76, on Feb 4 2008, 16:18, said:

Am cam eliminat varianta Corolla din cauza spatiului interior mai redus, mai ales in spate stai destul de nasol si nu prea ma atrag masinile asiatice.

Am ramas la Astra Sedan si Jetta, pt ca totusi vreau o marca care ulterior o poti revinde mai bine si care are un aspect mai business.
In 16000 Euro pt Astra si 16500 Jetta am aceleasi dotari, doar un plus de 13 CP pt Astra. Ca dotari fiecare are peste 100 CP, Climatronic, ABS, ESP, Geamuri electrice, Computer de bord, Proiectoare ceata, Oglinzi electrice, Airbag frontal si lateral, Cotiera centrala, CD player si poate pun si un Cruise Control, restul nu prea conteaza.

La exterior amandoua imi plac la fel. Poate dupa un test drive cu fiecare ma hotarasc mai bine.
Asta Sedan are un plus la cai putere si dupa mine un desing interior mai atragator decat Jetta.
Jetta in schimb pare o masina mai business, mai selecta, totusi e un VW.

Ce ati alege intre cele doua? Astra Sedan sau Jetta si o parere simpla? Nu ma mai intereseaza alte variante.

de vandut se vand f bine si japonezele

oricum ca si val de revanzare atat vw cat si Opel au ramas un mit

o jeeta cu 102cp si cu dotarile mai sus mentionate de tine e 17900e DDP,in banii astia iti iese un mitsu lancer full,mazda 3 sedane full,ca sa nu mai vb ca deja pretul se apropie de o Honda acoord,mazda 6,ford mondeo,C5 (masini cu o clasa ami sus)

LE strict dintre cele 2 astra,in banii astia iti iese una pe motorina
jetta cu 102cp va fi cam lenesa si va papa cam mult

Edited by ionutMembruAnonimut, 04 February 2008 - 17:46.


#12
mario_cj76

mario_cj76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2008

 romaximusro, on Feb 4 2008, 16:34, said:

ce urmaresti la masina(motorizare,dotari cat mai multe etc)? motorizarile de mai sus sunt diesel?

Motor 1.6 benzina. La 1000 km/luna cat fac de obicei, nu se merita diferenta pt diesel.

#13
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007

 batman, on Feb 4 2008, 16:37, said:

Din cate inteleg eu, la Jetta te gandesti la motorizarea 1,6 MPI? Daca da, atunci ia-ti Astra.
Sfatul meu este sa-ti iei Jetta, dar cu o motorizare FSI. Daca nu ai bani de motorul asta, atunci ia-ti Astra cu motorul twinport.

FSI-ul nu se mai aduce la noi si am impresia ca si in vest e pe lichidare de stoc. 1.6 MPI e nefericit pt Jetta, e in 8v, e de pe la mijlocul anilor 90 si e si extrem de gurmand. Incearca un 1.4 TSI 122 cai. Apropo nici motorul de 115 cai de la Astra nu e mai breaz, dar macar consuma o idee mai putin. Insa e facut de isuzu.

Alte variante pt initiatorul topicului: Focus sedan, Mazda 3 sedan, 2 masini care personal mi se par si la design peste Jetta sau Astra. Sau daca vrei motorizare mai buna, insa dotari de low end de clasa compacta, civic sedan, e vreo 17300E, 1.8 140 cai. Toate astea 3 masini sunt superioare Astrei la tinuta de drum si la cutie de viteze si in general cam la orice, mai putin pretul in cazul civic-ului care e destul de scump la aceleasi dotari cu concurenta, datorita motorului superior. Daca totusi vrei neaparat intre jetta si astra, mergi pe jetta cu 1.6...dar are un consum mai mare cu ~1-1.5 litri peste restul.

Edited by Genesis, 05 February 2008 - 01:53.


#14
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Astra datorita motorului twinport. Si service mai ieftin, piese mai ieftine, cu alte cuvinte costuri de intretinere mai mici. Bafta!

#15
duhnezeu

duhnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.06.2005
Corolla le rupe "curu" la Astra si Jetta de la distantza

#16
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
mie mi se pare ca Jetta e clar peste Corolla ca masina, insa are nevoie de o motorizare min 1.4 TSI 122 cai, ceea ce duce pretul destul de mult in sus si nu mai devine prea rentabil pt o compacta.

#17
mario_cj76

mario_cj76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2008
Mutumesc la toti cei care au raspuns.
Pana la urma am analizat toate variantele si am luat Astra Sedan. La aceiasi configuratie Jetta pe benzina 122 CP avea un pret de 19.500 Euro si primeam masina abia in Iulie, iar pe Astra 115 CP am dat doar 16.500 Euro si o primesc in maxim 2 luni. Amandoua arata bine estetic atat interior cat si exterior, dar diferenta de 3000 Euro in plus pt Jetta nu se merita doar pt ca e un VW si ca are cu 7 CP in plus, dar cu aceleasi dotari de aceeasi calitate.

Edited by mario_cj76, 10 February 2008 - 23:50.


#18
narbxxxela

narbxxxela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.09.2007
astra

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate