Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Interconectare Romtelecom-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Am testat pierderile de pachete intre 2 locatii, una cu internet de la romtelecom (IPFIX) si una cu internet de la RDS prin fibra optica (e un VPN intre IPFIX si RDS).
Fiecare conexiune nu are pierderi catre www.google.ro si internetul merge ok dar intre Romtelecom si RDS sunt pierderi de 5-15%.

Dupa asta incercat si de la un provider local (tracert arata ca trece prin upc si apoi astral) si de aici nu erau pierderi catre RDS dar erau de 10% catre Romtelecom.
De la un ADSL Romtelecom catre IPFIX nu sunt pierderi, dar catre RDS sunt.

Asta se intampla de cateva luni bune.

E de vina interconectarea Romtelecom cu alte retele de sunt probleme? O sa se rezolve pe viitor?

Daca trimit intrebarea catre suportul tehnic Romtelecom/RDS nu cred ca primesc raspuns, aici poate sunt mai multe persoane in tema.

#2
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Postmurarubogdan, on Sep 11 2007, 20:47, said:

Am testat pierderile de pachete intre 2 locatii, una cu internet de la romtelecom (IPFIX) si una cu internet de la RDS prin fibra optica (e un VPN intre IPFIX si RDS).
Fiecare conexiune nu are pierderi catre www.google.ro si internetul merge ok dar intre Romtelecom si RDS sunt pierderi de 5-15%.

Dupa asta incercat si de la un provider local (tracert arata ca trece prin upc si apoi astral) si de aici nu erau pierderi catre RDS dar erau de 10% catre Romtelecom.
De la un ADSL Romtelecom catre IPFIX nu sunt pierderi, dar catre RDS sunt.

Asta se intampla de cateva luni bune.

E de vina interconectarea Romtelecom cu alte retele de sunt probleme? O sa se rezolve pe viitor?

Daca trimit intrebarea catre suportul tehnic Romtelecom/RDS nu cred ca primesc raspuns, aici poate sunt mai multe persoane in tema.

La abonamentul de IPFIX nu ai ceva clauză care să garanteze procentaj maxim de pachete pierdute acceptat ? Oricum din păcate nu cred că ar fi un fenomen ușor și rapid rezolvabil ...
Am testat și eu un ping cu LinkMania, Loss-ul există !

Ping statistics for 81.196.12.18:
    Packets: Sent = 89, Received = 79, Lost = 10 (11% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 21ms, Maximum = 78ms, Average = 37ms

#3
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postdragosbm, on Sep 11 2007, 23:43, said:

La abonamentul de IPFIX nu ai ceva clauză care să garanteze procentaj maxim de pachete pierdute acceptat ?
Ca fost abonat IpFix iti pot spune ca in contract (cel putin acum vreo 2 ani) scria clar ca iti garanteaza banda si nr. de pachete pierdute in reteaua lor. Nici nu vad cum ar putea garanta ce se intampla in alta retea... acum, probabil problema este de la interconectare (probabil in mare parte din timpul zilei este full - pe partea de download in RTC din RDS) - spun "probabil" pentru ca nu am date certe, dar la cum arata graficele Romtelecom in Ronix, respectiv Interlan, se observa cresterea necesarului de banda (in speta, download) pentru Romtelecom.

De pe IpFix ai pierderi catre hosturi "cunoscute" din reteaua RDS? Gen www.rdsnet.ro sau catre dns-urile lor? Pierderile apar la orice ora (inclusiv noaptea, cand e un trafic redus)? Eu personal nu am avut probleme de genul asta cand am folosit serviciul IpFix si mi s-a parut stabil (dar asta a fost mai demult).

PS Daca interconectarea dintre Evolva si RDS este de 10 Gbps (s-a upgradat de curand), mi-e greu sa cred ca intre Romtelecom si RDS este mai mica de atat...

#4
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
IPFIX-ul e stabil (pierderile catre www.google.ro sunt de maxim 0.5% media zilei, cu alte adsl-ul max 0.20%), si din cate stiu nu sunt probleme nici la conexiunea RDS.
Pierderile de pachete cred ca sunt in anumite perioade:
11/9/2007 ora 21:00 12%  loss pt ip-ul rds care il testez eu
12/9/2007 ora 8:50 0% loss si pt ip-ul rds care il testez eu si catre www.rdsnet.ro.

media pierderilor altor zile este de 3%-12%, nu am testat pe intervale orare (folosesc doar freeping-ul pt media zilei)

#5
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Am sunat la asistenta clienti romtelecom si au confirmat pierderile de pachete. Mi-au dat un nr de reclamatie, sa vedem mai tarziu ce va fi.


La ora 14:30 pierderile sunt cam de 13%.

Cu pierderile astea cred ca nici torentii nu prea merg intre ele :)

#6
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
cei de tehnic romtelecom mi-au raspuns ca problema e cunoscuta - interconectarea e supraaglomerata - dar rds-ul nu este de acord cu upgrade-ul de viteza si nu se stie cand sau daca se va rezolva.

#7
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004
Raspunsul RDS-ul - ca cei de la romtelecom fac ca atunci cu telefonia

Am trimis un email la arncti dar n-am primit inca un raspuns.

#8
kid0ro

kid0ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 12.12.2006

View Postmurarubogdan, on Sep 17 2007, 09:07, said:

Raspunsul RDS-ul - ca cei de la romtelecom fac ca atunci cu telefonia

Am trimis un email la arncti dar n-am primit inca un raspuns.


Is tare curios de ce e toata chestia asta nu cred ca e in beneficiul nici unei companii, mai ales ca am vazut ca este afectata si telefonia unde exista tarife de interconectare pierdute.

#9
band.it

band.it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.07.2007
Nu vad cum asta ar putea fi vina romtelecom !

#10
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006
NU are cum să fie vina Romtelecom! RDS se pare că sunt berbeci la faza asta ! E clar că interconectare gigabit nu ajunge. Hopa sus la interconectare 10 Gbps sau interconectări locale (sincer cred că ar fi și mai bine)!

#11
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postdragosbm, on Sep 18 2007, 00:45, said:

NU are cum să fie vina Romtelecom! RDS se pare că sunt berbeci la faza asta ! E clar că interconectare gigabit nu ajunge. Hopa sus la interconectare 10 Gbps sau interconectări locale (sincer cred că ar fi și mai bine)!
Parerea mea e, amindoi operatori sunt de vina. RTL vrea interconectare moaca, RDS nu vrea o interconectare moaca la un transfer de 1/3 - 1/4 (sa deie RDS gratuit 4G/s si sa primeasca 1G/s de la RTL). Si cum se vad graficile din RONIX si Interlan cam asta e situatia. Presupun ca nu e altfel nici intre RTL-RDS. Daca se facea o balansare in traficul intre cele doua retele presupun ca dintrodata se putea realiza acel banda mai mare.

#12
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Do I see a pattern here? :D

Asa se intampla mai acum ceva vreme cu interconectarea pe partea de voce intre RDS si Romtelecom, cand majoritatea apelurilor erau dinspre abonatii Rds.Tel catre cei Romtelecom... cum se intoarce roata...  :lol: Acum Romtelecom este cel care are nevoie de peeringul RDS (pentru traficul de date) si inca la o capacitate foarte mare.

PS Dpdv tehnic cu siguranta nu sunt probleme pentru marirea capacitatii de interconectare...

Edited by soft0811, 18 September 2007 - 09:14.


#13
zumxum

zumxum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.08.2007

View PostLucky44, on Sep 18 2007, 09:48, said:

Parerea mea e, amindoi operatori sunt de vina. RTL vrea interconectare moaca, RDS nu vrea o interconectare moaca la un transfer de 1/3 - 1/4 (sa deie RDS gratuit 4G/s si sa primeasca 1G/s de la RTL). Si cum se vad graficile din RONIX si Interlan cam asta e situatia. Presupun ca nu e altfel nici intre RTL-RDS. Daca se facea o balansare in traficul intre cele doua retele presupun ca dintrodata se putea realiza acel banda mai mare.

Din cate stiu vitezele rtc sunt similare cu cele ale rds, mai ales dupa migrare.

#14
mr. bad guy

mr. bad guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.06.2007

View Postsoft0811, on Sep 18 2007, 10:10, said:

Do I see a pattern here? :D

Asa se intampla mai acum ceva vreme cu interconectarea pe partea de voce intre RDS si Romtelecom, cand majoritatea apelurilor erau dinspre abonatii Rds.Tel catre cei Romtelecom... cum se intoarce roata...  :lol: Acum Romtelecom este cel care are nevoie de peeringul RDS (pentru traficul de date) si inca la o capacitate foarte mare.

PS Dpdv tehnic cu siguranta nu sunt probleme pentru marirea capacitatii de interconectare...

Daca ar fi adevart, ar fi un mitocanism ca RDS sa faca acum ceea ce se plangea ca face RTL acum trei ani. In plus, daca RDS chiar face asta, inseamna ca se simte amenintat de RTL.

#15
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Postzumxum, on Sep 18 2007, 15:24, said:

Din cate stiu vitezele rtc sunt similare cu cele ale rds, mai ales dupa migrare.

Nu despre asta este vorba , ci de traficul general dinspre RDS spre Romtelecom și invers ... intercoectarea dintre cei 2 ISP !

View Postmr. bad guy, on Sep 18 2007, 15:34, said:

Daca ar fi adevart, ar fi un mitocanism ca RDS sa faca acum ceea ce se plangea ca face RTL acum trei ani. In plus, daca RDS chiar face asta, inseamna ca se simte amenintat de RTL.

Normal că se simte se bucură că are cu ceva la mână pe Romtelecom și va face tot posibilul pentru a încurca socotelile Romtelecom. Sper ca ANRCTI să dea o decizie rapidă și tranșantă în acest caz !

#16
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
oricum daca RDS va opri  interconectarea cu RTC va fi doar temporar pentru cateva ore pentru ca va interveni ANRCTI si va da o decizie prin care sa fie reluata interconectarea in aceleasi conditi ca inainte pana la remedierea conflictului, vezi cazul Zapp - Cosmote.

#17
celular

celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.01.2007
E posibil ca de la aceasta interconectare sa apare asa numitul lag in servere de cs, war3 de exemplu ?

#18
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View Postcelular, on Sep 19 2007, 20:10, said:

E posibil ca de la aceasta interconectare sa apare asa numitul lag in servere de cs, war3 de exemplu ?

Da, este cât se poate de posibil ca asta să fie cauza ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate