Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Apostrof in loc de cratima!?A

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
i_george

i_george

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2005
Am vazut in cateva carti editate recent(2004-2006) ca  a fost folosita scrierea cu apostrof in locul cratimei si vreau sa va intreb daca este corecta ortografic o astfel de scriere avand in vedere ca in majoritatea cartilor este folosita cratima?!

#2
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Din cîte știu nu.

#3
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Ce carti erau? Ghiduri de-alea: cum sa iti incepi propria afacere, cum sa ii convingi pe ceilalti, cu sa te impui, etc ? :)
Din cate stiu eu, rolul lui "`" este de a inlocui o litera.

#4
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 raducutzzu, on Jan 31 2007, 20:07, said:

Ce carti erau? Ghiduri de-alea: cum sa iti incepi propria afacere, cum sa ii convingi pe ceilalti, cu sa te impui, etc ? :)
Din cate stiu eu, rolul lui "`" este de a inlocui o litera.
"Sa-ti" = sa iti. :)


Eu mai pun apostrof in loc de cratima cand tastez la repezeala, pentru ca mi-e mai comod in anumite situatii. Dar ma indoiesc sa fie corect...

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,095
  • Înscris: 07.07.2006
Io invers, cind scriu de mina gasesc mai comod sa scriu ' in loc de -, cind tastez e tot aia. Si cred ca mi-am dat seama de unde mi se trage: in liceu cel mai mult aveam de scris de mina la engleza, ca faceam "meditatii". De fapt scriam in engleza, saptaminal, cred ca de 4-5 ori mai mult, cantitativ, decit in romana, ca la meditatii aveam teme, la liceu nu prea scriam nimic :D

#6
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
nu este corect. Multi prefera acest mod de exprimare, probabil din comoditate. Este mai usor, pentru anumiti useri, sa inlocuiasca cratima cu un apostrof.

#7
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
Este barbarism in orice caz sa inlocuiesti cu apostrof o cratima. In limba romana au functii diferite, mai bine lasi un spatiu in loc de apostrof sau de cratima si se intelege la fel de bine.
Cel mai bine insa ramane sa scrii corect

#8
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007

 honeybunny, on Feb 7 2007, 18:04, said:

Este barbarism in orice caz sa inlocuiesti cu apostrof o cratima. In limba romana au functii diferite, mai bine lasi un spatiu in loc de apostrof sau de cratima si se intelege la fel de bine.
Cel mai bine insa ramane sa scrii corect
Care sunt functiile fiecarui semn?

#9
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

 lalea, on Feb 9 2007, 13:30, said:

Care sunt functiile fiecarui semn?
Apostroful înlocuiește o litera omisă (sau mai multe), cratima unește două cuvinte care se pronunță în aceeași silabă.  Cratima de fapt mai are și alte roluri.

#10
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
in vremurile indepartate se folosea apostroful , azi devenit cratima .in romana veche

#11
iovulmovul

iovulmovul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 04.09.2006
Nu exista asa ceva: cratima e cratima, apostroful-apostrof.
N-am link catre cartile mele de gramatica, dar corectitudinea asta o sa ne omoare intr-o zi.
Pe telefon, cand scriu mesaje, imi vine mai usor sa pun apostrof, fiindca trebuie sa tastez de prea multe ori pana regasesc cratima, apoi apostroful folosit in locul cratimei poate fi folosit si ca un mijloc de a-ti personifica mesajele, etc.
Cateodata mai pun "tz" cand e vba de cuvantul "fata". Poate fi vba de o <tanara> sau de o <fatza> si incerc a ocoli echivocul.
Refuz sa-mi iau tastatura cu diacritice sau sa ii fac setarile alea, dar asta nu insemna ca nu urasc lipsa diacriticelor pe afishe, pe pancartele din fatza magazinelor, pe "bornele" din primarie.
Net-ul e net.
Dar o carte publicata astfel, nu se poate accepta decat daca scriitorul e poet sau/si a vut asa... sa fie mai deosebit, dar daca aceeasi editura continua a edita in acest fel, cu apostrof in loc de cratima, cred ca e de condamnat.
    Inca nu au aparut modificari in acest sens in ce priveste limba romana, asa ca vom scrie in continuare astfel: "Cine-i domnu' ?"
B)
...desigur, asta numai daca vrem musai sa scriem absolut corect gramatical.

(Apropos, daca forumul asta ne tot zapaceste cu "nu ai voie <<tz>>" si altele, de ce nu ni se permite sa avem alineat?) :cursing:

Edited by iovulmovul, 29 May 2007 - 04:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate