Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Pizza "home made" sau semipreparata

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
salutare, acest post este o banalitate, DAR caut de ceva vreme un link in RO sa gasesc CUM SE FACE ALUATUL PENTRU PIZZA, dar nu orice fel de pizza, ci  din aia care se ocace pe vatra (dar cred ca aluatul e tot ala! :))

Google-ul l-am luat in lung si-n lat, dar nu am gasit nimic in afara de sa comand de la ei aluat inghetat ... abureli de 2 bani!

In vara, am gasit ceva in gemana, si ai iesit ca in pizzerie, DAR atunci am avut un prieten care m-a ajutat cu germana!

STIU, nu e greu, dar vreau cat mai aproape de aluatul pe care-l prepara aia in Italia!

STIE CAREVA, banuiesc ca nu a lucrat nimeni in domeniu!?

Eventual un link!

btw: sper ca acum nu vi s-a facut pofta :)

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pana un alta, daca ti-e pofta si vrei ceva simplu gasesti niste blaturi de pizza prin magazine semipreperate, sau du-te la o brutarie care face painea ca lumea (eventual si pe vatra) si cumpara de la ei coca.

Mtz

#3
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
fi atena....:D

"In vara, am gasit ceva in gemana, si ai iesit ca in pizzerie, DAR atunci am avut un prieten care m-a ajutat cu germana!"

phai poti sa faci in halul urmator...

te duci din nou la siteul ala in germana....ii dai frumos CTRL+C...te duci la un transaltor ON LINE....si problema e gata

si daca tot iti place google..poti sa folosesti

http://www.google.de...age_tools?hl=de

si daca ma uit bine in favorites...am ceva linkuri cu dictionare si translatoare ON Line...

hai ca le atasez

Attached Files



#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
M-ar interesa reteta de aluat a celor de la Pizza Hut  :drac:
Anybody ? :D

#5
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
ar ajuta sa ne dai si noua adresa, nu mai rabdam si te putem ajuta.

#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
So.. nobody ?  :confused:

#7
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
menetz era expert in blaturi/aluaturi de pizza...

#8
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001

Quote

Originally posted by Monitox
So.. nobody ?  :confused:
Hmm , cred ca sunt secrete , stiam de cazuri cand s-au vandut pe milioane de dolari prin state , bine , nu blaturi de pizza .
Anyway -  reteta proprie (sustinuta de testimonials de la prieteni :D , jokin )
Faina normala , se framanta cu lapte caldut , in care se adauga drojdie buna , putina sare si - > cel mai important cateva guri de bere ...
Se poate pune si un ou batut si - iasa foaaaaaaaaarte gustos daca puneti niste branza (da, in aluat ) preferabil parmezan ras foarte fin (daca se poate original de la mama lor , nu altceva )  , toate mixate impreuna .
Se pune langa o sursa de caldura si , gata :) .
Ah , un aluat  copt bine e un aluat copt pe cuptor de lemne . In Italia , macaronarii erau gata sa iasa in strada ca vroiau sa le scoata cuptoarele cu lemne cei de la guv. , stiau ei de ce  :yeah baby
Inca ceva - se stie ca o pizza buna e o pizza cu aluat foarte subtire si mult continut  - in scopul asta intindeti cat puteti aluatul pe masa si in tava apoi cu un borcan "de 800" se poate intinde uniform in toata tava , excesul de aluat eliminandu-se (eventual se framanta cu alta coca ) .
Tava e bine sa fie unsa cu ulei de masline , in nici un caz unsoare de porc sau ulei  :ciocan: .
Ingredientele care da gust de pizza adevarata e Origano si Rozmarinul - ce e in comert gata facut e fix-pix .
Branza - mozarella sa nu  lipseasca .
Salam - nu prea indicat da' e bine sa nu folositi parizer sau altceva , prosciuto e cel mai bun , depinde de reteta .
ce pun eu de obicei - nu am o reteta fixa , de fiecare data imi iasa altfel dar , excelenta :
Ceapa - calita putin , in cantitati mici - da un gust  superb
Pasta de gogosari - a la mama - excelenta pentru sos  (aici e deja alta reteta )  .
Ah - poate ziceti bah da' ce te crezi asa dajtept - uite ca atunci cand fac pizza ma inspir din ce am vazut prin restaurantele din italia .
Personal recomand - Pizza cu carne de vita si porumb :) .
Mie nu prea mai imi place , ca m-am scarbit , in schimb m-am reprofilat pe paste , am o carte de bucate italieneasca superba , toata in imagini , nu sti de unde sa alegi , problema e ca tre sa astept stocul de paste din Italia ca aici nu se prea gaseste tortelini , canneloni , ravioli & stuff .
POFTA BUNA !  :oK:

#9
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
am gasit reteta asta pe net :
•Aluat: 500 g de făină, 3 linguri de smântână, un ou, drojdie cât o nucă, sare, apă călduță. •Pe deasupra: 4-5 felii de salam sau parizer, 2 ardei, câteva ciuperci (champignons), 100 g de caș (cașcaval), o linguriță de oregano, o linguriță de frunze de busuioc (verzi sau uscate), ketchup.
•Aprindem cuptorul și-l lăsăm la foc mediu. Se cerne făina, se pun sarea, oul, smântâna, drojdia, se amestecă și se adaugă apă călduță până se obține un aluat mai tărișor. Se pune deoparte, acoperit, și se lasă până pregătim restul ingredientelor. Salamul se taie cubulețe, la fel și ardeii, iar cașul se taie felii sau se fărâmițează (depinde de consistență). Se întinde aluatul pe planșetă cu sucitorul. Se unge o formă de pizza cu margarină sau ulei, se întinde foaia de aluat, se ridică o margine de un deget iar deasupra se presară lingurița de oregano, cubulețele de salam, cele de ardei, ciupercile se aranjează frumos pe deasupra, se acoperă cu caș și cu frunzele de busuioc tăiate mărunt (dacă sunt verzi) sau zdrobite (dacă sunt uscate). Se dă la cuptor până ce cașul de deasupra se rumenește. Se taie și se servește cu ketchup.
----- > Pizza nu se mananca cu ketchup , cel putin in Italia cand am cerut la restaurant ketchup s-a uitat la mine ca la felul 14 si mi-a adus intr-un final 2 pliculete de pasta de tomate .
De obicei se pune deasupra un sos facut special dar cel mai des ulei de masline sau , foarte bun/picant , ulei de masline in care au stat cativa ardei iuti , rosii - pisati marunt - iasa un ulei rosiatic si foarte picant , pt amatori .
Aw - reteta de mai sus e bunicica , dar mediocra - gatitul oricarei mancari italienesti e o arta .
Ketchup-ul e folosit prin ffood-uri pt a completa ceva ce cere mancatul pizzei - > un vin foarte sec ,rosu  care te face sa mananci inca vreo 2-4 pizza :D , cio e lo stile italiano :oK:

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,845
  • Înscris: 07.02.2003
Ce nu stie lumea ce ca, tava de pizza are importanta cruciala, daca nu e buna si se supraincalzeste arde pe dedesupt !

Taza de 30 cm rotunda si din teflon asigura pizza buna.
Cuprotul trebuie sa fie bien incins (cum cum zic aia foc mediu... poate daca ai cuptor bun de tot...). Ma rog, poti sa-l incalzesti trepat daca e dar ideea e ca trebuie sa ai 250-300 grade in el !

O sa-mi intreb prietena, face pizza excelenta. Apropo de pizza italiana, vedeti ca alea intradevar se fac altfel dar nu sunt asa bune deci poate pentru ei ca sunt obisnuiti... ! Pizza nu e numai italiana la ora actuala, se fac in toate felurile si exista un ketchup special de pizza, facut de unii, am uitat marca...
Parizer e jenant sa pui in pizza... trebuie sunca de praga sau o alta sunca asemanatoare, taiata fin, nu salam sau altele de gen. Ciupercile nelipsite dar sa fie preparate bine sau soiuri alese ca sa fie si digerabile... cele in state bruta gen MaLing nu sunt si nici gust nu au !
Cascavalul daca e buget mare Mozzarella daca nu merge foarte bine Dalia.

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@cioaca, da' polivalent eshti nene... ba cu centrala termika, ba la pizza, ba la emitzatoare/telefoane.... :)

tzine'o tot asha...

btw, mie nu'mi place pizza... nu shtiu de ce.. toate au acelashi gust ... (de bulion) ... da, am mancat shi la roma, shi ... peste tot...

singura pizza care realmente mi'a placut este cea cu sus de bbq... da' aia nu mai e pizza la o adica...

#12
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Acum apropo de pizza, de ce oare au romanii obiceiul sa puna ketchup pe pizaa cind o maninca. Chestia asta mi se pare f. ciudata si nu am mai vazut-o la nimeni, cel putin aici in USA. Si aici ma refer inclusiv la Pizza Hut.
   No ketchup on pizza, it's disgusting  :vomiton:

#13
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by Masterboy
  No ketchup on pizza, it's disgusting  :vomiton:
da stiu, in italia 2 amici au intrat la pizza. Unul din ei a cerut sa-i aduca ketchup

A venit, sefu` care politicos i-a dat afara, spunandu-i ca-l insulta cand cer asa ceva, fix acolo la pizza acasa!

#14
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
Secretul e sa presari malai pe tava, dupa ce ai uns`o cu ulei de masline. In felul asta aluatul nu se arde si are cu totul alt gust. :) Imi bag si eu reteta preferata aici...

De ce aveti nevoie:

tava :)
aluat... il faceti cum stiti
1 conserva ton
100-200g bulion de proasta calitate...
condimente (oregano, coriandru, boia iute, piper, etc)
cascaval... nu merita sa luati mozzarella, merge aproape orice

Aluatul trebuie sa aiba cam 1cm, pe el se pun in ordinea asta: bulion, ton, condimentele (ce am scris mai sus si ce va mai place voua)... se baga la cuptor, se lasa vreo 20-30 min dupa care se scoate si se pune cascavalu ras cu razatoarea de varza... ideea este ca bucatile de cascaval sa fie cat mai mari.. Se baga iarasi in cuptor si se mai lasa vreo 5 minute ca sa se topeasca,cascavalul. Nu`mi spuneti ca,cascavalul se pune dupa ce este gata pizza ca am experienta :) Sunt 1/4 italian

@BIGphAntom retete pt aluat gasesti pe google cate vrei  da search dupa "pizza dough"

PS cacofoniile sunt inevitabile ca cascavalul este esential :)

#15
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
Am gasit si reteta pentru aluatul de la pizza hut... desi nu sunt sigur ca nu e fake...  :cool:

Attached Files



#16
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
i like most TONO e CIPOLLA (ton cu ceapa) si DIAVOLO

#17
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Am gasit niste retete de pizza, cica de la pizza hut. Nu garantez nimic, dar le-am pus pe www :)
http://www.tsc.ro/pizza

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,177
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by BIGphAntom
i like most TONO e CIPOLLA (ton cu ceapa) si DIAVOLO  

Se pare ca avem aceleasi gusturi...
In plus, imi place si PIZZA cu PROSCIUTTO...

Acolo... nu te da nimeni afara daca ceri ketchup, dar cu siguranta devii atractia localului. :)

Imi place de asemenea si PIADINA (un fel de Pizza, dar cu aluatul mai subtire...arata ca o lipie de-a noastra)
Nu se mananca in localuri ci pe... strada (langa toneta PIADINA)
Este mai iefina decat PIZZA...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate