Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

masini de inchiriat carpro.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
nita_nitabogdan

nita_nitabogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2010
Bună seara,

Doresc sa închiriez o mașină și am găsit pe carpro.ro niște preturi mai bune.știe careva ceva despre ei?sunt de încredere?sau e cineva pe aici care a închiriat de la ei?
Va mulțumesc

#2
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Nu m-as increde intr-o firma de inchirieri auto a caror titlu la fiecare motor diesel contine TDI si capacitatea cilindrica inclusiv la BMW/Merc etc. Aia habar n-au ce inchireaza.

Edited by v_andrei, 12 December 2014 - 20:25.


#3
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,699
  • Înscris: 23.04.2007
Au si Chevrolet Spark 1.5 DCI  Posted Image

[ http://s16.postimg.org/4i9j3k4u9/spark_dci.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
E reclama cumva???

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
eu mi-as vedea de treaba...ofertele sunt prea bune sa fie adevarate

#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Edit: preturile sunt pt perioade foarte lungi de fapt. daca va uitati pt 2-3 zile sunt alte preturi.

Edited by Blue_Ivy, 12 December 2014 - 21:47.


#7
nita_nitabogdan

nita_nitabogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2010
De asta nu știu ce sa fac..e prea buna oferta sa fie adevărată. chestia e ca nu cer avans și pe Facebook au 545 like-uri.mai aștept păreri poate cineva a închiriat de la ei.

#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Pe site scrie ce vor avans 20 euro plus depozit cash sau card in functie de masina.

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Nu inteleg chestia " daca sunt de incredere". Pana la urma ei iti incredinteaza masina, nu invers.
Citesti contractul inainte de a semna. Stii ce semnezi.

#10
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Nu stiu ce sa zic...par cam dubioși. Eu am închiriat o singură data, fara probleme, de pe www.inchiriemmasini.ro

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
daca vrei o firma cu preturi bune iti recomand "klass wagen", am inchiriat de doua ori vara trecuta la ei si a fost ok

#12
nita_nitabogdan

nita_nitabogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2010
"Dacă sunt de incredere" mă refer ca plătesc garanție pt mașină și sunt care iau garanție și când le predai mașină Îți găsesc ei niște defecte la mașină și Îți opresc  din garanție.

#13
carpro

carpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.12.2014
Buna,

Am vazut intrebarile voastre si as vrea sa va raspund.

Numele meu este Florin, si lucrez pentru carpro.ro (ca sa nu existe dubii sau neclaritati).

Am observat si eu eroarea din partea de breadcrumbs cu motorizarile. Nu stiu de ce sus stanga in sectiunea breadcrumbs apare acea eroare, si deja am contactat firma care se ocupa de site. In paginile masinilor descrierile sunt insa corecte.

Cu privire la a doua intrebare: Motivul pentru care la masinile diesel scriem ca regula generala TDI este urmatorul: oricat ar parea de ciudat, am constatat in timp ca foarte putini clienti stiu ca CDI, CDTI Ecotec de la GM care vine pe noul Aveo, D,TD,  HDI, JTD, CRD, CRDI, TDDI, TDCI, D4D, DTI,TDI sunt motoare pe motorina, tehnica folosita deasemenea pe siteurile multinationalelor pentru a elimina urmele de indoiala cu privire la tipul de carburant (acesta fiind in fond singurul aspect care conteaza pentru client). Pentru a simplifica, la tot ce e motorina am pus TDI, evitand astfel (enorm) de multa munca in a explica fiecarui client individual. Deasemenea in sectiunea Motorizare, am trecut combinatii de genul MPI - benzina, TDI - motorina. Din pacate clientul tipic se refera la carburant dupa principiul benzina-neagra, benzina-verde, asa ca nu ne putem astepta sa impunem complexitati de genul 4WD vs AWD, sau TDI vs JTD. Discutam despre oameni care conduc o masina o data pe an deseori, cand vin acasa in Romania (peste 90% din clienti sunt romani din Spania si Italia) care nu detin o masina si inchiriaza doar atunci cand vin in tara.

Cu privire la preturi va invitam sa folositi codul MK120C de pe https://www.facebook.com/carpro.ro care va ofera si un gift card de 20 de euro cadou la peste 10 zile inchiriate in luna ianuarie. Suntem o agentie low-cost, care preia doar rezervari cu avans pentru a ne asigura ca nu livram degeaba (in mod normal una din 2 comenzi sunt neprezentate - costurile fiind enorme) si informatii gasiti aici https://www.carpro.ro/informatii. Avansul este de 20 de euro, si este preluat securizat prin PAYU Gecad sau transfer bancar. Cred ca nimeni nu risca 8 ani de inchisoare pentru furt si inselaciune pentru 20 de euro...primiti chitanta, factura, deci cred ca nu are sens sa discutam acest aspect.

Daca doriti neaparat fara avans, putem oferi si acest serviciu, insa ridicarea se va face obligatoriu din Otopeni (23 august numarul 1), iar pretul va fi mai mare cu 20% pentru ca practic exista riscul de neprezentare. O masina se pregateste de livrare (spalat, alimentat, adus la aeroport, taxa parcare aeroport) samd, costul pentru noi fiind de undeva pana la 80 RON cu timpul agentului inclus (care in medie asteapta 1 ora dupa avion)...bani pierduti daca clientul nu se prezinta. Intr-un an avem undeva la cateva mii de comenzi, iar daca jumatate nu se prezinta, rezulta niste costuri destul de substantiale de livrare neonorata plus masini blocate degeaba. Avand preturile pe care le avem, deseori avem rezervari plasate de concurenta pentru a ne bloca masinile gen in perioada de varf de sezon (paste, craciun), si pur si simplu nu avem de unde sa stim daca o rezervare este serioasa sau neprezentare fara un avans minim.

Cu privire la retinerea garantiei. Trebuie sa intelegeti ca noi inchiriem o masina de + 10.000 euro (uneori 70.000 euro) contra unei garantii de 150 euro pana la 550 euro. Deci noi trebuie sa ne asiguram daca clientul e de incredere sau nu. Si o facem solicitand obligatoriu card, si facand verificari ale clientilor in baze precum lista neagra sau EMP.

Trecand peste faptul ca avem garantie la jumatate fata de restul firmelor, si multe masini 2014, la predarea masinii se face un proces verbal de primire-predare, modelul este pe site aici jos https://www.carpro.ro/contract.png deci nu se pune problema de oprit garantie fara dauna. Desigur, in caz de dauna, ca la orice firma din lume se retine garantia. Daca nu doriti garantie avem si optiunea SCDW, asigurare suplimentara de 50 euro per inchiriere, caz in care garantia nu mai exista.

V-as ruga insa sa evitam formularile de genul "par dubiosi", "retin garantia fara motiv" samd, fara ca macar sa incercati serviciile noastre. E usor sa faci rau, mai ales tinand cont ca ar fi pacat. Punem pasiune in ceea ce facem.

Va stam oricand la dispozitie cu inima draga.

@tfmercedez contractul este desigur si el pe site, totul fiind super transparent https://www.carpro.ro/contract.pdf
@Andrei221, de ce parem dubiosi? Poate putem imbunatati ceva...

Update 21.51 - am primit si un raspuns de la firma de webdesign, din pacate abia luni se va corecta eroarea din bookmarks, stanga sus.

Edited by carpro, 13 December 2014 - 21:52.


#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@Florin: cateva intrebari te rog (in 2015 o sa am nevoie de masina in Ro de cateva ori, si mai sti :));puteti garanta urmatoarele:
- modelul masinii fara sa aud de "sau similar";
- anul de fabricatie sau macar nu mai veche de....
- un eventual nr de Km orientativ
- livrare la aeroport fara sa ma plimebe cineva cu "shuttle bus"
- asigurare full fara chestii de genul "oglinzi separat, roti...etc"

PS: ma intereseaza in special ofertele de pe "ultimele 2 randuri" de la Santa Fe in sus

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si eu sunt curios ce "zice" Florin la aceste intrebari!

#16
carpro

carpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.12.2014
Buna,

@Octavian_SK - ca regula generala agentiile de inchirieri auto din intreaga lume folosesc "sau similar" sau "upgrade gratuit" pentru a se asigura din punct de vedere legal impotriva urmatorului scenariu:

Clientul 1, rezerva BMW X5, cu returnare in 10.12.2015
Clientul 2, rezerva BMW X5, cu ridicare in 12.12.2015

Clientul 1 loveste masina, nu anunta, si surpriza in aeroport, vine cu masina lovita, punand firma in imposibilitatea de a oferi BMW X5 clientului 2. Evident un astfel de eveniment este 100% imposibil de prognozat, in sensul ca nimeni nu stie cand o masina se va lovi (si nu este fezabil ca si costuri sa ai o a doua masina per model-marca pe care sa o ti ca masina de rezerva, pentru ca ai dubla costurile pentru fiecare client). Anual avem pe polite CASCO peste 200.000 euro ca si costuri, ne-ar placea si noua sa stim ce se loveste si cand (sa nu le mai asiguram pe restul Posted Image  ), insa din pacate nu avem cum - sunt masini care merg pe strada, si sunt deseori conduse de soferi care nu au foarte multa experienta (vorbim de medii aici). In 9 din 10 cazuri de dauna, constatam dauna in Aeroport, in sensul ca in general clientul incearca sa ascunda dauna oricat ar fi de mare, sau incearca sa negocieze cu agentul la modul iti dau 50 euro daca te prefaci ca nu vezi.

Realitatea cruda este urmatoarea: discutam de daune nedeclarate in 90% din cazuri - care nici macar nu sunt asigurabile.
Gen ION loveste masina de un stalp, rupe bara, indoaie usa / praguri - si apoi nu vine cu autorizatie de reparatie de la politie dauna fiind respinsa la decontare de asigurator.
In plus majoritatea firmelor de asigurari refuza decontarea daunei daca nu se face constatarea in peste 24 ore (sunt niste polite mai speciale la rent-a-car, in sensul ca sunt mult mai restrictive si au obligatoriu fransiza). Caz in care chiar daca retine depozitul firma pierde, pentru ca in majoritatea cazurilor dauna excede cei 150 de euro garantie, sau cei 50 de euro (taxa de inchiriere fara garantie).

In acest scenariu apar 2 rezolvari
1. Daca masina este una "comuna" gen Dacia, Opel, Hyundai, samd, avand loturi de +10 bucati, putem oferi un model identic clientului 2.
2. Daca masina este una "mai speciala" gen BMW X5, Seria 3, Toyota Landcruiser samd, evident nu exista des variante de backup, si aici oferim upgrade gratuit. Gen ai avut Audi A4, care are dauna, oferim fara alte costuri BMW seria 3. Exista o directiva a comisiei europene care clasifica masinile pe clase (BVRLA unul din cel mai mare organisme internationale a intocmit-o la cererea Comisiei Europene, DG Turism) - si oferim upgrade in clasa gratuit. Daca prin absurd nu avem upgrade (mereu avem upgrade) subinchiriem si tot avem upgrade - chiar daca ne costa mai mult.

Referitor la cazul 2. O agentie, indiferent de nume, nu va vrea sa ofere upgrade gratuit, asa ca nu are nici un motiv sa schimbe voluntar si fara motiv masina clientului, daca nu e lovita cu adevarat sau daca nu are vreo defectiune. De exemplu: daca ai rezervat Hyundai IX35, compania iti va da Santa FE sau BMW X5, doar daca apare vreo problema reala, pentru ca daca nu apare, pentru agentie e o pierdere financiara sa ofere o masina din clasa superioara la pret identic.

Restul intrebarilor:
  • Cu privire la anul de fabricatie, da, este usor sa iti spunem.

  • Cu privire la kilometrii este imposibil, nu avem de unde sa stim cati kilometrii masina B20PPP va face intre astazi 13 decembrie 2014 si 16 februarie 2015. S-ar putea ca B20PPP sa aiba o dauna sau sa fie vanduta si sa luam B21PPP care are 0KM, sau care este preluare de leasing. Inchiriem FARA limita de kilometrii deci teoretic un client poate conduce 24/24 daca vrea cu adevarat. Deci e imposibil de estimat cati kilometrii vor face clientii. Deasemenea spre deosebire de alte firme in caz de probleme tehnice schimbam cu totul masina.

  • La noi toate masinile se pot livra gratuit in orele de program (exista o extra taxa noaptea), la aeroport sau la domiciliul clientului, direct in parcarea SOSIRI internationale, pentru ca avem ecusoane de rent-a-car si suntem autorizati in acest sens.

  • Produsul asigurare full nu exista (initial il vindeam intern ca "self insurance*" se numea PCDW insa la 9/10 contracte de acest gen masina venea cu dauna). In sistemul unde exista garantie, la dauna se retine garantia. Toate contractele noastre cu asiguratorii au fransiza per eveniment. In plus sunt multe excluderi gen sofer baut, alta persoana la volan, dauna nedeclarata, dauna intentionata (gen poate stiti stirea cu cel care s-a aruncat in Dambovita cu o masina de la noi intentionat pentru a se sinucide, caz in care nu am incasat 1 leu pe polita si masina era un Audi).


Uite ce se intampla cand inchiriezi cu asigurare full (apropo masina respectiva s-a volatilizat chiar de la noi si am recuperat-o doar pentru ca politia si-a facut treaba de nota 10)
http://adevarul.ro/n...04ce/index.html


________________________
Self-insurance is a risk management method in which a calculated amount of money is set aside to compensate for the potential future loss.

Edited by carpro, 13 December 2014 - 23:34.


#17
carpro

carpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.12.2014
Erorile au fost rectificate pe site, cu urmatoarea mentiune. La unele marci si modele unde avem motorizari diferite, am trecut exclusiv motorizarea inferioara, pentru ca cealalta sa fie eventual upgrade gratuit.

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Multumesc frumos pentru raspunsuri

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate