Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1394 replies to this topic

#1333
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 18 februarie 2023 - 21:22, said:

Isus stia cine il va vinde, stia ca Petru se va lepada, stia cand va veni sfarsitul etc.

Alea erau lucruri descoperite de Dumnezeu cu un scop, chestii punctuale, care țineau de planul de răscumpărare a lui Dumnezeu...

#1334
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheartu, on 18 februarie 2023 - 21:35, said:

Alea erau lucruri descoperite de Dumnezeu cu un scop, chestii punctuale, care țineau de planul de răscumpărare a lui Dumnezeu...
Iar faptul ca oamenii vor suferi era o chestie nepunctuala...
A fost luat prin surprindere :)

#1335
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 18 februarie 2023 - 21:42, said:

Iar faptul ca oamenii vor suferi era o chestie nepunctuala...
A fost luat prin surprindere :)

Suferința este temporală, limitată și necesară și are legătură cu liberul-arbitru, așa funționează lucrurile!
Când vom ajunge să înțelegem pe deplin complexitatea și dimensiunea răului, doar atunci ne vom opri în a-l mai face...

#1336
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheartu, on 19 februarie 2023 - 00:39, said:

Suferința este temporală, limitată și necesară și are legătură cu liberul-arbitru, așa funționează lucrurile!
Când vom ajunge să înțelegem pe deplin complexitatea și dimensiunea răului, doar atunci ne vom opri în a-l mai face...
Deci ti-ai raspuns la intrebare: in paradigma crestina, suferinta nu este motiv pentru a nu aduce pe lume un copil.

#1337
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 19 februarie 2023 - 05:15, said:

Deci ti-ai raspuns la intrebare: in paradigma crestina, suferinta nu este motiv pentru a nu aduce pe lume un copil.
Un copil nu, dar nu si gramada de copii, findca nu primesc suficienta afectiune/atentie parinteasca, acestia trebuie sa si munceasca pentru intretinerea lor.  Apoi educatia, daca parintii sunt ne-educati, findca numai asa se explica droaia de copii, vor deveni si ei ne-educati .

#1338
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 19 februarie 2023 - 05:15, said:

Deci ti-ai raspuns la intrebare: in paradigma crestina, suferinta nu este motiv pentru a nu aduce pe lume un copil.

M-ai omorât cu paradigma ta creștină, omule, eu vorbeam la modul general... sunt miliarde de oameni care nu sunt creștini!
Și nu, nu mi-am răspuns la nedumerire... ce îi animă pe unii sărăntoci care nu au nici după ce bea apă (Africa, America Centrală și de Sud, Asia și alte zone) să facă copii, dacă ei nu au ce le oferi, nici măcar o cană de apă, darămite siguranța zilei de mâine?! :habarnam:

#1339
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheartu, on 19 februarie 2023 - 12:22, said:

M-ai omorât cu paradigma ta creștină, omule, eu vorbeam la modul general... sunt miliarde de oameni care nu sunt creștini!
Și nu, nu mi-am răspuns la nedumerire... ce îi animă pe unii sărăntoci care nu au nici după ce bea apă (Africa, America Centrală și de Sud, Asia și alte zone) să facă copii, dacă ei nu au ce le oferi, nici măcar o cană de apă, darămite siguranța zilei de mâine?! Posted Image


Ai uitat cum ai pus problema initial si la ce postare ti-am raspuns:

View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 14:19, said:

Alta este nedumerirea mea:
Dacă ar fi să faci un copil, în ciuda vicisitudinilor și greutăților vieții, care să aibă de suferit în lumea asta datorită lipselor de tot felul, greutăților și neajunsurilor vieții, ce ați face, l-ați aduce pe lume sau nu?! ��

Te adresai participantilor la discutie, deci nu era despre ce-i anima pe africani, ci despre ce ar face participantii. Unde raspunsul participantilor te poate ajuta pe tine - un DECLARAT CRESTIN - sa-ti formezi o parere, sa iei pozitie. Fiindca tu era cel nedumerit.

#1340
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Post-Daniel, on 19 februarie 2023 - 20:31, said:

Ai uitat cum ai pus problema initial si la ce postare ti-am raspuns:

Te adresai participantilor la discutie, deci nu era despre ce-i anima pe africani, ci despre ce ar face participantii. Unde raspunsul participantilor te poate ajuta pe tine - un DECLARAT CRESTIN - sa-ti formezi o parere, sa iei pozitie. Fiindca tu era cel nedumerit.

"Dacă ar fi să faci un copil... în lumea asta..."

Unde dai și unde crapă, ce zic eu și ce înțeleg unii... asta ai înțeles tu, că eu mă adresez participanților la discuție?!
Era la modul general... știi ce e aia?! :no:

Când m-am declarat eu creștin?! :habarnam:

Aaa, iudeo-creștin... undeva între ebionism și mozaismul antic, da, da' asta este altă mâncare de legume... și da, n-are nicio legătură cu creștinismul modern păgâno-idolatru...

Edited by heartu, 19 February 2023 - 20:39.


#1341
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Nu stiu ce-i anima pe africani, dar stiu ce nu te anima pe tine: Duhul lui Hristos.

#1342
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Hai bre mă leși... ascult tuentiuan...  😀

Da' de când te-ai întors tu la Cristos?! :habarnam:

Edited by heartu, 19 February 2023 - 23:11.


#1343
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 19 februarie 2023 - 12:22, said:

Și nu, nu mi-am răspuns la nedumerire... ce îi animă pe unii sărăntoci care nu au nici după ce bea apă (Africa, America Centrală și de Sud, Asia și alte zone) să facă copii, dacă ei nu au ce le oferi, nici măcar o cană de apă, darămite siguranța zilei de mâine?! Posted Image
E destul de simplu Heartule: aceeași motivație care i-au animat și pe părinții tăi să te aducă pe tine pe lume.
Cum gândești tu despre părinții din Africa gândesc bogătașii americani despre părinții tăi.

Nu o lua personal. Zic despre tine dar e la fel și cu mine și familia mea.

Diferențele dintre sărăcanii din Africa și familiile noastre sunt mai mici decât diferențele dintre familiile noastre și... familia Walton.
Așadar nedumerirea pe care o ai tu legată de sărăkiile de părinți din Africa o are familia Walton cu privire la părinții tăi.
Și ai mei, desigur.

#1344
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Nu ai dreptate Jake, familia mea avea siguranța zilei de mâine, aveau o casă, un servici, bani... nu s-a pus problema ca atunci când mă voi naște eu să duc lipsă de ceva! Deci nu este o comparație onestă... plus că pe vremea aia era o siguranță a zilei de mâine!

Faza cu familia bogată care ne vede pe noi ca pe niște săraci, nu cred că acei oameni judecă cum judeci tu, adică cineva care nu are situația lor, n-are voie să facă copii, din contra, vor zice ca mine, că doar cei din zonele descrise de mine s-ar afla în situația asta de a nu face copii pe care să-i chinuie pentru că nu are ce să le ofere...

Oricum este o nedumerire de-a mea pe care nu știu dacă am făcut bine că am expus-o...

Edited by heartu, 20 February 2023 - 01:00.


#1345
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postheartu, on 19 februarie 2023 - 23:09, said:

Hai bre mă leși... ascult tuentiuan...  ��

Da' de când te-ai întors tu la Cristos?! Posted Image
Nu-i nevoie sa fiu intors ca sa observ ca nu te anima Duhul lui Hristos.

#1346
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 20 februarie 2023 - 00:57, said:

Faza cu familia bogată care ne vede pe noi ca pe niște săraci, nu cred că acei oameni judecă cum judeci tu, adică cineva care nu are situația lor, n-are voie să facă copii.
Ba da, și ei judecă la fel cum judeci tu: ăia mai săraci ca tine n-au voie să facă copii.

View Postheartu, on 20 februarie 2023 - 00:57, said:

nu știu dacă am făcut bine că am expus-o...
Ai făcut bine că ai expus-o. Nu faci bine că nu vrei să accepți ceea ce îți spun toți colegii din jurul tău și o ții pe a ta, batman.

#1347
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 19 februarie 2023 - 12:22, said:

M-ai omorât cu paradigma ta creștină, omule, eu vorbeam la modul general... sunt miliarde de oameni care nu sunt creștini!
Și nu, nu mi-am răspuns la nedumerire... ce îi animă pe unii sărăntoci care nu au nici după ce bea apă (Africa, America Centrală și de Sud, Asia și alte zone) să facă copii, dacă ei nu au ce le oferi, nici măcar o cană de apă, darămite siguranța zilei de mâine?! Posted Image
In primul rand oamenii nu fac copii ci sex. Si ultra extrem de rar fertilizarea in vitro, in rest cand e vorba de saracime si multi coii . . . . sunt mai degraba cu spirit de animal.

#1348
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostPaco_ste1, on 20 februarie 2023 - 09:12, said:

cand e vorba de saracime si multi coii . . . . sunt mai degraba cu spirit de animal.

Nu toti urmaresc standarde inalte ale acestei vieti trecatoare. Unii se descurca cu putin sau cu foarte putin. Sunt bogati daca sunt mantuiti. Asta e sau au trebui sa fie cea mai mare bucurie a unui parinte credincios, ca copilul sa fie al lui Dumnezeu. Ca daca au doar educatia acestei lumi si o stare materiala buna, sfarsesc la fel ca animalele de care vorbeai.

#1349
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View Post-Daniel, on 20 februarie 2023 - 13:37, said:


Nu toti urmaresc standarde inalte ale acestei vieti trecatoare. Unii se descurca cu putin sau cu foarte putin. Sunt bogati daca sunt mantuiti. Asta e sau au trebui sa fie cea mai mare bucurie a unui parinte credincios, ca copilul sa fie al lui Dumnezeu. Ca daca au doar educatia acestei lumi si o stare materiala buna, sfarsesc la fel ca animalele de care vorbeai.
Standardul de viata arata uneori si caracterul, mai ales in cazul celor cu educatie precara.
Una e sa stea in saracie lucie un preot, si iti spun eu din experienta rareori intalnesti astfel de cazuri, si altceva cand o familie cu multi copii n-au haine de iarna, n-au lemne de incalzire, sta intr-o casa abandonata,
Nici eu nu sunt instarit findca ce agoniseam incerc sa ajut pe amarati, dar astia cu multi copii sunt saraci nu ca ar ajuta pe cineva, lor nu le ajunge sa traiasca de pe o zi pe alta. Ar vrea insa doar daca le da altii.Vad in jurul meu multe familii in aceasta situatie si nu rareori ajung sa fure din curtile si casele oamenilor. Asa ca saraci si curati  doar sfintii, nu animalele.

#1350
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View PostSfantul Jakob, on 04 martie 2023 - 18:21, said:

Ateii pot mânca, într-adevăr.
Dar nu se pot bucura cu adevărat de viață.

Nu, mancatul nu este o falsa bucurie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate