Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

extindere casa tip sandwich sau transformarea ei in casa de caramida

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
aaneigeorgiana

aaneigeorgiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2009
Am cumparat un teren cu o casuta pe el pe care am dori sa o refacem.

Despre casuta…
La inceput, pe teren a fost adus un garaj de beton prefabricat tip Somaco de 6*3 metri. Nu se stie daca acesta a fost asezat pe o fundatie,  alee, sau a fost pur si simplu lasat pe sol.
Din ceea ce se vede acest garaj are placa de beton in interiorul lui si pe exterior este o alee. Nu am facut sapaturi pt a vedea clar grosimea betonului, adancimea daca are fier sau nu, deci daca e fundatie sau alee.
Prin anul 2000 s-a construit o cabana care include in interior garajul. S-au folosit stalpi de sustinere de 15*15cm si perete sandwich facut fara izolatie eficienta (este format din scandura - tip lambriu orizontal pe exterior, vata minerala ineficienta si rigips.) O data cu aceasta s-a realizat si mansarda.
Lemnul este in regula, sanatos si putin crapat, la fel si grinzile tavanului sunt foarte bune.

Suprafata terenului, timpul in asteptarea avizelor, situatia finaciara nu ne permit sa daraman si sa facem alta de la 0, motiv pt care vrem sa o reparam.

Acum, am avea 2 variante:
1. se pastreaza varianta perete tip sandwich- se pastreaza doar stalpii de sustinere si se utilizeaza vata, folie anticondens, osb sau celuloza, in locul unde  a fost peretele vechi, si de jur imprejurul casei se realizeaza o fundatie care sa „inchege” garajul si placile de beton vechi.

varianta 2.  se torna fundatie de jur imprejurul casei, se zideste cu caramida si centura  sus,care sa se lege de grinzile actuale ale tavanului- (grinzile se vor s prijini si lega de centura de sus). Apoi, dupa ce s-a intarit, ar putea fi scosi stalpii de lemn, de rezistenta ai vechii structuri si se mareste spatiul cu 70cm pe toate lateralele casei.
(in imagine cel vechi este cu negru, cel nou de caramida ar fi cu rosu)

De asemeni, in viitor, ne dorim si extinderea mansardei si pe inaltime si ca suprafata.-podul sa fie  suprafata locuibila.

Intrebarile adresate:
-Merita investitia in pereti tip sandwich?- avem o oferta de 15000eur parter + mansarda
-Din cele 2 variante care ar putea fi diferentele de pret.
-Este varianta cu perete caramida o solutie posibila- si parter din caramida si mansarda? --La ce preturi ar putea ajunge?
-Necesita proiect de extindere sau proiect de constructie- diferentele de pret

Attached Files



#2
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
din aceea casa frumoasa, naturala, luminoasa vreti sa sa faceti un "apartament luxos tip acvariu" ? ...

Edited by ech, 04 December 2014 - 17:13.
sters citare inutila


#3
Mirceacsg

Mirceacsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.11.2014
Buna seara
Pai pentru perete sandwich de 100 mm si cu vata 50 mm si rigips la interior mentin 24 grade interior cu o aeroterma de 1 kw , eu zic ca izolatia este ok . A , am construit in 6 saptamani ceva identic cu descrierea d-vs , garaj cu imprejmuire din panouri si totul la interior rigips . Ceea ce sustin ca trebuie pentru un comfort sporit este izolarea pardoselii ! Eu am reusit sa fac un spatiu de locuit chiar decent pot spune pentru o investitie relativ mica . In mansarda "open" am pus 2 pat-uri 180/2 m , trei fotolii un tv si ceva lumina de la coama mansardei ...
Orice modificare trebuie autorizata asa ca spor la arhitect .

Din prima am plecat ......

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate