Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Citatie in calitate de martor

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010
Va salut.

Este a 2-a citatie pe care-o primesc pt a ma prezenta in calitate de martor la un tribunal aflat la o distanta de aprox. 150 km.In vara am fost la peste la Dunare.M-am oprit intr-o zona unde era semnal sa vb la tel cu sotia care se afla in strainatatee si sa-i transmit ca sunt in regula .In timp ce vb la tel. a venit un organ al legii(pol. de frontiera ) care mi-a cerut un buletin.Eu i l-am dat si dupa cateva min. mi-a dat o hartie sa semnez,un proces verbal intocmit unui alt pescar ,eu am semnat,dar fiind preocupat cu vb la tel,pe moment n-am bagat de seama care-cum e treaba...dupa ce m-am dezmeticit am intrebat(nelasand tel de la ureche :) ))Acelui om i-a facut proces pt prea multe bete sau ceva de genu....

Prima citatie am primit-o acum aprox. o saptamana si nu m-am prezentat,am primit-o seara si dimineata trebuia sa fiu la 9 acolo.A 2-a am primit-o ieri si e pt data de 17....ce se-ntampla daca nu ma prezint????


Va multumesc.

#2
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Daca nu te prezinti si judecatorul aprecieaza ca este necesara prezenta ta. ai sa fi citat din nou ca martor la urmatorul termen si ai sa fi adus cu mandat de aducere, deci va veni politia la usa ta te va lua de acasa si te va prezenta la judecatorie, si poate primesti si o amenda ca doar vin sarbatorile trebuie sa primesti si tu ceva,

#3
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
Pana la urma or sa vina si o sa te ia pe sus. Trebuie sa te prezinti.

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Te lasa in pace, sau...

Quote

Dupa ce a fost citat, martorul se va prezenta la instanta de judecata pentru a depune marturie.
Atentie! Daca martorul va lipsi de la prima citare, instanta poate emite mandat de aducere. Mai mult decat atat, in pricinile urgente, se poate dispune aducerea martorilor cu mandat chiar de la primul termen.


#5
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Da' cum ai putut sa semnezi orbeste fara sa stii despre ce-i vorba?

#6
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Hai să-mi bag ! Avea prea multe beţe ...
La electricieni cum se face evaluarea ?

Trebuie să te prezinţi că altfel te prezintă ei :) .

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,584
  • Înscris: 11.06.2010
Si cat poate fi amenda ?

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Nu mai aberati despre ce si cum face omul cand vorbeste la telefon si raspudneti on-topic, daca aveti ce. Daca nu, ocoliti.

In ziua de azi cand e netul plin de juristi si medici cu Google ma mir ca nu reusesti sa gasesti singur raspunsul la o intrebare atat de simpla.
Se va emite mandat de aducere si vei fi cautat pe acasa de baieti dubiosi.




II. Administrarea probei cu martori
Ascultarea şi înlocuirea martorilor
Art. 311.
(1) Când instanţa a încuviinţat dovada cu martori, ea va dispune citarea şi ascultarea acestora.
(2) 1 Înlocuirea martorilor nu se va încuviinţa decât în caz de moarte, dispariţie sau motive bine întemeiate, caz în care lista se va depune sub sancţiunea decăderii, în termen de 5 zile de la încuviinţare.
(3) Fiecare parte va putea să se împotrivească la ascultarea unui martor care nu este înscris în listă sau nu este identificat în mod lămurit.
(4) Decăderea din dreptul de a administra dovada cu martori pentru neîndeplinirea obligaţiilor prevăzute la art. 262 se acoperă dacă aceştia se înfăţişează la termenul fixat pentru ascultarea lor.
Ascultarea martorilor necitaţi
Art. 312.
(1) 1 Martorii pot fi ascultaţi chiar la termenul la care proba a fost încuviinţată.
(2) 1 La termenul fixat pentru administrarea probei, partea va putea aduce martorii încuviinţaţi chiar fără a fi citaţi.
(3) 1 Dacă partea se obligă să prezinte martorul la termenul de judecată, fără a fi citat, însă din motive imputabile aceasta nu îşi îndeplineşte obligaţia, instanţa va dispune citarea martorului pentru un nou termen. Dispoziţiile art. 313 sunt aplicabile.
Refuzul martorului de a se prezenta
Art. 313.
(1) Împotriva martorului care lipseşte la prima citare, instanţa poate emite mandat de aducere.
(2) În pricinile urgente, se poate dispune aducerea martorilor cu mandat chiar la primul termen.
(3) 4 Dacă, după emiterea mandatului de aducere, martorul nu poate fi găsit sau nu se înfăţişează, instanţa va putea proceda la judecată.
Imposibilitatea de prezentare
Art. 314.
Martorul care, din cauză de boală sau altă împiedicare gravă, nu poate veni în instanţă va putea fi ascultat la locul unde se află, cu citarea părţilor.

Edited by spare-me, 03 December 2014 - 11:41.


#9
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010
Da...va multumesc pt raspunsuri,indiferent cum sunt.Asta e,am facut-o ...ce mai pot remedia acum,din pacate NIMIC.Ma voi prezenta si asta e .Nu sunt primar...da mi-as fi dorit :) )))Si eu ma tot intreb cum naiba am putut semna :( ...imi pare rau acum ,dar fapta-i consumata .Sa fie invatatura de minte si pt altii,pt mine sigur e ;) .

#10
mirq

mirq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 23.05.2007
eventual ai putea declara ca ai semnat in necunostiinta de cauza si ca nu i-ai vazut betele respectivului fiind angajat in alte activitati la momentul respectiv, poti dovedi cu factura la telefon ca vorbeai la momentul respectiv nu? :)

#11
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010
Factura nu stiu daca pot scoate...am abonament cu minute de toate natiile :) si nu mai primesc acasa factura clasica prin posta,doar prin mesaj ,si dupa cum am spus asta se intamplase cu cateva luni in urma,daca nu ma insel luna August ..

#12
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.11.2006
Daca ai factura electronica si ai cont online la operatorul tau, poti gasi convorbirea respectiva in istoric si scoate la imprimanta un listing cu apelurile din ziua respectiva.
Daca nu ai cont facut, il poti face.

#13
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 spare-me, on 03 decembrie 2014 - 11:41, said:

Art. 314.
Martorul care, din cauză de boală sau altă împiedicare gravă, nu poate veni în instanţă va putea fi ascultat la locul unde se află, cu citarea părţilor.

Prin urmare rupe-ti un picior si scapi de prezentare. Glumesc.

Va trebui sa te prezinti, vei fi scutit de angajator, eventual daca discuti cu acesta poate iti deconteaza drumul.

Stiu cum e, am patit-o si eu, la prima solicitare nu m-am prezentat, a doua solicitare a venit insotita de doi indivizi costumati in uniforme de politie, cred ca erau veritabili ca aveau si masina alba cu girofaruri.
Din fericire eu aveam oricum treaba in orasul respectiv si astfel mi s-a decontat deplasarea.

#14
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
trimite un inscris prin posta sau email la dosar si explica situatia prima data!...

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 mirq, on 03 decembrie 2014 - 12:48, said:

eventual ai putea declara ca ai semnat in necunostiinta de cauza si ca nu i-ai vazut betele respectivului fiind angajat in alte activitati la momentul respectiv, poti dovedi cu factura la telefon ca vorbeai la momentul respectiv nu? Posted Image
eventual ai putea merge sa aberezi in alte arii ale acestui forum. specializate in asa ceva

#16
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
oricum ce ai semnat acolo e egal cu zero! din acest motiv te citeaza ca si martor. tu le  explici cum a stat treaba in fapt. ca vorbeai la telefon si nu stiai ce semnezi.  nu ai ce sa patesti. poate scapa si cel sanctionat, desi ma indoiesc ca a fost ars doar pt ca pescuia cu mai multe bete.
daca nu te prezinti exista posibilitatea sa fii adus cu politia sau jandarmeria. in cazul asta drumul dus nu te costa nimic. la intoarcere va trebui sa platesti. vei fi intrebat in instanta si ce pretentii ai pentru ziua pierduta. poti inainta pretentii sa-ti plateasca ziua de munca pe care nu ai efectuat-o si eventuale cheltuieli de transport. daca ai de gand sa te duci de buna voie pastreaza biletul de calatorie si/sau bonul de carburant pt instanta. sa poti dovedi cat ai cheltuit cu deplasarea dus-intors. bonul sau biletele (copii) se vor depune la dosar.
de amendat nu o sa fii amendat daca te duc la proces cu politia.

Edited by gabriel_gavrila, 03 December 2014 - 17:56.


#17
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,554
  • Înscris: 24.01.2007
Din pacate multi isi dau cu parerea in zadar pe acest topic.
Cati dintre voi faceti diferenta intre martor asistent si martor ocular?
fabyboss, sfatul meu este sa te prezinti la termenul fixat de instanta de judecata pentru a lamuri calitatea pe care o aveti.

Ai fost citat in calitate de martor asistent deoarece cel in cauza mai mult ca sigur nu a semnat procesul-verbal de constatare a contraventiei.

#18
fabyboss

fabyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 09.05.2010

 Dau, on 03 decembrie 2014 - 18:14, said:

Din pacate multi isi dau cu parerea in zadar pe acest topic.
Cati dintre voi faceti diferenta intre martor asistent si martor ocular?
fabyboss, sfatul meu este sa te prezinti la termenul fixat de instanta de judecata pentru a lamuri calitatea pe care o aveti.

Ai fost citat in calitate de martor asistent deoarece cel in cauza mai mult ca sigur nu a semnat procesul-verbal de constatare a contraventiei.
Asa este....din cate imi aduc aminte,l-a intrebat daca semneaza iar acel om refuzase semnarea procesului verbal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate