Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cresterea Ramelor - Vermicultura

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@blimpyway: Deci nu e interesanta (cresterea ramelor) ca afacere! Mai auzeam de unii cu lipitori, dar nu prea sunt tentat nici ca fapt divers!

#20
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 dorel232004, on 26th April 2010, 13:40, said:

@blimpyway: Deci nu e interesanta (cresterea ramelor) ca afacere! Mai auzeam de unii cu lipitori, dar nu prea sunt tentat nici ca fapt divers!
ba poate ca este, afla care e pretul la "humusil", ca e tot rahat de rama si ala ... cam din 5kg de gunoi obtii un kg din ala. http://www.recolta.e...comment-page-1/

Asa la o cautare scurta pe net vad ca "worm castings" se dau si cu 2$ o cutie de 450g si 25$ una de 12kg. Poate gasesti o ferma mare de porci sau vite care nu stiu cum sa scape de gunoiu de grajd acu ca-i obliga doamna ue, iti faci instalatia langa ei. Ca si la plopi, cred ca-s foarte putini hoti care ar fi tentati sa fure.. "marfa". Mai problematica e linia de ambalare in saci, obtinerea lor, detalii din astea..

Edited by blimpyway, 26 April 2010 - 12:55.


#21
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 blimpyway, on 26th April 2010, 13:48, said:

ba poate ca este, afla care e pretul la "humusil", ca e tot rahat de rama si ala ... cam din 5kg de gunoi obtii un kg din ala. http://www.recolta.e...comment-page-1/
Uite un articol aici: http://www.revista-f...culturii-2.html
Humusilul nu e lichid?

 blimpyway, on 26th April 2010, 13:48, said:

Poate gasesti o ferma mare de porci sau vite care nu stiu cum sa scape de gunoiu de grajd acu ca-i obliga doamna ue, iti faci instalatia langa ei.
Mai e mult pana sa te roage ei sa-l iei de acolo! Deocamdata platesti bani grei pe gunoi!

 blimpyway, on 26th April 2010, 13:48, said:

Ca si la plopi, cred ca-s foarte putini hoti care ar fi tentati sa fure.. "marfa".
Ai tu ce ai cu plopii astia! Vrei tu sa ma convingi ca in tara asta de hoti, poti lasa hectare intregi plantate, fara paza, ani de zile si sa nu iti taie nimeni nimic! Poate intr-un sat de sasi, daca mai exista!

#22
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
e lichid obtinut prim macerarea compostului de rama, unii adauga si putina melasa ca sa se dezvolte bacteriile humice... dar asta il subtiaza.  In engleza ii zice "worm tea" adica ceai de rame, si e facut nu din rame ci din rahatii (compostul) de rame.

Pe pagina aia e unu care vinde cu 1ron/litru compostul umed, asa cum e scos, neuscat. Se pune o lingura sau doua de compost intr-un litru de apa, cum am zis unii adauga putin indulcitor. Se aereaza o zi sau doua cu pompa de acvariu si rezulta lichidul ceai de rame, patentat si vandut de niste bulgari si cu numele de humisil.

------------
"Bani grei" pt gunoi de grajd ce inseamna in cifre exacte?

------------
PS uite astia vand chiar compost in pliculete de ceai http://www.wackyworldsof.com/worm-tea/ zice ca le agiti in apa si apoi stropesti florile cu ele, la extraordinaru pret de 1$ plicul. In toata afacerea (ca in orice alta afacere) conteaza mult mai mult marketingu si cat poti sa-ti vrajesti audienta a.i. sa creada ca un cacat de rama merita un dolar pliculetu.

Edited by blimpyway, 26 April 2010 - 13:12.


#23
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 blimpyway, on 26th April 2010, 14:03, said:

"Bani grei" pt gunoi de grajd ce inseamna in cifre exacte?
Eu de exemplu cam pe 1 to de gunoi (vaca+porc) am dat cam 1 milion! Transport maxim 1 km! Si nu puteam sa cumpar cat vroiam!

#24
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 dorel232004, on 26th April 2010, 14:03, said:

Ai tu ce ai cu plopii astia! Vrei tu sa ma convingi ca in tara asta de hoti, poti lasa hectare intregi plantate, fara paza, ani de zile si sa nu iti taie nimeni nimic! Poate intr-un sat de sasi, daca mai exista!
nu zic ca nu taie nimic, dar ca le ajunge suficient de putin ca sa nu ma afecteze... e doar o parere. Bete verzi putin mai groase ca degetu mare gasesti pe toate drumurile, ce sens are sa risti sa le furi cand poti sa le iei de oriunde. Primariile ar fi bucuroase sa gaseasca pe cineva care sa le tunda gratis pomii de pe marginea drumurilor, ce sens are sa furi crengi?

#25
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 blimpyway, on 26th April 2010, 14:03, said:

In toata afacerea (ca in orice alta afacere) conteaza mult mai mult marketingu si cat poti sa-ti vrajesti audienta a.i. sa creada ca un cacat de rama merita un dolar pliculetu.
Stiu si eu daca e chiar asa! Una e sa fac si sa vand, de exemplu, oua, branza, fructe si alta e sa vand o zeama pe post de "medicament universal"! Pare un pic excrocherie! Trebuie sa cred si eu ca sa pot sa o vand!

 blimpyway, on 26th April 2010, 14:21, said:

Primariile ar fi bucuroase sa gaseasca pe cineva care sa le tunda gratis pomii de pe marginea drumurilor, ce sens are sa furi crengi?
Sa le tunda inseamna sa se suie cu scara, sa lege ramurile, sa le taie cu drujba, sa le coboare usor, e complicat! Ia sa le zici sa taie pomii! Ii taie la greu, le da jos ramurile (pe care le lasa acolo) si iau trunchiurile, ca de, au de unde!

#26
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 dorel232004, on 26th April 2010, 14:17, said:

Eu de exemplu cam pe 1 to de gunoi (vaca+porc) am dat cam 1 milion! Transport maxim 1 km! Si nu puteam sa cumpar cat vroiam!
la tona aia de gunoi proaspat iti trebuie 2-3 tone de frunze uscate si scoti poate 0,4 tone de compost uscat, sau dublu umed. Problema e desfacerea, eu il vad ambalat in pungi de hartie si dat pe la florarii sau daca ai cantitati mari la super-magazine gen brico sau chiar core si carfururi. Ar fi si varianta de franciza in care patentezi o metoda simpla si clara de procesare, "atestezi" producatorii si le dai licenta (astia pot fi chiar ferme zootehnice) si colectezi, ambalezi si vinzi compostul sau ceaiul de compost.

Am vazut pe unii care-l vindeau ceaiul de compost la pret premium in sticle reciclate, sunt atatea peturi pe care nu da nimeni doi bani, iti faci reclama aproape gratis daca mituesti un reporter sa faca o emisiune despre o zana buna care cumpara sticlele de plastic aruncate in poieni de munte.

Edited by blimpyway, 26 April 2010 - 13:32.


#27
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Acum depinde si unde plantezi! Daca plantezi in baragan, unde nu vezi un pom pe kilometri, sigur ai surprize! Daca plantezi langa o padure de fagi, poate scapi! Dar de ce nu incerci? Trebuie sa ai acordul meu?

#28
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 dorel232004, on 26th April 2010, 14:30, said:

Trebuie sa ai acordul meu?
Nu dar iti dai seama ce prestigiu as avea daca il obtin? :)

#29
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 blimpyway, on 26th April 2010, 14:29, said:

la tona aia de gunoi proaspat iti trebuie 2-3 tone de frunze uscate si scoti poate 0,4 tone de compost uscat, sau dublu umed. Problema e desfacerea, eu il vad ambalat in pungi de hartie si dat pe la florarii sau daca ai cantitati mari la super-magazine gen brico sau chiar core si carfururi. Ar fi si varianta de franciza in care patentezi o metoda simpla si clara de procesare, "atestezi" producatorii si le dai licenta (astia pot fi chiar ferme zootehnice) si colectezi, ambalezi si vinzi compostul sau ceaiul de compost.
Ca sa faci afacerea la nivelul asta, e de durata! Intai trebuie sa faci o cantitate in curte experimental, vreo 2 ani, dupa care, daca reusesti, trebuie sa omologhezi produsul! Nu stiu cat de complicat e asta! Dupa aceia, trebuie sa faci contract cu vreo "porcarie" din apropiere sa le iei tot rahatul! Iti trebuie atotorizare de la mediu pt asa ceva! Deci o faci in camp! Sa zicem ca treci peste astea si vrei sa la desfaci prin supermarketuri: cat e te "costa" ca sa intri? Un reportaj cu produsul tau minune cred ca te duce la vreo (fara pile) 5-10.000 euroi! Eu am crezut ca vrei sa o faci in curte si sa o dai prin posta pe la "fraieri"!

 blimpyway, on 26th April 2010, 14:34, said:

Nu dar iti dai seama ce prestigiu as avea daca il obtin? :)
Aici sunt de acord cu tine, dar ai mult de asteptat! Cum sa-ti dau eu binecuvantarea cand mi-au furat intr-un an si chitul de la geamuri (nu se intarise)? Iar pomi (de la mine) taiau cu mine acolo (nu stiau ca am venit ) si padurea (statului, inca) cadea pe ei!

Edited by dorel232004, 26 April 2010 - 13:49.


#30
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
exact din motivele insirate de tine nu vreau sa ma bag in asa ceva, e  investitie mare cu bataie lunga si nu ma tenteaza afacerile mari. Sunt multumit sa folosesc pentru uz personal (daca se merita) si sa ajut pe cine vrea sa-si faca singur compost de rame acasa sau chiar sa vanda.  Asa cu pliculetu pe net sau chiar la florarii probabil ca iese ceva dar daca ar fi sa dea impresia ca e potential, precis sare crocodilu mare sa pape toata piata si te-ai ars ca mic afacerist.

Cred ca pentru cei care au casa la curte - tot mai multi oraseni in ultima vreme - e o metoda buna sa scape de mare parte din gunoiul menajer si sa obtina un ingrasamant de mare calitate pentru flori/gazon/rosii fara sa-i coste mult, de care pot fi siguri ca e organic, nechimizat.
Poate va fi o piata si pentru "compostoare" de casa vandute cu rame si "asternut" cu tot. Mai mica si parca mai greu de acaparat de marele business.

Edited by blimpyway, 26 April 2010 - 14:14.


#31
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@blimpyway: Sunt de acord cu tine! Ai vazut ce bine ne intelegem noi?

#32
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 dorel232004, on 26th April 2010, 13:49, said:

Cum sa-ti dau eu binecuvantarea cand mi-au furat intr-un an si chitul de la geamuri (nu se intarise)? Iar pomi (de la mine) taiau cu mine acolo (nu stiau ca am venit ) si padurea (statului, inca) cadea pe ei!

Mai dorele tu ma sparii ... ce mama zmeilor e la tine acolo ? ... jungla ... vestul salbatic ... pune mana pe par si rupele oasele la vre-o doi-trei din ei cand ii prinzi la furat. Cu vorba buna nu merge daca zici ca sunt chiar asa disperati dupa bunurile tale.

#33
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Nu, alta e explicatia... L-au simtit ca se ataca si fac misto de el, de fapt nu-i fac cine stie ce mare paguba, doar il sacaie si il sicaneaza, marunt si des.

#34
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 masterd6ib6, on 26th April 2010, 15:21, said:

Mai dorele tu ma sparii ... ce mama zmeilor e la tine acolo ? ... jungla ... vestul salbatic ... pune mana pe par si rupele oasele la vre-o doi-trei din ei cand ii prinzi la furat. Cu vorba buna nu merge daca zici ca sunt chiar asa disperati dupa bunurile tale.
Zici ca sunt parnaiasi asa de bine stiu legile! La unul am tinut niste materiale (eram in relatii bune atunci, ca ma "sugea") ca nu aveam loc in exces de depozitat! Intre timp am taiat "robinetul" si s-au stricat relatiile! Intamplarea a facut ca am avut nevoie de materiale, ca eram in constructie! Inspiratia a facut sa ma duc sa le iau cu 'baietii", ca nu era acasa la ala decat nevasta-sa! Cu chiu cu vai le-am luat, ca nu mai vroia sa-mi dea "lucrul" meu! Dar ce sa vezi, se gandea, dupa aceea, sa spuna ca am vrut sa o violez! Noroc ca nu a bagat-o nimeni in seama, ca am avut si martori si mai arata si ca porcu! Alta data, un vecin, care mai pazeste pe acolo, prinde niste draci de copii, care furau linistit de la mine! Ma suna, intreb cine sunt, dar pt.a erau si unii, 2, care aveau relatii bune cu mine (parintii), nu sun la politie, dar le dau tel la parinti sa se duca sa-si ia copii de acolo! Nu spun ca se gandeau sa faca reclamatie pt. sechestrare de persoana!

 eureur, on 26th April 2010, 15:36, said:

Nu, alta e explicatia... L-au simtit ca se ataca si fac misto de el, de fapt nu-i fac cine stie ce mare paguba, doar il sacaie si il sicaneaza, marunt si des.
E marunt ca nu apuca "mare"! Ca am facut fortareata acolo! Si in ultima perioada de fiecare data chem politia (care e ca aghiazma nu face nici bine nici rau, gluma) si se mai jeneaza!

#35
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 dorel232004, on 26th April 2010, 15:43, said:

Zici ca sunt parnaiasi asa de bine stiu legile!
.......

in concluzie, daca ii prinzi la furat la tine, n-ai ce sa le faci. In puscarie presupun ca n-ajunge nimeni, ca daca ar ajunge, s-ar "linisti" ceilalti. Macar de ar lua vreo amenda sa-i usture, sa nu mai incerce a doua oara.... Ce le face potitistul cand vine? Sunt curios daca exista vreo metoda eficace, pentru ca asta e unul din cele 2 motive ( si cel principal), pentru care ezit inca sa-mi cumpar o casa la tara.

Si poate ca ar trebui deschis un topic separat  "metode de a scapa de furtul vecinilor"
(nu glumesc, chiar ma intereseaza cum s-ar putea combate acesti "daunatori" )

Edited by pointiv, 19 May 2010 - 14:52.


#36
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Politaiul daca cumva da de hot, ii spune ce poate pati si ala taie repede vitelul si scapa de belea! Deci, prin fiecare reclamatie care o fac ii mai bag ceva in buzunar la caraliu! Ma gandesc ca pe praful asta poate nu le convine la hoti (daca sunt vecini, adica amatori) sa piarda atatia vitei!
E deschis un topic la dezbateri, parca!
Solutia, daca ai internet acolo, sunt camere video si contract cu o firma de paza care sa raspunda si de bunurile din interior!

Edited by dorel232004, 19 May 2010 - 17:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate