Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cresterea Ramelor - Vermicultura

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
am si uitat de topicul asta..
a avut curaj vreunul sa "creasca" ceva rame? :)
eu unul nu am avut timp si nici vointa

#38
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
eu am un sac cu rame si compost de rame atarnat  in balcon, cred ca de un an de zile sau mai bine. Deocamdata e o populatie ok, destul de multe inmultite din rame vandute pentru pescari in piata Obor. Sacu nu e foarte mare (e sac de rafie alba cu un inel din teava pvc electrica la gura) si nici nu am folosit multa mancare (excesul de mancare e un risc ca poate fie sa dea in fermentatie anaerobica si sa se imputa, fie in compostare termofila si sa se incinga, deci  sa omoare ramele.
In statiile de tratare a gunoiului biodegradabil sau in compostoare mari riscul e mai mic caci alimentarea se face intr-o parte a containerului si daca apar conditii improprii ramele se retrag in zonele invecinate si revin cand "se poate trai" in zona cu alimente.
Nu am avut probleme cu geru iernii (balconul e pe N si incomplet inchis cu geam simplu). Singura neplacere este ca exista si o populatie de musculite de otet care coabiteaza cu ramele. Daca acopar bine sacul nu apuca sa iasa, intreaga existenta si-o petrec in sacul ala.  Nu prea intra in casa, se pare ca raman acolo pe balcon chiar daca nu-s perfect inchise si acum vara tin usa deschisa permanent.

Pentru a evita oscilatiile mari de temperatura si pentru a impiedica lumina sa patrunda in sac (rafia nu retine lumina si ramele sunt deranjate), l-am invelit cu o folie reflectorizanta din aia de se pune la parbriz.

Am observat ca semintele de rosii, ardei, pepene (din resturi alimentare aruncate in sac) incoltesc foarte puternic si chiar in intuneric urca mult, 10-15 cm sau chiar mai mult.

Intr-o gospodarie ar fi utile pentru eliminarea gunoaielor menajere biodegradabile sau procesarea gunoiului de grajd si obtinerea unui compost de calitate. Exista si incercari - destul de promitatoare - de utilizarea ramelor in private cu compostare uscata sau in tratarea apelor uzate menajere, in loc de fosa sau dupa fosa.

Edited by blimpyway, 27 June 2010 - 01:59.


#39
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postblimpyway, on 27th June 2010, 02:46, said:

eu am un sac cu rame si compost de rame atarnat  in balcon, cred ca de un an de zile sau mai bine. Deocamdata e o populatie ok, destul de multe inmultite din rame vandute pentru pescari in piata Obor. Sacu nu e foarte mare (e sac de rafie alba cu un inel din teava pvc electrica la gura) si nici nu am folosit multa mancare (excesul de mancare e un risc ca poate fie sa dea in fermentatie anaerobica si sa se imputa, fie in compostare termofila si sa se incinga, deci  sa omoare ramele.
In statiile de tratare a gunoiului biodegradabil sau in compostoare mari riscul e mai mic caci alimentarea se face intr-o parte a containerului si daca apar conditii improprii ramele se retrag in zonele invecinate si revin cand "se poate trai" in zona cu alimente.
Nu am avut probleme cu geru iernii (balconul e pe N si incomplet inchis cu geam simplu). Singura neplacere este ca exista si o populatie de musculite de otet care coabiteaza cu ramele. Daca acopar bine sacul nu apuca sa iasa, intreaga existenta si-o petrec in sacul ala.  Nu prea intra in casa, se pare ca raman acolo pe balcon chiar daca nu-s perfect inchise si acum vara tin usa deschisa permanent.

Pentru a evita oscilatiile mari de temperatura si pentru a impiedica lumina sa patrunda in sac (rafia nu retine lumina si ramele sunt deranjate), l-am invelit cu o folie reflectorizanta din aia de se pune la parbriz.

Am observat ca semintele de rosii, ardei, pepene (din resturi alimentare aruncate in sac) incoltesc foarte puternic si chiar in intuneric urca mult, 10-15 cm sau chiar mai mult.

Intr-o gospodarie ar fi utile pentru eliminarea gunoaielor menajere biodegradabile sau procesarea gunoiului de grajd si obtinerea unui compost de calitate. Exista si incercari - destul de promitatoare - de utilizarea ramelor in private cu compostare uscata sau in tratarea apelor uzate menajere, in loc de fosa sau dupa fosa.

Si cum procedati cu compostul, il scoateti dupa un timp sau adaugati mereu peste el ? Daca il scoateti, cum procedati cu ramele sa le separati de compost ?
tks

#40
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai deocamdata nu am scos... se tot consuma. ideea cu sacul este ca fundul e taiat si legat - pentru a culege compostul din partea de jos se desface legatura de la fund si se scoate doar o parte. E cu flux continuu, alimentat pe sus, unde misuna si ramele si compostul maturat este scos de jos.

Edited by blimpyway, 01 July 2010 - 19:01.


#41
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postblimpyway, on 1st July 2010, 18:56, said:

pai deocamdata nu am scos... se tot consuma. ideea cu sacul este ca fundul e taiat si legat - pentru a culege compostul din partea de jos se desface legatura de la fund si se scoate doar o parte. E cu flux continuu, alimentat pe sus, unde misuna si ramele si compostul maturat este scos de jos.

Merge cu orice fel de rame ?
Am citit ca unii recomanda anumite specii.Vreau sa fac si eu un astfel sistem gen cutie de lemn 2x2m pt deseurile din gospodarie dar, nu stiu cate rame imi trebuie, de unde le iau, am inteles ca mai trebuie udat compostul...

#42
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostPaulbogdan_a, on 4th July 2010, 20:27, said:

Merge cu orice fel de rame ?
Am citit ca unii recomanda anumite specii.Vreau sa fac si eu un astfel sistem gen cutie de lemn 2x2m pt deseurile din gospodarie dar, nu stiu cate rame imi trebuie, de unde le iau, am inteles ca mai trebuie udat compostul...

rame de gunoi.. cresc in gunoi de grajd si nu numai. Sunt rame rosii si mai mici decat cele de gradina.  Ramele de gradina nu supravietuiesc in compost. Sunt doua specii ce se folosesc, in zona noastra cea mai raspandita e Eisenia Foetida, da nu cred ca-ti ajuta prea mult numele. Ramele rosii ce se vand la piata pentru pescari sunt bune, numai ca pretul acolo e mare. Dar avand in vedere ca ai cutia foarte mare,  nu o sa se umple intr-un an si poti sa iei rame mai putine.  Pana se vor inmulti ele va incepe si compostarea normala, fara rame.

Si da, au nevoie de umezeala, daca n-au umezeala se retrag la fundul gramezii de gunoi. Au nevoie si de intuneric. E bine sa acoperi gunoiul cu un strat de paie - astea mentin umezeala si contin mirosurile.  Si sa le stropesti in perioadele uscate. Un umbrar, capac  sau acoperis e bun, sa nu se incinga/usuce de la soare. Cutia de 2x2m mi se pare mare, dar ma rog, debinde ce compostezi si in ce cantitate.

#43
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postblimpyway, on 5th July 2010, 14:29, said:

rame de gunoi.. cresc in gunoi de grajd si nu numai. Sunt rame rosii si mai mici decat cele de gradina.  Ramele de gradina nu supravietuiesc in compost. Sunt doua specii ce se folosesc, in zona noastra cea mai raspandita e Eisenia Foetida, da nu cred ca-ti ajuta prea mult numele. Ramele rosii ce se vand la piata pentru pescari sunt bune, numai ca pretul acolo e mare. Dar avand in vedere ca ai cutia foarte mare,  nu o sa se umple intr-un an si poti sa iei rame mai putine.  Pana se vor inmulti ele va incepe si compostarea normala, fara rame.

Si da, au nevoie de umezeala, daca n-au umezeala se retrag la fundul gramezii de gunoi. Au nevoie si de intuneric. E bine sa acoperi gunoiul cu un strat de paie - astea mentin umezeala si contin mirosurile.  Si sa le stropesti in perioadele uscate. Un umbrar, capac  sau acoperis e bun, sa nu se incinga/usuce de la soare. Cutia de 2x2m mi se pare mare, dar ma rog, debinde ce compostezi si in ce cantitate.

Aha, inca ceva, pot  direct sa pun gunoiul de la animale sau trebuie intai lasat sa putrezeasca?

tks

#44
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
In mod normal merge proaspat dar e bine sa fie in amestec cu sursa de celuloza - adica paie, iarba taiata, frunze uscate, resturi de buruieni. Sau macar un strat deasupra care-l dai la o parte cand pui balegarul si acoperi la loc.  Numai balega singura poate deveni anaeroba si atunci nu pot s-o manance ca se-mpute si nu intra oxigen. Paiele ude deasupra retin si mirosul si nu va atrage foarte multe muste.

La o lada mare e bine sa pui  "mancarea" proaspata doar intr-o parte.. sa se retraga in partea opusa a lazii caz ca e ceva in neregula - de ex. cand se incinge conpostul sau se degaja gaze toxice. In rest se descurca ele.

PS la inceput umpli lada cu 20-30cm de material celulozic - paie, frunze uscate, merg si hartie, carton (nu din cele lucioase) taiate marunt sa  talaj de la lemne netratate.   Toate se umezesc. Astea fermenteaza mai greu, ajuta la aerare... pentru o consumare rapida a balegarului e nevoie de masa celulozica.

Edited by blimpyway, 06 July 2010 - 00:53.


#45
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postblimpyway, on 6th July 2010, 00:32, said:

In mod normal merge proaspat dar e bine sa fie in amestec cu sursa de celuloza - adica paie, iarba taiata, frunze uscate, resturi de buruieni. Sau macar un strat deasupra care-l dai la o parte cand pui balegarul si acoperi la loc.  Numai balega singura poate deveni anaeroba si atunci nu pot s-o manance ca se-mpute si nu intra oxigen. Paiele ude deasupra retin si mirosul si nu va atrage foarte multe muste.

La o lada mare e bine sa pui  "mancarea" proaspata doar intr-o parte.. sa se retraga in partea opusa a lazii caz ca e ceva in neregula - de ex. cand se incinge conpostul sau se degaja gaze toxice. In rest se descurca ele.

PS la inceput umpli lada cu 20-30cm de material celulozic - paie, frunze uscate, merg si hartie, carton (nu din cele lucioase) taiate marunt sa  talaj de la lemne netratate.   Toate se umezesc. Astea fermenteaza mai greu, ajuta la aerare... pentru o consumare rapida a balegarului e nevoie de masa celulozica.

Am gasit pe cineva care se ocupa cu chestia asta, vinde Esenia 500 buc = 60 RON. Mi se pare cam scump... Mai caut, daca nu gasesc ceva mai ieftin, cred ca am sa cumpar de la tipul asta.

#46
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
daca ai animale mai bine cauta in locul in care arunci gunoiul.  S-ar putea sa ai deja. Nu e nevoie de foarte multe, intr-un an de zile se inmultesc destul daca-s conditii adecvate.

Edited by blimpyway, 07 July 2010 - 08:05.


#47
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
daca incepe sa miroasa urat si nu miros de balegar, acel miros specific ramelor sa stii ca ceva nu este in regula, ramele sunt stresate.
stresate in sensul ca ceva nu ese in regula cu locul unde taiesc...Ph-ul, umiditatea, aerisirea solului, resturile menajere ce sunt puse pentru a fi consumate de catre acesetea.
indicat este sa nu dai de mancare carne si oase...carnea nu este mancata de rame si asfel te alegi cu o putoare de mortaciune, muste, viermi.
oasele sunt prea tari si nu prezinta interes.
cel mai bine este sa incepi cu anatomia si rolul unei rame in ecosistem...
Fiecare specie de Rama are rolul ei in ecosistem! (eu ramasesem uimit cand am citit, deoarece toate ramele imi pareau sa faca acelasi lucru)

daca stii engleza gasesti multe chestii interesante in linkurile pe care le-am pus eu pe prima pagina, mai ales ca veo 2-3 linkuri sunt forumuri de specialitate.

Edited by victor.andrey, 15 July 2010 - 00:03.


#48
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009
Am citit o carte scrisa de un american prin 1947, se pare ca a fost unul dintre pionierii cresterii ramelor in SUA.
Am gasit o chestie ff interesanta, descrie o tehnologie de fertilizare a terenurilor agricole si mai ales a livezilor de pomi cu ajutorul ramelor,doar prin colonizarea acestora in terenul cu pricina. Cei care au folosit metoda, au obtinut recolte incredibil de mari fara sa mai administreze fertilizatori.
Partea proasta e ca in toata cartea, se vorbeste de un hibrid obtinut de ei prin diverse incrucisari (posibil hibridul rosu de California). Nu stiu ce specie s-ar preta la noi pt asa ceva, in carte scrie ca Esenia nu merge decit pt compostare balegar + alte resturi.

#49
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Poti sa tai iarba si sa lasi pe teren sa formeze un strat de mulci care ofera adapost vietuitoarelor benefice si  in timp se descompune si ingrasa solul.  Nu conteaza ca-s rame de un anumit soi nici cine stie ce  hibrizi nu sunt necesari, e nevoie sa formeze un ecosistem adica un numar cat mai mare si mai variat de organisme.
Dar daca vrei sa lasil fauna, bacteriile si fungii din sol sa formeze humusul,  "problema"  este ca nu mai poti folosi pesticide si ingrasaminte de nici un fel ca ramele si alte vietuitoare benefice sunt mai sensibile decat daunatorii.

#50
pacoste80

pacoste80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.08.2010
Dar cu ce pret se vinde kg? si unde le poti comercializa?

#51
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
stiu ca acum 1-2 ani, 1kg de rame costa cam 40-50ron, anul asta am auzit ca ar fi cam 20-25lei
99% din piata sunt magazinele de pescuit. restul de 1% habar nu am :))

#52
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
adica mai scumpe ca porcu, vaca si alte animale in viu. Si mai putin pretentioase. Doar ca nu prea intereseaza pe nimeni cantitatea.
In cantitati mari s-ar vinde compostu si derivatii (de ex. zeama din compost). Preturile pot fi sensibil mai mari decat compostul "obisnuit" din magazin.

Edited by blimpyway, 16 August 2010 - 21:53.


#53
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postblimpyway, on 16th August 2010, 21:49, said:

adica mai scumpe ca porcu, vaca si alte animale in viu. Si mai putin pretentioase. Doar ca nu prea intereseaza pe nimeni cantitatea.
In cantitati mari s-ar vinde compostu si derivatii (de ex. zeama din compost). Preturile pot fi sensibil mai mari decat compostul "obisnuit" din magazin.

Pana la urma mi-am infiintat mica crescatorie de rame, constand intr-o cutie de 2x1m fara fund in care am pus balegar plin cu rame, pamant vegetal, resturi vegetale, o mana de uruiala si apa din belsug. Reteta am facut-o dupa citirea cartii despre cresterea ramelor. Cultura a evoluat bine, in 2 luni a scazut cantitatea de compost la cca. 30%. Am rascolit putin de curiozitate, desi scrie sa nu le deranjezi, e o populatie numeroasa, cu multi pui. De curand le-am adaugat la meniu vreo 6-7 galeti cu borhot ramas de la tuica si toata boasca ce a ramas dupa storsul vinului. Dupa 2 sapt. de cand le-am pus borhotul, am observat o mare aglomerare in stratul cu borhot spre deosebire de celelalte, se pare ca le place f tare desi e cam greu de transportat.
Ce am observat:
Marele avantaj al cutiei fara fund este faptul ca pot uda cat vreau cu furtunul, excesul de apa infiltrandu-se natural in sol, la fel si apa din precipitatii. Ff important de pastrat intuneric peste toata gramada de compost ! Eu initial acoperisem gramada cu un sac de rafie alba si, mult timp din aceasta cauza ramele evitau sa prelucreze stratul de deasupra (nu suporta lumina). Cand mi-am dat seama, am acoperit cu coceni de porumb si peste el am pus fan, solutie f buna ca drenaj si pratica pt cazurile cand se doreste completarea compostului. Acum ma pregatesc sa le acopar bine pt iernare si, sper sa incep intensiv la primavara.

#54
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
salut Paulbogdan,

interesant ca ai inceput cu un pat asa mare. Ai cu ce sa-l alimentezi?

apa care se scurge e buna ca ingrasamant , doar ca e tare, trebuie diluata. E bine sa ai patul ridicat pe un gratar si o folie pe sol in care se scurge surplusul de apa. Cu o sipca trasa (cu snururi) peste gratar poti razui compost de pe fund, care sa pice in folie, deci nu mai ai nevoie sa golesti, doar alimentezi pe sus si razuiesti de sub pat compostul

Edited by blimpyway, 30 November 2010 - 02:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate