Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Allview Viva H8+

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#19
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007

View Postfologeam, on 06 decembrie 2014 - 19:04, said:


A gasit cineva o husa care sa se potriveasca pentru acest model de tableta si daca da unde?
Multumesc!


http://www.protablet...ura-si-pen.html

Edited by gelucimpi, 06 December 2014 - 19:38.


#20
Cosminvldd

Cosminvldd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.11.2014
Salutare,

Confirm faptul că tableta nu are vibrații.

#21
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Multumesc pentru raspuns!Se poate presupune ca cei de la allview au introdus din greseala in specificatii ca tableta are vibratii sau mai grav poate au un lot cu defectiune pe vibratii si l-au pus la vanzare de black friday ca sa scape de el.In alta ordine de idei ai reusit sa faci ceva cu problema legata de lipsa de spatiu pe memoria de 0.9GB?Multumesc!

#22
Cosminvldd

Cosminvldd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.11.2014
Cu plăcere! Unde ai văzut că tableta are vibrații? Pe site-ul celor de la Allview nu este menționat că ar avea vibrații (sau cel puțin nu am observat eu). În cazul în care în manualul de utilizare scrie ceva de vibrații, ar trebui să le facem o sesizare!

Referitor la dimensiunea primei partiții, nu am reușit nimic... Dacă ai ceva noutăți, te rog să ne comunici și nouă.

Mulțumesc!

#23
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Am vazut ca are vibratii pe site-ul Allview la specificatii sectiunea multimedia-sunet-"Tip alerta:vibratie,ringtone audio".La fel apare si in manualul tabletei.Am trimis seseizare pe site-ul Alview dar nu am primit inca un raspuns.Poate faci si tu sesizare si asa vazand ca sunt mai multi care reclama poate misca ceva cei de la suportul Allview.

#24
Cosminvldd

Cosminvldd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.11.2014
Ai dreptate, îmi cer scuze...nu am văzut! Acum le fac o sesizare. Revin după ce primesc răspuns.

#25
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Am primit răspuns de la Alview.Tableta nu are vibratii.Le-am trimis mesaj ca pe site si in manual se specifica ca are vibratii.Astept sa vad ce mai raspund acum.
Referitor la problema cu lipsa de spatiu pe memoria interna de 0.9GB au zis trebuie sa o trimi in service deoarece"este o problema de software".Nu stiu ce ar putea sa ii faca dar nu vreau sa o trimit in service pentru asta mai ales ca am citit multe review-uri negative despre service-ul lor.La cat de"buni" sunt mi-e teama ca rezolva sau nu dar mai strica altceva sau ii zgârie carcasa sau display-ul.
Daca vrei încearcă tu sa o trimiti in service si te rog sa îmi spui daca au rezolvat ceva cu memoria de 0,9GB.

#26
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Salut!Stie cineva daca se poate modifica dimensiunile partitiilor pe tabletele cu android 4.4?Daca cineva a repartionat memoria interna a tabletei il rog sa posteze detalii despre cum a facut asta.Multumessc!

#27
Cosminvldd

Cosminvldd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.11.2014
Mie încă nu mi-au răspuns.
Sincer, nu prea aș vrea s-o trimit în service...cu toate că mă enervează la culme memoria limitată la 900MB! În plus, am observat că după restart dispar de pe Homescreen iconițele aplicațiilor instalate! Cred că e ceva din soft.

#28
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Si la mine dispar dupa restart iconitele dar nu toate ci doar unele.De exemplu raman dupa restart iconitele pentru Youtube,Bitdefender,Harti,Accuweather.Asta cu iconitele probabil este un bug din softul tabletei.Din pacate nu cred ca va apare o noua versiune de soft care sa elimine bug-urile.Cei de la Allview nu prea se omoara cu update-urile.

#29
Cosminvldd

Cosminvldd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.11.2014
Mda...am înțeles că Allview stă jalnic la capitolul update!
Nu înțeleg de ce au împărțit memoria internă în două partiții, ar fi trebuit să lase UNA și bună! Spre exemplu, la S4 am o singură partiție în care se stochează atât aplicațiile, cât și fișierele media.

Attached Files


Edited by Cosminvldd, 10 December 2014 - 15:02.


#30
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Nu au inpartit cei de la Allview memoria in doua partitii,asa au fabricat-o chinezii.Allview si-a adus o contributie minimala la softul tabletei in nici un caz nu au creat ei cele doua partitii.Am văzut pe net ca tabletele si telefoanele chinezesti au memoria impartita in doua.De ce?Numai chinezii stiu de ce.Macar daca faceau mai mare partitia primara de 0,9GB.Am descoperit pe youtube un tutorial despre cum se poate mari dimensiunea partitiei primare de 0,9GB.Procedura este destul de complexa si necesita experienta in domeniu.Pentru cineva care nu are experienta este foarte riscant.Se poate defecta iremediabil tableta in caz ca se aplica gresit procedura.Daca nu ai mai facut asa ceva este foarte probabil sa gresesti si sa o defectezi astfel pierzandu-ti garantia.

#31
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postfologeam, on 02 decembrie 2014 - 19:02, said:

@cosminvldd din pacate ma confrunt si eu cu aceeasi problema spatiul insuficient pe prima partitie.Cei de la Allview au blocat din firmware posibilitatea de a muta unele aplicatii pe cealalta partitie.Macar daca faceau prima partitie mai mare de 900 MB.Faptul ca ai root-at tableta nu ajuta cu nimic la rezolvarea problemei.Poate stie cineva cum se poate modifica dimensiunea partitior in sensul de a o mari pe cea de 0.9 GB si a o micsora pe cea de 12GB.

treaba asta nu o inteleg nici eu la rochinezariile astea, fie ca se numesc allview, eboda, evolio, utok, etc.... cretinism mai mare ca asta chiar nu am vazut!!! stiu tablete de 16 giga care au o unica partitie, totul este la dispozitia utilizatorului... drept este ca ele se numesc Asus, Acer, Lenovo, LG, etc... :(

este extrem de simplu sa-ti dai seama de ce aproape toate telefoanele si tabletele chinezesti noBrand au memoria impartita... ei fac asta pentru a limita cat de mult pot numarul de aplicatii instalate si astfel sa lase device-uri cat mai "aerisite", pur si simplu nu au incredere ca softul optimizat de ei (sau mai rau, componenta HW) poate rezista unei avalanse de aplicatii deschise concomitent (multi useri nu stiu sa foloseasca Android asa cum trebuie - lasa aplicatii deschise, nu sterg cacheul, etc.) :(

#32
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Acum dupa ce am reclamat la Allview lipsa vibratiilor si-au cerut scuze pentru greseala de editare si au eliminat-o.

#33
Cosminvldd

Cosminvldd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.11.2014
Și mie mi-au răspuns în seara asta...cică a fost o eroare faptul că au menționat că are vibrații și au rectificat pe site! Ete fâs!

Referitor la cei 900MB disponibili pentru aplicații și dispariția iconițelor de pe Homescreen, am primit următorul răspuns: „În privinta partitionarii memoriei si a deficientelor semnalate de dumneavoastra ,va asiguram ca vom pune in scurt timp la dispozitie clientilor o  solutie.“

Tare sunt curios cât va dura acest „scurt timp“, dar mai tare sunt curios de „soluția“ pusă la dispoziție!

#34
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Solutia pe care o văd eu este un nou firmware care sa corecteze bug-urile si care sa mărească dimensiunea partitiei primare de 0,9GB in detrimentul celei de 12GB.Pentru ca cei de la Allview sa facă un nou firmware trebuie sa fie foarte multi clienti care sa reclame problemele constatate de mine si de tine.
Cu siguranta ca stiau de problemele tabletei când au lansat-o pe piata dar au lasat-o asa ca in speranta ca nu isi dau seama clientii.Crearea unui soft nou reprezintă pentru firma Allview niste costuri pe care in mod cert nu doresc sa si le asume.Numai daca vor fi multi clienti care vor pune presiune pe ei atunci cei de la Allview vor misca ceva.

#35
Cosminvldd

Cosminvldd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.11.2014
Deci, sa speram ca ni se vor alatura mai multi posesori ai acestui model, in sensul de a reclama defectuoasa partitionare a memoriei, fapt care face tableta aproape inutilizabila dupa instalarea catorva aplicatii! Cu toate ca nici in urma sesizarilor venite din partea unei comunitati mai "stufoasa" de oameni, nu-i vad pe cei de la Allview miscand vreun deget...dar speranta trebuie sa existe!

#36
mihai05009

mihai05009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 28.08.2014
Ați încercat să băgați un card sd si sa impărțiți cardul sd în 2 partiți pentru a mări spațiul intern?
La mine a mers pe telefon.

Are cineva un backup facut in mtk droid tools?
Sau fisierele pregatite pentru sp flash?tool

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate