Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Interzis pe alee?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Post-Cata-, on 27 noiembrie 2014 - 14:38, said:

Deci, ai sau nu voie pe acea alee ?
Proprietarul iti spune ca NU

#20
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pricepi mai greu de felul tau, nu?
cum poti "sa ai voie" daca intalnesti un indicator care "nu-ti da voie"?
indiferent de cine, cum, si de ce l-a pus

#21
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Poste_bulu, on 27 noiembrie 2014 - 13:48, said:

Probabil ca l-a pus nenea proprietaru' S-a mai vazut.
corect. nu e un semn omologat. proprietarul.... proprietarul cui? a pus unu' un semn sa nu circuli pe drumul "lui" ca il deranjeaza...


ar trebui pe ei sa ii amendeze cineva ca au pus semne de circulatie dupa bunul plac...

Edited by xtremdriving, 27 November 2014 - 15:47.


#22
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Post_Smiley_, on 27 noiembrie 2014 - 13:36, said:

dimpotriva, e pus foarte bine. iti permite sa "mai dai o tura" daca nu gasesti din prima un loc de parcare.
daca ar fi fost instalat la capatul celalalt, ca sa "mai dai o tura" ar fi trebuit sa faci de doua ori stanga pe drum.

Are logica, nu mi-am pus niciodata problema asa.Ai al doilea 'like' al meu pe SP.

#23
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Eu l-as intreba pe ala care l-a pus de unde-l are (semnul) si de ce nu si-a pus poarta?

Daca tot e terenul lui...

#24
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E mai scumpa si mai putin comoda.

#25
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Poste_bulu, on 27 noiembrie 2014 - 17:16, said:

Eu l-as intreba pe ala care l-a pus de unde-l are (semnul) si de ce nu si-a pus poarta?

Daca tot e terenul lui...
Tu ai gratii la geamuri ?

#26
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postandreic, on 27 noiembrie 2014 - 14:26, said:

Peste tot unde nu se specifica printr-o avertizare, ingradire etc ca nu e public... este automat drum public.

Asa este.

Quote

6.14. drum public - orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulatiei publice; drumurile care sunt închise circulatiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscriptii vizibile;

Quote

3.5 La intrarea pe un drum care nu este deschis circulatiei publice, proprietarul sau administratorul acestuia este obligat sa instaleze, in loc vizibil, indicator cu semnificatia "Accesul interzis" si panou cu inscriptia "Drum inchis circulatiei publice".

Edited by valitudor, 27 November 2014 - 21:19.


#27
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostOmulLLORT, on 27 noiembrie 2014 - 19:25, said:

Tu ai gratii la geamuri ?
Nu. Pare-se ca dumneata ai.

#28
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Hai sa ne dam cu presupusu' dupa ce ne-am petrecut o juma' de ora pe google...sa parem mai savanti. Posted Image

ORDONANTA GUVERNULUI Nr. 43/1997*) privind regimul drumurilor
Art. 44
(2) Pentru protectia unor sectoare de drumuri, în conditii justificate, administratorul
acestora poate institui restrictii de circulatie
, semnalizate corespunzator, privind
categoriile de transport, viteza, perioadele si intervalele orare, masele si/sau
dimensiunile maxime admise ale vehiculelor ce pot utiliza sectorul respectiv, dupa
informarea prealabila, inclusiv asupra variantelor de rute alternative, a Ministerului
Transporturilor si Infrastructurii, a politiei rutiere si a utilizatorilor.


Deci proprietarul NU poate instala nimic. Poate doar sa faca cereri si sa vina o firma autorizata sa instaleze un semn OMOLOGAT. Ca altfel ne apucam toti sa punem tot felul de semne...

In alta ordine de idei, pentru initiator am o intrebare: este ca aia e o discoteca si esti mahnit ca nu poti sa parchezi masina la intrare sa moara fetili da ciuda?

PS: ala e drum public toata ziua. Aia e "institutie" de evenimente "culturale" satesti transformata mai mult in discoteca.

Edited by xtremdriving, 28 November 2014 - 08:20.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu are nicio legatura ce ai citat cu drumurile private. Se refera la administratorul de drum public gen cnadnr, ocoale silvice/forestiere sau drumari obisnuiti, primarii... care pot face restrictii cu avizul politiei.

Edited by andreic, 28 November 2014 - 09:21.


#30
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nene, aia e casa de cultura din Berca - buzau... drumul din jurul ei apartine primariei si e administrat de cnadr. nu e nici un proprietar acolo. e o institutie publica si un drum public. Semnele trebuie sa intruneasca aceleasi norme ( culoare, inaltime etc). Astea sunt puse de ei. nu sunt omologate / autorizate de politie si cine mai trebuie sa dea autorizatia.

cum spuneam, initiatorul vrea sa sperie gajishile venind cu 1310-le pana la intrarea in discoteca. Posted Image si nu stie daca va plati fro amenda...si ca sa nu cada de fraier in fata bunaciunilor din berca intreaba si el ce si cum. Posted Image

View Postandreic, on 28 noiembrie 2014 - 09:19, said:

Nu are nicio legatura ce ai citat cu drumurile private. Se refera la administratorul de drum public gen cnadnr, ocoale silvice/forestiere sau drumari obisnuiti, primarii... care pot face restrictii cu avizul politiei.
cum spuneam....politia si administratorul drumului instaleaza semne omologate (dimensiune, culoare, inaltime)...nu pune niste semne la juma de metru de pamant, de alte dimensiuni

Edited by xtremdriving, 28 November 2014 - 09:50.


#31
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postxtremdriving, on 28 noiembrie 2014 - 09:50, said:

cum spuneam....politia si administratorul drumului instaleaza semne omologate (dimensiune, culoare, inaltime)...nu pune niste semne la juma de metru de pamant, de alte dimensiuni

[putin off-topic]: Cu cativa ani in urma, la intersectia dintre o strada principala si una secundara din oras, fiind pieton, am trecut cu capul la cativa cm de un semn de circulatie (Sens unic, de forma patrata, deci cu colturi) si am descoperit ca acest semn era păros. Altfel spus, avea un smoc de par cu putin rosu inchis pe coltul tablei. M-am cutremurat... Cineva probabil se scalpase in coltul indicatorului, montat prea jos. Nu sunt prea inalt, am 1,8m, dar semne de circulatie montate prea jos gasesc des in oras, unele chiar mai jos decat cel păros. Probabil ca nenii politisti sunt mai scunzi decat media (mai rotunzi sunt sigur) si decid ca semnele sunt suficient de inalt montate, din punctul lor de privire.

#32
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcris2d2, on 28 noiembrie 2014 - 10:32, said:

Probabil ca nenii politisti sunt mai scunzi decat media (mai rotunzi sunt sigur) si decid ca semnele sunt suficient de inalt montate, din punctul lor de privire.
nu politia monteaza semne ci administratorul drumului, aka vesta, de obicei. Politia doar isi da acordul

#33
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View Postxtremdriving, on 28 noiembrie 2014 - 10:43, said:

nu politia monteaza semne ci administratorul drumului, aka vesta, de obicei. Politia doar isi da acordul

Pai daca semnele au ramas la fel de jos, de atatia ani, inseamna ca Politia municipiului nu aduce la cunostiinta Comisiei de Circulatie a Municipiului (din care face parte), faptul ca unele semne sunt prea jos montate. Sau poate toti au decis ca nu sunt prea jos :) Totusi, unii se scalpeaza...

#34
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Poste_bulu, on 28 noiembrie 2014 - 01:47, said:

Nu. Pare-se ca dumneata ai.
Eu n-am nevoie, tu ziceai de poarta

#35
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostMihai_3, on 27 noiembrie 2014 - 13:55, said:

Indicatoarele alea au o tabla de o constructie ciudata (vedeti cu streetview) ma indoiesc ca sunt facute de VESTA Posted Image

Unde scrie ca indicatoarele trebuiesc facute de Vesta ca sa le respecti. Daca sunt de Dumava nu sunt bune ?
Daca sunt dintr-o tabla mai ciudata crezi ca nu exista aprobare pentru amplasarea lui acolo ? Nu cred ca risca cineva sa dea explicatii cu iz penal ca sa amplaseze semne de capul lui.

#36
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostOmulLLORT, on 28 noiembrie 2014 - 13:38, said:

Eu n-am nevoie, tu ziceai de poarta
Iar tu ziceai de gratii (la geamuri). Te-ai inspirat (probabil) din ce ai la indemana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate