Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

ferma vaci de carne

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
buna ziua,

ma gandesc serios la infiintarea unei microferme de vaci de carne - 10 bucati de inceput; din cate m-am documentat prima mea optiune ar fi Angus !

are cineva experienta cu acest gen de vaci ? mai concret intrebarile mele ar fi:

- poti tine vacile astea pe parcursul iernii intr-un grajd cu 3 laturi ? asa am citit in mai multe locuri unde ziceau sa le tin semideschis, scot gunoiul 1 data la 3 luni !
- poti sa faci insamantarea artificiala, cumparand material genetic si tinandu-l la rece ? asta ar fi o varianta fara taur


multumesc

Edited by sososs, 26 November 2014 - 10:52.


#2
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 sososs, on 26 noiembrie 2014 - 10:48, said:

buna ziua,

ma gandesc serios la infiintarea unei microferme de vaci de carne - 10 bucati de inceput; din cate m-am documentat prima mea optiune ar fi Angus !

are cineva experienta cu acest gen de vaci ? mai concret intrebarile mele ar fi:

- poti tine vacile astea pe parcursul iernii intr-un grajd cu 3 laturi ? asa am citit in mai multe locuri unde ziceau sa le tin semideschis, scot gunoiul 1 data la 3 luni !
- poti sa faci insamantarea artificiala, cumparand material genetic si tinandu-l la rece ? asta ar fi o varianta fara taur


multumesc
Te salut,
Poti tine vacile intr-un padoc semideschis, dar uita cu scosul gunoiului la 3 luni.In primul rand padocul ar trebui amenajat undeva la o latime de 3 -4 m loc pt dormit, o bordura de aprox 20 cm, apoi inca un spatiu de 2m spre spatiul deschi care va fi zona de alimentare.In general vacile isi fac nevoile unde mananca si avand acest spatiu de 2 m va fi mai usor de curatat, asta cam odata pe saptamana.Celalalt spatiu in care vei pune asternut(unde vei avea surpriza ca va fi mancat mai bine de 70%) poti interveni si la 2 saptamani.
Materialul genetic se tine la -190 grade in recipient special cu azot lichid, nu-l poti tine in congelator sau frigider si un asemenea recipiebt te costa undeva spre 500 euro sh.
Daca iei in calcul o paieta cu material genetic de buna calitate undeva spre 10 e, montat 10 e si daca va trebui sa repeti operatiunea, daca trebuie sa aplici si material hormonal iti calculezzi singur costurile.Deasemenea trebuie sa iei in calcul si faptul ca Angusul creste liber si este intr-o stare de semisalbaticie, animalul va fi foarte stresat la IA.Recomandarea este daca tot vrei sa faci IA ia in calcul material sexat, dar asta doar pt vitele la prima insamantare.

#3
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
ok, am inteles cu padocul, deci se preteaza si iarna la un padoc semideschis ...
curatarea se face manual sau se poate si semi ? exista ceva ferme moderne in acest sens ?

referitor la insamantarea artificiala vs taur, problema cu taurul este ca vacile se vor trimite la pasune impreuna cu alte vaci din sat, iar atunci taurul va lua la rand tot ce este in calduri .....

viteii pot fi tinuti impreuna cu vacile, sau trebuei separat ?

scuze de aceste intrebari banale, dar sunt chiar incepator in acest domeniu

#4
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Subscriu la cele spuse mai sus.

1. Da
2. Materialul seminal este congelat. Vei avea nevoie de container si azot lichid.

Daca nu ai un operator bun pe insamantari, vei avea procent scazut de fecunditate. Chiar daca este costisitor, ia un taur si lasa-l liber printre vitele. Practica monta in harem. Nu cred ca ai nevoie de nu stiu ce pedigreu pentru exploatatia ta, asa ca, poti gasi un tauras mai ieftin.

LE Intre timp ai postat si tu. De preferat ar fi sa nu duci cu vacile satului pe pasune. Daca faci asta, taurul il vei tine in padoc si le va monta in perioada in care sunt impreuna. Viteii ar trebui sa-i ai cu vacile pe toata perioada de alaptare.

Curatenia se poate face mecanizat, cu un utilaj care are o cupa. Nu se justifica o investitie mare in adapost. Nu este o rasa pretentioasa.

Edited by hunab, 26 November 2014 - 12:28.


#5
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014
Eu spre exemplu am amenajat un padoc care are doar o latura inchisa.
Am facut un siloz de 35 m cu 3 m inaltime si pe o laterala i-am pus o sarpanta.
Padocul are 36/6(4+2) .I-am facut sistem de hranire pe toata lungimea si pt o masura de siguranta pe la terale am pus 2 prelate facute din materiale promotionale, gen afise electorale.Padocul da intr-un tarc de 2 ha unde le dau drumul peste zi

La curatenie folosesc un Bobcat.Curatenia dureaza pt tot padocul undeva la o ora si vreau sa-ti spun ca au stat in el intre 30 si 50 animale.

Edited by fbangus, 26 November 2014 - 12:41.


#6
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
vitetii dupa cateva saptamani poti sa ii trimit impreuna cu vacile la pasune ? ma gandesc daca trebuie ceva separat ptr ei sau pot sta in acelasi padoc cu vacile ?

ma gandesc sa trimit vacile la pasune cu celelalte ale satului (exista vacar care le duce dimineata si le aduce seara), iar seara sa le dau drumul impreuna cu taurul .... as avea un teren langa casa de vreo 2.000 mp ingradit unde pot face padocul deschis si unde pot sta impreuna cu taurul

#7
fbangus

fbangus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.11.2014

 sososs, on 26 noiembrie 2014 - 14:01, said:

vitetii dupa cateva saptamani poti sa ii trimit impreuna cu vacile la pasune ? ma gandesc daca trebuie ceva separat ptr ei sau pot sta in acelasi padoc cu vacile ?

ma gandesc sa trimit vacile la pasune cu celelalte ale satului (exista vacar care le duce dimineata si le aduce seara), iar seara sa le dau drumul impreuna cu taurul .... as avea un teren langa casa de vreo 2.000 mp ingradit unde pot face padocul deschis si unde pot sta impreuna cu taurul
Viteii Angus sug pina la 6-8 luni, deci nu vad ratiunea de ai separa de mame.Ideal ar fi sa separi cel putin o perioada de citeva zile mamele.Angusul creste intr-un regim de cresa, e foarte posibil ca puiul/puii sa suga la mai multe mame(cel putin la mine asa se intimpla).Apoi puii sunt foarte independenti, merg la mama doar cand au nevoie de lapte.La doua trei zile de la fatare ai sa fii surprins ca puiul doarme in alt loc.
Daca intradevar problema ta e cu taurul, incearca la o alta exploatatie poate gasesti unul si faci inseminare naturala controlata in care vei insemina toate vacile odata.Preferabil sfirsit inceput an sa ai fatari toamna tarziu cand vei intra in stabulatie semiinchisa, ca apoi cand le scoti la pasune viteii sa aibe 5-6 luni.
Taurul e folositor pt exploatatie mare, dar avand in vedere ca-ti poate monta 10 vitele in decurs de 2-3 saptamani si apoi ii dai papa degeaba.
Si inca un lucru un taur il folosesti doar la o generatie sau la aceleasi mame, pt vitele trebuie schimbat.
Nu stiu cum se comporta vacile Angus cu turma de alte rase, eu avand doar Angus.Pot sa-ti spun ca au un sistem de casta foarte dezvoltat cu una doua sefe in turma, grupate.In caz de pericol, stres se strang 10-20-30 ca un arici sau un zid si fac front comun.
Apoi e pericolul bolilor, daca dai 1500-2000 e pe un exemplar, vaccinat cu totul la zi si te trezesti ca iti vine acasa cu o boala sau altceva, iti pui mainile in cap.
Economic Angusul sta doar cu botul in pasune si mananca orice de pe camp, ideal ar fi sa arendezi o pasune si sa le tii separat cu gard electric.

#8
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
ok, acuma imi este mai clar ....

un vitel de Angus in 18 luni ajunge la 6-700 kg ? si la ce pret se vinde un asemenea exemplar ?

de asemenea, vitelele daca nu le cresti ptr reproducere mai bine le vinzi cat sunt mici ?

#9
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Sa ne intelegem de la inceput Cu 10 animale este greu sa ai un profit.
In angus ai o investitie destul de mare si se vind destul de greu in RO.
Nu este pretentios, iar viteii stau  cu mamele 7-8 luni cresc f bine.
Nu ai nevoie de cine stie ce grajd si se intretine usor.
Eu nu m-am incumetat fiind o investitie mare. Ingras hollstein pt ca achizitia este mai mica si cistigul la vinzare doar cu cca 10-15 % mai mic.

Edited by m_maru, 09 January 2015 - 20:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate