Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Sfat achizitie placa de retea

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Imi cer scuze daca ma repet pe tema asta, dar ultimele posturi referitoare la achizitii sunt destul de vechi.
Doresc un sfat pentru achizitionarea unei placi de retea 10/100 de calitate. Stiu ca sunt unele placi de calitate la pretul asta. Ca model, m-ar interesa Intel, 3Com sau SMC(banuiesc ca Intel si 3Com sunt mai buni). Astept sugestii pentru ca nu stiu care dintre cei 3 producatori pe care i-am mentionat sunt mai tari in domeniul asta. Placa imi trebuie pentru o retea de vreo 50 de pc-uri(la bloc) unde am un cablu de 120m pana la un switch no-name. As dori ca pretul sa nu depaseasca 50 $. Precizez ca nu ma intereseaza placi Realtek sau altele asemenea. Tocmai mi-a decedat un 8139. Daca stiti si de unde o pot cumpara puteti sa-mi trimite-ti un mail sau pm.
Va multumesc anticipat!

#2
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Ca idee, Realtek face numai chipset-ul, implementarea mai buna sau mai rea a acestuia pe placi difera de la producator la producator.

#3
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Daca ar fi sa-mi iau o placa de retea pentru mine, mi-as lua Allied Telesyn.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si daca placa de retea s-a busit, asta poate insemna ca e o problema in retea, lipsa de impamantare, supratensiuni....kiar daca iei o placa cu 50 usd este ff posibil sa moara si ea...
eu am plimbat prin comp vreo 50 placi si mi-am facut niste idei:
-intel no problem , merge ff bine si la distante mari si cu cablu prost, mi s-a parut cea mai buna ca performante, rezista bine..
- 3com excelente, merg la distante mari
- smc ff rezistente dar nu merg pe distante mari si pe cablu prost
- alied telesyn...bunicele, mi s-a ars iarasi una, merge binisor dar parca nu se intelegea bine cu toate celelalte placi din retea

pentru cazul tau cred ca o alegere buna este intel sau 3com, pt smc s-ar putea sa fie distanta prea mare...

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Intel sunt OK ... undeva de la vreo 22 USD / buc in sus

la 11 USD gaseshti AT 2500 TX (o implementare buna la 8139, incomparabila cu acorp sau surecom ... shi cu drivere TZAIS!) - io am vreo 3 acum shi sunt f multzumit de ele

tot AT - da' la vreo 70 usd - gaseshti o implementare AMD ... e f buna placa, da' scumpa in draci!!!

3 COM ... in ultima vreme nu prea au mai sarit in sus

SMC ... hmm... cam au avut probleme cu drivere ... acu nu shtiu

DECI: ATi sau Intel!

#6
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Recomandare placi de retea :
1. Intel.
2. Intel.
3. SMC. ATENTIE !!! nu cumpara SMC seriile 12XX (ieftine si proaste !) cauta SMC 94xx, acelea sint placi de retea !
4. ATI (Allied Telesyn, Inc).
5.
6.
7. Poate pe aici sa fie 3COM ...

djlyon >> nu cunosti alte placi de retea, sau de ce "pentru sufletul tau" ti-ai lua ATI ? Vrei un Intel Server Adapter la test ?
aeon >> corecta observatia ta referitoare la problemel din retea ce pot deteriora placa ... dar ... n-am inteles cum vine kestia ca o placa de retea nu se intelege cu celelalte ....

#7
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
1. Intel
2. Intel
3. Intel
Avem zeci, poate sute de placi Intel si de cativa ani nu s-a busit nici una.
:oK:

#8
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Va multumesc pentru sfaturi. Intre timp, am mai facut niste verificari. Mai precis, am constatat cu stupoare ca placa mea Realtek 8139 merge la un tip din retea. Dar la mine tot nu vrea. Am probat la mine un Realtek 8029 de 10 si merge fara probleme. Am tras urmatoarele concluzii:
1. La el merge placa, dar are vreo 6m pana la switch. Insa, de ce a mers pana acum la mine si acum nu?
2. Duminica am reinstalat Windows Xp Prof., iar placa de atunci nu mai functioneaza. Mai exact, a mers vreo 5 minute dupa ce am tot bagat si scos cablul. Problema e ca nu am facut nici o setare in Xp care ar fi de natura sa faca placa sa nu mai functioneze. La instalarea Xp, am lasat Xp-ul sa-si faca singur setarile, iar eu doar am bagat ip-ul.

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ai verificat shi cablul de retzea mane? ca se pare ca acolo e buba ... n-ar fi rau sa incerci shi cu alt port in switch ... mai shtii?

shi incearca si cu niste drivere de la producatorul placii de retea, nu cu cele de la MS

#10
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by lLIVIU
djlyon >> nu cunosti alte placi de retea, sau de ce "pentru sufletul tau" ti-ai lua ATI ?
Pur si simplu mi-a placut modelul pentru PCMCIA.

Quote

Vrei un Intel Server Adapter la test ?
As vrea, dar nu am un peer adecvat sa-l testez.

#11
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Cablul de retea nu are nimic. Cu cealalta placa merge fara probleme. Cred ca problema e de la instalarea Xp-ului. Insa nu stiu de ce. In timpul instalarii apare acea fereastra in care te intreaba cum sa seteze placa de retea. Iar eu n-am facut nici o modificare. Abia dupa instalare am pus ip-ul. O sa incerc sa mai instalez odata Xp-ul. Poate.....cine stie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate