Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Facturarea gazului in kw ,pareri .

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu cred ca e un mare aranjament... dar n-ai ce face, astia sunt boss-i la nivel european!
Contoarul e in mc si ei iti transforma in kw in functie de calitatea gazului la un moment dat... cand era foarte simplu sa asigure exact cutare standard al gazului aerian si doar sa masori simplu cantitatea in metri cubi...
Ei cumpara gazul de la producator in mc... (oare de ce?)

(aceeasi smecherie se facea si cu uleiul, care se  vinde la litri... si nu la kg...deh, densitatea... ;) )

Edited by Quantum, 24 November 2014 - 05:55.


#20
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
daca ei cumpara la m3 ,or sti ceva ,ce banuim si noi ,nu?  altfel daca ar fi corect asa de tare  actualul mod de facturare banuiesc ca ar cumpara si ei in kw . gresesc?

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bine mai oameni buni, stiam ca e "mercaptan" mi-a scapat "r"-ul la tastare. scuzele mele.
Dar asta nu inseamna ca nu-l platim la pret de gaz metan, (la fel ca si apa din condens si impuritatile adunate pe traseele din tevi ruginite) ca nu "pute", ci "miroase" si ca nu suntem furati, la calitatea gazului de la poarta. Site-urile celor de la gaze, nu fac decat sa dea o fata legala furtului.Timp de vreo 2 ani de zlie dupa schimbarea sistemului de plata in Kwh, am tinut o contabilitate paralela, in Mc si in Kwh si din calcule a reiesit o diferenta la banii pe care i-am platit, ia ghiciti in favoarea cui? Asa ca sistemul pute nu doar din cauza "meRcaptanului"!

#22
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 maximg, on 23 noiembrie 2014 - 21:57, said:

Mecaptan nu exista , poate mercaptan  si nu face parte din compozitia de ardere , este doar un odorizant , iar cantitatea este infima .
...apropos .... nu pute , miroase puternic . Diferenta ?
Sa puta  , inseamna ceva nasol ,
Sa miroasa puternic , este ok , si se foloseste  pt semnalarea pierderilor ...
Vezi ca matale ai o problema daca ti se pare ca mirosul de varza stricata sau sosete jegoase "nu pute".

#23
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
Atat timp cat traim in romania si contorul nu-mi masoara si calitatea gazului consumat,e o masura justa doar in teorie.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
E suficienta masurarea si proportionarea la statia de amestecare si pompare. Iti dai seama cat costa un analizor portabil ?
Puterea calorica (mi se pare ca) se masoara de obicei prin ardere in conditii de laborator, iar proportiile pe analizor. Iarna intotdeauna se amesteca cu gaz rusesc... care daca nu stiti are o putere calorica semnificativ mai mare decat cel din productia interna.

Edited by andreic, 24 November 2014 - 09:30.


#25
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
https://www.google.r...sKfkmCu7TjDirrQ

Pe mine mă deranjează presiunea mică a gazelor (contorizarea făcându-se volumetric) şi nu faptul că se face facturarea în kw - lucru care mi se pare corect.Mercaptanul se introduce în cantităţi foarte mici (ppm),stiu că e scump,pe un site american era 10 $/ml.

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 mihaicozac, on 23 noiembrie 2014 - 21:57, said:

Aşa e şi în Austria, tot în kWh te taxează, şi e de 2 ori mai scump ca în Ro, aproape că nu e diferenţă de costuri între curent şi gaz metan.

pe acolo se incurajeaza consumul de energie electrica
la noi se descurajeaza pe toate caile, pana si bransarea la curent este o aventura
apoi vine pretul urias pe kw, pusul  de bete in roate miclior producatori cu cateva eloliente sau campuri de panouri....

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 andreic, on 24 noiembrie 2014 - 09:24, said:

E suficienta masurarea si proportionarea la statia de amestecare si pompare. Iti dai seama cat costa un analizor portabil ?
Puterea calorica (mi se pare ca) se masoara de obicei prin ardere in conditii de laborator, iar proportiile pe analizor. Iarna intotdeauna se amesteca cu gaz rusesc... care daca nu stiti are o putere calorica semnificativ mai mare decat cel din productia interna.

Si unde se duce acea "putere calorica in plus" atunci cand din cauza frigului, scade presiune gazului in retea si flacara de la aragaz e rosie, miroase urat, iar centrala termica merge incontinu 3 ore ca sa-mi ridice temperatura in casa cu 2-3 grade celsius?

#28
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 cristi_71, on 24 noiembrie 2014 - 07:40, said:

Vezi ca matale ai o problema daca ti se pare ca mirosul de varza stricata sau sosete jegoase "nu pute".
N-ai priceput nimic .
Pt mercaptan nu folosesc expresia " pute " ci miroase , si motivul este ca acest miros  salveaza vieti . Cum lucrez cu " gazul " il accept drept cel mai mic rau ...

#29
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
ar trebui sa ne ingrijoreze mai mult faptul ca Statul Roman prefera 2-3 intermediari pana la furnizorul din Rusia, cand puteam negocia direct...asa trebuie sa-i tinem in spate si pe aia....
asta ma deranjeaza mai mult decat modul de calcul, macar la gaze si energie electrica  sa nu fi avut intermediari....

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 myshyk, on 24 noiembrie 2014 - 07:34, said:

Bine mai oameni buni, stiam ca e "mercaptan" mi-a scapat "r"-ul la tastare. scuzele mele.
Dar asta nu inseamna ca nu-l platim la pret de gaz metan, (la fel ca si apa din condens si impuritatile adunate pe traseele din tevi ruginite) ca nu "pute", ci "miroase" si ca nu suntem furati, la calitatea gazului de la poarta. Site-urile celor de la gaze, nu fac decat sa dea o fata legala furtului.Timp de vreo 2 ani de zlie dupa schimbarea sistemului de plata in Kwh, am tinut o contabilitate paralela, in Mc si in Kwh si din calcule a reiesit o diferenta la banii pe care i-am platit, ia ghiciti in favoarea cui? Asa ca sistemul pute nu doar din cauza "meRcaptanului"!

Ca sa nu credeti ca spun povesti, asta este bilantul contabil pe doi ani, de unde am dedus diferentele de tarifare furata a gazului. Tin sa va spun ca am si toate facturile aferente acestei perioade, asa ca pot dovedi oricand ca am fost furat cu schimbarea sistemuli de citire/calcul.
Attached File  contabil.jpg   355.71K   14 downloads

#31
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 myshyk, on 24 noiembrie 2014 - 20:06, said:

........... asa ca pot dovedi oricand ca am fost furat cu schimbarea sistemuli de citire/calcul.

...iar ei vor arata cum pierdeau inainte bani .....

Edited by maximg, 24 November 2014 - 20:47.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 myshyk, on 24 noiembrie 2014 - 17:27, said:

Si unde se duce acea "putere calorica in plus" atunci cand din cauza frigului, scade presiune gazului in retea si flacara de la aragaz e rosie, miroase urat, iar centrala termica merge incontinu 3 ore ca sa-mi ridice temperatura in casa cu 2-3 grade celsius?
Frigul in sine nu scade presiunea ci consumul exagerat pe retea subdimensionata sau reducerea debitului pompat (ca pe vremea lui Ceausescu). Indiferent ce se intampla puterea calorica e aceeasi, iar la centrala ajung oricum tot 20mbari din acre ea isi face vreo 13 la full si 2 la minim, scaderea e resimtita pe reteaua de presiune medie adica inainte de regulatorul tau stradal... Daca simti variatii inseamna ca nu merge regulatorul corect. Daca centrala merge continuu 3 ore sa ridice cu 2-3 grade inseamna ca trebuie sa refaci instalatia de incalzire si sa proportionezi corect elementele radiante in raport cu energia necesara fiecarei camere. Eu acum la 1 grad afara folosesc puterea minima a centralei, in speta tin caloriferele la 42-43 grade. Daca ar merge la mine 3 ore la full as avea peste 40 grade...

Edited by andreic, 24 November 2014 - 21:51.


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cad afara sunt -12-18 grade  totul e ok, instalatia nu are probleme, doar pe la -20 si peste  se comporta asa. In acelasi timp, nici pe aragaz, apa nu mai fierbe in acelasi interval de timp, ci fierbe mai incet, flacara e rosie si "murdara", deci nu instalatia de incalzire si nici regulatorul nu e de vine  ci presiunea gazului, plus ca apa condenseaza mai mult in gazul rece, asa ca si calitatea gazului e mai proasta, dar pe factura, chestiilea acestea nu apar.Si deocamdata, dupa ce mi-am izolat casa, folosesc centrala doar 2-3 ore pe zi, dimineata si seara.

#34
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Asta e și de la idioțenia cu obligația ca țevile de gaz să fie la vedere pe traseu... dacă s-ar îngropa în pământ temperatura lor nu ar scade așa mult iarna, și condensul ar dispărea, deși teoretic într-un sistem  etanș nu ar avea de ce să apară condens de apă.

#35
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
teoretic, ca in realitate gazul contine si vapori de apa (buni si ei, fac metrul cub mai repede Posted Image (

#36
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si in final, totusi, daca ei il cumpara in Mc,  de ce il vand altfel, adica in Kw/h?Doar de dragul de a complica sistemul de masurare/transformare/tarifare/incasare? Ce logica are acest lucru, altul decat hotia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate