Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pregatire pentru engleza, de la ce varsta?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009
Fetita mea implineste 6 ani in Februarie. Este inca la gradinita. Planul meu este sa faca pregatire la limba engleza, mai multi ani, pana in clasa a 9-a. Intrebarea este, la ce varsta sa inceapa? Sa astept mai intai sa investe sa scrie? Ce parere aveti?

PS: Rog un moderator sa editeze titlul. Am scris de doua ori "pentru".
Merci!

#2
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Eu as recomanda sa astepti sa invete sa scrie.

Dar engleza o va face si in scoala, asa ca mai bine alta limba.

#3
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Este OK varsta. Nu e nevoie sa stie sa scrie pentru a retine notiuni elementare si a-si forma pronuntia.

#4
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Ii vor ramane in cap lucrurile elementare, va asocia lucruri si cuvinte noi. In plus, asimileaza foarte repede cand este mica.

#5
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007
fii-mea are 4 ani, e la o gradinita de stat, grupa mijlocie... de vreo luna are si optiunea lb engleza si e foarte incantata.  astazi cand a terminat programul chiar radea, mi-a zis ca de-acum incolo o sa ma strige  "father"... imi place ca pronunta corect, spre deosebire de mine care zici ca l-am avut pe Iliescu profesor de lb engeza...

#6
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Poti sa incepi deja cu colectia http://disney.wikia....s_Magic_English / http://www.deagostin...english/dvd.php . sunt si cantele si jocuri, etc.

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
eu am inceput franceza in clasa a II-a, cand inca nu stiam sa scriu bine. Asa ca scria profesoara in caiet pentru mine si cu timpul mi-am dat si eu drumul.

Intrebarea ta totusi e un pic ciudata. La gradinita nu face deja engleza? Daca da, stii probabil ca se invata si fara sa stii sa scrii si sa citesti, prin jocuri, poezii, cantecele. Chiar daca n-a facut pana acum la gradinita, poate incepe acum fara probleme. As recomanda (si) o alta limba straina. Engleza o s-o stie foarte bine pana-n clasa a V-a, pentru ca o invata la meditatii + scoala + filme si internet. Mai bine folositi timpul si banii si pentru alta limba (germana, franceza, in functie de tara in care vreti sa traiasca), inceputa din ciclul primar si pana-n bac, as zice.

Edited by Michidoo, 20 November 2014 - 13:47.


#8
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Si eu zic tot o alta limba straina. Engleza o invata din alte parti, se foloseste peste tot.
Ar fi si mai bine daca ai putea cumva (pe viitorul mediu-indepartat) sa o invete chiar 2 limbi, pe langa engleza. Eu as zice franceza si germana. O sa aiba mult mai multe optiuni dupa terminarea liceului.
Te-ai putea gandi chiar la o scoala cu predare in alta limba.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 XORIAN_L, on 20 noiembrie 2014 - 13:17, said:

Fetita mea implineste 6 ani in Februarie. Este inca la gradinita. Planul meu este sa faca pregatire la limba engleza, mai multi ani, pana in clasa a 9-a. Intrebarea este, la ce varsta sa inceapa? Sa astept mai intai sa investe sa scrie? Ce parere aveti?
Ar trebui sa inceapa deja, cam pana la varsta de max. 7 ani structurile neuronale din creierul copiilor sunt capabile sa asimileze o limba straina la un nivel asemanator cu limba materna, apoi nu prea se mai poate.
Ideal ar fi sa invete cu un vorbitor nativ (al meu cel mare a avut aceasta sansa) sau daca puteti, sa o trimiteti vara la tabere de engleza in UK.

#10
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Eu am facut engleza din clasa 1, si regret ca nu am facut mai multa si mai devreme.

1. Cand esti mic, iti e mai usor sa inveti pronuntia.
2. Desi nu pricepi gramatica, nu ai nevoie. Te prinzi ce "suna bine" si ce nu.
3. Acum nu mai am nici timpul, nici rabdarea necesara.

#11
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Engleza nu e o limba foarte grea,o poti pricepe rapid chiar la o varsta mai inaintata.Eu zic ca ar fi bine sa incerci o alta limba,germana de exemplu care e mai dificila si poate mai folositoare pe viitor.

#12
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Cu scolile cu predare exclusiv in limbi straine chiar nu sunt de acord. Intensiv da, dar intrebati-i pe copiii de la Gothe de ex cum e sa inveti fizica si chimia in germana

#13
Doddi

Doddi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 01.07.2015
Ai noștri fac de la 4 ani cu profesorii din familie. Au prins repede, dar deja o cam romglezesc în ciripeala zilnică.
Am început să ne întrebăm dacă a fost o idee bună.

#14
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Ma gandeam ca majoritatea copiilor incep sa invete engleza mai devreme.
La gradinita, acum vreo 20+ ani, deja incepusem sa invatam engleza. Era tare caraghios cand veneau educatoarele cu fel si fel de cartoane cu desene, iar sub desen era cuvantul in engleza. Aveam inregistrari audio in engleza, ne puneau sa repetam, trebuia sa invatam cantecele in limba engleza etc. Era chiar distractiv.

E prea mult ca un parinte sa astepte pana ajunge copilul in clasa 1.
Trebuie mai devreme (pe la 4-5 ani) + trebuie investit mai mult efort in acest sens deoarece acum e mai putin motivant pentru un copil sa invete engleza decat acum 20+ ani. Cand eram mic, dorinta de a ma uita la Cartoon Network si de a intelege ce spun personajele alea era atat de mare. Ca sa nu mai spun de muzica de pe MTV, numeroasele canale straine cu filme fara subtitrare etc.
Acum, copiii au niste desene de toata jena, oribile, dublate in limba romana, muzica e absolut groaznica, numai mizerii la tv. Totodata, engleza invatata la scoala nu ajuta foarte mult copilul.

In urma cu ceva ani aveam colegi de la facultate cu 14+ ani de engleza, fel si fel de cursuri, diplome de la British Council, insa nu erau capabili sa poarte o conversatie fara sa puna o pauza de 5 secunde intre cuvinte, fara "ăăăăăăăăă...", fara sa citeasca pe silabe etc.

In concluzie, puneti mana si ajutati-va copiii sa invete limbi straine de mici (si nu va bazati doar pe ceea ce fac la scoala). Incepeti cu engleza si continuati cu orice alta limba care credeti ca i-ar putea ajuta, cum ar fi germana, poate franceza, Nu insistati pe spaniola sau italiana deoarece sunt foarte usoare pentru romani, dar si neimportante (in cazul in care e necesar, un roman poate deveni fluent in aceste limbi in cateva luni).

#15
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Acum depinde și de copil. Eu zic să aștepți totuși pana începe sa scrie, clasa a 2-a, a 3-a, când engleza în școală devine și ea ceva mai avansată. Uite, eu nu am făcut niciodată pregătire la engleză și vorbesc fluent, mult mai bine decât mulți foști colegi de liceu care au terminat la litere.
Și cum spuneau și colegii mai sus, poate lași engleza sa o învețe la școală și mai târziu, poate în liceu sa facă pregătire și sa dea un examen de limba, gen Cambridge.
Acum mai bine alta limba.  Uite, am o nepoțica care face japoneza, are 8 ani și e tare incantata, sa vezi ce se chinuie sa le deseneze literele.

#16
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Fiica-mea face engleza intensiv in gradi, de la 3 ani, si am avut surpriza sa o aud fredonand (stricat ce-i drept) cantecele in engleza. De pe 15 incepem si First Steps la British, ca sa zica totusi "magic words" si nu "magic horse" :D (accent, pronuntie).

De la anul (5 ani), probabil germana. Asta daca nu va fi mai indicat turca sau araba...sau chineza Posted Image

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Căutaţi pe internet "Peter and Jane". Găsiţi vreo 2-3 cărţulii digitizate. Sunt bune pentru început.

#18
elephantul

elephantul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2015
misto, pe pustiu meu acum ma chinui sa-l invat romana, acum are 3 ani si ceva, de pe la 1 an jumate de cand a descoperit tableta si youtube se uita la filmulete de tot felul, cu numere,forme,desene baby, (nu sariti ca nu se exagereaza ), dar toate sant in engleza ,cele in romana sant sublime dar lipsesc cu desavarsire, l-am mai incurajat si noi , acum vorbeste perfect engleza, si ce e mai interesant cu un accent englez, bineinteles, la nivelul de 3 ani, oricum e putin mai greoi,vorbeste si in romana,dar le mixeaza, nu imi fac probleme, cu timpul se va face lumina in capsorul lui.

ps. educatoarele de la gradinita au intrebat daca am stat in alta tara cu el Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate