Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pregatire pentru engleza, de la ce varsta?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Feedback :D dupa o luna si ceva: e super incantata, e leshinata sa mearga la British, o lalaie doar in engleza mai nou, stricat sau nu Posted Image Deci ma inscriu la rate trimestriale...

#20
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

View PostAlka10, on 20 octombrie 2015 - 16:45, said:

Feedback Posted Image dupa o luna si ceva: e super incantata, e leshinata sa mearga la British, o lalaie doar in engleza mai nou, stricat sau nu Posted Image Deci ma inscriu la rate trimestriale...

Am de vanzare 27 de carti muzzy multilingvistic pentru copii ( DVD + Carte ) 5 limbi diferite :  Engleza, Spaniola, Franceza, Germana si Italiana. 70 lei ( 2.59 lei/carte) + transport gratuit. Poate poate cine stie... ma scapa cineva de ele.

#21
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Incearca si pe olx. Eu le am...si dracia aia cu pix scoasa de BBC, Magic English...Posted Image

#22
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Eu zic sa nu va stresati, mai ales cu engleza. Fiindca o vor invata mai tarziu. E suficient ce invata la scoala. Deja se face din pregatitoare.
Observ ca a devenit o moda sa-ti dai copilul la activitati extrascolare. Cat mai multe. Sunt copii mici care in fiecare zi, dupa scoala, sunt tarati de parinti la tot felul de activitati si ajung doar seara acasa rupti de obositi. Iar dupa aceea parintii se mira ca intervine plafonarea si copiii devin dezinteresati.
Mai e o moda sa-ti dai copilul la scoala germana, chiar daca tu ca parinte nu stii o boaba in limba lui Goethe. Am multe cunostinte care au facut lucrul asta. Ghiciti ce: copii lor nu numai ca nu au rezultate bune la invatatura dar au ajuns sa urasca si sa refuze sa vorbeasca in germana.
Asa ca mare atentie.Activitatile unui copil trebuie organizate de asa maniera incat sa nu-l sufoce.

#23
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Vezi ca o sa îți sara lumea în cap.  Cum adică, minunea lor de copil sa nu știe scrima, pian, șah, 6 limbi și tenis la 7 ani? Copiii nu mai au copilărie. Eu cred ca ar trebui întrebați unde vor sa meargă, dacă vor sa renunțe la unele activități. Pot sa dau exemplul meu, nu mi-a plăcut niciun instrument, nu am făcut sport de performanta, deși părinții au încercat cu ambele. Au fost însă destul de inteligenți sa ma lase sa renunț la ce nu mi-a plăcut. Și ca drept dovada, abia prin liceu mi-am găsit pasiunea si mi-am dezvoltat-o într-o cariera.
Lăsați-i sa copilărească, zău! Voi n-ați mai vrea sa copilăriti și acum?

#24
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Intr-o era a tehnologiei nu inteleg de ce isi pune lumea bazele numai in profesori . Si nu vorbesc aici doar de engleza , ci si de informatica , matematica , fizica si restul . Gramatica limbii engleze sa gseste pe internet + videoclipuri interactive , iar vocabularul se dezvolta citind , cu dictionarul la indemana (http://dictionary.cambridge.org/ ) , m-am descurcat bine la bilingv engleza , mai bine decat colegi meditati din clasele 5-6, pentru ca am vrut . Sa nu se inteleaga ca dau cu noroi in meditatii, dar de la 5-6 ani mi se pare prea de tot , copilul nu stie bine sa vorbeasca in romana . Dupa ia 5 si 6 la Evaluarea Nationala in clasa a 8-a la romana si va intrebati de ce nu intra la ce profil a vrut sau de ce rad cunostintele de voi . Sunt satul de oameni care stiu idioms si conditionale da' nu stiu ca "de fapt" se scrie in 2 cuvinte. Cel mult copilul poate fi familiarizat cu dictia si lipsa fricii de a vorbi in public . Romanii sunt cei mai buni vorbitori de engleza din Europa ( dupa Regatul Unit si Irlanda , evident) , iar asta ar trebui sa ne ridice semne de intrebare. O fi romanul chiar asa de prietenos si sociabil de vrea sa comunice cu toti? De ce nu stiu nemtii sau turcii asa bine engleza ca noi? Oare n-or avea bani de meditatii?

#25
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Cumva exista riscul ca dand copilul la o grădiniță in limba engleza,stil British, unde se vorbește aproape exclusiv engleza, să iasa de acolo in clasa zero cu o limba română slabă, fara cunoștințe despre România si fara stilistica limbii noastre?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate