Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Antibiotice-reactii adeverse

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
Am facut o radiografie pulmonara si doamna care mi-a dat rezultatul, mi-a spus ca am bronsita.Ei...toate bune si frumoase,merg la medicul de familie, astia (el si asistenta) imi spun ca de fapt e mai mult pneumonie decat bronsita si imi administreaza urmatorul tratament:
-Klabax 500 mg
-Eurespal 80 mg
-Ibuprofen 400 mg
Am inceput de ieri sa-mi iau pastilele.Pur si simplu nu ma simt bine de la ele.Am stari de voma, ameteleala, dureri de stomac.
Astazi am fost la medic, asa cum mi-a spus el, sa vin miercuri de dimineata.I-am spus omului cum ma simt, si ca in dimineata asta nu am indraznit sa-mi iau tratamentul.A, am si gura amara.Mi-a zis ca-s alergic la antibiotice.I-am sugerat un pansament pentru stomac, mi-a zis sa vin maine si poate imi da Omez.
Nu am avut probleme cu stomacul niciodata, am avut pneumonie de mai multe ori, tratata cu antibiotice si cu toate astea n-au existat reactii adverse.Sunt cam derutat, mereu au tendinta sa ma sperie.La tensiune 15 mi-a zis ca pot sa fac preinfarct, fiind ingrijorat am ajuns la medicul cardiolog care m-a sfatuit sa nu mai iau in seamna toate asistentele venite de la spatii verzi.Mi-au zis ca am pneumonie, cand am mers la o alta doctora mi-a aruncat pastilele la cos si m-am tratat de acea "pneumonie" cu paracetamol si ceaiuri.
Sa iau incontinuare tratamentul si in tot timpul asta sa zac in pat dar sa rezolv problema cu plamanii si probabil sa-mi nenorocesc stomacul sau sa ii subestimez pe aia doi si sa imi fac drum catre alt medic?

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Klabax (claritromicina) da frecvent aceste reactii, medicul va schimba antibioticul.

#3
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Remicade, on 19 noiembrie 2014 - 12:34, said:

Klabax (claritromicina) da frecvent aceste reactii, medicul va schimba antibioticul.
Nu mi l-a schimbat, mi-a sugerat spitalizare daca nu suport tratamentul...
Inca nu mi-am luat pastilele pe ziua de azi si ma simt relativ binisor.

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Le iei în timpul mesei nu?

#5
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Remicade, on 19 noiembrie 2014 - 13:25, said:

Le iei în timpul mesei nu?
Le iau dupa masa.
Acum am luat eurespal si ibuprofen, fara klabax.Ma gandeam sa iau si paracetamol si sa ma duc sa-mi cumpar Omez.

#6
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
LOL ... la tensiune 15 preinfarct? aia chiar ca era de la spatii verzi ... Omule, schimba medicul de familie! Asta o sa te omoare!

#7
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
ce simptome ai avut de ai facut radiografie pulmonara?

#8
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Kevlar111, on 19 noiembrie 2014 - 16:16, said:

ce simptome ai avut de ai facut radiografie pulmonara?
Am o tuse urata de vreo trei saptamani.
Asistenta mi-a zis sa fac radiografie, medicul nu era la cabinet, pe motiv ca e vineri si e zi scurta...eu ducandu-ma la 11.

Edited by FoxKids, 19 November 2014 - 16:34.


#9
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ai gresit aria, mutam la medicina.

#10
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 diorama, on 19 noiembrie 2014 - 19:44, said:

Ai gresit aria, mutam la medicina.
Mersi!
Mi se intampla des sa fac asta.


#11
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Dar de ce ti-a dat tie Claritromicina? Esti alergic la penicilina ???

 Kevlar111, on 19 noiembrie 2014 - 16:16, said:

ce simptome ai avut de ai facut radiografie pulmonara?
Si cine a zis sa faci radiografie ?

#12
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Topcat7, on 19 noiembrie 2014 - 22:04, said:

Dar de ce ti-a dat tie Claritromicina? Esti alergic la penicilina ???


Si cine a zis sa faci radiografie ?
Am zis mai sus ce simptome am si cine mi-a zis sa fac radiografie.
Nu stiu daca-s alergic la penicilina.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
1. Medicul de familie e medic de familie...mergi cu radiografia la un pneumolog, ala e singurul care-ti poate da un diagnstic corect.
2. Sunt multe cazuri in care afli dupa o radiografie ca: ai cancer, iti lipseste jumatate de plaman, esti pe dos, etc. Asta pentru ca radiologii nu au treaba cu interpretarea. Inima poate ecrana, imaginea poate iesi prost si iti zice ceva de-ti vine sa te ingropi, pentru ca are halat si-l crezi.  Se intampla des, aviz-amatorilor.

3. Daca un tratament da reactii adverse puternice, acesta se schimba.
4. Acum, pansamentul gastric se da la majoritatea tratamentelor cu antibiotice..... Dar..se poate sa nu. Am primit si eu pentru o bronsita alergica cuminol ( ciprofloxacin ) cool, nu?! A expirat cutia intreaga in casa, mi-am schimbat medicul de familie si-am fost mai fericit;
5. Poti fi alergic la clase de antibiotice, nu la toate.

#14
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Ai febra ? Ai pofta de mancare ? ai scazut in greutate ? fumezi ? cand tusesti expectorezi ceva ? cum arata ce expectorezi? transpiri mai mult ca de obicei? ai frisoane? esti fumator ? cate tigari? ti-a citit radiografia un radiolog ? sau doar doamna ? cine era doamna? ai mai facut pneumonii ? au dat sputa la laborator sa vada ce microb e (atunci) ? Ce antibiotice ai folosit atunci ? Au fost antibiotice care nu au mers? Ce lucrezi? Ai fost in contact cu persoane bolnave de TBC ? dar cu pneumonii? Ai facut vaccin gripal? Ai facut analize de sange recent ? ce anume/rezultate? poti sa ne arati radiografia ? cati ani ai ? ai alte boli ? te doare ? altceva in afara de tuse ? ai caini/pisici/pasari in casa? ce ce iti trebuie Ibuprofen ? ai astm ? etc

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 Topcat7, on 19 noiembrie 2014 - 22:45, said:

Ai febra ? Ai pofta de mancare ? ai scazut in greutate ? fumezi ? cand tusesti expectorezi ceva ? cum arata ce expectorezi? transpiri mai mult ca de obicei? ai frisoane? esti fumator ? cate tigari? ti-a citit radiografia un radiolog ? sau doar doamna ? cine era doamna? ai mai facut pneumonii ? au dat sputa la laborator sa vada ce microb e (atunci) ? Ce antibiotice ai folosit atunci ? Au fost antibiotice care nu au mers? Ce lucrezi? Ai fost in contact cu persoane bolnave de TBC ? dar cu pneumonii? Ai facut vaccin gripal? Ai facut analize de sange recent ? ce anume/rezultate? poti sa ne arati radiografia ? cati ani ai ? ai alte boli ? te doare ? altceva in afara de tuse ? ai caini/pisici/pasari in casa? ce ce iti trebuie Ibuprofen ? ai astm ? etc
Posted Image  Cel mai pertinent set de intrebari din toamna asta!

Din pacate insa, in Romania treaba merge "du-te, fa, ramai cu ea in mana".

#16
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Topcat7, on 19 noiembrie 2014 - 22:45, said:

Ai febra ? Ai pofta de mancare ? ai scazut in greutate ? fumezi ? cand tusesti expectorezi ceva ? cum arata ce expectorezi? transpiri mai mult ca de obicei? ai frisoane? esti fumator ? cate tigari? ti-a citit radiografia un radiolog ? sau doar doamna ? cine era doamna? ai mai facut pneumonii ? au dat sputa la laborator sa vada ce microb e (atunci) ? Ce antibiotice ai folosit atunci ? Au fost antibiotice care nu au mers? Ce lucrezi? Ai fost in contact cu persoane bolnave de TBC ? dar cu pneumonii? Ai facut vaccin gripal? Ai facut analize de sange recent ? ce anume/rezultate? poti sa ne arati radiografia ? cati ani ai ? ai alte boli ? te doare ? altceva in afara de tuse ? ai caini/pisici/pasari in casa? ce ce iti trebuie Ibuprofen ? ai astm ? etc
- N-am febra, atat ca atunci cand tusesc ma trec traspiratiile.
- Nu, nu mai am pofta de mancare si asta de vreo doua saptamani, n-am dat vina pe plamani, am avut cateva probleme ce mi-au dat batai de cap, stres. Nu proleme de sanatate.
- N-am mancat bine, n-am dormit bine. Da, am scazut in greutate.Bateam undeva la 75, acum am 70.
- Da, fumez.
- Tusea uneori e seaca, alteori e cu expectoratie. De cand iau tratamentul am observat ca  expectorez mai des.
Nu tusesc mereu, dar atunci cand tusesc o fac bine, de simt ca-mi arunc plamanii.Partea buna e ca nu tusesc chiar in fiecare zi, de obicei cand e cald in camera incep sa tusesc.
- Cum arata? Pana n-am vazut intrebare ta, nu m-am uitat cum arata.E incolora.
- Transpir doar cand tusesc.
- N-am frisoane.
- Nu stiu, nu ma pot numi fumator, nu fumez in fiecare zi, nu-s inrait.
- Da, mi-a citit-o radiologul.
- Doamna e radiologul.
- Ehee...destule. De fapt, am ajuns sa fiu sensibil, pentru ca acum 4 ani, toata iarna m-am luptat cu o tuse urata, gafaieli, respiratie greoaie.I-am deschis usa medicului in acea iarna de cateva ori bune.Omul, imi tot spunea ca-s doar racit.De unde dracu, ca aveam pneumonie.Si-am ajuns la spital pentru ca nu mai puteam sa respir.Abia acolo am fost tratat de pneumonie.Si uite asa am ajuns sa am probleme cu plamanii.
- N-au dat nimic nimanui.
- Nu mai stiu ce antibiotice am luat, din pacate.Dar stiu sigur ca nu luam Klabax.
- De obicei cand aveam pneumonie, tratamentul administrat isi facea treaba.Niciodata n-au avut reactii adverse.
- Inca sunt elev.
- Nu, n-am intrat in contact cu astfel de persoane.
- N-am facut vaccin gripal.
- N-am facut nici analize de sange recent.Am vreun an de cand nu am mai facut analize.
- Radiografia a pastrat-o medicul de familie...
- 19 ani
- Nu am alte boli, nu am avut alte boli, singura problema e asta cu plamanii.
- Am pisica in casa.
- Ibuprofenul mi l-a dat medicul.
- N-am astm.
etc... Posted Image))

#17
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 FoxKids, on 19 noiembrie 2014 - 16:29, said:

Am o tuse urata de vreo trei saptamani.
Asistenta mi-a zis sa fac radiografie, medicul nu era la cabinet, pe motiv ca e vineri si e zi scurta...eu ducandu-ma la 11.
daca tusesti chiar si mai rau nu inseamna ca ai pneumonie dar daca asa a zis radioloaga...
faptul ca nu mai ai pofta de mancare e suspect.

Edited by Kevlar111, 20 November 2014 - 15:37.


#18
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Kevlar111, on 20 noiembrie 2014 - 15:35, said:

daca tusesti chiar si mai rau nu inseamna ca ai pneumonie dar daca asa a zis radioloaga...
faptul ca nu mai ai pofta de mancare e suspect.
Nu, nu...ea a spus ca am bronsita.Medicul de familie a zis ca e pneumonie.
Am avut o problema mai nasoala si m-am consumat destul de mult, de-asta nu am avut pofta de mancare si lipsa somn.Oricum am inceput sa mananc, nu vreau sa-mi rablagesc stomacul de la antibiotice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate