Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Antibiotice-reactii adeverse

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View PostFoxKids, on 20 noiembrie 2014 - 11:41, said:

- N-am febra, atat ca atunci cand tusesc ma trec traspiratiile.
* bun, foloseste termometrul, dimineata si seara, chiar si o usoara crestere de 37,5 poate fi semnificativa
- Nu, nu mai am pofta de mancare si asta de vreo doua saptamani, n-am dat vina pe plamani, am avut cateva probleme ce mi-au dat batai de cap, stres. Nu proleme de sanatate.
* mananca bine, mai ales carne, branzeturi, oua. Din proteine se fac anticorpii. Daca esti pe vre-un regim, intrerupe-l.
- N-am mancat bine, n-am dormit bine. Da, am scazut in greutate.Bateam undeva la 75, acum am 70.
* 5 kg nu e semnificativ
- Da, fumez.
* ar fi prea usor pentru mine sa spun nu mai fuma.
- Tusea uneori e seaca, alteori e cu expectoratie. De cand iau tratamentul am observat ca  expectorez mai des.
Nu tusesc mereu, dar atunci cand tusesc o fac bine, de simt ca-mi arunc plamanii.Partea buna e ca nu tusesc chiar in fiecare zi, de obicei cand e cald in camera incep sa tusesc.
- Cum arata? Pana n-am vazut intrebare ta, nu m-am uitat cum arata.E incolora.
*bine ca nu e galbena, verzuie sau cu sange
- Transpir doar cand tusesc.
* sau tusesti doar cand transpiri
- N-am frisoane.
- Nu stiu, nu ma pot numi fumator, nu fumez in fiecare zi, nu-s inrait.
- Da, mi-a citit-o radiologul.
- Doamna e radiologul.
- Ehee...destule. De fapt, am ajuns sa fiu sensibil, pentru ca acum 4 ani, toata iarna m-am luptat cu o tuse urata, gafaieli, respiratie greoaie.I-am deschis usa medicului in acea iarna de cateva ori bune.Omul, imi tot spunea ca-s doar racit.De unde dracu, ca aveam pneumonie.Si-am ajuns la spital pentru ca nu mai puteam sa respir.Abia acolo am fost tratat de pneumonie.Si uite asa am ajuns sa am probleme cu plamanii.
* ar trebui sa te vada un pneumolog
- N-au dat nimic nimanui.
* nashpa!
- Nu mai stiu ce antibiotice am luat, din pacate.Dar stiu sigur ca nu luam Klabax.
- De obicei cand aveam pneumonie, tratamentul administrat isi facea treaba.Niciodata n-au avut reactii adverse.
*de-aia nu se dau antibiotice aiurea, la un moment dat nu-si mai face efectul
- Inca sunt elev.
- Nu, n-am intrat in contact cu astfel de persoane.
- N-am facut vaccin gripal.
* ar trebui
- N-am facut nici analize de sange recent.Am vreun an de cand nu am mai facut analize.
* daca era pneumonie bacteriana se vedea ai in sange. iarasi nashpa!
- Radiografia a pastrat-o medicul de familie...
* sa aiba cu ce se mandri. Nu stiu sigur, dar ai dreptul sa o ceri. La salariu de 15 000 de lei, sa-si faca copie.
- 19 ani
- Nu am alte boli, nu am avut alte boli, singura problema e asta cu plamanii.
- Am pisica in casa.
- Ibuprofenul mi l-a dat medicul.
- N-am astm.
etc... Posted Image))
Deci masuri generale, scapa de probleme, evita stresul, dormi cum trebuie, mananca mai mult, mai ales proteine (carne adevarata, oua, branza), redu numarul de tigari. Fa-ti un vaccin antigripal - poate avea rezultate. Cu trimitere sau fara, mergi la un pneumolog. Daca esti din Bucuresti, eu iti recomand "Marius Nasta". Altul nu stiu, de aia. Dar asta e super ok. Trebuie sa afli motivul pentru care tot faci infectii. Daca sunt infectii, pentru ca pana acum nu e nici o dovada. Nu te lua dupa presa, medicii sunt super ok si chiar de gashca. Cred ca cei care te-au vazut pana acum au fost prea amabili si au sarit sa te ajute, dar doar cu ce au putut ei.

#20
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

View PostTopcat7, on 20 noiembrie 2014 - 20:55, said:

Deci masuri generale, scapa de probleme, evita stresul, dormi cum trebuie, mananca mai mult, mai ales proteine (carne adevarata, oua, branza), redu numarul de tigari. Fa-ti un vaccin antigripal - poate avea rezultate. Cu trimitere sau fara, mergi la un pneumolog. Daca esti din Bucuresti, eu iti recomand "Marius Nasta". Altul nu stiu, de aia. Dar asta e super ok. Trebuie sa afli motivul pentru care tot faci infectii. Daca sunt infectii, pentru ca pana acum nu e nici o dovada. Nu te lua dupa presa, medicii sunt super ok si chiar de gashca. Cred ca cei care te-au vazut pana acum au fost prea amabili si au sarit sa te ajute, dar doar cu ce au putut ei.
In viitorul apropiat voi ajunge si la pneumolog, momentan ma las pe mana astora, nu stiu ce sa zic, in fond sunt medici, ar trebui sa stie mai multe decat pacientul.Partea buna e ca am inceput sa iau Klabax-ul cu jumatatile si n-am mai avut probleme, dar mi-am marit si portiile de mancare :)))
Astept sa scap de tuse...
Mersi pentru sfaturi.

#21
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View PostTopcat7, on 20 noiembrie 2014 - 20:55, said:

Deci masuri generale, scapa de probleme, evita stresul, dormi cum trebuie, mananca mai mult, mai ales proteine (carne adevarata, oua, branza), redu numarul de tigari. Fa-ti un vaccin antigripal - poate avea rezultate. Cu trimitere sau fara, mergi la un pneumolog. Daca esti din Bucuresti, eu iti recomand "Marius Nasta". Altul nu stiu, de aia. Dar asta e super ok. Trebuie sa afli motivul pentru care tot faci infectii. Daca sunt infectii, pentru ca pana acum nu e nici o dovada. Nu te lua dupa presa, medicii sunt super ok si chiar de gashca. Cred ca cei care te-au vazut pana acum au fost prea amabili si au sarit sa te ajute, dar doar cu ce au putut ei.
tu il pui sa faca vaccin anti-gripal cand e racit? vrei sa il omori?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate