Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

casuta noastra

- - - - -
  • Please log in to reply
881 replies to this topic

#865
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Pervazele cand le pui ?

#866
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmanghels, on 07 octombrie 2016 - 11:44, said:


Ce model de paradox?..si eu is interesat de ceva de genu'..Am inteles ca senzorii de miscare se pot si inseria....ca sa poti pune mai multi de 8..sau cat are centrala default. ..Ti-au zis ceva de genu?
E mai complicat de atat, eu cred ca vorbea de zone nu de numar de senzori.
Unele potrivite si cu pret bun ar fi PARADOX SPECTRA SP 7000 sau PARADOX SPECTRA SP 6000 [intre 300-400 lei].
Cam toate de la Paradox au armare cu stay si setare buton panica.

#867
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Pai..e clar ca daca-s senzori inseriati..atunci acea inseriere inseamna o zona..Ideea e sa pot mari numarul de senzori..pe o zona..

#868
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
Este cu 18 zone

#869
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Man nu sunt inseriati, la centralele din seria SP se pot pune maxim 2 senzori per canal, cu rezistenta intre ei. Mai multe ar trebui sa stie Dell

#870
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Pe bune, hotii nu sparg geamurile?! De ce? Eu asa as face, mi se pare cel mai simplu.

#871
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

View Postbobitzaaa, on 07 octombrie 2016 - 12:57, said:

Man nu sunt inseriati, la centralele din seria SP se pot pune maxim 2 senzori per canal, cu rezistenta intre ei. Mai multe ar trebui sa stie Dell

Cand cablam prin casa..la etapa sistem alarma..instalatorul mi-a zis ca..daca trag UTP+alimentare 2*1.5 de ex..atunci in acel punct pot lega 2 senzori..nu numai unu (asta pt ca unghiul de monitorizare al senzorilor nu acoperea toata zona de acolo si am intrebat daca se pot inseria 2 senzori..ca sa acopere respectiva zona)..Probabil am inteles eu altceva cu inserierea..

Ideea era..ca pe acelasi cablu UTP..sa pun 2 senzori..in acelasi loc..pozitionati in directii diferite..

Edited by manghels, 07 October 2016 - 14:39.


#872
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Se poate ce zici tu si chiar sa ai diferentiere intre cei doi senzori.

#873
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007

View Postal bundy ro, on 07 octombrie 2016 - 11:45, said:

Pervazele cand le pui ?

inca nu m am decis. mai stau - o sa finisez pervazele cu decorative pe moment si vad mai tarziu ce montez pe ele

View Postcumparator, on 07 octombrie 2016 - 13:56, said:

Pe bune, hotii nu sparg geamurile?! De ce? Eu asa as face, mi se pare cel mai simplu.

acum eu ce sa zic - asa a zis cel cu alarma si pana la urma interesul lui era sa mai incarce factura mea de achizitie cu niste senzori. ma gandesc ca omul a considerat ca (,) in cazul in care hotul sparge geamul, va fi surprins de senzorii de miscare ce urmeaza sa fie plasati in casa

mai am o intrebare - nu prea ma atrage idea de sageac si ma gandeam sa plachez partea laterala a acoperisului cu panouri din acelea de beton (betopan sau aquapanel) si acelasi lucru vreau sa il fac si ptr acoperisul de peste terasa, urmand apoi sa aplic decorative peste el. a mai aplicat cineva solutia aceasta sau mai considera aceasta solutie? am atasat 2 poze ca sa vada cam unde vreau sa montez acele panouri

Attached Files


Edited by The_Mack, 07 October 2016 - 18:50.


#874
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostThe_Mack, on 07 octombrie 2016 - 18:45, said:

mai am o intrebare - nu prea ma atrage idea de sageac si ma gandeam sa plachez partea laterala a acoperisului cu panouri din acelea de beton (betopan sau aquapanel) si acelasi lucru vreau sa il fac si ptr acoperisul de peste terasa, urmand apoi sa aplic decorative peste el. a mai aplicat cineva solutia aceasta sau mai considera aceasta solutie? am atasat 2 poze ca sa vada cam unde vreau sa montez acele panouri
Si eu vreau sa inchid sageacul si sa dau cu decorativa. Sunt doua soultii:
- mai ieftin: osb, eps de 2-3 (eu vreau sa pun un eps100) +ciuperci, adeziv, plasa si decorativa
- mai scpump: aquapanel, adeziv, plasa si decorativa (la varianta asta unii zic ca tot e bine sa vii cu un eps de 2 ca sa minimizezi riscul aparitiei fisurilor in timp)
Diferenta doar la materiale era de cel putin dublu. Pentru manopera mie mi s-a cerut cu vreo 2-3 ron mai mult pentru aquapanel decat pentru osb + eps.

#875
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
multumesc ptr solutie dana84. in cazul acesta o sa merg pe aceasta varianta. singura chestie nu prea inteleg rostul la osb din combinatia aceasta - banuiesc ca se prinde pe astereala, apoi polistirenul, adeziv si decorativa? cu ce ajuta existenta la acea foaie de osb?

Edited by The_Mack, 08 October 2016 - 15:16.


#876
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pai depinde cum vrei sa iasa in final acea inchidere. Sa obtii un plan inclinat sau un plan orizontal ?
Daca prinzi polistirenul de astereala, capriorii ce faci cu ei? Raman asa?
Sau nu am inteles eu ce vrei sa faci ?

Edited by dana84, 08 October 2016 - 15:50.


#877
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
da ai dreptate dana - ulterior mi am dat seama. vreau sa fie totul acoperit inclusiv capriorii - de obtinut vreau sa obtin un plan orizontal (practic acest sistem si cu zidul sa formeze un unghi de 90 de grade)

acum incep sa ma interesez si ptr gardul de delimitare - practic am cam 150 ml de gard de delimitare proprietate si 24 ml la drum. cei 150 ml ma gandeam sa ii fac din plasa (sarma zincata sau plasa plastifiata care este variant mai buna?) cam la 2 m inaltime, fundatie de beton 60 cm din care cam 20 sa fie peste cota pamantului si 40 cm in pamant, si apoi sa plantez pe partea mea gard viu ca sa imi mascheze vederea la vecini si sa creez o zona cat mai intima in curte, fara sa ridic garduri de beton, garduri pe care chiar le urasc.

#878
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Cu privire la gard asa am facut si eu: plasa bordurata, cu stalpi din rectangular de 3 m (1 m in pamant, batut sau daca nu intra dai o gaura cu un burghiu de pamant atat cat sa iti usureze munca, nu toata lungimea de 1 m), bordura de minim 30 cm in pamant si 20 in afara care va fixa stalpi si pamantul si ceva fier in bordura (plasa mai maricica, minim de 6). Plsa zincata este mai ieftina cu cel putin 30%, dar dupa un timp incepe sa ruginesca... Daca ai bani, plastifiata. Si eu am avut 140 de metri, asa ca a fost zincata. :(

#879
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Daca vrei ca in final sa fie drept mai ai nevoie de niste T-uri intoarse pe care sa pui apoi osb-ul. Cam asa

Despre gard mie mi-a recomandat @brawnie sa merg pe boltari pentru fundatie si elevatie cu un cupon de fier pus in fiecare si niste fier pus orizontal in santurile speciale ale boltarului; merge mai repede si intra mai putin beton.
In rest depinde cat vrei sa investesti. Plasa plastifiata rezista mai mult in timp, dar costa putin mai mult. Plasa zincata e alternativa mai ieftina. Si mai sunt panourile zincate, mai scumpe decat plasa plastifiata, dar care sunt o leaca mai solide.

#880
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Panourile zincate banuiesc ca sunt plasa bordurata zincata (cea bordurata este sub forma de panouri de diverse dimensiuni, de ex 2,5mx1,7m)

#881
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdana84, on 08 octombrie 2016 - 20:35, said:


Despre gard mie mi-a recomandat @brawnie sa merg pe boltari pentru fundatie si elevatie cu un cupon de fier pus in fiecare si niste fier pus orizontal in santurile speciale ale boltarului; merge mai repede si intra mai putin beton.

Gardul din bolțari oprește apa? Sau nu este cazul?
Eu am fost nevoit sa fac gard din beton, băgat cam 80 cm în pământ,  tocmai pentru a opri apa de pe versant.

#882
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@cristibob...se poate tencui acel gard din boltari cu o tencuiala impermeabilizata si opreste si apa daca vrei musai...solutii sunt...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate